Авто новости

Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Oд 2009 новата Е класа на мерцедес
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Значи овде може и да се прокометира за возилата, немора да се ставаат само сликички... Искрено многу ме изненади дека Порше се одлучи да вградува дизел мотори. Според мене, пропадната инвестиција. Дизелите се домаќински мотори, не се за спортски автомобили.
Инаку Е класата на Мерцедес многу наликува на сегашната S...
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Ај нека стаат дизел у 911ка да ги видам...

Од кога почнаа со С класата таков имиџ и дадоа и на Ц класата сега и на Е.Ама супер изгледа многу моќно и убаво е за гледање,плус како му стои белово боиче мх мх мх

Oд Опел нешо ми е нејасно најавија дека замена на Вектра ке биде Иnsignia
TUKA

А сега гледам концепт за вектра 2010
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Кој ги знае што планираат... Точно е дека Опел престана да ја произведува Вектра, и како замена ја воведе Инсигниа во соработката со Вуксал. Можеби тоа е финта за да се вметне нов автомобил кој како замена ке биде доста продаван (се темели на популарната Вектра), за да кога ке стекне сопствена репутација да ја вратат Вектра назад :wink:
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
Категoрија: Volkswagen



И покрај тоа што од VW се трудеа да ги задржат подалеку од јавноста, сликите од новото спортско купе на германската компанија, Scirocco протекоа низ интернет мрежата.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Охо... Друже малку си закаснал, незнам од каде го копираше ова. Широко беше официјално представено на саемот на автомобили во женева, пред 1 недела. А го имаше и на насловна на кајгана.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Субару го представи првиот турбо-дизел боксер мотор во светот.
Еве како изгледа, а ако сакате да видите како работи, еве ви и . Добро се гледа како работи не само моторот, туку и турбото и интеркулерот.




Баш ме интересира каков звук се добива. Од Субару велат дека намалено е тресењето во споредба со линиските мотори, и има понизок центар на гравитација, што доведува до поголема стабилност во свиоците.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Имаше најави дека Тата ке инвестира во Јагуар, но не и за Ланд-Ровер...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
BMW Isetta се враќа на пазарот?

Се поголема е побарувачката за мали компактни градски автомобили, па BMW највероватно ке ја воскреснат популарната Isetta која ја исфрлија на пазарот во крајот на 50-тите години, и патем ја спаси фабриката од пропаст. Еве како би изгледала редизајнираната Isetta која ке биде со хибриден погон, и enviriomental friendly.
 

krembil0tina

Обзервер!
Член од
4 февруари 2008
Мислења
152
Поени од реакции
6
Не ми се допаѓа Isetta-ва но се поверојатно е дека ќе се произведуваат се помали и помали автомобили поради големите гужви во градовите.
 

ScArFaCe_K4

Кретенски username, знам.
Член од
29 јануари 2007
Мислења
344
Поени од реакции
16
Уф мерцедесов моли да го имаш
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Остај... Сум имал прилика да ја видам Ц класата. Се заљубив, изгорен сум да имам еден таков (без разлика што го движи не пребирам). Неможиме ни да замислиме што се ке понудат во Е сегментот.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Сузуки Алто е развиен така да воопшто не потсетува на претходникот
Новиот автомобил на јапонскиот производител ја здогледува светлоста на денот. Најмалиот модел на Сузуки е развиен врз концептот на моделот А-Стар, наменет е за европскиот пазар и нема ништо заедничко со претходникот.
Димензиите на симпатичниот мал Алто не се познати, но производителите тврдат дека може да прими четири возрасни лица. Од фотографиите се гледа дека ќе биде совршен за градска употреба. Тоа го потврдува и трицилиндричниот погонскиот агрегат со зафатнина од еден литар, со што развива 65 коњски сили.

Според информациите на конструкторите, потрошувачката на гориво изнесува 4,6 литри на поминати 100 километри, а моторот ја задоволува Евро 5 еколошката норма.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom