Албанец премиер

Член од
12 март 2009
Мислења
14.044
Поени од реакции
8.464
Секој ученик од петто да мора да учи албански - еве за што ќе се бори првиот премиер Албанец
Вицепремиерот Бујар Османи, пак, и член на Демократската унија за интеграција ги објави на својот фејсбук профил петте, како што ги нарече, завети, но и 25 те иницијативи што ќе ги покрене првиот премиер Албанец.

Еве кои се барањата:
Двајца директори со врзани потписи во десетици државни институции, таканаречен етнички погон.
Задолжителен албански јазик за секој ученик во петто одделение.
Одлучување за лошите страни во Владата за капитални инвестиции.
Државната химна да го отсликува мултиетничкиот состав на земјата.
Најава за 13 август - државен празник.
Висок суд за еднаквост и антидискриминација
Задолжително проверување за секој носител на јавен превоз
Задолжителен извештај на Судскиот совет на секои 6 месеци за борба против корупцијата на носителите на јавни канцеларии
најмалку една плата за секое семејство
50 отсто субвенција од придонеси за секое вработување во приватно претпријатие што ќе вработи Албанец
и ќе го подобри фер застапувањето
Нулта данок за кое било вработување под 35-годишна возраст
600 евра минимална плата за наставници и медицински сестри
Здравствена куќа во секоја општина
Социјална пензија за секоја жена која нема работен ден
Вода за пиење и канализација за секој дом
предучилишно образование
Казина 1 км од центрите
Стручно училиште за секоја општина


Има ли некој од актуелната власт да реагира ???
ало бе, со кој образ барате албанизација на сите државни институции кога ги уништивте сите тие со албански директори !!!!!
за каков задолжителен албански јазик праите бајрам во паметот...
малку се изначукавте на државна работа по рамковен принцип, сега сакате и на приватно !! Па нели имате приватни албански фирми, одите таму работите !!
Овие притисоци се од поодамна, па на пример фармацевтскиот гигант поради такви притисоци од времето обезбедувањето го наполни по рамковен принцип, ама мислам и дел од докторите кој кај него се всушност паразитска режија исто така...
Се изначукаа по работни места за мед.сестри и сега ОП, дај 600 евра плата ???
А да се воведе закон албанците пациенти да бидат лечени од рамковни доктори !!

Сите овие будалаштини само ќе доведат до ФОРСИРАНО иселување на млад стручен кадар... по завршувањето на корона кризата ќе имаме БОМБА од масовно иселување..
Уште се силат дека УСА и ЕУ ќе ги подржи....
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.645
Поени од реакции
1.807
Секој ученик од петто да мора да учи албански - еве за што ќе се бори првиот премиер Албанец
Вицепремиерот Бујар Османи, пак, и член на Демократската унија за интеграција ги објави на својот фејсбук профил петте, како што ги нарече, завети, но и 25 те иницијативи што ќе ги покрене првиот премиер Албанец.

Еве кои се барањата:
Двајца директори со врзани потписи во десетици државни институции, таканаречен етнички погон.
Задолжителен албански јазик за секој ученик во петто одделение.
Одлучување за лошите страни во Владата за капитални инвестиции.
Државната химна да го отсликува мултиетничкиот состав на земјата.
Најава за 13 август - државен празник.
Висок суд за еднаквост и антидискриминација
Задолжително проверување за секој носител на јавен превоз
Задолжителен извештај на Судскиот совет на секои 6 месеци за борба против корупцијата на носителите на јавни канцеларии
најмалку една плата за секое семејство
50 отсто субвенција од придонеси за секое вработување во приватно претпријатие што ќе вработи Албанец
и ќе го подобри фер застапувањето
Нулта данок за кое било вработување под 35-годишна возраст
600 евра минимална плата за наставници и медицински сестри
Здравствена куќа во секоја општина
Социјална пензија за секоја жена која нема работен ден
Вода за пиење и канализација за секој дом
предучилишно образование
Казина 1 км од центрите
Стручно училиште за секоја општина


Има ли некој од актуелната власт да реагира ???
ало бе, со кој образ барате албанизација на сите државни институции кога ги уништивте сите тие со албански директори !!!!!
за каков задолжителен албански јазик праите бајрам во паметот...
малку се изначукавте на државна работа по рамковен принцип, сега сакате и на приватно !! Па нели имате приватни албански фирми, одите таму работите !!
Овие притисоци се од поодамна, па на пример фармацевтскиот гигант поради такви притисоци од времето обезбедувањето го наполни по рамковен принцип, ама мислам и дел од докторите кој кај него се всушност паразитска режија исто така...
Се изначукаа по работни места за мед.сестри и сега ОП, дај 600 евра плата ???
А да се воведе закон албанците пациенти да бидат лечени од рамковни доктори !!

Сите овие будалаштини само ќе доведат до ФОРСИРАНО иселување на млад стручен кадар... по завршувањето на корона кризата ќе имаме БОМБА од масовно иселување..
Уште се силат дека УСА и ЕУ ќе ги подржи....
Ја одма се селам ако добијат што сакаат. Ако тоа е спречено...па.....очи за око, зуби за зуб...
Државата е институција. Ако они ја држ...окупираат, тогаш во мој интерес е да пропадне побрзо...
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
484
Поени од реакции
694
По која логика некој мисли дека ќе има Албанец премиер?
На сите ни е јасно дека ДУИ претрпеа тежок удар, изгубија доста голем дел од гласачкото тело. Ова им е само сламка за спас. Самите Албански партии не ја поддржаа и нема да ја поддржат оваа иницијатива. Алијанса и Беса почнаа да влечат огромен број на гласачи. Дури имаше и остри реакции и од двете по големи Албански партии дека Дуи со овој потег само сака да си ги задржи фотељите. Јас барем колку што сум информиран (може грешам)
- Партијата која што има најголем број на гласови прави влада - Нејзиниот кандидат е премиер.
Зашто некој мисли дека ДУИ ќе може да собере повеќе гласови од дпне или сдс?
Проста математика - Во Македонија моментално нека има 30% албанци (над 18 години збориме тука). Од тие 30 %, у најдобар случај 25% да гласаат за Дуи - Остануваат 75%. Не може 25% од гласачкото тело да бира Премиер. Алијанса, Беса, ПДШ - сите тие се Албански партии, секоја од нив може да напраи влада - Коалиција со Партијата која што ќе добие највеќе гласови на изборите.
Во Ниту еден случај Дпне и Сдс нема да се согласат на оваа идеа на Дуи дури и ако дуи ги „уцени“ дека нема да коалицира со нив. Зашто? Па кој е будала да ја отстапи таа функција на „помалиот“ коалиционен партнер?

Дека ќе има во блиска иднина Албанец за премиер/претседател тоа на сите ни е јасно. Пред некое време гледав статистика, некаде 50-50 беа Македонците и Албанците со првачиња/новороденчиња (не ме држете за збор). За 12 тина години, кога албанците ќе добијат доста по голем број на гласачко тело - проста математика, наталитетот им е доста поголем од тој кај Македонците, Албанска политичка партија ќе може слободно на избори да си освои мнозинство на гласови и она да бара Македонска партија за да формира влада. Според некоја моја, лаичка проценка тоа би било за 12-18 години. Значи за 12-18 години ќе може тотално легитимно, без никакви малверзации и прљави игри, албанска партија ќе може да си победи на избори.
Самите бројки не се во корист на Дуи. Сега прв пат Албанецот има солиден избор на сериозни, свежи, нови, партии со не толку корумпирани, извалкани политичари за којшто може да гласат.
Од друга страна, нашите 2 најголеми политички партии
сдс и дпне се исто така во многу незавидна позиција. Тоа остава простор на другите, по „мали“ партии без разлика која нација,вера,идеологија ја имаат како основа да добијат на значење - да повлечат повеќе гласови, пратенички места и слично.
Според мене овие избори ќе бидат нај заебаните избори во последните 20 години. Излезеноста ќе биде доста намалена. Ништо чудно, значи ништо чудно, само како опција со минимални шанси, сепак да го ставиме на маса:
Доколку Дуи, освои поголем број на гласови од останатите албански партии а помалку од Македонските пол. партии и на маса за коалиција ги „уценува“ да има Албанец премиер - дпне и сдс да направат за прв пат нивна коалиција. Со тоа што ќе имаат Апсолутно мнозинство. Пак ќе кажам, проблемот е со тоа што нико не би сакал да се откаже од таа позиција - Премиер. Иако на маса се може да се договори нели.

Сеа за кампањава што ја кажуваат, ова по 1 вработен од секоја фамилија ми е малце Б.Ц момент. У 2002 може запали, ама и доста фамилии бевме изгорени од тоа. Останавме со стварно по 1 вработен во фамилија.
Албански да се учи задолжително ? Вработување и у приватен сектор ? Тие работи не можеш да ги оствариш.
Како ти ќе му диктираш на приватниот сектор и ќе го контролираш дали вработува Албанци, Македонци,Роми итн? Тоа е чиста глупост. Ако гледаме така тогаш треба во секоја фирма да има САМО 30% албанци,15% други националности и 55% Македонци. (од ракав истресени процентите за ова). Дали тоа значи дека од Македонски пошти ќе ги избркаат Албанците доколку се над 30%? Прво дали тоа ќе биде фер за тој човек што си ја работи работата да биде избркан од работа само заради тоа што е Албанец? Ако не ги бркаат, тогаш дали ќе биде фер Албанците да имаат над 30% во Македонски Пошти?
Во училиштата јас кога бев 5то одделение прв пат ставија Албански јазик, 2 часа во неделата. Јас од албански јазик научив само да пцујам, бројам до 5 и комуницирам дур играм фудбал (ме крие и слично, неколку зборчиња), а се тоа ми беше научено пошто растев со Албанци, турци, бошњаци итн. Ништо у школо. Предметот само 1 година мислам дека се предаваше. Тотален Феил им беше. Не викам дека не е добро јазик како јазик (кој било) да се знае,доколку ти имаш желба да го научиш, но нема зашто некој тебе да те обврзува и да те тера да го знаеш.
Дали тоа некој размислил како ќе изреагираат тие други 70%? Дали тие 70% ќе сакаат да учат албански јазик ? Ќе сакаат во приватните сектори да МОРА законски да имаат одреден процент на Албанци. Тука не зборам само за Македонците, тука се и Ромите, Власите, Србите, Бошњаците, Македонските Муслимани (торбешите),Турците итн. Тоа е тотално неизводливо.
Не може малцинството да диригира што да прави мнозинството. Тука не зборам за нација, вера, раса, туку зборам за % на добиени гласови - поддршка од народот. Сепак на демократски избор - НАРОДОТ БИРА партија која што ќе прави влада. ВО тој НАРОД спаѓаат сите државјани, не само Македонците и Албанците. Како што кажав, Албанците имаат повеќе сериозни политички партии сега, не е само 1. не е само ДУИ па она со поголем % од освоени гласови од Албанскиот Блок да земе и да биде гласот и лицето на сите Албанци. Исто како што и дпне или сдс не може да биде гласот и лицето на сите Македонци.


За вработувањето...
Од вакво вработување по партиска книшка и рамковен договор (небитно за која националност се работи) 90% од квалитетниот кадар ќе си отиде. И албанци и македонци. И Албанецот нема да биде вработен само заради тоа што е Албанец, исто ко што и Македонецот не е вработен само заради тоа што е Македонец. Јасно ни е на сите дека во вакво сценарио ќе изгубиме сите ние којшто сме необоени. Без разлика на вера, раса, нација и религија. Мислам дека на сите ни е доста од ваков систем. „Нема“ Албанец што влегол државно а да не е бутнат од партија, „нема“ македонец што влегол државно а да не е бутнат од партија. Крај на муабетот. У превод се ќе си остане ко што си беше и до сеа, + - некој процент што и нема да биде толку приметлив.

За крај
Од моја гледна точка, Дуи згрешија баш сега што го предложија ова со Албанец премиер. Не е погоден момент. Барем според мене. Бидејки и без тоа, Дуи имаат огромно гласачко тело, и без тоа можеа лагано да си добијат коалиција со дпне или сдс. Вака некако ми изгледа дека преголем залак сакаат да земат, сепак, рано е за Премиер да се мисли... Само во политиката ништо не се знае, ние можеме само да кажеме сопствени мислења и по некоја анализа да си направиме. А и што друго да се праи у слободно време де :)
Извинете за ултра долгиот пост.
Останете ми со здравје :D
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.645
Поени од реакции
1.807
По која логика некој мисли дека ќе има Албанец премиер?
На сите ни е јасно дека ДУИ претрпеа тежок удар, изгубија доста голем дел од гласачкото тело. Ова им е само сламка за спас. Самите Албански партии не ја поддржаа и нема да ја поддржат оваа иницијатива. Алијанса и Беса почнаа да влечат огромен број на гласачи. Дури имаше и остри реакции и од двете по големи Албански партии дека Дуи со овој потег само сака да си ги задржи фотељите. Јас барем колку што сум информиран (може грешам)
- Партијата која што има најголем број на гласови прави влада - Нејзиниот кандидат е премиер.
Зашто некој мисли дека ДУИ ќе може да собере повеќе гласови од дпне или сдс?
Проста математика - Во Македонија моментално нека има 30% албанци (над 18 години збориме тука). Од тие 30 %, у најдобар случај 25% да гласаат за Дуи - Остануваат 75%. Не може 25% од гласачкото тело да бира Премиер. Алијанса, Беса, ПДШ - сите тие се Албански партии, секоја од нив може да напраи влада - Коалиција со Партијата која што ќе добие највеќе гласови на изборите.
Во Ниту еден случај Дпне и Сдс нема да се согласат на оваа идеа на Дуи дури и ако дуи ги „уцени“ дека нема да коалицира со нив. Зашто? Па кој е будала да ја отстапи таа функција на „помалиот“ коалиционен партнер?

Дека ќе има во блиска иднина Албанец за премиер/претседател тоа на сите ни е јасно. Пред некое време гледав статистика, некаде 50-50 беа Македонците и Албанците со првачиња/новороденчиња (не ме држете за збор). За 12 тина години, кога албанците ќе добијат доста по голем број на гласачко тело - проста математика, наталитетот им е доста поголем од тој кај Македонците, Албанска политичка партија ќе може слободно на избори да си освои мнозинство на гласови и она да бара Македонска партија за да формира влада. Според некоја моја, лаичка проценка тоа би било за 12-18 години. Значи за 12-18 години ќе може тотално легитимно, без никакви малверзации и прљави игри, албанска партија ќе може да си победи на избори.
Самите бројки не се во корист на Дуи. Сега прв пат Албанецот има солиден избор на сериозни, свежи, нови, партии со не толку корумпирани, извалкани политичари за којшто може да гласат.
Од друга страна, нашите 2 најголеми политички партии
сдс и дпне се исто така во многу незавидна позиција. Тоа остава простор на другите, по „мали“ партии без разлика која нација,вера,идеологија ја имаат како основа да добијат на значење - да повлечат повеќе гласови, пратенички места и слично.
Според мене овие избори ќе бидат нај заебаните избори во последните 20 години. Излезеноста ќе биде доста намалена. Ништо чудно, значи ништо чудно, само како опција со минимални шанси, сепак да го ставиме на маса:
Доколку Дуи, освои поголем број на гласови од останатите албански партии а помалку од Македонските пол. партии и на маса за коалиција ги „уценува“ да има Албанец премиер - дпне и сдс да направат за прв пат нивна коалиција. Со тоа што ќе имаат Апсолутно мнозинство. Пак ќе кажам, проблемот е со тоа што нико не би сакал да се откаже од таа позиција - Премиер. Иако на маса се може да се договори нели.

Сеа за кампањава што ја кажуваат, ова по 1 вработен од секоја фамилија ми е малце Б.Ц момент. У 2002 може запали, ама и доста фамилии бевме изгорени од тоа. Останавме со стварно по 1 вработен во фамилија.
Албански да се учи задолжително ? Вработување и у приватен сектор ? Тие работи не можеш да ги оствариш.
Како ти ќе му диктираш на приватниот сектор и ќе го контролираш дали вработува Албанци, Македонци,Роми итн? Тоа е чиста глупост. Ако гледаме така тогаш треба во секоја фирма да има САМО 30% албанци,15% други националности и 55% Македонци. (од ракав истресени процентите за ова). Дали тоа значи дека од Македонски пошти ќе ги избркаат Албанците доколку се над 30%? Прво дали тоа ќе биде фер за тој човек што си ја работи работата да биде избркан од работа само заради тоа што е Албанец? Ако не ги бркаат, тогаш дали ќе биде фер Албанците да имаат над 30% во Македонски Пошти?
Во училиштата јас кога бев 5то одделение прв пат ставија Албански јазик, 2 часа во неделата. Јас од албански јазик научив само да пцујам, бројам до 5 и комуницирам дур играм фудбал (ме крие и слично, неколку зборчиња), а се тоа ми беше научено пошто растев со Албанци, турци, бошњаци итн. Ништо у школо. Предметот само 1 година мислам дека се предаваше. Тотален Феил им беше. Не викам дека не е добро јазик како јазик (кој било) да се знае,доколку ти имаш желба да го научиш, но нема зашто некој тебе да те обврзува и да те тера да го знаеш.
Дали тоа некој размислил како ќе изреагираат тие други 70%? Дали тие 70% ќе сакаат да учат албански јазик ? Ќе сакаат во приватните сектори да МОРА законски да имаат одреден процент на Албанци. Тука не зборам само за Македонците, тука се и Ромите, Власите, Србите, Бошњаците, Македонските Муслимани (торбешите),Турците итн. Тоа е тотално неизводливо.
Не може малцинството да диригира што да прави мнозинството. Тука не зборам за нација, вера, раса, туку зборам за % на добиени гласови - поддршка од народот. Сепак на демократски избор - НАРОДОТ БИРА партија која што ќе прави влада. ВО тој НАРОД спаѓаат сите државјани, не само Македонците и Албанците. Како што кажав, Албанците имаат повеќе сериозни политички партии сега, не е само 1. не е само ДУИ па она со поголем % од освоени гласови од Албанскиот Блок да земе и да биде гласот и лицето на сите Албанци. Исто како што и дпне или сдс не може да биде гласот и лицето на сите Македонци.


За вработувањето...
Од вакво вработување по партиска книшка и рамковен договор (небитно за која националност се работи) 90% од квалитетниот кадар ќе си отиде. И албанци и македонци. И Албанецот нема да биде вработен само заради тоа што е Албанец, исто ко што и Македонецот не е вработен само заради тоа што е Македонец. Јасно ни е на сите дека во вакво сценарио ќе изгубиме сите ние којшто сме необоени. Без разлика на вера, раса, нација и религија. Мислам дека на сите ни е доста од ваков систем. „Нема“ Албанец што влегол државно а да не е бутнат од партија, „нема“ македонец што влегол државно а да не е бутнат од партија. Крај на муабетот. У превод се ќе си остане ко што си беше и до сеа, + - некој процент што и нема да биде толку приметлив.

За крај
Од моја гледна точка, Дуи згрешија баш сега што го предложија ова со Албанец премиер. Не е погоден момент. Барем според мене. Бидејки и без тоа, Дуи имаат огромно гласачко тело, и без тоа можеа лагано да си добијат коалиција со дпне или сдс. Вака некако ми изгледа дека преголем залак сакаат да земат, сепак, рано е за Премиер да се мисли... Само во политиката ништо не се знае, ние можеме само да кажеме сопствени мислења и по некоја анализа да си направиме. А и што друго да се праи у слободно време де :)
Извинете за ултра долгиот пост.
Останете ми со здравје :D
Ќе земат доволно гласови да уценуваат партиите. Увек е така.
Да потсетам на нај не демократската изјава на османи: Ние го направивме заев премиер.
Ние го сменивме вмро од власт дрн дрн дрн.
И дури и да надгласаат(една од партиите да има апсолутно мнозинство), увек можат да земат куп калашникови и зољи да прават проблеми....
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
484
Поени од реакции
694
Ќе земат доволно гласови да уценуваат партиите. Увек е така.
Да потсетам на нај не демократската изјава на османи: Ние го направивме заев премиер.
Ние го сменивме вмро од власт дрн дрн дрн.
И дури и да надгласаат(една од партиите да има апсолутно мнозинство), увек можат да земат куп калашникови и зољи да прават проблеми....
Се сложувам дека ќе земат доволно гласови за да уценат.
И не, не го симнаа они дпне од власт, сами се криви дпне за нивниот пад од власт. Дури и да ги уценат и дпне и сдс, зашто мислиш дека Мицковски или Заев би се откажале од функцијата - Премиер на Р.М.? Кога според нашето државно уредување таа е и нај престижната и внатрешно-моќната функција.
Ако сега земат калаши и зољи можат само да изгубат, нема што да добијат. На никој не му иде во прилог да има војна.
Дај боже да сум во право со тоа - „ ова им е само за добивање на поени кај албанскиот блок“.
Нашиве партии реално не разочараа тотално нас Македонците, претпоставувам дека и кај албанците е исто, и кај нив има добар дел што веќе сака промена така ? Исто како што и кај нас има. И Дуи имаа доста киксови, којшто другите албански партии ги кажуваат јавно. И кај нив веќе има добро зажарени спротиставени табора. Јас се водам барем по таа логика. Чим они не добија поддршка од Алијанса и Беса губат и добар % од гласачкото тело. Многу по опасно ќе беше ако Алијанса и Беса ги поддржеа сега Дуи, тогаш шансите ќе беа можеби и на страната на Дуи. Вака сето ова изгледа само на купување на бодови.
Верувај и јас со тешко срце ги пишувам некој работи тука, пробувам мојата идеологија и моите ставови да си ги задржам за себе, а тука да зборам само врз основ на тоа што го имам прочитано, т.е бројките, фактите, шпекулациите, вестите и слично. А според се тоа, не ми е реално сега 20тина % да си наместат нивен човек за премиер. Премал е процентот. За наша „среќа“, пошто во ситуацијава доста луѓе ќе останат дома и воопшто нема да гласаат, тоа исто може да поремети многу а и сдс и дпне многу паднаа, преслабо гласачко тело, многу киксови, многу лапсуси, лоши потези итн.

се надевам дека ме сфати што сакав да кажам :)
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.645
Поени од реакции
1.807
Се сложувам дека ќе земат доволно гласови за да уценат.
И не, не го симнаа они дпне од власт, сами се криви дпне за нивниот пад од власт. Дури и да ги уценат и дпне и сдс, зашто мислиш дека Мицковски или Заев би се откажале од функцијата - Премиер на Р.М.? Кога според нашето државно уредување таа е и нај престижната и внатрешно-моќната функција.
Ако сега земат калаши и зољи можат само да изгубат, нема што да добијат. На никој не му иде во прилог да има војна.
Дај боже да сум во право со тоа - „ ова им е само за добивање на поени кај албанскиот блок“.
Нашиве партии реално не разочараа тотално нас Македонците, претпоставувам дека и кај албанците е исто, и кај нив има добар дел што веќе сака промена така ? Исто како што и кај нас има. И Дуи имаа доста киксови, којшто другите албански партии ги кажуваат јавно. И кај нив веќе има добро зажарени спротиставени табора. Јас се водам барем по таа логика. Чим они не добија поддршка од Алијанса и Беса губат и добар % од гласачкото тело. Многу по опасно ќе беше ако Алијанса и Беса ги поддржеа сега Дуи, тогаш шансите ќе беа можеби и на страната на Дуи. Вака сето ова изгледа само на купување на бодови.
Верувај и јас со тешко срце ги пишувам некој работи тука, пробувам мојата идеологија и моите ставови да си ги задржам за себе, а тука да зборам само врз основ на тоа што го имам прочитано, т.е бројките, фактите, шпекулациите, вестите и слично. А според се тоа, не ми е реално сега 20тина % да си наместат нивен човек за премиер. Премал е процентот. За наша „среќа“, пошто во ситуацијава доста луѓе ќе останат дома и воопшто нема да гласаат, тоа исто може да поремети многу а и сдс и дпне многу паднаа, преслабо гласачко тело, многу киксови, многу лапсуси, лоши потези итн.

