Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

T

Tetro

Гостин
Некако како да го споменав и тоа - дека до 12 недела завршува создавањето на сите органи, а потоа следи нивно развивање. До 12 недела, нервниот систем исто така, се создава, но не функционира. Не кажа ништо ново, срцето како и секој друг орган, ама баш секој, од прст, до корен од заб, се создава пред 12 недела, а потоа следи негово развивање.
... Cut
Никаде не реков дека единствено е тоа причината, убаво прочитај. Најважна, и најглавна причина, е што нервниот систем до тогаш е нефункционален, со тоа ембрионот е само грст клетки кои имаат потенцијал да се развијат во човечко суштество, но во тој момент немаат ниту најмала перцепција, свест, чувства, односно, ембрионот перцепира, чувствува болка, чувствува било што, еднакво колку секој сперматозоид и секоја јајце клетка.

А тоа е многу важно.
No further discussion.


Поука од ова: Земи едно кученце, погали го нежно, и таман кога ќе сака да заспие удри го преку вратот со еден сатар. Нема ништо да почувствува, нема ниту глас да испушти.

А тоа е екстремно важно.
 
Член од
10 декември 2011
Мислења
228
Поени од реакции
150
Гледам дека темава оди до крајности. Само ќе кажам држете ги законите понастрана од моето тело. Ако забрануваат абортус нека забранат и секс пред брак. Поздрав
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
... Cut

No further discussion.


Поука од ова: Земи едно кученце, погали го нежно, и таман кога ќе сака да заспие удри го преку вратот со еден сатар. Нема ништо да почувствува, нема ниту глас да испушти.

А тоа е екстремно важно.
Не си интересен колку што мислиш, ниту толку паметен. Но, за да не ја поминеме границата - no further discussion ;)
--- надополнето: 3 јануари 2012 во 18:45 ---
Гледам дека темава оди до крајности. Само ќе кажам држете ги законите понастрана од моето тело. Ако забрануваат абортус нека забранат и секс пред брак. Поздрав
Не може да забранат, зошто каде што е забрането, илегално се абортира, и се касапат жените, а и се абортира многу подоцна, кога се убива бебе. Абортусот, како и да е, не може никој да го спречи.
Поважно е да се едуцираат луѓето како да не дојде до него, него да се занимаваме што откако ќе ја заебеме работата.
 
T

Tetro

Гостин
Ти веќе одамна ја имаш поминато.
На темава имам само 4 мислења, наспроти твоите верглања со 49.


Госпо нека ти помогне ако ние не можеме.

Calculated using Anon-script.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ти веќе одамна ја имаш поминато.

Госпо нека ти помогне ако ние не можеме.
Немој ти да ми продаваш морал. Немаш доволно ниту за себе. Поздрав, со Госпо напред.
 

karlovic

имам срце ама имам и фрижидер
Член од
5 ноември 2010
Мислења
616
Поени од реакции
161
O кој ни дошол :)
Не си ти компетентен, а ни паметен доволно, повели со другите ако мислат дека имаат желба, да си направиш муабет ;)
--- надополнето: 3 јануари 2012 во 18:27 ---


Таков те сакам :)
Моите оргазми - моја работа, моето тело - моја работа. ;)
по што спомна нешто кариера ова-она...која кариера кој бакрачи,шо си кариера во глата...
 
Член од
10 декември 2011
Мислења
228
Поени од реакции
150
Не си интересен колку што мислиш, ниту толку паметен. Но, за да не ја поминеме границата - no further discussion ;)
--- надополнето: 3 јануари 2012 во 18:45 ---


Не може да забранат, зошто каде што е забрането, илегално се абортира, и се касапат жените, а и се абортира многу подоцна, кога се убива бебе. Абортусот, како и да е, не може никој да го спречи.
Поважно е да се едуцираат луѓето како да не дојде до него, него да се занимаваме што откако ќе ја заебеме работата.
Јасно. Затоа викам законите понастрана од моето тело.
Која едукација? Се случува. 16 год или 56. 16 наивност,56 невнимание,силување,инцест. Сеедно. Абортусот е право на секоја жена. Јас сум закон на моето тело.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
abortus vo 23-ta nedela.

Да потенцираме - илегален, дозволен само во случај да биде загрозен животот и здравјето на родилката, или фетусот да има тешки деформации.
Се добива дозвола со согласност на 3 доктори.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Десетици илјади на годишниот марш против абортусот во Вашинтон

Десетици илјади вчера маршираа низ улиците на Вашингтон на 39от„Марш за живот“. Овој марш е редовен годишен одговор на одлуката на Врховниот суд „Roe v. Wade“ со која во 1973 година се легализираше абортусот во САД.​


Маршот водеше до Врховниот суд. Зборуваше спикерот на Претставничкиот дом Џон Бенер кој рече дека и понатаму ќе стои зад поддржувачите на животот.

- Ние сме гласот на луѓето кои не се согласуваат абортусот да биде финансиран од даноците – рече Бенер, објави Фокс њуз.



Тој смета дека ставот против абортусот не е политички став, но голем дел од демонстрантите изјавија дека на абортусот гледаат како на едно од главните прашања во изборната година.

Противниците на абортусот обединети во здружението„ Американци обединети за животот“ (Americans United for Life) преземаат засилени активности на полето на легислативата. Во 2011 повеќе од 460 мерки биле разгледувани во 47 држави во САД, а околу 70 од нив биле усвоени.

Ненси Кинен, претседателката на здружението кое го поддржува изборот во одлуката за абортусот, го признава успехот на континуираните годишни демонстрации против абортусот во САД и вели дека бројот на граѓаните кои се против абортусот се зголемил до таа мерка што правото на избор може да биде загрозено. Постепеното прифаќање на законските предлози на организацијата „ Американци обединети за животот“ ја загрижува Кинен која смета дека на овој начин се отвора „војна кон жените“.

Но, најголем дел од демонстрантите кои вчера во Вашингтон маршираа за животот беа младите луѓе – студенти, средношколци, јавува Фокс њуз.

Телевизијата ја пренесе изјавата на Ројс Худ , студент по право, кој вели дека неговото учество во маршот е од лични причини:

- Јас сум вонбрачно дете и многу лесно мајка ми можела да реши да абортира. Но му благодарам на Бога што не го сторила тоа бидејќи – еве денеска сум тука! – вели тој.

Свештеникот Павоне вели дека повеќето демонстранти се млади бидејќи нивните родители се меѓу првите генерации кои добиле право на легален абортус.

- Младите луѓе се мотивирани од едно зачудувачко сознание – тие не биле заштитени кога биле во првите 9 месеци од животот – вели Павоне.

Во пресрет на маршот во текот на викендот претседателот Барак Обама изјави дека „останува посветен на заштитата на правото на жената на избор“.

- Ова е сензитивно прашање и без оглед кои се нашите ставови ние мораме да останеме обединети околу решеноста да ги превенираме ненамерните бремености, да ги поддржиме бремените жени и мајки, да ја намалиме потребата од абортус, да поддржиме здрави врски и да го промовираме посвојувањето – вели Обама во писмено соопштение.

Дебатата која уште во 1973 започна во САД со силното опонирање на легализирањето на абортусот продолжува понатаму.​
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Protiv abortus sum.
No, lugeto, posebno siromasnite zeni ne se educirani kako da se zastitat. A i sredstvata se skapi. Pr. najmnogu deca i abortusi ima kaj siromasnite. Koga bi bile besplatni ovie sredstva poveketo bi gi koristele. Kaj moze sega da dade min. 250 den za tableti koga nema leb da jade? (Sega toa ke se vozdrzuva, ke trpi..ne pali, znaeme).
A i procedurata okolu posvojuvanje e zeznata. Bi bilo dobro koga bi mozelo majka sto resila da rodi za da ne abortira da moze preku Centarot za soc. raboti da najde par koj saka dete, i stom pomine zakonskiot rok od 3 meseci da go zemat. Em tie ke bidat srekni, em taa koga veke ne go saka deteto, nitu go ubila nitu ja kasapele, nitu go ostavila vo dom.
Ama sevo ova tesko odi...
 
Член од
26 јануари 2012
Мислења
18
Поени од реакции
17
Свое право е тоа ама се уништува нешто ке можеби никогаш нема да се повтори
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Krik nerodjenoga

Nemoj me ubiti, mama!
Daj da gledam svjetlo,
daj da se divim nebu,
suncu, mjesecu i zvjezdama,
stablima, cvijecu i moru.

Ne ugasi moj zivot!
Bog mi ga je dao,
plod svoje vjecne ljubavi,
krv tvoje krvi,
gorucu iskru velike vatre
koja gori u tvojoj utrobi.

Ne zatri sina
svojoj obitelji, domovini,
Crkvi i cijelom drustvu!
Mozda pod srcem nosis genija, sveca, heroja?
Sto god bio, tvoje cu dijete uvijek biti!

Smiluj mi se!
Daj da te vidim,
daj da ti milujem lice
rucicama svojim njeznim,
kao percima lakim.
Dopusti da ti dom ispunim
glasom zvonkim, smijehom radosnim.
Dom i tebe ispunit ce
obilna milost Gospodnja.

Cuj me, mama, molim te:
ne unijemi moja usta mala
koja bi sretno samo vriskala.
Pogotovo te ovo molim:
s ostalom djecom svijeta
koja se na suncu vole igrati,
ne zabrani mi: mama, mama...
za tobom u sreci vriskati!

Mario Giusti
 

MK_Devojce

I simply don't care...
Член од
2 август 2009
Мислења
468
Поени од реакции
162
Protiv abortus sum.
No, lugeto, posebno siromasnite zeni ne se educirani kako da se zastitat. A i sredstvata se skapi. Pr. najmnogu deca i abortusi ima kaj siromasnite. Koga bi bile besplatni ovie sredstva poveketo bi gi koristele. Kaj moze sega da dade min. 250 den za tableti koga nema leb da jade? (Sega toa ke se vozdrzuva, ke trpi..ne pali, znaeme).
A i procedurata okolu posvojuvanje e zeznata. Bi bilo dobro koga bi mozelo majka sto resila da rodi za da ne abortira da moze preku Centarot za soc. raboti da najde par koj saka dete, i stom pomine zakonskiot rok od 3 meseci da go zemat. Em tie ke bidat srekni, em taa koga veke ne go saka deteto, nitu go ubila nitu ja kasapele, nitu go ostavila vo dom.
Ama sevo ova tesko odi...
Како може да има најмногу деца ако има најмногу абортуси кај сиромашните? Токму напротив, најмногу абортуси има кај богатите на кои пред се им се кариерата и парите.

А тие средствата за кои зборуваш, многу подобро е да не се користат поради тоа што во прашање е хемија, која има многу негативни последици врз здравјето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom