Акните - повеќе од тинејџерски проблем

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Лек за акни крема бензоил пероксид од аптека и на раат сте. Не треба да се претерува со неа, ептен на оние места кај што се видливи акните како на лицето.
Не ги стискајте, оти ќе ви останат флеки.
Не користете толку сапуни од јаглен и сулфур, ќе ви ја усушат косата. Не лупајте антибиотици на нив, оти ќе станете отпорни на нив.
 
Член од
16 април 2012
Мислења
108
Поени од реакции
22
А колку алкохолот лошо влијае на акните,и кои алкохолни напитоци се помалку или повеќе штетни за акните
 

Altair

Шмеќер
Член од
30 јуни 2008
Мислења
306
Поени од реакции
192
Да си се пожалам јас. Немам некој голем проблем , ама константно имам 5-10 воспалени точки на лице - претежно црнки , ретко по некоја акна. Пробав се , од три различни козметички студија , уште три различни видови козметички препарати меѓукои и домашни ефтини продукти и поприлично скапи странски (Eucerin i Neostrata). Сега веќе се откажав од се , со мајка ми пробуваме експериментално - миење и парење на лицето со увин чај и третирање на проблематичните точки со лук. Сите методи даваа некои краткотрајни решенија но ниту еден начин не ги уништи скроз. Е сега имам 19 години , свесен сум дека најверојатно е тоа "пубертетски" проблем низ кои многу луѓе поминале и знам дека ме разбирате колку нервози ствара оваа работа. Ако има некој добар да даде совет или било што. Нека ме утеши бар :D
 
C

Celsius

Гостин
Незнам низ колку НЕПОТРЕБНИ нервози поминуваш, но и сам кажа доколку се работи за неколку воспалителни места и во случај да не се предолготрајни, помирисе со фактот дека тоа ти е периодот и не ги чепкај. Би требало да пројде за брзо.
Инаку јас користев хлорамфеникол или така нешто. Пред негово нанесување измиј се со многу млака вода, избриши го лицето но не преагресивно и нанеси од хлорамфениколот со чиста вата. Помагаше и тоа многу.
 
Член од
12 март 2013
Мислења
2
Поени од реакции
1
Dali nekoj ima nekakvo iskustvo od lepten?
--- надополнето: 12 март 2013 во 22:54 ---
 
П

Пепси_

Гостин
Незнам низ колку НЕПОТРЕБНИ нервози поминуваш, но и сам кажа доколку се работи за неколку воспалителни места и во случај да не се предолготрајни, помирисе со фактот дека тоа ти е периодот и не ги чепкај. Би требало да пројде за брзо.
Инаку јас користев хлорамфеникол или така нешто. Пред негово нанесување измиј се со многу млака вода, избриши го лицето но не преагресивно и нанеси од хлорамфениколот со чиста вата. Помагаше и тоа многу.
Точно јас го користам овој лосион,и сварно сум презадоволен. Не е многу јак и веднаш се гледа разлика. Немам многу акни и знам некогаш да паузирам од лосионот,но веднаш ми се појавуваат. Добар е општо за чистење на лицето наутро и навечер.
 
Член од
12 март 2013
Мислења
2
Поени од реакции
1
Ако некој нашол чаре во нешто нека каже...:)
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
653
Поени од реакции
434
Ве исчитав едно 20тина страни, не се читаат сите 37 страни одеднаш па јок :D. А и 300та различни имиња на препарати слушнав и сите ги испомешав. Иначе прочитав нешто мрсно и газирани сокови. Откако почнав да вежбам, почнав да внимавам и на исхраната. Тоа значи дека во последната година-две, на прсти може да се изброи кога сум јадел благо и мрсно, или пиел газиран сок. Мајонез искрено не се ни сеќавам кога сум јадел последен пат, има неколку години сигурно. Друго, го мијам лицето 3-4 пати на ден и користам посебна крпа која редовно ја менувам. АМА секогаш мора да имам по 1-2-3 бубулици! Не такви како на првиот пост. И секогаш ми излегуваат на исти места, на долниот дел на образите. Значи буквално не се сеќавам кога последен пат ми било целосно чисто лицето. Во последно време многу почна да ме иритира ситуацијава, па утре одам до Тинекс/аптека и купувам нешто за користење ( ништо немам користено до сега, освен често ставање на обичната Нивеа крема за лице - ама зашто е мрсна претпоставувам дека само лошо ми прави ).

Па кажете ми некое конкретно име на производ да побарам и негова цена отприлика, за да не се оставам на милост и немилост на продавачките од Тинекс :D
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Ве исчитав едно 20тина страни, не се читаат сите 37 страни одеднаш па јок :D. А и 300та различни имиња на препарати слушнав и сите ги испомешав. Иначе прочитав нешто мрсно и газирани сокови. Откако почнав да вежбам, почнав да внимавам и на исхраната. Тоа значи дека во последната година-две, на прсти може да се изброи кога сум јадел благо и мрсно, или пиел газиран сок. Мајонез искрено не се ни сеќавам кога сум јадел последен пат, има неколку години сигурно. Друго, го мијам лицето 3-4 пати на ден и користам посебна крпа која редовно ја менувам. АМА секогаш мора да имам по 1-2-3 бубулици! Не такви како на првиот пост. И секогаш ми излегуваат на исти места, на долниот дел на образите. Значи буквално не се сеќавам кога последен пат ми било целосно чисто лицето. Во последно време многу почна да ме иритира ситуацијава, па утре одам до Тинекс/аптека и купувам нешто за користење ( ништо немам користено до сега, освен често ставање на обичната Нивеа крема за лице - ама зашто е мрсна претпоставувам дека само лошо ми прави ).

Па кажете ми некое конкретно име на производ да побарам и негова цена отприлика, за да не се оставам на милост и немилост на продавачките од Тинекс :D

Конкретно, Acne Aut.
Ама за сушење на акни може да помогне и Бензоил пероксид крема.

Си бил на дерматолог некад? Може да отидеш да те види, ќе ти препише терапија комбинација од 2-3 лекови и за 2 месеци си чист. Значи тука треба и некој антибиотик да се нанесува локално.
 
Член од
16 март 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
jas moite gi i izleciv so bioptron koj go zede majkami poradi migrena i nemav sto da izgubam bidehjki i onaka dadov mnogu pari na dermatolog odev 3 mececi i bez nekoj pogolem rezultat, a denes i dermatologot kaj sto odev ima bioptron. pozdrav
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
653
Поени од реакции
434
Зедов Клиндацин, па ќе пишам што и како после некое време. Искуства некој?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Ве исчитав едно 20тина страни, не се читаат сите 37 страни одеднаш па јок :D. А и 300та различни имиња на препарати слушнав и сите ги испомешав. Иначе прочитав.......... ( да не те цитирам цел да не фаќа место :D )
МНООООГУ сличен проблем иам , значи немам нигде акни многу ретко ми искачаат АМА околу устата поточна на долниот дел од лева и десна страна увек мора да има по 1-2 и таман ке ја снема некоја бомба ке се појави а и црнки некој имам ностоп околу ... чере не сум нашол планирам да идам на лекар ако си нашол ти чаре збори :D
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.922
Поени од реакции
831
Има луѓе со многу јас бев еден од тие и сеуште имам но самите се намалуваат..скоро и да немам користено никакви средства освен хлоракол краток период и докторс сапун...незнам зошто се напнувате 2-3 :)
 
Член од
16 април 2012
Мислења
108
Поени од реакции
22
Има луѓе со многу јас бев еден од тие и сеуште имам но самите се намалуваат..скоро и да немам користено никакви средства освен хлоракол краток период и докторс сапун...незнам зошто се напнувате 2-3 :)
Друже колку време те „држеа'' акните,т.е од која воздраст почнаа интензивно да ти се појавуваат??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom