Агендата на Сорос во Македонија

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
19.839
Поени од реакции
26.238
Шарените НВО ботови НВО активисти на апарати.
Сорош го затвара „бизнисот“ во Европа, ваљда пошто работата е завршена. Кој ќе ги плаќа сега тие што не успејаа да се упикаат да паразитираат на државно? Ќе продолжат ли сега за џабе да пушат, од ентузијазам? :unsure:


George Sorors' Open Society Foundations, which are now controlled by his son Alexander, will cease most of its operations in the European Union.

The move, which comes after foundation-funded NGOs ferried migrants to Europe for over a decade (mission accomplished?), comes after the $25 billion family foundation announced a headcount reduction of at least 40% following Alexander's ascent.

Citing a "radical shift of strategic direction," OSF says that their new operating model will require "significant further restructuring," and "closing all regional and global programs," according to a letter sent to grantees in Hungary which was seen by Bloomberg.

"Ultimately, the new approved strategic direction provides for withdrawal and termination of large parts of our current work within the European Union, shifting our focus and allocation of resources to other parts of the world," reads the message, which cites another note sent to staff at OSF's Berlin headquarters.

"OSF will largely terminate funding within the European Union, and further funding will be extremely limited," it reads, without elaborating, except to say that the organization is pivoting because "EU institutions and governments were already allocating significant resources to human rights, freedom and pluralism" inside the bloc.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.357
Поени од реакции
75.601
Шарените НВО ботови НВО активисти на апарати.
Сорош го затвара „бизнисот“ во Европа, ваљда пошто работата е завршена. Кој ќе ги плаќа сега тие што не успејаа да се упикаат да паразитираат на државно? Ќе продолжат ли сега за џабе да пушат, од ентузијазам? :unsure:
Не е така, за жал.

Сега Сорос целосно ќе се ориентира на другите региони, како Западен Балкан и сл. Така изјавија.

Ја вака го гледам тоа:

По почетокот на војната, Западот изгуби нешто влијание по светот, ама внатрешно се хомогенизираше, особено во одбрамбена смисла, контра Русија. Германија, најголемата земја, веќе не е зависна енергетски од Русија (ваљда) и антируското расположение, можеби не расте по светот, ама е на завидно (највисоко) ниво во ЕУ (со мали исклучоци).
Нема потреба од трошење, на сега скапоцените ресурси на Сорос, низ ЕУ, низ Западот. Можат целиот потенцијал да го насочат таму кај што повеќе шкрипи, на пример, овде, у Пакистан, да речеме и сл.
 
Последно уредено:

Флеш

Гостин - You plonker
Член од
23 март 2009
Мислења
10.456
Поени од реакции
10.767
Не е така, за жал.

Сега Сорос целосно ќе се ориентира на другите региони, како Западен Балкан и сл. Така изјавија.
Немој да лажеш .... Тоа Вмро мести .... Сдсм се најдобри ... 

Kajgana Shop

На врв Bottom