Автомобили во размер

Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
друштво... а на фотографииве да ставевте нешто до колите, за да имаме ние нпознаниците на истите за колкави макети уствари станува збор... на приемр во позадина на автомобилчето, ставете кутија цигари, или клуч од дома или запалка... нешто што сите го користат... вака ова 1:43 или 1:??? ништо не ми значи... ама баш ништо... како да се фасцинирам на оно џипод горе со јаките детали, кога незнам колкаво е тоа... дете може да седне во него или за во џеб е да го ставиш.... ај напревете нешто околу ова...
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Цените за макетите во размер 1:43 се движат од 150-350 денари, во зависност од произведувачот. 1:24 кои се поголеми, не се поскапи од 700 денари. 1:18 ги има многу малку низ Скопје, а цените се од 1600 па до 2000 денари и кај нас има само полоши произведувачи како Бураго, Маисто, Вели, Мондо моторс, Карарама...
Бураго катастрофални?Не би рекол баш.Уште се сеќавам на Fiat Punto-то што го имав.Беше прекрасно.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
друштво... а на фотографииве да ставевте нешто до колите, за да имаме ние нпознаниците на истите за колкави макети уствари станува збор... на приемр во позадина на автомобилчето, ставете кутија цигари, или клуч од дома или запалка... нешто што сите го користат... вака ова 1:43 или 1:??? ништо не ми значи... ама баш ништо... како да се фасцинирам на оно џипод горе со јаките детали, кога незнам колкаво е тоа... дете може да седне во него или за во џеб е да го ставиш.... ај напревете нешто околу ова...
1:18



1:24
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Бураго катастрофални?Не би рекол баш.Уште се сеќавам на Fiat Punto-то што го имав.Беше прекрасно.
Не реков катастрофални, реков полоши. Катастрофални реков дека се оние кои ги има во Џамбо, некоја си Saico фирма, a и NewRay не се ништо подобри.

Онак, eве референца за 1:18

Сликата не го доловува ефектот, а Спортот е баш она голем модел.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Не реков катастрофални, реков полоши. Катастрофални реков дека се оние кои ги има во Џамбо, некоја си Saico фирма, a и NewRay не се ништо подобри.

Онак, eве референца за 1:18

Сликата не го доловува ефектот, а Спортот е баш она голем модел.
Во Џамбо се најголемото кинеско срање што ги има тие, како и најголемиот дел од робата, а и онака нема некој голем избор. Се’ на се’ околу 6-7 модели ако се врткаат.
А немам досега зачекано низ Скопје некаде добри модели (Бураго, Маисто...), претпоставувам дека и не се баш евтини, 1:24 мислам околу 600-700 денари, можно е и повеќе да се (барем толку беа последниот пат).

--- надополнето ---

А, да! Гледам дека по џиповиве си доста. Имам дома два Бураго џипа 1:24. Едниот е Land Rover Freelander, а другиот Range Rover. Зачувани се коска!
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Па види, пробувам да се ограничам на теренци затоа што изборот е помал. Ако почнам со автомобили, а има многу кои сакам да ги имам кај мене, ќе нема крај купувањето. Подобро тие пари во мое возило да ги вложам.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Уште жалам шо на времето ко купував поинтензивно Бураго не си купив една Testarossa, а сега никаде немам видено, а и буџетов ограничен. Иначе една од омилените ми е покрај Countach-от и Diablo-то кои веќе ги имам во колекцијата.
FM_testarossa_burago_red.jpg
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Земав еден бураго мини купер. Размер 1:43
Oваков ама зелен.
 
Член од
15 јануари 2011
Мислења
53
Поени од реакции
5
Schuco имаат интересна понуда во помали размери 1:64, 1:87 и тоа камиони и градежни машини. Слободно стави слики :)
Од сите die-cast произведувачи за кои знам, само Majorette ги правеа целосно метални, сосе „шасија“ да речам. Единствена пластика имаше поради деталите, стаклата и тркалата. Имав јас Пежо 405 (најверојатно 1:87) ама појма немам каде е. Тежеше колку сега една 1:43 бураго макета.
Е да, заборавив да спомнам дека Majorette е сега всушност Solido :)
Уште нешто... имав и Range Rover а и Defender od Mаjorette, и баш ги памтам по металниот под.

Дефендерот беше токму ваков


И 405ката беше токму ваква, ја гледав со месеци додека не ми ја купија

Го имам истото Пежо 405 имам уште милијарда вакви мали метални колички и ги чувам драги ми се. А за Schuco имам Транспортер 1 со приколица чудна, имам Волксваген Карман (мислам се викаше) имам буба црвена кабрио, имам Мини Морис црвен, и мерцедес 300SL од 50 години, онаков неофарбан со метал боја само некоја налепница на него, без браници пошто и така отишол првиот пут на трка.
 
С

Спенсер

Гостин
Дечки,има ли кај нас,вакви макетки,ама од камиони??? Со/без приколка?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Decki nekoj so go ima pezoto 405 ako saka da go prodade ve molam da mi pise
 
Член од
15 јануари 2011
Мислења
53
Поени од реакции
5
slika 007.jpg slika 013.jpg slika 011.jpg Zastavata, i Mercedesot od Schuco.
slika 019.jpg slika 016.jpg slika 017.jpg slika 020.jpg Chevrolet Corvette , i Porsche Carrera, samo pogolemo od prethodnoto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom