Акните - повеќе од тинејџерски проблем

Член од
22 септември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
32
Јади мајонез многу! Мала шала.

Иначе акни се викаат ако веќе литературен македонски користиме.
Совет...
Редовно чистење на лицето, отиди во аптека и побарај некое средство што ќе успее да ги исуши акните, си знаат фармацевтите најдобро кое да ти го препорачаат. Боље совет од ова нема. Ама ако имаш многу акни немој да ги стискаш дека лицето ќе ти стане понатаму рошаво како на Б.Ц.
Мене у аптека ми дадоа хлорамфе.. дрн дрн, не ми текнуе као се викаше, и не ми помагаше ич.. Ова шо го користам сеа ептен помага.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Мене у аптека ми дадоа хлорамфе.. дрн дрн, не ми текнуе као се викаше, и не ми помагаше ич.. Ова шо го користам сеа ептен помага.
Епа тука играат и други фактори: мрсна кожа, сува кожа, дали воопшто тој препарат ќе реагира со кожата, исхраната, еве некој спомна маструбацијата мада не знам колкав фактор е таа и уште неколку други.
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
32
Епа тука играат и други фактори: мрсна кожа, сува кожа, дали воопшто тој препарат ќе реагира со кожата, исхраната, еве некој спомна маструбацијата мада не знам колкав фактор е таа и уште неколку други.
Епа пробај ги сите па шо ти помага, тоа користи =)
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Епа пробај ги сите па шо ти помага, тоа користи =)
Токму така :) Еве и јас имав пред 3-4 години проблем со акни ама за среќа не беше некој голем проблем. Ми купи мајка ми некој си препарат, го користев и вака-така помогна, може и не. Ако некој сака да му биде чисто онака лицето и помалку да се познаваат акните нека си купи Глечер за чистење лице, ептен помага.
 
Е

експерт

Гостин
Хлорамфеникол и други средства што имаат алкохол само го зголемуваат излачувањето на масти од лојните жлезди. НАЈВАЖНА Е ИСХРАНАТА.
Зошто? Преку исхраната се внесува холестерол, кој се претвора во хормони, кои пак придонесуваат за акните преку други механизми.
За девојчињата ако имаат голем проблем со акните, може да пијат таблети на хормонска база, и тоа само препорачани од лекар.

А плус мора да се пијат мултивитамини, посебно А витамин.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
За девојчињата ако имаат голем проблем со акните, може да пијат таблети на хормонска база, и тоа само препорачани од лекар.
Kолку само грешиш.Кај девојчињата може да се појават акни и ако имаат проблеми со јајниците.Значи не изигравајте експерти и доктори, ако за нешто не сте доволно информирани.Сепак ова е форум и може секој да прочита и да примени некој совет кој може да биде кобен по неговото здравје.И за таблетите на хормонска база исто така се потребни хормонски испитувања за да се одреди ПРАВИЛНА ХОРМОНСКА ТЕРАПИЈА.
 
Е

експерт

Гостин
Kолку само грешиш.Кај девојчињата може да се појават акни и ако имаат проблеми со јајниците.Значи не изигравајте експерти и доктори, ако за нешто не сте доволно информирани.Сепак ова е форум и може секој да прочита и да примени некој совет кој може да биде кобен по неговото здравје.И за таблетите на хормонска база исто така се потребни хормонски испитувања за да се одреди ПРАВИЛНА ХОРМОНСКА ТЕРАПИЈА.
Па што реков? Затоа што имаат хормонски проблеми кај некои се појавуваат акни и тогаш се дава хормонска терапија.
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Ако немате многу акни не треба да го ставате ништо, да не го чепкате многу лицето освен соодветна крема во зависност од кожата на лицето дали е сува или мрсна. Ако имате повеќе веројатно треба посета на козметичар. Исто така миењето со сапун ја уништува кожата, единствено прифатливо е миење со течен сапун на avene.
Толку знам јас :back:
 
U

UniqueGirl

Гостин
Lea - гел против акни од фитофарм.
Чини околу 200 денари и стварно помага. :)
 

FromSunWithLove

dance or die
Член од
1 февруари 2007
Мислења
524
Поени од реакции
13
може некој совет што да користам ја
неам бубулици него имам рани од биши акни ( пробав се ласери масери дџабе)
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Најдобро решение за акни е кремата кралица, ја рекламираат на ТВ и е навистина ефикасна, а е на природна база.:pipi:
Кај можи да се најди оваа крема?
Ниту еднаш неам потрефено на ТВ да ја видам рекламата.

Инаку,ако не знаеш како се стискаат пубо не ги стискај пошо ако ги воспалиш мака ќе мачиш уш 5-6 дена со нив.
Сеа моментално единствено мене шо ми помага,си прам сама дома маска за лице.. во нешо чаша,пајнца шо било исцеди еден лимон и стави мед и мешај да згусни малку.. па додај лавров лист и помини го лицето неколку пати со смесата убо,поседи така околу 20тина минути и изми го со вода.
Малку ќе ти омекни кожата и ќе ти се намали црвенилото.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Фала ви на сите.Ќе пробаме прво со мастиве од аптеки, ако не бидува домашно лекување.:sekss:
 

Романтичарка

надежна форумџика
Член од
31 октомври 2009
Мислења
382
Поени од реакции
91
Ко што гледам некои си се зезаат на темата,а темата е доста сериозна.
Нека пишуваат тие што стватно си имале мака,па и ние да научиме нешто.
Еве јас не сум некоја проблематична со бубулици,но една секогаш ми се појавува се на исто место.Земав хлорафеникол но тој само остава црни дамки и не помага.Кој имал ваква мака,а му поминало од некоја крема благодарна ќе бидам да ми пише.
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
32
Ко што гледам некои си се зезаат на темата,а темата е доста сериозна.
Нека пишуваат тие што стватно си имале мака,па и ние да научиме нешто.
Еве јас не сум некоја проблематична со бубулици,но една секогаш ми се појавува се на исто место.Земав хлорафеникол но тој само остава црни дамки и не помага.Кој имал ваква мака,а му поминало од некоја крема благодарна ќе бидам да ми пише.
Мислиш, ги суши бубулиците, а после остава црни мали точки шо не се тргаат?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom