Агендата на Сорос во Македонија

?

..........

Гостин
Eh premierot na drzavava javno im zalepi etiketa sorosoidi na 15 000 grgani koi protestira, pa vie za na forumov ste se fatile.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
П.С. @Bratot во последно време имаш чудни критериуми за „офтопик„ и „несоодветно однесување„. Или на форумов се сменија стандардите за однесување (што не го гледам ниту овде ниту никаде на другите подфоруми), или па јас не разбирам нешто.

Нејсе, само би замолил за објаснување како тоа е „несоодветно однесување„ констатацијата, па и посочувањето дека некој ги дели ставовите со Џорџ Сорос? Откога тоа во Македонија, и на Кајгана, кажувањето „соросоид„ стана навреда или облик на политичка некоректност? Кога тоа работите дојдоа до таму??
Или замерките се од технички карактер, па наместо „соросоид„ политички коректно е да употребам нешто како „истомисленик со Сорос„ или „делител на ставовите на Сорос„ или што-и-да-е. Мене навистина не ми е јасно.


Ова го прашувам пошто јас колку што разбирам, замерките најчесто се за моето директно посочување на поединци кои извесно и очигледно се занимаваат со промовирање на про-Сорос агендата. Затоа ако некако во македонскиот речник Сорос влегол како нов збор, и тоа со атрибут на навреда... Или ако веќе на форумов не смее да се пишува против идеалите и целите на Сорос, тогаш барем да знам на што сум... и со што си имам работа.

Добронамерно го прашувам ова, и очекувам чесно објаснување.
Јас немам влакна на јазикот и за мене нема поента пишување на темиве, ако треба да ја преќутувам вистината. Но нејсе, јас на форумов сум активен на многу теми, и од тој аспект немам намера да дозволам повторно луѓе да ме чекаат за донирање на работи како кефир и пробиотици... а јас да не бидам во состојаба да комуницирам само за да се докажувам со секакви сомнителни ликови, на политички теми.
Фокусирај се на темата а не на поедини членови.

Зависно колкав % од постот им посветуваш на споредни работи, а не на темата, така и ќе биде третирана опомената. Прва опомена е обично 0 поена, секоја повторена ќе носи нормални казнени поени кои на крајот преку сумирање можат да резултираат со ваше банирање.

Што значи дека ништо не се сменило од страна на критериумите, туку во вашата упорност да ги игнорирате опомените. Доколку ја прифатите сугестијата после првата опомена со 0 поени, никогаш нема да бидете санкционирани.

Јас не сакам да ве казнувам, но немам намера да изигрувам бејбиситерка и да ве “наговарам“ на некој ред.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
18.296
Поени од реакции
23.774
Еве го се јави и третиот од the usual suspects.
Добро е Врабец, и ти си тука. Сега скоро па сите активни застапници на агендата на Сорос сте овде... Токму таму каде што и сакав да бидете.

Сето напишано за Тенеќе и Игорче, целосно се однесува и на тебе. Повели покажи каде твоите ставови се различни од ставовите на невладините организации и медиуми на Сорос. Повели покажи каде ти не се согласуваш со агендата на Сорос.
Или немој. Игнорирај го ова, и јасно покажи ни на сите дека твојата Е агендата на Сорос.Толку од мене на темава.
Хех, демек вени види вики.
Ти би сакал, ама... уште и она да сакаше и 100% ќе беше завршена работата. ;)

Реалноста е дека ни Ти, исто како и Тенеќе, никако не го демантираш тоа дека на толку многу теми имаш исти ставови со невладините организации и медиуми на Сорос.
Не може тоа целосно совпаѓање со соросоидите, да го разбереме никако поразлично освен како што е: дека ја подржуваш и промовираш агендата на Сорос.


Мала дигресија, ама јас навистина не очекував вака слаб отпор на овакви сериозни посочувања на вашата политичка зависност и недостаток од интегритет. Нејсе, не е толку забавно како што очекував но тоа е тоа.

Да привршиме со оваа фаза на дискусијава. Јас уште очекувам некаков демант на тоа дека вашите ставови се исти со агендата на Сорос, но во недостиг на тоа наскоро ќе мора да продолжиме во следната фаза кон која мора да еволуира оваа дискусија.[DOUBLEPOST=1421856286][/DOUBLEPOST]
Фокусирај се на темата а не на поедини членови.
Па темата е агендата на Сорос, и како таква се однесува и на тие што ја исполнуваат таа агенда. Агендата не се исполнува сама од себе, мора некој да ја реализира.
Или гледаш грешка во оваа логика?
 

The Magus

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.439
Поени од реакции
10.938
Муабетот е, прво да се воспостави тоа „совпаѓање„ (јас пре би рекол поклопување). Всушност совпаѓањето одамна го воспоставив, но сакам тоа да ви го покажам на сите вас што можеби ете ве интересира сето ова.
Второ, кога еднаш ќе го расчистиме тоа... „совпаѓање„, идејата е потоа да поразговараме која е таа агенда на тој Сорос, чии намери и визии толку идентично се „совпаѓаат„ со ставовите на одредени членови на форумов.
Ништо чудно што има такви ликови кои се јавуваат баш на „такви“ теми и имаат исти ставови со одредена влијателна личност затоа што оние што немаат свој став се најбројни а најупорните од нив се „препишувачи“ со цел да испаднат „упатени“ и кул на одредени теми т.е. или се „јаврии“ (како што милуваше да каже Ѓурџи) со премногу слободно време и „зафатени“ родители, или имаат некаков интерес да шират одредена пропаганда (си мислам дека е првото). Интересно е вака што си приметил или да не речам си ги „проанализирал“ тие ликови ама реално етикетата „соросоид“ откако веќе има значење дека си опозиционер или бранковист т.е. предавник (што реално е навреда) безвезе се лепи и кон секој кој има полиберален срав за било што знае да иритира.
Дистинкција малу :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
18.296
Поени од реакции
23.774
@Vanlok, diskusija sekako mozes da otvoris i bez da posocis odreden clen kako "sorosoid".

Vo Makedonija NVO koi se finansirani od Soros odrabotuvaat za opozicijata. Toa ne znaci deka sekoj eden opozicioner vo MK istovremeno e "sorosoid". Bezdrugo ti e jasno deka poveketo od glasackoto telo vo MK nema pojma koj e Soros niti pak se ofajdile od negovite pari.

Vo taa smisla neprimerno e clenovi na forum da narekuvas so toj naziv.
Па темата на дискусијата е агендата на Сорос, агенда која овде во Македонија некој ја реализира и промовира... и не најмалку преку агитирање на јавни форуми како што е Кајгана. Дел од таа агенда е тој социјален инжинерниг, и формирањето на јавно мислење на сите достапни нивоа: изјави и ставови на НВО пренесени преку медиумите, друго присуство во разни медиуми и не само телевизија туку и на интернет.

Значи ако некој на дваесет различни теми вергла ставови идентични на тие на Сорос, тоа не е можно да е случајно. Дали се „офајдил„ од парите на Сорос, тоа е веќе од споредна важност -важно е дејството и влијанието кон македонската јавност.
Како да зборуваме за таа агенда на Сорос во Македонија, а да не зборуваме за тие што ја спроведуваат агендата?


П.С. ако веќе реков дека нема да го употребувам терминот „соросоид„, зарем не можеме да ја оставиме настрана употребата на кованицата, и да се задржиме на суштината на целиов муабет?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ванлок, прифати ја мојата сугестија пред да биде доцна.

Ако немате ништо ново да придонесете на темава од прелевање на вашите меѓусебни несогласувања и ривалства, ќе ве замолам да си ги решавате проблемите приватно.

Ова е последен пат да ве опоменувам, ова важи и за оние кои нема да се воздржат од реакција за да не останат покуси.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.961
Поени од реакции
17.656
Па темата на дискусијата е агендата на Сорос, агенда која овде во Македонија некој ја реализира и промовира... и не најмалку преку агитирање на јавни форуми како што е Кајгана. Дел од таа агенда е тој социјален инжинерниг, и формирањето на јавно мислење на сите достапни нивоа: изјави и ставови на НВО пренесени преку медиумите, друго присуство во разни медиуми и не само телевизија туку и на интернет.

Значи ако некој на дваесет различни теми вергла ставови идентични на тие на Сорос, тоа не е можно да е случајно. Дали се „офајдил„ од парите на Сорос, тоа е веќе од споредна важност -важно е дејството и влијанието кон македонската јавност.
Како да зборуваме за таа агенда на Сорос во Македонија, а да не зборуваме за тие што ја спроведуваат агендата?


П.С. ако веќе реков дека нема да го употребувам терминот „соросоид„, зарем не можеме да ја оставиме настрана употребата на кованицата, и да се задржиме на суштината на целиов муабет?
Јас за крај би сакал да прашам само едно, во контекст на темата. Зошто толкава омраза кон Сорос и кон соросоидите?

Мислам би имал разбирање кон некој кој бил да речиме сексуално злоупотребен од соросоид, па сега ги мрази сите такви, но да не ти направил никој ништо нели е малце глупо да мразиш толку?
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.074
Јас за крај би сакал да прашам само едно, во контекст на темата. Зошто толкава омраза кон Сорос и кон соросоидите?

Мислам би имал разбирање кон некој кој бил да речиме сексуално злоупотребен од соросоид, па сега ги мрази сите такви, но да не ти направил никој ништо нели е малце глупо да мразиш толку?
Некои прашања не заслужуваат одговор :kuracc:
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
4.894
Поени од реакции
14.628
Јас за крај би сакал да прашам само едно, во контекст на темата. Зошто толкава омраза кон Сорос и кон соросоидите?

Мислам би имал разбирање кон некој кој бил да речиме сексуално злоупотребен од соросоид, па сега ги мрази сите такви, но да не ти направил никој ништо нели е малце глупо да мразиш толку?
Единствено неук и ограничен човек, чија смисла на животот е сведена на омраза кон другите и нивно клеветење, може да го мрази филантропот Сорос кој помогна на толку многу држави во светот.

Филантроп :cautious::busi:
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.961
Поени од реакции
17.656
Мислам дека темава е спремна за во ЧДА :)
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.074
Мислам дека темава е спремна за во ЧДА :)
Темата е сериозна. "НЕКОИ ПРАШАЊА НЕ ЗАСЛУЖУВААТ ОДГОВОР" е кампања на СОРОС. Неможам сега да пишувам, утре рано треба да станам. Ако нема некој друг (@Vanlok ) време да ја опише кампањава, утре ќе ти пишам.

Позз и остани оупенмајндед. Позз и до менада crew!
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Тоа е, ваква независна светска сила како Македонија, секој ќе сака да ја уништи.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.961
Поени од реакции
17.656
Темата е сериозна. "НЕКОИ ПРАШАЊА НЕ ЗАСЛУЖУВААТ ОДГОВОР" е кампања на СОРОС. Неможам сега да пишувам, утре рано треба да станам. Ако нема некој друг (@Vanlok ) време да ја опише кампањава, утре ќе ти пишам.

Позз и остани оупенмајндед. Позз и до менада crew!
Ја знам бе кампањата не сум од вчера :)

Само тогаш кога беше таа кампања соросоидите работеа за опозицијата ако се сеќаваш, не сегашната се разбира.

Проблемот е што правиме со тие кои тераа туѓа агенда, на пример на форумов посебно на темите за Украина/Русија, цело време се тера големо српска агенда. Сега и тие се соросоиди?

Исто како во времето на кампањата за "НЕКОИ ПРАШАЊА НЕ ЗАСЛУЖУВААТ ОДГОВОР", дали и тие кои беа против таа кампања и направија референдум заедно со сегашниве соросоид се соросоиди?

Многу дилеми малце одоговори :icon_lol:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
18.296
Поени од реакции
23.774
...Ако нема некој друг (@Vanlok ) време да ја опише кампањава, утре ќе ти пишам.
Правилата за дебатирање кои што актуелно се наметнуваат во дискусијава, не ми дозволуваат повеќе да земам активно учество во истата. Пошто немам желба ни потреба да се да се ограничувам заради заштита на некои... структури. Погледни неколку постови поназад ако не ти е јасно за што зборувам.

Интересно е што ОП (оригиналниот постер, отварач на темава, а кој воедно е и модератор на темава) уште во уводниот пост коментира конкретни луѓе со име и презиме. Што е нормално. Зошто не можеш да дебатираш за нечија агенда, без во дискусијата да ги вклучиш и луѓето кои се инволвирани во таа агенда... И сеедно на колку високо (или ниско) ниво се наоѓаат тие индивидуи, и без разлика дали истите се директно или индиректно вклучени во агендата на Сорос.
Но тоа било тогаш, пред 4 години. Денес, истиот тој ОП (и модератор), ми забранува да дискутирам конкретни личности инволвирани во агендата на Сорос. Иронично, нели? :)


Патем Тенеќе, ликот на кој се обидуваш да го едуцираш, подобро и од тебе е запознает со кампањите на Сорос. Сите ставови на сите теми му се целосно пресликување на ставовите и агендата на Сорос, затоа не се секирај премногу за неговата информираност и едукација.
Тенеке, па и Врабец и Игорче, беа покажани и прозвани како некои кои се активни скоро исклучиво на теми кои се инволвирани со агендата на Сорос, и секогаш ама баш секогаш, имаат ставови како тие на Сорос. Набројаниве имаа прилика да одговорат на моите посочувања, ама како да ме демантираат а да не се демантираат и себе си и своите ставови (кои веќе покажав дека се всушност ставовите на Сорос).

Затоа ликовите се обидуваат да ја сменат насоката на дискусијата во офтопик. Ете ги погоре дрско провоцираат, ете имаш дури и подјебавање со сексуални конотации. Не знам зошто не се санкционираат, и не знам зошто и јас сум вклучен во предупредувањата. Но знам дека јас за покажување на ваквите поврзаности со агендата на Сорос -јадам веќе неколку повеќенеделни банови.
Ако јас на тема која се занимава со агендата на Џорџ Сорос, не можам да коментирам за тие што ја исполнуваат таа агенда... тогаш нема поента да дискутирам повеќе овде. Не најмалку и затоа што не е неможно дека и за овој пост ќе изедам банирање.

Со оглед на сето ова, не можам а да не заклучам дека извесно Кајгана не е прикладно место за дискусија, за и окулу агендата на Џорџ Сорос -па и наспроти постоењето на самата оваа тема. Зошто нели... што ако постои темата, ако не можеш слободно да дискутираш на неа?
Толку од мене, и извини што те искористив како повод за излагањево.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom