Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.014
Ќе биде јако ако Катица рече дека не ја признава аболицијата од Иванов. Тоа би било забавно за гледање. Друго, и не толку.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Не сум интелектуалец, јас сум глупичок бе Ставро, кај сети дека претендирам интелектуалец да се прам? Сексот на едно од првите места го ставам. Интелектуалците слабо дупат.

И ова со сендвичиве ви стана излитена финта, нешто од типот стара финта нов будала, само шо ни будала не се најдува од што е излитена дотолку. Смислете нешто ново покреативно ебаго.

Инаку во која насока би бил пресот на СЈО да си погодуваме за да звучи муабетов интелектуално?
-Ние не сакам помилување од Хорхе, ние сме независни (жими куров), ние работиме и ќе работиме во име на правдата, па успат можи да се пушти некое ново отворено дело, онака колку за попалување, ама со сигурност нема да биде од оној момент кој ќе загриза во објективноста, малку и од другата страна.
Па не знам кој се пуваше по кајгана дека објавил книга, не беше ти?

Се загина малку, а? Сакам кажам, не знам речам?

СЈО е најдобрата работа што и се има случено на Македонија во последните 10 години. Се потсмевавте, ја викавте Ката дебела, ама заради СЈО ДПМНЕ ја направи најголемата грешка. Сега работите се ван контрола на Грујо и компанија, никој повеќе не е на негова страна.

Баш ме интересира дали Грујо ќе собере храброст да го укина СЈО и да си ја запечати судбината засекогаш.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
И сам се изненади. Да му веруваш на дедо.:anco:

Е сеа некои ликови не ги изненади. Немаше нивна реакција, ама јеби га , си планираа на време или ќорка или благослов од Џорџе.
Јавно сите беа шокирани. Зад кулисите шумарот издал наредба - сценарио Б.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.413
Поени од реакции
5.694
ИЗМЕТ И. (46) dardania!?!?
Сум учествувал на протести уште како 10 годишно дете, без да знаат дома, севкупно доста пати сум бил на протести, но не никогаш не сум бил од тие да ги наречам агресивните.
Но од целиот список на имиња, верувам има луѓе кои што не фрлиле ниеден камен.

Дали сме нормални што не излегуваме да протестираме, нормално дека не сме.
Дали вчерашните протести се насилни, по дефиниција се.
Дали е во ред да се споредат нашите протести со тие на Норвежаните? Секако не.
Зошто?
Затоа што Македонија е земја која:
-се наоѓа на 25 место на свет според број на невработени (во %)
-се наоѓа на 117 место од 170 држави според слобода на медиуми.
-се наоѓа на дното на Европа по просечна плата.
-се наоѓа на врвот од Европа по корупција.
-се наоѓа на 13 место во светот по Индекс на мизерија
-меѓу единствените каде социјалната помош не ја покрива сметката за струја.
-меѓу единствените каде 50 клучни фигури се аболицирани.
-меѓу единствените каде зборот оставка се наоѓа само на речник.

Затоа ве молам да не ми споредите протести од Норвешка и Данска, друг свет се тие. (иако за жал тие почесто од нас протестираат и покрај тоа што во сите рангирања тие се во топ 10 позитивни држави)
 
Последно уредено:

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Вчера ако нејќеше да бидеш уапсен и немаше да бидеш уапсен.Зар стварно мислевте дека ќе дозволат да се крши туку така министерството?Се знаеше дека ќе се распоредат стотина специјалци и ќе почнат да ги растеруваат сите и имаше повеќе од доволно време сосема мирно да се повлечеш.Реакцијата на полицијата вчера и таа од протестот на Нешковски не беше ни приближно иста.Да беше истата реакција тука кај Италијанска амбасада можеа бубрезите да им ги извадат од мавање,али само збореа да се тргнат.

Друга работа која страшно ме изнервира,дечкото од студентски пленум(Албанецот) кој претпоставувам и е еден од основачите на Левица кај Собрание се правеше ептен маж и кој ги тераше сите да се туркаат за да го пробијат кордонот од специјалци или во спротивно да си одат дома,како што приметив тој прв кидна во споредните улички.Не знам дали после се вратил али коа дојдоа специјалците дечкото веќе беше на Максим Горки.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Се согласувам, зошто казна кога може аболиција.
Исто и аболираните криминалци на Хорхе, дома нека дојде некој и нека им го прави истото што го правеле тие.
Гледаш како убава аналогија со се може да се прави.
И што има врска со она што јас го напишав?[DOUBLEPOST=1460629903][/DOUBLEPOST]
Ќе биде јако ако Катица рече дека не ја признава аболицијата од Иванов. Тоа би било забавно за гледање. Друго, и не толку.
Ако го рече тоа ќе е врв на сиот театар месециве наназад.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.618
Поени од реакции
31.826
Па не знам кој се пуваше по кајгана дека објавил книга, не беше ти?

Се загина малку, а? Сакам кажам, не знам речам?

СЈО е најдобрата работа што и се има случено на Македонија во последните 10 години. Се потсмевавте, ја викавте Ката дебела, ама заради СЈО ДПМНЕ ја направи најголемата грешка. Сега работите се ван контрола на Грујо и компанија, никој повеќе не е на негова страна.

Баш ме интересира дали Грујо ќе собере храброст да го укина СЈО и да си ја запечати судбината засекогаш.
Јас се пував дека сум објавил книга? Ок е, еве вака ти како интелектуалец треба да си свесен дека творечко дело и избивање на креативност од млади луѓе треба да се поддржува, чисто и најмалку за издвоеното време во таа реализација, настрана другите факти.

СЈО ни под разно не е најдобрата работа што и се случила на Македонија. Не ни планирам тука да пробам да те демантирам оти тој муабет од старт е осуден на пропаст. Еве ти како интелектуалец треба да знаеш дека над устав и закон е само една работа. Која е таа? СЈО е производ на истата. Јас ќе ја поддржував јавно работата на тоа СЈО ако видев грам објективност, не барам многу, барам грам. Ако сакаш и извештајот да го коментираме со сите пропусти да ја видиш таа професионалност, сакаш?

А за ситуацијата не се секири и повеќе е во контрола. Обична социјална вакцина која се прима во општества како нашево на одреден период. Успат кога сум се пувал со книги, еве моментално терам уште 2, па заедно со првата ќе бидат 3, и ќе ти ги подарам од се' срце некогаш и некаде. Ако сакаш после мочај на нив, твоја работа.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.964
Поени од реакции
11.608
Растеруваш толпа, го обезбедуваш просторот и толку. Ама не, „ај да ги згазим“, па ќе ги апсиме со чизма у глава или колено у глава.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Баш ме интересира дали Грујо ќе собере храброст да го укина СЈО и да си ја запечати судбината засекогаш.
Грујо не може да го укине, ама според законската регулатива (уставот) СЈО не смее да постои, односно, уставниот суд мора да го укине кога ќе ја разгледува на седница. Ако не треба така, посочете правни аргументи зошто НЕ, немојте политички да ми пишувате, со тоа ништо не докажувате, само ќе потврдите дека сум во право.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Јас се пував дека сум објавил книга? Ок е, еве вака ти како интелектуалец треба да си свесен дека секое творечко дело и избивање на креативност од млади луѓе треба и мора да го оправдаш и поддржуваш, во спротивно имаш проблем со фрустрација од типот (и јас имам пишувано ама никогаш не сум објавил) или слични теми на муабет.

СЈО ни под разно не е најдобрата работа што и се случила на Македонија. Не ни планирам тука да пробам да те демантирам оти тој муабет од старт е осуден на пропаст. Еве ти како интелектуалец треба да знаеш дека над устав и закон е само една работа. Која е таа? СЈО е производ на истата. Јас ќе ја поддржував јавно работата на тоа СЈО ако видев грам објективност, не барам многу, барам грам. Ако сакаш и извештајот да го коментираме со сите пропусти да ја видиш таа професионалност, сакаш?

А за ситуацијата не се секири и повеќе е во контрола. Обична социјална вакцина која се прима во општества како нашево на одреден период. Успат кога сум се пувал со книги, еве моментално терам уште 2, па заедно со првата ќе бидат 3, и ќе ти ги подарам од се' срце некогаш и некаде. Ако сакаш после мочај на нив, твоја работа.
Миле вика че му влезам во вреќите. Гласачките. Судијките од тефтерчето на Гоца му се до гроб благодарни на Мијалков.

Ти ми зборуваш за устав и закони. И дека СЈО било неуставно И дека Ката била дебела и имала шестки.

Да си ги земеш книгите, напишаните и ненапишаните, и да си го избришеш газот со нив.
 
Последно уредено:
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Кој му е шумар и какви им се плановите, ќе треба Брутус да ни објасни. :icon_lol:
Немам пристап на преговорите и разговорите меѓу завојуваните страни и олеснувачите, затоа не можам да кажам. А на вас оставам да се одлучите дали ова се спонтано се случува.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.014
Немам пристап на преговорите и разговорите меѓу завојуваните страни и олеснувачите, затоа не можам да кажам. А на вас оставам да се одлучите дали ова се спонтано се случува.
Секако. Полудел Груевски, и на месец пред избори влезе во војна со сите. Притоа, прва одлука што ја направи пред војната, е да го аболира и противникот, покрај себеси. :D
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Па не знам кој се пуваше по кајгана дека објавил книга, не беше ти?

Се загина малку, а? Сакам кажам, не знам речам?

СЈО е најдобрата работа што и се има случено на Македонија во последните 10 години. Се потсмевавте, ја викавте Ката дебела, ама заради СЈО ДПМНЕ ја направи најголемата грешка. Сега работите се ван контрола на Грујо и компанија, никој повеќе не е на негова страна.

Баш ме интересира дали Грујо ќе собере храброст да го укина СЈО и да си ја запечати судбината засекогаш.
ова е најдоброто што и се случило на Македонија ? распрдавање по амбасади ?

 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom