Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
Па кога би се прашувал јас, тогаш не, но зависи од ситуацијата, некогаш можеби и абортусот е помал грев од условите и околината во кои некои деца егзистираат
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Па кога би се прашувал јас, тогаш не, но зависи од ситуацијата, некогаш можеби и абортусот е помал грев од условите и околината во кои некои деца егзистираат
Погрешно.
И Тито бил роден на река и бил бравар, ама станал Тито.
Многумина живееле во одвратни услови, тепани од родители па станале Чехов, Ајнштајн и сл.
Не може да се прекрати нечии живот зошто не ги знаеме идните услови.
По таа логика грешка би била раѓањето на дете кое после 30 години убав живот ќе заври во конц.логор. Поарно да е абортирано за да не трпи понижување.

Абортус да само ако е медицински оправдан, малформации, опасност по животот на мајката инаку никако.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Погрешно.
И Тито бил роден на река и бил бравар, ама станал Тито.
Многумина живееле во одвратни услови, тепани од родители па станале Чехов, Ајнштајн и сл.
Не може да се прекрати нечии живот зошто не ги знаеме идните услови.
По таа логика грешка би била раѓањето на дете кое после 30 години убав живот ќе заври во конц.логор. Поарно да е абортирано за да не трпи понижување.

Абортус да само ако е медицински оправдан, малформации, опасност по животот на мајката инаку никако.
Зошто нема коментари после постот? :)
Одлично напишано.Уште поодлично објаснето,кој е глуп нема да разбере.:pipi:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Морам да признаам дека е одлично објаснето, но сепак, во секое време можам да ви го најдам по дневните весници оној пример од завчера каде едно малечко девојче е ставено во лудница бидејќи било малтретирано од родителите.

Секоја приказна има две страни, и ни самиот Бог не знае која е правилна.
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
25
Поени од реакции
1
Да арбортираш,тоа значи исто како да си убил некого!Но,тоа не е никој друг туку само вашето дете.Никако не го оправдувам абортусот!Кога веќе си го направил тоа мало "нешто" тогаш треба да бидеш подготвен на се, па и да се откажеш од најубавото,младоста..
 

Lavanda

Модератор
Член од
18 април 2008
Мислења
676
Поени од реакции
66
Да арбортираш,тоа значи исто како да си убил некого!Но,тоа не е никој друг туку само вашето дете.Никако не го оправдувам абортусот!Кога веќе си го направил тоа мало "нешто" тогаш треба да бидеш подготвен на се, па и да се откажеш од најубавото,младоста..


Леле колку сме силни на зборови, неможам да ви се изначудам, ама поготово на Наташа само колку ли се израдува за постот на Јаков, значи сите што сме за абортус во ситуации кога е подобрата опција сме глупави, ненормални, Убици!!! А вие останатите светци, брвоз на вашата далековидост и остроумност, ама пак ќе кажам вријат домовите за деца без родители од такви храбри родители како ВАС!
 
Член од
6 мај 2008
Мислења
320
Поени од реакции
9
Ke bidam kratok, pro abortion, pro killing babies.

I eden vic: Sto e razlikata megju Porsche i 83 mrtvi bebinja?
-Porsche nemam vo garaza. MUAHAHAHAHAHA
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Леле колку сме силни на зборови, неможам да ви се изначудам, ама поготово на Наташа само колку ли се израдува за постот на Јаков, значи сите што сме за абортус во ситуации кога е подобрата опција сме глупави, ненормални, Убици!!! А вие останатите светци, брвоз на вашата далековидост и остроумност, ама пак ќе кажам вријат домовите за деца без родители од такви храбри родители како ВАС!
Ти како кратковидна би ти препорачила наместо да рипаш ко зајак без опаш претрчи па посвој едно дете!Шо само ги жалиш бе?И не ми нагласувај јас колку добар родител сум или не,не чепкај таму каде не ти е место,капиш?Да сум била родител ко „Вас„ немаше да имам 3 деца.
Инаку во ниеден пост те немам наречено глупава,ненормална но ако ти се слатки епитетите повели,ич не ми смета.
И така.
 

Lavanda

Модератор
Член од
18 април 2008
Мислења
676
Поени од реакции
66
Ти како кратковидна би ти препорачила наместо да рипаш ко зајак без опаш претрчи па посвој едно дете!Шо само ги жалиш бе?И не ми нагласувај јас колку добар родител сум или не,не чепкај таму каде не ти е место,капиш?Да сум била родител ко „Вас„ немаше да имам 3 деца.
Инаку во ниеден пост те немам наречено глупава,ненормална но ако ти се слатки епитетите повели,ич не ми смета.
И така.

Јас имам свои две, тој шо ги оставил тој треба да му ја мислел на време, а не јас! А бидејќи ти си таа која што не оправдува абортус тебе ти препорачувам да посвоиш уше три, пошто гледам на тоа целиш битно е а биде родено, понатака секој со својата среќа така беше?! И да не чепкам јас никаде, но вас ве боли тоа што не сум исто мисленик, и не оставам деца по улици! Епитети имам јас свои, неми требаат нови, сепак се далеку од твоите омилени и горенаведени, а за кратковида не сум сеуште ме служи видот и тоа супер, млада сум јбга!
 

Dolphin

Pirate of the Caribbean
Член од
3 март 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
57
Оправдувам. Ако сака трудната девојка/жена, и ако смета дека треба да го абортира - оправдувам. Али секој со своите ставови. Некој смета дека тоа е убиство. И тоа оправдувам. Тие што сметаат така нека не убиваат, и ако немаат начин на контрола на зачнување нека имаат по 3,4,6 или повеќе деца.

Само да напоменам, не оправдувам тоа што на големо се случува во Македонија, а тоа се дивите абортуси по приватни ординации (за да не била заведена малата, за се да у тајност). Над 50% од ваквите завршуваат со компликации, и со неможност за повторна бременост!
 
Член од
3 август 2008
Мислења
39
Поени од реакции
0
Abe..... sve e do situacija i kako se cuvstvuvas odvnatre.........
sekogas ima moznost da doneses razlicno resenie vo ista situacija:wink:
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Јас имам свои две, тој шо ги оставил тој треба да му ја мислел на време, а не јас! А бидејќи ти си таа која што не оправдува абортус тебе ти препорачувам да посвоиш уше три, пошто гледам на тоа целиш битно е а биде родено, понатака секој со својата среќа така беше?! И да не чепкам јас никаде, но вас ве боли тоа што не сум исто мисленик, и не оставам деца по улици! Епитети имам јас свои, неми требаат нови, сепак се далеку од твоите омилени и горенаведени, а за кратковида не сум сеуште ме служи видот и тоа супер, млада сум јбга!
Сама си ги стави епитетите не сум ти јас крива :) Вадите од нас нешто што вам ви одговара да ви е мирна и чиста совеста.Инаку,како што реков имам 3 деца,сакам уште 3+,имам и дете во Африка кое го подржувам финансиски...дал Господ и никогаш не би одземала на невино дете живот.
Фурајте го вие вашиот живот,само не барајте ја кривицата во некој друг.

И да,знаеш како ме боли што не си мој истомисленик?Со вечери се вртам во кревет,абе ќул ме напрај :)
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Ne go opravduvam abortusot,kaj mislela devojkata koga shirela noze :pos2:,toa e ubistvo,ostavi go plodot neka zhivee,rodi go i daj go vo dom,ima familii shto chekaat na toj plod,napravi i nekoj drug srekjen?
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
Ne mozam da baram link sega ama se sekavate na pesnata od duo trio "sto mislese sto mislese kad se onadese" t.e.Gradinarot :vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom