Автоголови: Заев: Отстапка во делот на меѓународната употреба на името

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ај сеа реално да збориме.
Заев изјави:

- Македонија мора да направи отстапка во делот на меѓународната употреба на името....

- Не верувам дека постои политичка партија во државава која ќе има храброст да разговара за македонскиот идентитет, култура, јазик, вели Заев.

Значи тој има јасен став во врска со името и во врска со идентитетот и јазикот.
Да не се разбереме погрешно.
Не ме радува многу мене изјавата на Заев.
Ме радува што конечно некој има јасен став.
Тука е народот да одлучи дали е тоа добро или лошо.
Мене ме плаши тоа што многумина немаат никаков а камо ли јасен став.
Уште еднаш прашувам.
Кој е јасниот став на ДПМНЕ, напишете го тука да стои.

Абе реален07, не туку мрчи, оди на сајтот на ВМРО и прашај ги, ќе го најдеш ставот и во програмата, што има ние да ти удоволуваме и браниме.


Незнам како може нешто во врска со изјавата на Заев да те радува, погледни го тајмингот, моментот кога се излегува со ваква изјава?

Зошто бре сега..кога се обидуваме да ја подобриме нашата позиција, наеднаш ЦВРСТИОТ ни Заев излегува со став дека треба да го смениме името.

Свесно се поткопуваат нашите позиции, а ти радувај се.

Ма бем ти здрава логика..
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Хммм...по незнам кој пат:
Што воопшто државава „разговара“ со племето афричко воопшто?
МАКЕДОНИЈА, МАКЕДОНЦИ, па ахајците нека си ебат мамата ако сакаат.
Прекин на „разговорите“, реципроцитет со нив па што сака нека биде!
 
H

HITCH

Гостин
Маските паднаа кај оние вистинските, со докази, премиери-министри си зимаа пасоши, некои имаат ама не ги откриваат, но за жал народот е будала - тапа што се уште верува дека оние со бугарски пасоши се патриоти македонски. ТОА КАТАСТРОФАЛНО ЖАЛНО! СМРТ ЗА ВРХОВИСТИТЕ!
Значи темата е Заев.... Оној Заев кој сега се дрзнува да изјавува глупости по телевизиите и по весниците на кои се наоѓаше на насловни до пред некое време.. Значи Заев за да се врати малку по малку на политичката сцена повторно дава изјави кои се штетни за Македонија. Искрено јас не сум прочитала кај некој грчки медиум разединување за името напротив ЕМ СЕ КРИВИ ЕМ СЕ ОБЕДИНЕТИ. Јас кажав СМРТ ЗА ПРЕДАВНИЦИТЕ а оние кои си имаат туѓи пасоши ќе им судат внуците и децата
И за кои врховисти зборуваш во 21ви век?!
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Слушнав некој муабет дека Сити Кафе на гркот во Струмица го купил Заев. Можеби е вистина, можеби не. Но ако е почнаа перените милиони на Заев да се сушат. :)
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Najverojatno istiot kako i tvojot.. tokmu kako sto ti samiot pogore rece.. narodot da odluci dali e dobro ili ne... pregovaraat dodeka pregovaraat doagjaat do nekoja tocka sto mozebi smetaat deka treba da se predlozi na narodot dali ke ja prifati ili ne .. prosto.
Sto tuka ima nejasno?
Sto tuka imaat kontinuiranite povici da se zemela odgovornost vo race??
Dali zemanjeto odgovornost znaci prifakjanje na neprifatlivo resenie za narodot???
Dali odgovornosta znaci prevzemanje na cekor kako sto bese FYROM??? dali fyrom resi nesto voopsto???

taka barem jas gledam na rabotite.. neznam mozebi i tie ke bidat poglasni za promena.. imase slucaevi nekolku a prsti sto bea izrevoltirani zosto tolku samo za imeto se zborelo.. ne mozele lugjeto od prtisokot na javnsta na raat na odmor vo gejlada da si odat... veke nisto ne me cudi dovolno i se iznaslusav i iznagledav.. no znam vo sto jas veruvam.. i znam deka ne sum sam.. jas sum spkoen..
Добро, а мислиш ли ти дека ќе се организира некој си референдум во Македонија, ако САД и ЕУ не бидат сигурни дека тој ќе успее ?

Хммм...по незнам кој пат:
Што воопшто државава „разговара“ со племето афричко воопшто?
МАКЕДОНИЈА, МАКЕДОНЦИ, па ахајците нека си ебат мамата ако сакаат.
Прекин на „разговорите“, реципроцитет со нив па што сака нека биде!
Епа тоа е бе Струмикс.
Што никој нема јасен став.
Ако владата мисли дека не треба да се преговара, веднаш нека ги прекине преговорите...ја има подршката и од мене.
А не од една страна глуми некоја непопустливост, а од друга страна преговара.
А знаеме дека штом се преговара, ќе мора да се дојде и до некој компромис.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
бро, он кажува дека треба да се промени ФИРОМ во секој случај со трајно име, значи, грците дефинитивно не прифаќаат Македонија, а ние имаме два патишта од кои мора еден да одбереме, јас мислам дека и едниот и другиот ќе го покажат патриотизмот тие се:
1. решавање на проблемот со Грција преку замена за ФИРОМ, значи име што ќе го содржи зборот Македонија, а ќе е пократко од ФИРОМ.
или пак...
2. Отстапување од преговорите, враќање на знаме, градење на цврста економија, да се направиме како Швајцарија

Со продолжувањето на преговорите, што моментално ги води власта, значи ВМРО-ДПМНЕ, многу е јасно дека се оди на промена на име, само оние тупавите тоа не можат да го сфатат зашто врховистите се разбира нели отсекогаш биле "патриоти" со бугарски пасош у заден џеб.

Ако ВМРО-ДПМНЕ не сакаше да се промени името, значи треба да оди веднаш на прекинување на преговорите и давање на бившата турска република хелл асс на СУД и крај.

Сфатете дека сетоа тоа може да се реши во еден ден, а вмро е на власт 3 години и сеуште млатат дека се најголеми патриоти а уствари 3 години стоиме во место, а и уште полошо се враќаме ептем назад...
Кога помислив дека нема да прочитам нешто поглупаво...пиххх..

1. Па и во “ФИРОМ“ се содржи зборот Македонија, ШТО тогаш МЕНУВАМЕ?

:pos2:

2. Се ќе си дојде на место, единствен проблем ни е твојава “интелигенција“

Ако може да се реши за 1 ден зашто на СДС му требаше 15 години?

Или пак Шеќерната бараше ДУУРИИ 6 месеци?


Какви ликови... :kesa:
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
Tokmu toa.. SAD ke bidat sigurni deka ke uspee :) dokolku normalno prethodno veke ne bide zavrsena rabotata.. ama treba malku da protries ocite pred da mozes realno podaleku da gledas..
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Па таа е онаа столичност на комуњарската тајфа.

Кога им одговара тие се веднаш за компромис, НАТО, ЕУ, шест месеци, дрн-дрн, к*р се тресе...

Кога не поголеми бранители од нив на името немало нити ќе има, одма Груевски го продава името, еве го двојна формула, па после нејќе да го даде многу е нефлексибилен, треба да биде пофлексибилен, па сакаа да го изгласаат у Парламент на пред Букурешт она Република Македонија-Скопје, ви текнува кога бевме пред Собрание некаде Март месец кога само ВМРО нејќеше да држат седница за тоа зашто така дефакто името е веќе сменето, а на самитот не се знаеше што не чека, што и се деси. Колку ли тогаш овие од Ел-Де-Пето скакаа и рипаа да се одржи седница, и експресно да го изгласаат...

О џгану комунистички, кога еднаш ќе почнеш да мислиш за Македонија, и дали воопшто?

Кога еднаш Македонија ќе ви биде помила од власта?

Кога еднаш ќе гледате некоја повисока цел за вашиот народ?
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
ти си тотално болна, промашена, истрошена врховистичк-нацистичко-фашистичка личност кој утре ако има војна прв ќе избега во својата Блгарија или кај јужниот сосед на одмор или викенд.

Е од вакви копуци-предавници Македонија е тотално сјебана, од одвратни кодошишта кои секојдневно не шпионираат на бугарите и имаат бугарски пасоши, а бугарите знаеме дека им се ептем блиски на копуците-атињански.
Да не си грешка во дефинирање на балканскиот стретешки сојузник на Грците. Не се Бугарите, туку Србите и тоа задните 100-ина години. Бугарите , сега, имаат некои допирни точки со Грција, ама Србите, ептем, се сплотени со Грците за македонското прашање. Па, нели требаше Милошевиќ со Мицотакис да ја делат Македонија, а не Мицотакис со Желев!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Да не си грешка во дефинирање на балканскиот стретешки сојузник на Грците. Не се Бугарите, туку Србите и тоа задните 100-ина години. Бугарите , сега, имаат некои допирни точки со Грција, ама Србите, ептем, се сплотени со Грците за македонското прашање. Па, нели требаше Милошевиќ со Мицотакис да ја делат Македонија, а не Мицотакис со Желев!
Што па зар Македонија не е поделена уште од 1913та?Уште ли има што да се дели?Или Едноокиот ви има кажувано пак приказни?Па уште ли верувате во приказните за мали деца?Демек Бугарите ја спасиле Македонија.....дрн,дрн,дрн............:tapp:
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Па таа е онаа столичност на комуњарската тајфа.

Кога им одговара тие се веднаш за компромис, НАТО, ЕУ, шест месеци, дрн-дрн, к*р се тресе...

Кога не поголеми бранители од нив на името немало нити ќе има, одма Груевски го продава името, еве го двојна формула, па после нејќе да го даде многу е нефлексибилен, треба да биде пофлексибилен, па сакаа да го изгласаат у Парламент на пред Букурешт она Република Македонија-Скопје, ви текнува кога бевме пред Собрание некаде Март месец кога само ВМРО нејќеше да држат седница за тоа зашто така дефакто името е веќе сменето, а на самитот не се знаеше што не чека, што и се деси. Колку ли тогаш овие од Ел-Де-Пето скакаа и рипаа да се одржи седница, и експресно да го изгласаат...

О џгану комунистички, кога еднаш ќе почнеш да мислиш за Македонија, и дали воопшто?

Кога еднаш Македонија ќе ви биде помила од власта?

Кога еднаш ќе гледате некоја повисока цел за вашиот народ?
Ајде да речеме дека сдсм се све тоа што рече.
НО.
Они израчунале дека дека Македонија нема друга перспектива освен ЕУ и НАТО....и си го кажаа својот став.
За нивниот став они политички ќе си одговарат.

За кој став одговара дпмне.
Кој е ставот што го брани партијата на власт ?
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
Pa nema druga perspektiva NATO i EU normalno.. stoi i vo programta na vladata.. znaci covek d se gleda i da se cudi..
kako sto se tuka nasite stravovi deka ve ma realen poveke otkolku sto se misli.. taka stanuvaat i nadezite i zelbite deka ke najdat nasite strateski partneri desetina zemji da ne priznaat pod ustavno ime pred sednicata na generalnoto sobranie... ali aj mi zdosadi veke.,..
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Pa nema druga perspektiva NATO i EU normalno.. stoi i vo programta na vladata.. znaci covek d se gleda i da se cudi..
kako sto se tuka nasite stravovi deka ve ma realen poveke otkolku sto se misli.. taka stanuvaat i nadezite i zelbite deka ke najdat nasite strateski partneri desetina zemji da ne priznaat pod ustavno ime pred sednicata na generalnoto sobranie... ali aj mi zdosadi veke.,..
Ако наоѓаа,ќе најдеа уште пред самитот во Букурешт а не сега пред седница.За ова време требаше да “фрчат“ тужби против Грција на сите страни а не “писма за запознавање“.:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom