Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.007
Поени од реакции
31.990
Јас се си мислам кој му нареди на Хорке да ја донесе аболицијава, прво и јас помислив дека Грујо му има наредено ама навистина се двоумам дека не е така.

СЈО нема ама баш ништо со што би ги загрозило освен телефонските разговори, некој ќе рече имаат и други докази, ама и тие други докази не се нешто сјајни, повеќе се оди на бонбастични пресови, каде ни држат говор мислеш Зајко им ги пишувал.

Јас лично не верувам дека СЈО ќе извади асален доказ со кој ќе можат да направат нешто повеќе, барем за овие поголемите, за помалите можеби ќе најдат нешто.
Алелуја, има и некој со здрав разум овде. СЈО не само што нема докази, туку судскиот систем не е независен (никогаш не ни бил), и се разбира дека нема до осуди никој на тие судења.

Следен чекор, кој друг освен Грујо може да нарача аболиција по Иванов? (преку Грујо, се разбира)
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Јас не реков дека ќе умрат, јас реков дека е ДНО потег да маваш по полицијата. Зошто не се мава со боја по политичарите? Зошто така знаеш дека ќе те најдат и ќе го јадеш стапот, односно зошто немаш храброст да се жртвуваш. Не зборам за тебе конкретно, туку за тој што мава. Ако маваш и ти вака, тогаш се однесува и на тебе.



Веројатно, зошто протестираат 10000 луѓе а има 200-300 полицајци. Мислиш дека исто нема да имаат храброст доколку бројката би била 1:1? :)



Каде реков јас дека полицијата смее и треба да се изживува?
Рече дека тој што мавнал бил скриен, епа исто и полицаецот се крие позади опремата, следниот пат кога ќе се изживуваат нека не се крие. Да не збориме дека не било директно кон него фрлено.
Тука пак доаѓаме до тоа, дај да мавнам скриен, да не ме видат, наместо во лице да покажам КОЈ СУМ И ШТО СУМ, да не' видат СИТЕ и СИТЕ да го направиме истото. 300.000 луѓе ли ќе пикнат во станици? Нека те пикнат тебе, цел твој круг ќе излезе на улица, нека ме пикнат мене, сите мои ќе излезат, нека пикнат 1000 луѓе, ќе видиш како 50.000 плус ќе излезат на улица.
Истото важи и за полицијата, нека застанат од другата страна, а не да ги бранат тие што ги крадат. Не гледам да одговори на тоа зошто ги бранат политичарите а не народот, ама нема врска тоа. Го испрскале со боја, чудо големо. Наместо да им откажат послушност на тие што им го наместија и Куманово, тие земале слушаат наредби. Битно да го жалиме дека испрскан бил некојси кој нема мозок да размисли што се случува и која страна е вистинската. :(
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Има напредок во политичката криза.:PГрујо посети козарска фарма,и козите му ветија дека ќе излезат на 5 јуни да гласаат за него.Брука,до кај отиде работава,навистина е отиден со умот.Таква ситуација во земјава,а тој оди во штала да ги посети козите. http://www.dw.com/sr/gruevski-ruši-sve-mostove-za-sobom/a-19190438
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Сега кога ќе ме читаат личности на форумов кои не ме знаат ќе мислат дека нити одам на протести, нит сум бил некогаш и дека секако ја поддржувам оваа тиранија од власт. Полицијата НЕ е крива. Зошто ако веќе толку се покажува гнев врз полицијата, не отиде некој и Стојанче не го расшлапа и не го избаци од протест зошто тој со мегафон цело време се дере дека не треба да се напаѓа полицијата?
Па што ако одиш на протести,кога пак ги гласаш ВМРО? Од една страна протестираш против нивниот режим,од друга страна ги гласаш.Или можда ги гласаш поради тоа што се нужно зло ?
Тоа е најдобриот изговор што некогаш сум го слушнал,а тоа може да се види во темава доста често.

Полицијата не била крива,а навивачите се криви секогаш кога ги млатат ? Не постои полицаец што е цвеќе за мирисање,значи не постои.Тие ти се луѓе без душа додека се на должност,а после пензија никој не ги ебава што е сосема нормално.А зошто е тоа така ? Све нешто да ги частиш,па ти да лупнат казна за ништо итн. Гнаса од луѓе се полицајците севкупно гледано.

Како полицаец,војник си изложен на ризици.Ако беше дека не смеат да се чепкаат т.е да бидат како поларни мечки,сите ќе се пријавевме да му служиме на народот,упс на коалицијата што е на власт.Полицијата е продолжена рака на власта и си работи за нив,а народот кој го ебе.

Мирен е народот,инаку оваа полиција и те како заслужува млатење на некогаш за нивната пристрасност и слепо слушање на оската ВМРО-ДУИ.

Да бевме од Тунгузија можда ќе помислев дека се цвеќе за мирисање,вака немој молимте со демагогиите.

А тоа дека не требало да се бојадисуваат фасадите,како што вели Игорче е чиста будалаштина.Да не се заштитени и тие со закон ?
Баш тие фасади т.е тие градби беа почетокот на тиранијата на власта.Крадење без милост,крадење без усул.Еј 10 години,5,5 милјарди изнесени од државата. Нужно зло ?

Гледаме дека мува не ги лази,а мирните протести се премија за нив.

Полицијата и војската се безгласни именки,еден тон мочковци и приврзаници на власта кои не можат ништо да направат.До пред некое време,во Турција и Египет се случуваа пучови,пучови поради катастрофалното водење на државата.Кај се овие да се побунат,да кажат,еј што правите дали сте нормални .. Важно јадат расипани паштети и чутат. Нема поглуп народ од македонскиот,тоа е веќе потврдено со печат.Лапај плата и чути.

Еден асален синдикат не постои во државава,еден.Све партизирано до коска.

Само грците се машини во тој поглед,кога ќе излезат на протест излага цела држава.За тоа алал нека им е.

Нека секнат кредитите,па да се куртулиме од оваа диктатура.Полошо од ова никогаш нема да биде.А и ќорката не им бега.Кога можат романски премиери,функционери итн да одат затвор,зошто не би можело Грујо и компанија ?
Ќе одат и оро ќе играат.

Државава трула,трула а ние ќе се секираме за полицајците.:pos::facepalm:
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Има напредок во политичката криза.:PГрујо посети козарска фарма,и козите му ветија дека ќе излезат на 5 јуни да гласаат за него.Брука,до кај отиде работава,навистина е отиден со умот.Таква ситуација во земјава,а тој оди во штала да ги посети козите. http://www.dw.com/sr/gruevski-ruši-sve-mostove-za-sobom/a-19190438
https://www.youtube.com/watch?v=BPZRTWpYmck
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.824
Поени од реакции
2.914
Колку кодоши имаме и колку расипани луѓе имаме и уште полошо луѓето не гледаат што се случува задкулисни намери од западот додека оцрнувањето на Грујо е само маска додека Заев и Јанева е дно од дно што не заслужува да се спомнува .
http://infomax.mk/wp/планот-е-македонија-да-се-подели-задач/


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.012
Десет години никој никаде не го начекал Грујо?
Ако има некои такви, што сакале ама не можеле да го начекаат, јас сум подготвен да ги однесам до позиција од која и да сакаат, нема да можат да го промашат Груевски, или било кој и да сакаат. Дури и по цена да треба да лежам за тоа.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Дебил,дебилизам.Кој ќе биде следниот потег,ќе ги посети и кокошките,гуските.Ма јок бре читај што велат за него сите ЕУ амбасадори,тие не му го опираат,тој се опнал ќе спроведува европски мерки.И ова што го постирав интервјуто со Клаус Шрамајер,јасно е се,губи подршка насекаде.Имаше тој такви моменти кога сите од ЕУ му го вртеа грбот,тој одеше во земји како Зимбабве,ама ова е крај крајева,ништо не може да го спаси.Сега може само да оргира за подобра соба во психијатриска клиника.[DOUBLEPOST=1461517959][/DOUBLEPOST]
Колку кодоши имаме и колку расипани луѓе имаме и уште полошо луѓето не гледаат што се случува задкулисни намери од западот додека оцрнувањето на Грујо е само маска додека Заев и Јанева е дно од дно што не заслужува да се спомнува .
http://infomax.mk/wp/планот-е-македонија-да-се-подели-задач/


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
На Руси не може да им се верува,и моја желба е да ја видам Русија поделена,како тоа што им го посакуваат на Македонија.Глупак напишал,навел дека постои завера од САД против режимот на Грујо,а нигде не спомнува за деценискиот грабеж од 5,5 милијарди евра како демек ова власт да е чиста.Нешто ми смрди тука,ова како да го пишал некој од овдешните за да створи лажна слика.
 
Последно уредено:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Знаеш дека платите на судиите и на обвинителството им се зголемени за 35 проценти и рипна судска администрација да штрајкува, ама во цела оваа калакурница тоа не се забележа баш. И вест се откажува штрајкот понеделнички и судската администрација добива зголемување за 35 проценти, и тоа ретроактивно неколку месеци наназад колку што имаат судиите и обвинителите. Колку е вистина искрено не знам, мене ова судски административец ми кажа :icon_lol:.
Дактилографка во Скопје I зема плата околу 25к денари па сега види колку зима еден судија или обвинител
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.683
Поени од реакции
29.272
Полицијата ќе бранела обичен граѓанин... У кој свет живеете вие? У кое општество полицијата е во служба на народот???
Те молам, ти и останатите со истово мислење престанете со еџи тинејџ муабетов веднаш!
Ако во Македонија имаш корупција на секој агол, и полицаец станува секој со лабав психолошки тест земен со врски, не значи, дека полицијата како професија е за потценување и омраза.
Пред само една година, полицајци беа фрлени како топовско месо да запрат еден терористички напад.
Колку само деструктивен патетичен народ сме зборува како заборавате такви жртви.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Дебил,дебилизам.Кој ќе биде следниот потег,ќе ги посети и кокошките,гуските.Ма јок бре читај што велат за него сите ЕУ амбасадори,тие не му го опираат,тој се опнал ќе спроведува европски мерки.И ова што го постирав интервјуто со Клаус Шрамајер,јасно е се,губи подршка насекаде.Имаше тој такви моменти кога сите од ЕУ му го вртеа грбот,тој одеше во земји како Зимбабве,ама ова е крај крајева,ништо не може да го спаси.Сега може само да оргира за подобра соба во психијатриска клиника.[DOUBLEPOST=1461517959][/DOUBLEPOST]
На Руси не може да им се верува,и моја желба е да ја видам Русија поделена,како тоа што им го посакуваат на Македонија.Глупак напишал,навел дека постои завера од САД против режимот на Грујо,а нигде не спомнува за деценискиот грабеж од 5,5 милијарди евра како демек ова власт да е чиста.Нешто ми смрди тука,ова како да го пишал некој од овдешните за да створи лажна слика.
Подобро цела Македонија во НАТО и ЕУ,отколку поделена и распарчена и слуга на Русија.Скраја да е,верувам дека и ова ќе помине и Македонија ќе ги живее повторно времињата од растечката демократија од 90-тите години,отколку ова режимско демохристијанско глумење,маскирано со барок како нивните згради кои изгледаат однадвор како стил,а тоа да ти било само стиропор.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.543
Поени од реакции
36.509
Дно потег од демонстрантите, ДНО!
Прегледај го приврзокот 144501
Не го удрија директно полицаецот со кесата со боја туку ќесата се скина и освен него дел од луѓето беа офарбани :)
Често една слика не кажува што точно се случило.
Напротив, на протестиве има многу ОК однос полиција и демонстранти, со смеење и заебанции и се.[DOUBLEPOST=1461518950][/DOUBLEPOST]
Пак ќе го поставам прашањето, зошто наместо во фасада и полиција не се фрла со боја по политичарите кои го прават ова срање?
Да можеше да се стигне до политичарите, нема кесиња боја да лета по нив, туку други работи.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
556
Поени од реакции
307
А добро, Србија е мерилото за фер избори и демократија. Не знаев.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
викаш фантоми и таму а? попис бројност на население во една држава, сите шо се надвор повеќе од 6 месеци се бележат во земјата која се наоѓаат, а на избирачки список се државјани на Македонија без разлика каде живеат тие се вадат од книгата за државјанства од МВР, таа има 2,4-2,5милиони државјанства......баби и жаби мешаме, за жал
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.007
Поени од реакции
31.990
Подобро цела Македонија во НАТО и ЕУ,отколку поделена и распарчена и слуга на Русија.
Како побогу дојде до овој заклучок? :cautious:
Единствена изјава на Руската Федерација за која јас знам, а се однесува на Македонија, е следнава:

http://www.mid.ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/2233994?p_p_id=101_INSTANCE_cKNonkJE02Bw&_101_INSTANCE_cKNonkJE02Bw_languageId=en_GB

 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom