Аерографија, украсување на автомобилот

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
За или Против?

sfdsvfv.jpg 391d2cf23199f7ad86f2f4994cf178c1.jpg

Уметничко сликање на површината на автомобил се изведува со помош на специјални уреди со воздушна четка, игли, млазници, Постојат предности и недостатоци на оваа техника на цртање,

autos-aerografo-diseño-pintura-arte-pintando13.jpg joker-dzhoker-aerografiya-vinilografiya-nakleyki-okleyka-pro-2.jpg

Уникатност на сликата според желбата на сопственикот на автомобилот, заштитата на површината на автомобилот поради неколку слоеви на лак кој се применува на готовиот цртеж што обезбедува на автомобилот заштита од гребнатини, издржливост на облогата и можност за корекција на мали дефекти самостојно со полирање на облогата, поешко е да се украде таков автомобил, бидејќи поради моделот е позабележителен и запаметен од минувачите, лесно се одржува чисто доволно е редовно да се полира површината со помош на заштитни соединенија.

maxresdefault.jpg

Недостатоци на истово е малку повисока цена и луксуз на тој што ќе си го приушти, мора да го изработи искусен уметник зашто може да се оштети неповратно автомобилот, најпознати се руските уметници на вакво сликарство на автомобилот.


не знам дали кај нас има закон за забрана на вакво сликарство врз автомобилот, како памтам последен пат дозволени беа само три бои на автомобилот, една доминантна и две споредни, но никако вака со цртеж, досега ако видов два три автомобили со онака подискретни и со поедноставни цртежи,

ер.jpg 44181.jpg
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Ova ne e nisto prema ona sto jas go napraviv koga pocina Stariot.Kupiv 1m samolepliv svetlo zolt tapet (plasticen-ne knizen) i od nego napraviv (dosta golema) slika na Stariot so podignata raka kako pusta bel golub. Taa slika ja zalepiv na sredina na soversajbnata na skodata. I takva si ja vozev nekolku godini.Za toa vreme bev i na registracija i ni zbor ne mi rekoa sto pola soversajbna mi e zavatena od taa slika. So taa skoda 100 proizvodnja 1971g,odev taka so Stariot pred mene poveke pati,bezbroj pati vo Bugarija a nekolku pati i vo Elada i taka i tamu ni zbor ne mi rekoa za toa sto e Stariot pred mene. Ej koe pocituvanje (koj strav go imale) na Stariot bilo tie prvi godini.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.327
Поени од реакции
22.630
Ova ne e nisto prema ona sto jas go napraviv koga pocina Stariot.Kupiv 1m samolepliv svetlo zolt tapet (plasticen-ne knizen) i od nego napraviv (dosta golema) slika na Stariot so podignata raka kako pusta bel golub. Taa slika ja zalepiv na sredina na soversajbnata na skodata. I takva si ja vozev nekolku godini.Za toa vreme bev i na registracija i ni zbor ne mi rekoa sto pola soversajbna mi e zavatena od taa slika. So taa skoda 100 proizvodnja 1971g,odev taka so Stariot pred mene poveke pati,bezbroj pati vo Bugarija a nekolku pati i vo Elada i taka i tamu ni zbor ne mi rekoa za toa sto e Stariot pred mene. Ej koe pocituvanje (koj strav go imale) na Stariot bilo tie prvi godini.
ako imas slika stavi ova bas bi sakal da vidam
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
ke pobaram slika,ako moze da najdam, bas imam edna koga odev po nevesta(moja ssopruga) maftase Stariot so golub vo raka na sofersajbnata, interesno sto toa vreme dosta vozev i niz gradov i nikogas ne me soprale za nekoja primedba na toa, a ima i uste nesto za Stariot, na Cerrno more vo taa godina koga toj zamina tamu vo Primorsko imase razni natprevari a eden den bese sekoja ekipa vo toj mladinski centar da napravi nekoja figura od pesok na plazata.
Jas so nekoj moj drugari od pesok i cvekinja,kamcinja i skolki ja napraviv grobnicata na Stariot i so taa skluptura pobediv na toj natprevar,Vtoro mesto osvoj ekipata od SSSR koj go pravea amblemot na Olimpijadata sto se odrzuvase togas vo Moskva-nekoe mece bese figurata,
Zivi se izedoa toa rusite,
Cel den friese narod pokat KUKATA_grobot NA CVEKETO na plaza na Cerno more-koja pobeda i pocit.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom