Акните - повеќе од тинејџерски проблем

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.922
Поени од реакции
831
Друже колку време те „држеа'' акните,т.е од која воздраст почнаа интензивно да ти се појавуваат??
Почнаа накај 16тата година моментално имам 18 не сум чист ама многу подобар сум од порано...мене ми излегуваа поради брадата која сега да кажам до некаде ми е оформена..додека не ви се оформи брада ќе ви излегуваат а после оформување полека самото лице се чисти пак ќе излегуваат ама со помал интензитет...
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.024
Поени од реакции
2.060
Точно е тоа со брадата.. Значи претежно кај машките, кои немаат проблеми со акни.. им излегуваат по долната страна на образите, под долната усна и кај ушите таму под бакенбарите.. значи тоа е се поради вашата брада која сеуште се оформува и е во почетна или крајна фаза.. и во која фаза да сте ке ви излегуваат таму ваму..како што реков тоа е резултат на оформување на брада..бидејки лицето е подложено на некој промени, додека да се навикне ке ви излегуваат ваму таму некоја акна.. али не вакви ко на сликите на 1 страна.
 
Член од
7 април 2013
Мислења
11
Поени од реакции
0
Нешто за дупчињата на лицето, треба ми помош?
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Лек за акни... Секое сабајле ке уринирате во некој сад и со памук ке го премачкате убаво лицето и по 10минути стоење (или по 30минути за максимален резултат) измијте го со вода, исто така и пред спиење ке го правите ова, пробајте нема да зажалите!
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Каква мокраќа бе и така местово е воспалено уште некоја бактерија да дотурите.

Bioclin Acnelia Losion, околу 800 денари е, уште подобро додадете му внатре 1 или 2 капсули клиндамицин и одлично делува. Не треба да се претерува со антибиотик, но вака е разреден и не е толку штетно.

Имате внатре во лосионот салицилна киселина она ги отвора порите за да истече гнојот, а антибиотикот ќе го смири воспалението.

И кога се изложувате на Сонце ставете фактор 50+ врз оболеното место, посебно кожата на лицето која е многу осетлива.
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Jas momentalno sum na urina, ke vi kazam po 2 nedeli rezultati, a isto urinata pomaga I vo cistenje na luznite na liceto
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.922
Поени од реакции
831
Поминаа 2 недели уште чекаме да ни кажеш резултати..
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Поминаа 2 недели уште чекаме да ни кажеш резултати..
сум заборавил да пишам, но осетив прилично добри резултати,..10-15 минути по мачкање на лицето воспалението како да се намалува и посмирено ти е лицето, сега приметувам и не ми се појавуваат често бубулици,.. иначе сабајле кога ке станеш ке го измиеш лицето со вода и со првата мочка насабајле се мачкаш на цело лице и не го миеш лицето се до 7-8 навечер односно колку си во можнст да ти стои мочката,.. ке гледаш што подолго да ти стои на лице
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
А да пробаш да ги отвориш порите со пареа, за подлабоко продирање на крема/лосион/урина :D
 
Член од
18 ноември 2012
Мислења
29
Поени од реакции
21
Лек за акни... Секое сабајле ке уринирате во некој сад и со памук ке го премачкате убаво лицето и по 10минути стоење (или по 30минути за максимален резултат) измијте го со вода, исто така и пред спиење ке го правите ова, пробајте нема да зажалите!
Кога веќе си тргнал со урината,можеш и со измет да пробаш,имам слушнато дека и тоа помага..

Инаку,пробајте со Dalacin C гел,овде го немам сретнато,јас од Грција го набавувам,не е скап околу 300-400 ден. а е мноогу ефикасен.После две три туби веднаш ќе приметите промена,а ако продолжите да го користете можеби и целосно ќе ви се исчисти лицето.Сепак,не можам да гарантирам.Ми помогна мене и на тие што ми го препорачаа,но сепак,секој е различен..:)
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
А со хидроген за рани ?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ако сакате чисто лице еве ви мала помош:
Пијте големи количества вода, чистете го навечер лицето со чај од мајчина душица или краставица, и горете ги мозолчињата со сок од лимон :)

А за оние што имаат ,,бурни,, акни, црвенила од акни по лицето:
Навечер премачкувајте се со чај од камилица или краставица, премачкувајте го лицето со мешавина од мед и малку млеко............, верувајте, на природен начин ќе го излечите вашето лице :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
ова ми личи на мајтап не сум баш сигурен дека тоа би помогнало :D
Глупости се, форава ја користат боксери (браќана Кличко), кик боксери и останати спортисти кои се склони на потекување од удари, пелена од мало дете што се помочало ставаат бидејќи нема уште ни отрови ни ништо и намалува отокот експресно. Расипан телефон.
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
603
Поени од реакции
146
Лосион против акни, од галафарм... Ми помогна многу... Се мачкав по 2 пати на ден... Веќе на третиот ден 80% од акните ми се изгубија... Сега после 1 месец се мачкам еднаш на 2/3 дена и немам ниту 1 акна... Ќе видам попосле како точно се викаше.. А и не е многу скап, 180 денари...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom