АТP World Tour Finals - London 2015 (15.11-22.11)

Кој ќе освои?


  • Вкупно гласачи
    26
  • Гласањето е завршено на .
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.439
Ауууу, ментално најјачи спортиста икада, добаааааааар.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.439
koga vekje ne se soglasuvash so tipot daj kazi tvoe mislenje, koj e tvoj mentalfavorit
Ако мислиш општо од сите спортови има повеќе, пример Џордан, а ако мислиш само од тенисот тогаш Надал, Федерер, Сампрас, Лендл. Знам дека Ноле имаше неверојатна сезона, можеби и најдобра во Опен ерата, али не треба сеа да летате у облаци со ГОАТ изјави и слично. Ти не рече ГОАТ, него чисто пример ти давам.
До оваа сезона имаше мислам негативен скор во финалињата на ГС турнирите или нерешен, да не барам сега. Ноле е ментално многу јак, не го спорам тоа, да не беше ментално јак немаше ни да биде ова што е денес, ама ментално најјачи икада? Нема шанси.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.240
Поени од реакции
4.432
Becker:

Just a word to all the @rogerfederer fans in the world ...he is the GOAT ! 2006 was even better than 2015 but give @DjokerNole respect!!!

У стилу нека биде подобра 2006 (иако не е), али 2016 ќе биде подобра :P
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.926
Поени од реакции
1.214
Ако мислиш општо од сите спортови има повеќе, пример Џордан, а ако мислиш само од тенисот тогаш Надал, Федерер, Сампрас, Лендл. Знам дека Ноле имаше неверојатна сезона, можеби и најдобра во Опен ерата, али не треба сеа да летате у облаци со ГОАТ изјави и слично. Ти не рече ГОАТ, него чисто пример ти давам.
До оваа сезона имаше мислам негативен скор во финалињата на ГС турнирите или нерешен, да не барам сега. Ноле е ментално многу јак, не го спорам тоа, да не беше ментално јак немаше ни да биде ова што е денес, ама ментално најјачи икада? Нема шанси.
ovaka,prvo Lendl a verojatno I Sampras osven na jutjub klipovi ne si gi gledal,ne e korektno da gi spomnuvash ni krivi ni dolzni.Vtoro,tipov ovaa izjava ja dava za Novak 28 godishniot,ne za Novak 25 god. I pomlad.Koga zborime za mentalna snaga se misli na ladnokrvnosta vo kritichni momenti,a toa shto Djovak go demonstrirashe godinava e vrv na ladnokrvnost I dobivanje na skoro site kritichni poeni,so maksimalna smiranost.Ne zborime za mech so Nishikori ili Nadal pa gi gazi ko mali deca I uleta nekoj brejk od nivna strana,tuku za situacija kade mechot go reshava edna topka I skoro site takvi topki gi dobi Novak godinava.Rabota na vkusovi vprochem, ama ne sluchajno od 2011 pa navaka go dobi prekarot ,,mister cool,, .Retko mozesh da go vidish Djovak da napravi neiznudena pod pritisok,sekogash e strpliv I doziran,za razlika od Vava na primer,koj lupa na ksmet ili eve Fed zavchera pa I na Uso koga gresheshe behendi I gi mavashe vo publikata.Za GOAT ,ke treba da pochekame,zdravje,za tri godini ubeden sum ke e GOAT po site esapi,pa eve mislam deka I 300 I nekoja nedela prv na ATP ne se nedostizni od segashna perspektiva,samo da e zdrav.Vremeto raboti za nego.Tvrdam deka 2016 ke e repriza na 2015 I malki podobra,RG mora pasti :).
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.439
ovaka,prvo Lendl a verojatno I Sampras osven na jutjub klipovi ne si gi gledal,ne e korektno da gi spomnuvash ni krivi ni dolzni.Vtoro,tipov ovaa izjava ja dava za Novak 28 godishniot,ne za Novak 25 god. I pomlad.Koga zborime za mentalna snaga se misli na ladnokrvnosta vo kritichni momenti,a toa shto Djovak go demonstrirashe godinava e vrv na ladnokrvnost I dobivanje na skoro site kritichni poeni,so maksimalna smiranost.Ne zborime za mech so Nishikori ili Nadal pa gi gazi ko mali deca I uleta nekoj brejk od nivna strana,tuku za situacija kade mechot go reshava edna topka I skoro site takvi topki gi dobi Novak godinava.Rabota na vkusovi vprochem, ama ne sluchajno od 2011 pa navaka go dobi prekarot ,,mister cool,, .Retko mozesh da go vidish Djovak da napravi neiznudena pod pritisok,sekogash e strpliv I doziran,za razlika od Vava na primer,koj lupa na ksmet ili eve Fed zavchera pa I na Uso koga gresheshe behendi I gi mavashe vo publikata.Za GOAT ,ke treba da pochekame,zdravje,za tri godini ubeden sum ke e GOAT po site esapi,pa eve mislam deka I 300 I nekoja nedela prv na ATP ne se nedostizni od segashna perspektiva,samo da e zdrav.Vremeto raboti za nego.Tvrdam deka 2016 ke e repriza na 2015 I malki podobra,RG mora pasti :).
Ама ти изгледа забораваш кој беше Новак цел живот. Лани на Вимблдон 2-1 во сетови и 5-2 во четвртиот и потоа го изуби 5-7. Исто на Индијан Велс, дали сезонава дали лани, не ми текнува најдобро, водеше 5-2 во третиот сет против Федерер па се испосра и за малце ќе изгубеше. Значи тоа мистер кул на некој што не прати тенис продавај му го, не и на мене. Не викам дека ради овие два меча он не е добар психички, него чисто ко пример ги земав.

Лендл го немам гледано, Сампрас и него скоро ич, низ магла се сеќавам на неговите последни денови, ама за Сампрас има милион клипови, статистички податоци и триста глупости кои ја потврдуваат мојата теза. Ментална грамада бил пистол Пит, еве нека кажат постарите, Ставро, Псај и компанија.

Инаку една ластовичка не чини пролет, чисто информативно. :)

П.с. Што не го освои сезонава Ролан Гарос ако е толку психички јак и непобедлив? Реално кога го немаше Надал во финалето мораше да го освои, како што тоа го стори Федерер во 2009. Тука е таа ситна разлика што се тиче менталитетот, Сампрас, Федерер, Надал, па малку испод нив Ноле. Оти Ноле да беше предатор како нив сега ќе имаше 13-14 Слема сигурно.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.926
Поени од реакции
1.214
Ама ти изгледа забораваш кој беше Новак цел живот. Лани на Вимблдон 2-1 во сетови и 5-2 во четвртиот и потоа го изуби 5-7. Исто на Индијан Велс, дали сезонава дали лани, не ми текнува најдобро, водеше 5-2 во третиот сет против Федерер па се испосра и за малце ќе изгубеше. Значи тоа мистер кул на некој што не прати тенис продавај му го, не и на мене. Не викам дека ради овие два меча он не е добар психички, него чисто ко пример ги земав.

Лендл го немам гледано, Сампрас и него скоро ич, низ магла се сеќавам на неговите последни денови, ама за Сампрас има милион клипови, статистички податоци и триста глупости кои ја потврдуваат мојата теза. Ментална грамада бил пистол Пит, еве нека кажат постарите, Ставро, Псај и компанија.

Инаку една ластовичка не чини пролет, чисто информативно. :)

П.с. Што не го освои сезонава Ролан Гарос ако е толку психички јак и непобедлив? Реално кога го немаше Надал во финалето мораше да го освои, како што тоа го стори Федерер во 2009. Тука е таа ситна разлика што се тиче менталитетот, Сампрас, Федерер, Надал, па малку испод нив Ноле. Оти Ноле да беше предатор како нив сега ќе имаше 13-14 Слема сигурно.
ti ne si aren definitivno.Djovak napravi rshum godinava,neshto nevideno dosega,ti pak najde kvaka kaj da kontrash. Dobro e ,do sega za se shto debatiravme,posebno za nashite ,,puleni,, ,dlaboko promashuvashe, samo vidi go Nadalcho kaj se naogja a kaj Djovak,taka da I za gornata stavka naskoro ke goltash zivi zabi.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.439
ti ne si aren definitivno.Djovak napravi rshum godinava,neshto nevideno dosega,ti pak najde kvaka kaj da kontrash. Dobro e ,do sega za se shto debatiravme,posebno za nashite ,,puleni,, ,dlaboko promashuvashe, samo vidi go Nadalcho kaj se naogja a kaj Djovak,taka da I za gornata stavka naskoro ke goltash zivi zabi.
Јас ти викам само дека не е ментално најјак спортист на сите времиња, или тенисер, сеедно. Никој не му ја оспорува сезоната или играта.
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
ti ne si aren definitivno.Djovak napravi rshum godinava,neshto nevideno dosega,ti pak najde kvaka kaj da kontrash. Dobro e ,do sega za se shto debatiravme,posebno za nashite ,,puleni,, ,dlaboko promashuvashe, samo vidi go Nadalcho kaj se naogja a kaj Djovak,taka da I za gornata stavka naskoro ke goltash zivi zabi.
Off lelee pa ti potencirase deka ne misli za godinava tuku opsto.. ne moze da mu se dodeli titula mister coolest ever samo za edna godina vo koja sto da, najdobra sezona mu e, no najbitnite turniri koi mu falat cincinati i RG ne gi osvoi, zaso? ..Formata na super level mu e znaci mentalniot sklop precka mu bese..
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
koga vekje ne se soglasuvash so tipot daj kazi tvoe mislenje, koj e tvoj mentalfavorit
Ако се работи за сите спортови, тогаш Џордан дефинитивно. Од женскиот тенис Селеш имаше неверојатна психа. Ова не дека мислам дека Новак е слаб на ова поле, напротив, многу е силен психички.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.439
Сите они се силни психички, да бил Новак слаб психички сега ќе играше на Челенџерот во Андрија со Мирза Башиќ. Муабетот е за најсилен психички, со сета почит кон него али не можам сеуште да го ставам пред Надал, Федерер и Сампрас. Затоа пишав погоре дека една ластовичка не чини пролет, мислејќи на сезонава.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.926
Поени од реакции
1.214
Ако се работи за сите спортови, тогаш Џордан дефинитивно. Од женскиот тенис Селеш имаше неверојатна психа. Ова не дека мислам дека Новак е слаб на ова поле, напротив, многу е силен психички.
Jordan da , ama kolektiven sport e kade zavisi i od soigrachite bashka toj beshe alfa i omega vo timot, ja imashe apsolutnata sloboda. .Javna tajna beshe taktikata na Bulsi vo poslednite minuti od gustite mechevi ,, daj ja na Jordan topkata i begaj nadvor od reketot.
Roni O' Saliven , ako vekje barame mister mental[DOUBLEPOST=1448382771][/DOUBLEPOST]
Off lelee pa ti potencirase deka ne misli za godinava tuku opsto.. ne moze da mu se dodeli titula mister coolest ever samo za edna godina vo koja sto da, najdobra sezona mu e, no najbitnite turniri koi mu falat cincinati i RG ne gi osvoi, zaso? ..Formata na super level mu e znaci mentalniot sklop precka mu bese..
Dobro
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
436
Поени од реакции
135
Се сложувам дека Џордан беше страва од играч. Ама воопшто не може да се каже дека Федерер има јака психа кога во последниве 6 години има само 1 слем или за Надал кој има безброј порази од топ100+ тенисери а посебно оваа година боза. Е сега Новак порано имал послаба психа а за последниве двајца ова што им се случува сега пу пу не важи. Надал победува само кога е физички појак од противниците а Федерер победува само врз основа на жив талент. А за ментална снага мало сутра. Јас одговорно тврдам дека Федерер годинава беше во секој поглед подобар играч од Новак на Вимблдон, УС Опен и Лондон ама сите турнири ги изгуби. Поготово на УС Опен никој ни тронка шанса немаше да му земе сет а камоли меч. А Надал какви порази претрпе во последниве неколку години јас мислам дека ни Бердих се нема обрукано толку.
А што се однесува до Ноле освен На АО на никој друг турнир според прикажаната игра не покажуваше дека треба да ги освојува турнирите. Дури и во Монтреал и Синсинати колку очајно играше и пак испеа да стигне до финалиња. Исто така годинава има 31 победа против топ15 играчи а нема изгубено повеќе од 4 години од играч надвор од топ30. СТРАШНО.
А исто така успеа со двајцата погоренаведени играчи да се изедначи во меѓусебни дуели а знаеме од сега па натаму за кого ќе работи времето.
Е сега уште сега да го изедначиш со Џордан мислам дека е сеуште рано бидејќи треба уште 3 сезони да си одржи ниво да освојува по 2-3 ГС годишно што според најголемите тениски експерти не е воопшто невозможно па дури е и веројатно. ФАКАТ.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.439
Па Ноле го добиваше Федерер годинава баш ради физичката спремност, што се побиваш сам со некои работи и јас не знам.

Иначе Рони О Саливан е баш добар пример за ментална грамада, само што овие спортисти за кои ние правиме муабет го постигнуваат својот успех со години и години напорен тренинг, спремање и слично, а Рони едноставно е таков, во секој момент може да искочи и да одигра максимален брејк без ниту една емоција на лицето. Мислам дека го имаат убиено татко му пред неговите очи, па од тука и таквата “ладноќа“. Цар е Рони :D
 
Член од
13 јануари 2014
Мислења
410
Поени од реакции
259
Не е Новак најак спортиста ментално на сите времиња според мене,а односот на добиени и изгубени ГС финалиња го покажуваат тоа,имаше неколку ГС финалиња во кои беше доста подобар противник и требаше да ги освои а ги изгуби во одлучувачките делови од мечевите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom