Ако Бог постои, зошто допушта зло и страдање?

Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ама ти стварно не знајш појќе шо да пишиш.
Учење кое луѓето ептен малце го сфаќаат или пак не ни сакаат да го сфатат.
Љубов!
А ти да се вратиш во љубов и секс најпаметно ќе ти биде...ова ко џокер мегу стари познаници се убацуваш!
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Лавот почнал да ја јаде антилопата не затоа што е така од Бога одредено, туку поради распадот на поредокот кој Бог го створил, а кој ред е растурен од првиот човеков грев-непослушноста на творението кон својот Творец.
Значи која лавот ја видел Ева како јаде од забранетото овошје си рекол: „Батали оваа тревава, дај и за мене една антилопа“.

Закон си МИКИ нема што.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
А ти да се вратиш во љубов и секс најпаметно ќе ти биде...ова ко џокер мегу стари познаници се убацуваш!
А ти мене да не ми кажваш шо да прам.
Јасно?
Форум е, кај сакам ќе пишам.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Пиши кај сакаш, само немој да плачеш, и пишувај по темите и не се занимавај со мене, обработката на менталната состојба на членовите на форумот е за приватни пораки оставена.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Пиши кај сакаш, само немој да плачеш, и пишувај по темите и не се занимавај со мене, обработката на менталната состојба на членовите на форумот е за приватни пораки оставена.
А кај се занимавам со тебе бе?
Бо напор.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Значи која лавот ја видел Ева како јаде од забранетото овошје си рекол: „Батали оваа тревава, дај и за мене една антилопа“.

Закон си МИКИ нема што.
Пишуваш пост во кој покажуваш основно непознавање на нештата а притоа тоа непознавање мене ми го припишуваш?
Е јака ти е логиката, нема што....
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
мислеш ли дека и ден денес постои Христа ??? :uvo:
„...Христос БИЛ, Е, и ЌЕ БИДЕ...„ вели Апостолот Павле.
Од таа Апостолска реченица, само посебе е јасно дека Христос постои и седи оддесно на Отецот, по Своето вознесение на Небесата.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Болката и страдањето се само едни од “доказите“ дека постои бог. Како и здравјето, среќата, несреќата, сиромаштијата, богатството
На пример

“Умре млад човек “ - Бог така сакал
“Ни се роди син“ - Бог така сакал“
“Цел живот маки тргам“ - Бог така сакал
“Се збогатив“ - Фала му на бога
“Болен паднал“ - Бог така сакал
“Оздраве човекот“ - Бог така сакал

Сфатете дека не постојат докази за верата, тоа верување се базира на ДОГМА. Значи нема што тука да се чепка, испитува распрашува или анализира. Тоа е така као е напишано и нема повеќе дискусии околу тоа.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Болката и страдањето се само едни од “доказите“ дека постои бог. Како и здравјето, среќата, несреќата, сиромаштијата, богатството
На пример

“Умре млад човек “ - Бог така сакал
“Ни се роди син“ - Бог така сакал“
“Цел живот маки тргам“ - Бог така сакал
“Се збогатив“ - Фала му на бога
“Болен паднал“ - Бог така сакал
“Оздраве човекот“ - Бог така сакал

Сфатете дека не постојат докази за верата, тоа верување се базира на ДОГМА. Значи нема што тука да се чепка, испитува распрашува или анализира. Тоа е така као е напишано и нема повеќе дискусии околу тоа.
Токму спротивното: ИМА што да е чепка и докажува. Убеденоста во точноста од верата која некој поединец ја исповеда, не доаѓа само од просто веување во истата, туку и од личните искуства, собрани живеејќи според верата.
Догмите се колективно утврдени учења, кои се донесени на Вселенските Собори, со цел да се искристализираат битните и трајните вистини и истите да се зачувата од можни искривувања од некоја наредна генерација луѓе, по принципот „расипан телефон„.
А докази дека Бог сепак постои, ги имаш во огромни колични. Најгоелмиот дел од нив се веќе објавени, а дел од тие докази се поврдени и од одредени науки, но со нивни речник и метода на осознавање висини.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Токму спротивното: ИМА што да е чепка и докажува. Убеденоста во точноста од верата која некој поединец ја исповеда, не доаѓа само од просто веување во истата, туку и од личните искуства, собрани живеејќи според верата.
Догмите се колективно утврдени учења, кои се донесени на Вселенските Собори, со цел да се искристализираат битните и трајните вистини и истите да се зачувата од можни искривувања од некоја наредна генерација луѓе, по принципот „расипан телефон„.
А докази дека Бог сепак постои, ги имаш во огромни колични. Најгоелмиот дел од нив се веќе објавени, а дел од тие докази се поврдени и од одредени науки, но со нивни речник и метода на осознавање висини.
Ај тогаш малку да помешаме наука и вера...
Дали Аустралопитек е човек спрема христијанството и дали и неговата душа е спасена со распнувањето на Исуса па сега е во рајот ??

 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Ај тогаш малку да помешаме наука и вера...
Дали Аустралопитек е човек спрема христијанството и дали и неговата душа е спасена со распнувањето на Исуса па сега е во рајот ??
Иако има посебна тема за ова .....како може да биде спасена душата на мртов човек? Ако веќе зобруваме за тоа..го оденла големата вода нели..потопот... како казна.
Сепак..не е мое да судам кому му е местото во Рајот..
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Иако има посебна тема за ова .....како може да биде спасена душата на мртов човек? Ако веќе зобруваме за тоа..го оденла големата вода нели..потопот... како казна.
Сепак..не е мое да судам кому му е местото во Рајот..
Не се работи за спасување на душа на мртов човек туку дали воопшто е Аустралопитекот “човек“
Дали спрема црквата тој има душа и ако има од кој степен на развојот на човекот почнува душата на пример дали најраните примати се со човечка душа?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Не се работи за спасување на душа на мртов човек туку дали воопшто е Аустралопитекот “човек“
Дали спрема црквата тој има душа и ако има од кој степен на развојот на човекот почнува душата на пример дали најраните примати се со човечка душа?
Зависи од која страна гледаш на работите..
за едните..еволуционистите тој е решението на постанокот на човекот..
Спрема Библијата..раселувањето од Валион и Арарат...ширењето на културата на каменото време , различните подрачја на живеење и со тоа постанокот на варијациите на расите..не е ништо друго туку човек.Ако е човек има душа..нормално..ама не е примат.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Значи ли тоа дека науката и религијата не одат рака под рака... мислам дека такво нешто ти спомна.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Значи ли тоа дека науката и религијата не одат рака под рака... мислам дека такво нешто ти спомна.
Ако ја сметаш еволуцијата за наука ..не одат..Она останатото според мене е добро измиксано...Јас ја сметам науката како дар...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom