Авантури

sveznajko

Random nobody
Член од
17 август 2006
Мислења
522
Поени од реакции
101
Па Портал не би ја сместил во авантури.. Може евентуално во некоја поширока смисла на зборот.
Повеќе е логичка/Puzzle со решавање на 3димензионални просторни проблеми. Неспоредлива е со други комерцијални наслови и во секој случај вредно и оригинално искуство е. Кога би морал да направам паралела би рекол дека е некоја 3д варијанта на The Incredible Machine. И да , обавезно ко-оп да ја пробаш Портал.

Ќе заборавев , не е баш најнова ама Machinarium.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.106
Поени од реакции
5.847
Кога сме кај Machinarium, обавезно мора да се изиграат и Samorost и Samorost 2, претходните игри од истото студио.

Samorost 1 е бесплатна и може да се игра преку web browser, на сајтот на студиото Amanita Design.

http://amanita-design.net/samorost-1/
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.724
Поени од реакции
965
Да ја живнам малце темава. Некој да не фатил нешто во последно време да препорача?

Пред некој месец изиграв една одлична Science Fiction point-and-click авантура на која налетав сосема случајно . Играта се вика The Immortals of Terra: A Perry Rhodan Adventure , т.е. Perry Rodan : Myth of the Illochim ( во зависност од тоа за кој пазар е правена , иначе се работи за потполно истата игра ) . Играта е од 2008 година но има прекрасна графика ( дури и авантурите излезени оваа година тешко да и парираат во графиката ) . Исто така има одлична и длабока приказна ретко видена во авантуристичкиот свет . Според мене загатките беа просечни , но неколку од нив беа прилично зезнати ( да не речам тешки ) , а имаше и една до две нелогични . Во секој случај се работи за авантура кој навистина вреди да се изигра , иако барем според крајот ми се чини како да е недовршена приказната ( можеби планираат продолжение ) .

П.С. Чудно ми е зошто на gamespot играва има само 5,5 оцена , според мене би требало да е помеѓу 7,5 и 8 , но факт е дека gamespot и не е некој репер дали некоја игра е добра или не . Btw еве ти линк од официјалната страна http://www.perry-rhodan-game.de/index.php?lang=en .
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
mislam deka fali vakva tema nameneta samo za Adventure games...pocnuvajki od klasici ko Broken Sword i Monkey island...pa se taka navamu...preporaka za igri od vakov tip tuka da gi stavame eve ke spodelam i edna strana samo za ova...

http://adventuregamers.com/
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.201
Поени од реакции
14.514
Syberia 1 и 2... ги имаше на steam за 3 евра си ги земав :)
Еххх времиња кога ги играв, ме заразија другари у школо а не сакав таков жанр. Ама неможев да станам од компјутер кога ги почнав.

Некоја нова слична на нив предлог?
 
Член од
7 април 2012
Мислења
1.130
Поени од реакции
1.510
Ги имате играно The Walking Dead игрите?

Јас мислам дека и тие спаѓаат во жанрот на авантури и тие се едни он најдобрите игри што ги имам играно годинава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom