АТP World Tour Finals - London 2015 (15.11-22.11)

Кој ќе освои?


  • Вкупно гласачи
    26
  • Гласањето е завршено на .
Член од
18 ноември 2010
Мислења
436
Поени од реакции
135
Па Ноле го добиваше Федерер годинава баш ради физичката спремност, што се побиваш сам со некои работи и јас не знам.

Иначе Рони О Саливан е баш добар пример за ментална грамада, само што овие спортисти за кои ние правиме муабет го постигнуваат својот успех со години и години напорен тренинг, спремање и слично, а Рони едноставно е таков, во секој момент може да искочи и да одигра максимален брејк без ниту една емоција на лицето. Мислам дека го имаат убиено татко му пред неговите очи, па од тука и таквата “ладноќа“. Цар е Рони :D
Да бе да само Ноле е физички спремен на туров, а сите други што сет не можат да му земат на Федерер се стари баби. А посебно сега во Лондон се виде коклку Новак е истоштен. И воопшто не беше во ритам ама да освоиш 84% на втор сервис не знам што трба да бидеш и тоа против човек што се меле пред себе. Ти самиот себе се негираш.
И јас тврдам дека Новак воопшто не е меѓу најспремните физички на турот, само тој до перфекција си ја дозира снагата за моментите кога му е најпотребно. Впрочем затоа и изгуби убедливо од Федерер во групата а убедливо го победи во финалето.
Како и да е ќе видиме како ќе се одвиваат работите наредната година и кој ќе е во право.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.163
Поени од реакции
107.617
И јас тврдам дека Новак воопшто не е меѓу најспремните физички на турот, само тој до перфекција си ја дозира снагата за моментите кога му е најпотребно. Впрочем затоа и изгуби убедливо од Федерер во групата а убедливо го победи во финалето.
Ау ау аууууу друже, ЧАО. Леле што кажа дали си свесен :pos::vozbud:
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.163
Поени од реакции
107.617
Што не вистина во постот ај кажи бе друже. Не се фолирај без факти и само со цинизам.
Новак не е меѓу најспремните на турот. Озбилно, после ова не гледам зошто би разговарале понатака на оваа тема.
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
436
Поени од реакции
135
Новак не е меѓу најспремните на турот. Озбилно, после ова не гледам зошто би разговарале понатака на оваа тема.
Ај најди ми меч против било кој на туров а Новак да има истрчано повеќе од противникот. Тој дури и Федерер секогаш го принудува да трча повеќе од него. Зборувам за истрчани метри. А исто така неговите удари се далеку поспори од барем половината на противниците. ФАКТ
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Да не се разбериме погрешно, времето е пред нас, ќе покаже. Нема да плачиме ако победува, мене не ми е комплекс ако Новак победува, само сакам Рафа да си е подобар од него, најнормално и секако тоа да го прави со тоа што навистина ќе е подобар и ќе го победува. Формата е менлива, гледам тенис повеќе од 10 години и знам секој играч низ што може да помине.
Рафа имал луди сезони, добивал слемови поимпресивно од Новак, пример за тоа е Ролан Гарос 2008 и 2010 кога не изгуби ни сет и во двата случаи.... дали Новак има вакво нешто? Сега ќе излезе муабет еве овај 2 работи најде меѓу 100.. да не отвараме теми и разно разни статистики во кои Ѓоковиќ може да се најде подолу од Рафа и Роџер што е и нормално. Реално, има да јаде уште фурни леб за да стигне до оние 17 грен слема на Федерер кои можеби лесно достижни изгледаат ако ја земеме за обзир 2015... ама сигурни сте дека ова ќе се случува и од следната година? Па не може вакво ниво да држи цело време, а за промена и другиве тенисери ќе почнат да играат.. :)
Убедливо најголем кикс во кариерата на Ноле е поразот од Вавринка на Ролан Гарос, дефинитивно.... човекот го совлада Надал во 3 сета, го распарчи и потоа не успеа да го освои турнирот. Федерер иако никогаш немаше ни освоено повеќе од еден сет во меѓусебните дуели против Рафа на Ролан Гарос, се провлече некако во 2009 и си го оствари сонот да комплетира Career Grand Slam. И уште нешто, ако ве служи добро помнењето ќе се сетите на олимписките игри во Пекинг од пред 7 години кога Рафа освои златен медал и со самото тоа во својата витрина ја има титулата Career Golden Slam. Од активните играчи може само тој со ова да се пофали, нели Федерер има само сребро, а Мареј покрај златото му фалат уште и Ролан Гарос и Австралијан Опен.
Вашиов терминатор како што сите очекуваат, дури во 2016 за само неколку месеци може да дојде до Career Grand Slam, а веднаш во август и до Career Golden Slam... ама колку што знам тоа не е толку едноставно колку што навидум звучи. Само да е здрав и нека игра па ако навистина заслужи да биде " највечи менталитет свих времена " ... епа никој здрав во умот нема да го негира тоа.
И за крај, да не одлета цел муабет ван контрола, да не сфати некој погрешно, капа долу за 2015, не ја мешајте, тоа беше и помина, следно што следува е сезона 2016.
Толку од мене.[DOUBLEPOST=1448404124][/DOUBLEPOST]Да не се разбериме погрешно, времето е пред нас, ќе покаже. Нема да плачиме ако победува, мене не ми е комплекс ако Новак победува, само сакам Рафа да си е подобар од него, најнормално и секако тоа да го прави со тоа што навистина ќе е подобар и ќе го победува. Формата е менлива, гледам тенис повеќе од 10 години и знам секој играч низ што може да помине.
Рафа имал луди сезони, добивал слемови поимпресивно од Новак, пример за тоа е Ролан Гарос 2008 и 2010 кога не изгуби ни сет и во двата случаи.... дали Новак има вакво нешто? Сега ќе излезе муабет еве овај 2 работи најде меѓу 100.. да не отвараме теми и разно разни статистики во кои Ѓоковиќ може да се најде подолу од Рафа и Роџер што е и нормално. Реално, има да јаде уште фурни леб за да стигне до оние 17 грен слема на Федерер кои можеби лесно достижни изгледаат ако ја земеме за обзир 2015... ама сигурни сте дека ова ќе се случува и од следната година? Па не може вакво ниво да држи цело време, а за промена и другиве тенисери ќе почнат да играат.. :)
Убедливо најголем кикс во кариерата на Ноле е поразот од Вавринка на Ролан Гарос, дефинитивно.... човекот го совлада Надал во 3 сета, го распарчи и потоа не успеа да го освои турнирот. Федерер иако никогаш немаше ни освоено повеќе од еден сет во меѓусебните дуели против Рафа на Ролан Гарос, се провлече некако во 2009 и си го оствари сонот да комплетира Career Grand Slam. И уште нешто, ако ве служи добро помнењето ќе се сетите на олимписките игри во Пекинг од пред 7 години кога Рафа освои златен медал и со самото тоа во својата витрина ја има титулата Career Golden Slam. Од активните играчи може само тој со ова да се пофали, нели Федерер има само сребро, а Мареј покрај златото му фалат уште и Ролан Гарос и Австралијан Опен.
Вашиов терминатор како што сите очекуваат, дури во 2016 за само неколку месеци може да дојде до Career Grand Slam, а веднаш во август и до Career Golden Slam... ама колку што знам тоа не е толку едноставно колку што навидум звучи. Само да е здрав и нека игра па ако навистина заслужи да биде " највечи менталитет свих времена " ... епа никој здрав во умот нема да го негира тоа.
И за крај, да не одлета цел муабет ван контрола, да не сфати некој погрешно, капа долу за 2015, не ја мешајте, тоа беше и помина, следно што следува е сезона 2016.
Толку од мене.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.163
Поени од реакции
107.617
Ај најди ми меч против било кој на туров а Новак да има истрчано повеќе од противникот. Тој дури и Федерер секогаш го принудува да трча повеќе од него. Зборувам за истрчани метри. А исто така неговите удари се далеку поспори од барем половината на противниците. ФАКТ
:facepalm:
Па Новак со својата игра ги принудува противниците да трчаат повеќе од него, просто како грав. 2012 ти текнува ли на АО, во полуфиналето против Мареј скоро 5 часа, па во финалето со Надал 6 часа. Тоа пошо не е спремен, така?
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
436
Поени од реакции
135
Може и Надал ќе се разбуди догодина не викам не ама како што кажавме ќе видиме. Јас сепак сум поубеден дека Ноле пак ќе ја одбележи 2016 е сега на кој начин ќе видиме. А што се однесува до олимписко злато тоа само фановите на Надал си го устоличуваат а пичкин дим е. Сега дури и поени не ти носи од 2016 а досега беше чинам само 750.[DOUBLEPOST=1448404599][/DOUBLEPOST]Може и Надал ќе се разбуди догодина не викам не ама како што кажавме ќе видиме. Јас сепак сум поубеден дека Ноле пак ќе ја одбележи 2016 е сега на кој начин ќе видиме. А што се однесува до олимписко злато тоа само фановите на Надал си го устоличуваат а пичкин дим е. Сега дури и поени не ти носи од 2016 а досега беше чинам само 750.[DOUBLEPOST=1448405025][/DOUBLEPOST]
:facepalm:
Па Новак со својата игра ги принудува противниците да трчаат повеќе од него, просто како грав. 2012 ти текнува ли на АО, во полуфиналето против Мареј скоро 5 часа, па во финалето со Надал 6 часа. Тоа пошо не е спремен, така?
Не дека не е спремен ама противниците не ги добива на физичка снага туку ги принудува тие да се истрошат 20% повеќе од него и тоа е тоа. Значи тактички ги победува. Мора да се признае дека многу поинтелегентно влегува во дуелите и ако не му оди секогаш знае да менува тактика што е редок случај кај другите. Надал на пример игра до смрт и ако оди оди. сега на пример во Лондон Надал не одигра лошо ама ноле одигра перфектно и тука ништо не можеше да направи. Да играше Новак на ниво како во финалето верувам дека Надал ќе имаше шанса барем сет да земе. Според мене Надал беше многу блиску до неговата врвна форма како никогаш досега оваа година.
 
Последно уредено:

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Може и Надал ќе се разбуди догодина не викам не ама како што кажавме ќе видиме. Јас сепак сум поубеден дека Ноле пак ќе ја одбележи 2016 е сега на кој начин ќе видиме. А што се однесува до олимписко злато тоа само фановите на Надал си го устоличуваат а пичкин дим е. Сега дури и поени не ти носи од 2016 а досега беше чинам само 750.[DOUBLEPOST=1448404599][/DOUBLEPOST]Може и Надал ќе се разбуди догодина не викам не ама како што кажавме ќе видиме. Јас сепак сум поубеден дека Ноле пак ќе ја одбележи 2016 е сега на кој начин ќе видиме. А што се однесува до олимписко злато тоа само фановите на Надал си го устоличуваат а пичкин дим е. Сега дури и поени не ти носи од 2016 а досега беше чинам само 750.
Шо скокаше ко петел Ѓоковиќ на бронзата шо ја зеде во Пекинг ко е пичкин дим?
Не е важно колку поени носи. Од Дејвис Куп се опраа од пари земање играчиве па ете сакаат да го освојат. Не знам стварно што е повредно за еден играч, злато на олимписки игри или Дејвис Куп титула, ама едно е јасно, да освоиш злато на олимписки игри е нешто посебно, гуглни малце интервјуа на спортисти ќе видиш и за што копнееше Федерер до олимписките во Лондон итн.
Screenshot_2.png Screenshot_3.png

Статистички гледана скоро идентична сезона со тоа што Федерер имал титула повеќе, пораз помалку во годината и дури 10 победи повеќе.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.243
Поени од реакции
4.447
Прегледај го приврзокот 133608 Прегледај го приврзокот 133609

Статистички гледана скоро идентична сезона со тоа што Федерер имал титула повеќе, пораз помалку во годината и дури 10 победи повеќе.
Ѓоковиќ 6 мастерси, Федерер 4
Ѓоковиќ титули на 3 подлоги, Федерер нема на земја.
Ѓоковиќ 36 меча против топ 10, Федерер 23, а Ѓоковиќ има повисок процент на победи против топ 10.
Ѓоковиќ против најголемиот конкурент Н2Н има 5-3, Федерер 2-4 против Надал.
Федерер има три 250ки освоено 2006, Ѓоковиќ не игра на 250ки

И не заборавај дека во 2006 почнуваа од прво коло топ тенисерите да играат на мастерси, а сега од второ.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.163
Поени од реакции
107.617
Тоа “игра поинтелигентно“ и “не е меѓу најспремните на турот“ има голема разлика. Ѓоковиќ е меѓу најспремните на турот, впрочем тоа е една од причините зошто е број 1 и има таква доминација.
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
436
Поени од реакции
135
Тоа “игра поинтелигентно“ и “не е меѓу најспремните на турот“ има голема разлика. Ѓоковиќ е меѓу најспремните на турот, впрочем тоа е една од причините зошто е број 1 и има таква доминација.
Зборувавме исклучиво на физичка спремност. Се подразбира дека сега тој е севкупно најспремниот кога е број 1 (кога се ќе собереш). впрочем неговото тело е поприлично поинфериорно од Надал, Мари, федерер, Бердих и многу други.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.926
Поени од реакции
1.214
sega spored Igor izleguva deka najbitnoto na teniserot mu e zlatoto od olimpijadite.Ako go osvoi godinava Novak,togash ke vika deka RG e najbiten slem,a obratno pak zavrshniot masters e gola voda neli,pogoduvate,zatoa shto Nadal nikako da go osvoi.Vo ATP turot najmnogu se vrednuva konstantnosta,vprochem samiot nachin na boduvanje kazuva se,ovde Djovak skoro 4 god. e perfekten,shto ne moze da se kaze za drugite.Za fizikusot,ako se zeme vo predvid deka Djovak ima/she problemi so dishenjeto(nekoja si blaga forma na astma) ,aj kratkovidosta I lekjite ne gi esapime,dopolnitelno dobiva na tezina toa shto toj go pravi na terenite.Za fizicki da e najspremen ne e ,no najdobro znae da se prilagodi na igrata na protivnikot.Od top 10 teniserite edinstven e koj shto vo dva posledovatelni mecha moze da odigra dva game plana,shto ne e sluchaj so Rafa,Vava pa I Fed.Mozebi e najvitok,elastichen, ama najbrz,so najkondicija ne, samo znae kako da se dozira.Inaku,tvrdam,2016 ke e repriza na 2015 I podobra,za Djovak, a za Rafa,hm,hm,Igor,vo red e da si optimist ama,mislam deka Rafa e zavrshena prikazna,na 29 god,so takva ednolichna igra kade se ti zavisi od forhendot,so smeshen behend,servis level Ferer,za zal druze ,moze da se nadevash na sigurni pobedi protiv nekoj neiskusni mladi teniseri,ama sekoj mech protiv top 20 ke mu bide tezok,ke se troshi,za da koga dojde 1/4 ,1/2 finale ,ke bide porazen od teshkata top 4 artilerija.Zivi bili pa videli
 

Kajgana Shop

На врв Bottom