се надевам дека ме сфати што сакав да кажам :)
Они всушност исполнија што ветија: нато, платоформата, сменување на име, и делумна окупација. За разлика од нашава патетика, они се законот.
Така да такво размислување не иде нидге. Запамети:ова е северџистан. Марфиевиот закон е нормата, исходот е овек оптимално најлош, и патеката на стварите е GrimDark.
Автоматски споено мислење:

У , и да не заборавам на кибер гестапото подржано од хелсиншки комитет.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2018
Мислења
484
Поени од реакции
694
Они всушност исполнија што ветија: нато, платоформата, сменување на име, и делумна окупација. За разлика од нашава патетика, они се законот.
Така да такво размислување не иде нидге. Запамети:ова е северџистан. Марфиевиот закон е нормата, исходот е овек оптимално најлош, и патеката на стварите е GrimDark.
Автоматски споено мислење:

У , и да не заборавам на кибер гестапото подржано од хелсиншки комитет.
Секоја чест за муабетов.
Освен Нато, се друго е утка.
Околу Името и ја забораи ИСТОРИЈАТА ме боли. Верувај не знаеш колку. И тоа од повеќе причини, не само заради тоа што се смени името на државата. Мене лично:
- Ме боли начинот на којшто се смени името. Тоа што не е јавно кажано убаво што и како е сменето. Не е проблемот во тоа да се викаме Република Северна Македонија, проблемот е во ИДЕНТИТЕТОТ, мораше јавно да биде се објаввено, мора Нацијата да биде МАКЕДОНСКА, јазикот- МАКЕДОНСКИ. Затоа уствари и сме северџистан.Идентитетод ќе го изгубиме. Историјата ќе ја изгубиме а со прст не мрднавме. Ако е само името, ќе си лупаме глава, ќе бараме објаснување, оправдување... Тука станува збор за многу поголем проблем, целата историја, пишана историја, националниот идентитет, се тоа можеме да изгубиме ако веќе и не е изгубено само ние да не знаеме. И тоа не го направи албанскиот блок. Нашиве го напраија. Тоа па уште повеќе ме боли. Од секогаш сме пателе од предавниците. Зашто и пишав дека сум разочаран од нашите. Нашите се тие што дозволија ова да се случи. Не требаше дуи да земе и да го брани името и да поставува прашања. Дур сдс си го тераше своето дпне преќутно им даваше поддршка. Затоа и ако приметуваш секаде ги пишувам и двете партии без тоа М во нив. Епа другар, гледајки ги колку се лакоми и од двата табора, не верувам дека ќе им дозволат албанец премиер, до задња капка крв ќе се борат за власта. Гајле им е за нас и за Македонија ама за таа фотеља и бубрег ќе дадат. Дуи може да калкулира колку сака, дпне и сдс сеуште имаат подобри карти. Ќе видиме како ќе ги одиграат. А тоа дека ќе им дадат барем нешто на Албанските коалициони партнери небитно кој и да се, у тоа биди сигурен. Зарем прв пат ќе им биде. Плански не ебат и уништуваат и плавите и црвените... Еве после 20 години искочи дека Љупчо тоа што го збореше пред да забега у таа бугарофилска фаза се си беше на место. Можеби најдобар аналитичар од политичариве искочи...За жал.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.645
Поени од реакции
1.807
што дозволија ова да се случи. Не требаше дуи да земе и да го брани името и да поставува прашања. Дур сдс си го тераше своето дпне преќутно им даваше поддршка. Затоа и ако приметуваш секаде ги пишувам и двете партии без тоа М во нив. Епа другар, гледајки ги колку се лакоми и од двата табора, не верувам дека ќе им дозволат албанец премиер, до задња капка крв ќе се борат за власта. Гајле им е за нас и за Македонија ама за таа фотеља и бубрег ќе дадат. Дуи може да калкулира колку сака, дпне и сдс сеуште имаат подобри карти. Ќе видиме како ќе ги одиг
Нашиот блок се куп алчни морони. Се додека се пунат ко брод, интелектуалниот капацитет им е на ниво на крава што пасе. Кога ќе појави потенцијал за повеќе пунење ко брод, од крави се претвараат как огладни волци. Интелегенцијата е непромента, ама затоа бајги по непромислени. У нормална држава таквите системот ги исфрлува како акни. Ама пошто кај нас не е нормален системот, т.е. сите се пиони на странски сили заради влечење на нос, предавството е симптом а не причина на проблемот. Месото е слабо, и така ќе остане...
Да би немало толку странски фактори, стварите би биле по нормални....
За жал, нема опоравање од предавници се додека вимето што ги дои ...е во близина...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
7.972
Поени од реакции
8.807
Има само еден начин да се спречи ова, ама нема да биде како ми изгледа.....и како се ближат избори се повеќе се радувам и да не се спречи. Треба и да се укине македонски јазик најдобро е така, за кур ни е.
Не излегувајте на гласање или гласајте за црпко, така треба.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.608
Поени од реакции
2.614
Јас мислам време е навистина. Време е и македонскиот јазик да го пишеме бугарски. Ние да се пишеме бугари и имаме бугарска историја. Време сите да почнеме да учиме албански, и албанците да имаат сите приоритети и подобности при вработување. И на крај навистина мислам дека е време да се самоукинеме и да си ги скратиме маките. Ваков безрбетен народ воопшто не треба да постои.
 

