Албанец премиер

Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
Nikogas toa nema da se sluci, prvo sds i vmro nema da mozat da se dogovorat za podelba na kapitalot i vtoro dui ke napravat gragjanska vojna ...
А зашто мислиш дека на Алијанса за албанците, Беса и Пдш им одговара граѓанска војна ? Зашто на Америка им одговара граѓанска војна ? По некоја логика ако има граѓанска војна не дај боже тогаш рачунај дека ќе има и Балканска војна. Сутиацијата на балканот сега е затишје пред бура. За чудо почнаа и кај нас на цел балкан работите да се решаваат само на маса а тоа никогаш не опстојувало долго време на овие територии. Небитно за кој народи и да правиме муабет. Меѓународната политика не ја пратам баш многу, ама доволно имам запратено за да знам дека ни на Косово ни на Албанија а ни на Македонија не и одговара Граѓанска војна тука. Шансите да настане „Пичвајз“ се огромни. Покрај играчи како Србија, Босна, Хрватска, Бугарија, Албанија, Грција. Сите ќе си бркаат интереси.А воедно и Ние како Македонија ќе си ги бркаме нашите интереси и ќе си фаќаме страни како и сите други.
Заканите за војна , калаши и зољи у рака мислам дека се исто купување на ефтини бодови. Удирање на карта национализам. Не може вечно на таа карта да се игра, на малдите луѓе се повеќе им се праат пари и ебат пички, не им е дојдено до спиење во ровови и шатори. Ова го зборам за двете страни. Се мењаат времињата полека полека. Сега барем Албанците можат да изгубат многу повеќе од што можат да добијат доколку има Војна. Збориме и моментално и на по долгорочен план.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Оваа иницијатива е резултат на ренесансата што албанците ја доживеаја која резултираше со тоа што навистина конечно почнаа да се чуствуваат како граѓани на република Македонија (или Северна Македонија кој како преферира) и ја сметаат оваа земја за своја чуствуваат припадност кон неа и нормално како и за секој патриот кој си ја сака татковината е да сакаат да имаат и свој допринес во истата а не да стојат настрана како неми посматрачи кога гледаат дека државата тоне.
Мене стврно ме трогна кога наместо да ја поддржеа групата од диво насеље они ја избраа Македонија(или Северна Македонија кој како преферира) а не Илирида што е највисок степен на патриотизам и тоа го направија со тоа што на своите браќа албанци од диво насеље ги продададоа (извињење на израз) само и само за да ја зачуваат татковината Македонија нејзиниот територијален суверенитет на цела територија.
Па сумирајки го ова прашувам ако тоа не е патриотизам,што е патриотизам?
Odlicen satirichen post!
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Шо ги е**м ќе бегам, кога Македончето се јаде со својот, нема просперитет. Шипоните може и да добија ама ич к*р не ме боли. Македончето во државата своја е граѓанин од втор ред, сакаш даље да идеш? Добија све што посакаа и пак им е малку, наредни избори нека бараа и делот за Големи Шипонија и нека биде крај на све, кај сме глуп народ да се освестиме заедно Македончето да напрае Влада како што е во Европскине државе, ама некој треба ЛИЖИ ДУПЕ ЗА СТОЛИЦА.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Да бевме нормална земја воопшто не би ми сметало Албанец премиер.
Фaлaт луѓе кaкo тебе у држaвaвa,се нaдевaм еден ден и другите ке се oсвестaт и ке рaзмислувaaт кaкo тебе
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.024
Поени од реакции
19.507
Кога такво некое здружение/сојуз/асоцијација на албански општини ќе стане дел од правниот поредок и ќе добие легалитет, тоа ќе биде чекор пред федерализација. После тоа здружение повторно во некој постизборен дил ќе мутира во федерална единка и после наредно што останува да бараат е право на самоопределување.
Еве овде Заев збори за некакви суштествени промени кои ќе се случеле. Објаснува како мечтаел и сонувал Македонија чекор по чекор да станела она што го гледал во кантоните во Швајцарија.

Охридскиот рамковен договор не бил доволен, требало да се оди преку Охридскиот рамковен договор.

Требало да се направи уште поголема децентрализација, да се додецентрализирала Македонија до најниско ниво. Да се создаделе некакви региони, да се следел примерот како во Швајцарија каде едно село било еден кантон, и тоа село одлучувало само за себе.

 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.159
Да бевме нормална земја воопшто не би ми сметало Албанец премиер.
Во нормална земја никогаш нема да дојде до изразот националноста, кај нас се знае каков е просечниот Албанец и какви му се размислувањата, тоа може да се види по ветувањата кои ги добиваат од нивните политичари.Убаво го објаснуваат оние од Левица, па и досега имаше Албанец премиер, институции со кои владееа и кој е резултатот?

Се знае каков премиер пред се и треба на Македонија, дете на работничка класа и родољуб без разлика од која националност е.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Ако има некој како Томио Окамура во Чешка слободно :icon_lol:
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Дали некаде во мојот пост виде оправдување или негирање на некои од фактите(ифтари, фискална каса, привилигиран третман) кои си ги кажал?Те молам не ми набивај тези, мислења и ставови кои не се мои.

Второ, државата живее од даноците на бизнисите, даноците кои ги плаќаме ние обичните луѓе се смешни споредено со фирмиве.И една плажа у Охрид може да вреди колку 5 албански села, за поголемиот дел да не збориме.Се е математика.Веројатно мислиш дека 9/12 е поголемо од 1/2.
Арачиновец-Кривогаштанец? Не знам и двајцата колку и како се снаоѓаат, али џабе коа едниот плаќа данок, а у исто време мижи коа газдата му го зима К-15 од рака или работи непријавен.И тој е соучесник.
Не ми е поентата да релативизирам, гледам да го лоцирам коренот на проблемот, а не ливчето на дрвото.Ти си се фатил за трошките (обични луѓе), ја за лебот.Не дека не си во право дека не е во ред спомнатото, ама тежината е друга.

Делот на ненормалните ДУИ на нормален здраво-разумен човек не треба да му го коментирам.Испукан куршум се, го остварија рамковниот во целост и немаат што друго да продадат, па удираат по национализам и вакви ПРОВИДНИ и ГЛУПИ муабети.Прво и основно немаат никакво мнозинство, ни во државата, ни во Албанскиот блок.
Повеќе од 50% од гласовите им се избегани генерално кај Села, и помали делов кај БЕСА и СДСМ, имаат огромна тенденција да бидат небитна политичка партија со 6-7 пратеници во најдобар случај, ама ќе рипаме и плачеме дека некој рекол глупости што само издрогиран би мислел дека се веројатни.
ДУИ се минато, можат да паламудат и да задаволуват луди соништа на болни националисти.Нешто ко Миленко кај нас античките македонци.
Толку од мене на темава, не планирам некому да му објаснувам нешто од авион очигледно.

Колку албанци беа казнети за непочитување на полициски час? Најмалку 200, сите што протестираа во Ченто.Сигурно има и повеќе.Или и ова не го знаеш?И што треба сега, контра аргумент да ти дадам колку Македонци не биле казнети у Струга?Заеби, кога некој е опериран од свест, џабе е што и да се рече.
Фактите кои го наброја не ги спорам, ама ти никад нема да ги признаеш моите факти, така да џабе дискутираме.Кога некој го ебе системот, "се снашол " викаме.Кога е заебан системот, друг е крив.Ма немој да ме јебеш бре.
Пријатен ден.
Па како сакаш бре пријател да водиш објективна дискусија кога се уфрлаш со ад хоминем, ме дискредитираш мене иако немаш поим кои се моите ставови на темата на која што сакаш да дискутираш, туку го користиш мојот пост како подлога да презентираш некаква поента која што за воља на вистината не е спорна, туку каубојскиот начин на кој што сакаш да ја доловиш и после ми велиш чао, а ваму инсинуираш дека сум немал свест, требало да ми биде срам, да сум сносел одговорност. Па што се однесува до мене јас и мојата фамилија долгот кон државата си го подмируваме чесно. Исто и заедниците со мнозинско македонско население. Па луѓето во тие места работат од утро до мрак. Земјоделците по селата самите си плаќаат придонеси од свој џеб. Македонската жена е интегрирана во општеството, оди на работа, заработува, си плаќа придонеси за стаж и пензиско. Што прави албанската жена сем што служи како машина за репродукција? Оној шконот што ги правел условите, наместо да бара социјална пензија за сите жени, што не вети интеграција на албанската жена во општеството и нејзино ослободување од стегите на религиозните догми?

Да се навратам на данокот пред да ме обвиниш за спин, макар што не е ни тоа темата.
Даночната евазија или сивата економија за која што зборуваш ти е проблем и во најразвиените општества, посебно во вакви олигократски како нашето. Тоа не е ништо не својствено и се согласувам дека е голем проблем. Кога велам оти албанците се неплаќачи на даноци, ја нагласувам нивната етничка припадност, националноста заради која што во оваа држава (и никаде на друго место) ја имаат таа привилегија. Ако некој бизнисмен или олигарх не плаќа даноци, тоа е заради корумпираноста на општеството и институциите во него. Албанец не плаќа данок оти е албанец, тоа е разликата, оти му се може, оти ќе праи хавуз. Таа привилегија обичниот македонец ја нема. Тоа е разликата во мојот првичен пост што сакам да ја нагласам, а не дека не сум свесен дека пола бизнис фела во државава затајува данок, тоа е друга димензија на проблемот што јас не ја спорам, но во оваа тема нагласокот е ставен врз оној другиот аспект на проблемот.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.159
Од тоа што ми имаат кажано двајца колеги Албанци во една прилика кога бившиот менаџер и жена му отвараа приватен бизнис, е тоа дека освен кирија(ако не е нивни дуќанот) ништо друго не се плаќа.Тотално низ муабет ова го кажаа кога правевме муабет со жена му на менаџерот за профитот на пекарата, како ќе се развива, како е кај нас со приватните бизниси.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ако наместо Заев премиер беше Албанец, можеше ли да направи поголема штета за Македонија? Јас мислам дека не можеше.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
...Веројатно мислиш дека 9/12 е поголемо од 1/2...
А кое е поголемо?
Автоматски споено мислење:

Dosta so vmrovskite lagi, TIRANSKA PLATFORMA NE POSTOI

:anco:
Ниту името е сменето, само се додаде „Северна“. Па сме биле и народна и демократска, и социјалiстичка... :oleee:
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
А кое е поголемо?
Автоматски споено мислење:


Ниту името е сменето, само се додаде „Северна“. Па сме биле и народна и демократска, и социјалостичка... :oleee:
Именувај една кул држава со името "Ceверна".
 

Kajgana Shop

На врв Bottom