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
52
Поени од реакции
298
После овие избори можеби ќе нема албанец премиер, но наредните избори или за некои 10 години сигурно ќе има. Сето ова е intro за тоа што допрва ни следува. Прашање е на време кога една од квази македонските партии ќе се натрти уште повеќе и ќе води кампања за албанец премиер и тоа ќе го претставува како начин на подобрување на соживотот.

Добар дел од овие шовинистички иницијативи од ДУИ ќе бидат ставени во функција одма после овие избори, при коалицирање на квази-македонската партија што ќе победи и било која албанска партија која што ќе има добар број гласови.

Иако сум го пишувал ова во други теми, пак ќе кажам, во Македонија најдискриминирани се македонците кои што живеат во општини каде што тие се малцинство, а албанците мнозинство.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.757
Поени од реакции
3.396
Иако сум го пишувал ова во други теми, пак ќе кажам, во Македонија најдискриминирани се македонците кои што живеат во општини каде што тие се малцинство, а албанците мнозинство.
За жал, многу си во право...и никад не научивме да бидеме сплотени и да се држиме еден со друг како нив.
Реалноста наша е дека опасноста од албанците и бугарите е многу поголема за нашиот народ од што било кога била од грците.
Огромна штета до сега направија на државата, се надевам дека ќе доживееме да имаме рбтетник на власт кој ќе го запре ова лудило. (таков не гледам во моментов)
 
Член од
17 август 2009
Мислења
1.667
Поени од реакции
1.444
Ако имаат од 13/15 пратеника Дуи, 99% ќе биде или албанец или ново гласање ќе има, пошто нема да може да се состави влада.
Ако имаат ко минатиот пат или помалку пратеника, тогаш може да попуштат и да се направи некоја фора, техничкиот премиер кога ќе се иде на следните избори да биде од Дуи.

А и да видиме сега Нато колку ќе ни гарантира стабилност ако одтиде у погрешен смер работава :)
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.764
Поени од реакции
1.830
Се сложувам дека ќе земат доволно гласови за да уценат.
И не, не го симнаа они дпне од власт, сами се криви дпне за нивниот пад од власт.
Јас во 2016 апелирав ВМРО ДПМНЕ да се договорат за влада која нема да биде уценета од ДУИ и другите партии кои се составени од Албанци. Но, работата беше наредена Заев да стане премиер, макар и со пораз... па да стори се што стори.
Груевски тие го симнаа ов власт, ДУИ (Ахмети) дали уценет, дали заради „тиранската платформа“, или мешано, излижа се што плукаше (победник со победник) и го наместија Заев, за да стори се што стори.

И сега апелирам СДСМ и ВМРО ДПМНЕ да се договорат „победникот“ да биде поддржан за влада ако има уцени.
 
На врв Bottom