Џамија на плоштад!

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
БРАВО БРАВО БРАВО за ова ...........па сите џамии се правени врз ТЕМЕЛИ на ЦРКВИ......пред да досшле османлиите ДАЛИ ПОСТОЕЛЕ ЏАМИИ во СКОПЈЕ,МАКЕДОНИЈА и БАЛКАНОВ???????епа не постоеле!!!!.................а за тоа дека ќе го обележеле местото со креда и секој петок дека ќе вршат некакви си молења.........ОДВАЈ ЧЕКАМ..........да бидам следниот петок ТАМУ..............(ова не го бараат правите муслимани,зборам за турците,македонците-муслимани и староседелците албанци ТУКУ некој си т.н.образовани имами од косово,босна и од арапските земји кои се зпонзорирани од силни арапски бизнисмени-нафташи за да ја шират и НАМЕТНАТ нивната религија СО СИЛА).......
СТОП за ИСЛАМИЗАЦИЈА НА СКОПЈЕ
Можеби сите џамии не се градени врз темелите на цркви,но имало многу,особено на Балканов.Факт е дека Бурмали Џамија е една од тие џамии кој биле изградени врз основа на стара Христијанска Базилика чиј влез бил ориентиран кон Запад според Христијанските канони и верските архитектонски норми кој важат насекаде во светот до денес,и од кој сеуште се гледаат остатоци на приложената фотографија снимена пред џамијата да биде срушена,би рекол затоа што тука било очигледно дека се работи за груба повреда на еден Христијански верски објект.
Фотографијата од 1934 година само ја потврдува мојата непобитна вистина,за која можеме да дискутираме со било кој исламски архитект без при тоа да се испоубијаме меѓусебе.:toe:
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Поентата не е во тоа дека сите цркви или џамии се градени врз основата од некакви светилишта,туку за оние џамии за кој постои очигледен доказ дека се правени врз темелите на црква,како што е случајот со Бурмали Џамија или со џамијата во центарот на Прилеп.Значи овде се јавува конфликт помеѓу етничките заедници,што може многу лесно да прерасне во меѓуверски конфликт само затоа што би се злоупотребило правото на градба за одреден верски објект особено затоа што на оваа територија моментално живеат луѓе кој веруваат сеуште во исламот или христијанство.Во моментов си велам дека барем во Македонија нема верници во она во што верувале Полифем и неговите синови,па сходно на тоа не треба да бараме темели од нивно светилиште кое би се “скрнавело“,со изградба на друг верски објект.Значи присуството на одредени верски концесии ја продуцира потребата од изградба на соодветни верски објекти.А доколку се оди на остатоците од одреден верски објект тогаш треба несомнено да се земе во обзир дали објектот ќе се гради врз основата на стара црква или џамија како во случајот кај нас каде и двете верски концесии сеуште треба да егзистираат паралелно и во колку-толку толерантен однос барем кога религијата е во прашање.:toe:[/QUOTE


A кој е тој денес што ги стави сите овие работи на куп на маса се со една единствена цел мегуетнички судири.Зошто ние граганите на Р.Македонија еднаш сите заедно без разлика на вера и парија останеме трезвени и да го најдиме главниот извор што не тероризира сите нас кои живееме во Македонија,и да го пресушиме тој извор и повеке никој не ке може да ни прави топло - ладно,па макар била и Дора Баколјани.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Si cul za krstonosnite vojni , daj malku objektivnost .
Која објективност бе што сте смешни, јас тоа го викам наивност. Нека биде еднаш објективен некој мусли па после дојди да ни кажуваш приказни за објективност. Од што сме толку "објективни" стигнавме на ова ниво да не заебаваат качачки банди од Косово како што беше и за време турско, а гледам сега се силат и џамии да прават на плоштад повторно како во турско.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
ABC za ova imas nekoj podatok ili presuduvas po sopstvena logika i po tvojte poznavanja na arhitektura?
Па поубав податок од приложената фотографија нема,или и ти мислиш дека патописецот Елвија Челебија во 1650 година кога шетал по овие кришта ќе се осудел да каже дека Бурмали Џамијата е изградена врз темелите на ранохристијанска базилика односно црква?Па не биди толку наивен ебаго,и самиот знаеш дека Турските патеписци обрнувале посебно внимание да не ги опишуваат сопствените власти како узурпатори и колонијалисти.:toe:

A кој е тој денес што ги стави сите овие работи на куп на маса се со една единствена цел мегуетнички судири.Зошто ние граганите на Р.Македонија еднаш сите заедно без разлика на вера и парија останеме трезвени и да го најдиме главниот извор што не тероризира сите нас кои живееме во Македонија,и да го пресушиме тој извор и повеке никој не ке може да ни прави топло - ладно,па макар била и Дора Баколјани.
Виновниците за тоа се тука меѓу нас,иако штабот им е на островот Крф во соседна Грција(вилата на Ротшилд),на која се коваат завери и планови со кој се опфаќаат зоните на влијанија и патот до нивна имплементација понекогаш и преку моќната религија на овие простори како што е изградбата на верски објекти на самиот плоштад.Инаку Ротшилдови се газдите на Сорос кој пак е раководител на разни “невладини“ и “хуманитарни“ организации на Балканов.Во интерес на вистината би требало малку да ја читнеш оваа статија:

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=1154035ABB5E204C9162CC0822226F37
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Da vo golem del e tocno ama i sega Balkanot vo golem del e hristijanski pa ne gledam vo sto e poentata,a znaes kakvi religija imaat 80 % od Afrikanskite drzavi , i kakva imale prethodno.Mislis deka tolerantnite Holadzani ,Englezi i Francuzi gi zamolile da go prifatat hristijanstvoto i onie se konvertirale vo hristijani po slobodna volja?

Si cul za krstonosnite vojni , daj malku objektivnost .


ABC za ova imas nekoj podatok ili presuduvas po sopstvena logika i po tvojte poznavanja na arhitektura?
Сега тука прајме муабет за две светски монотеистички религии:Ислам-Христијанство,како само можеш да компарираш монотеистичка религија со тотемистичката квазирелигија на африканските народи?
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Која објективност бе што сте смешни, јас тоа го викам наивност. Нека биде еднаш објективен некој мусли па после дојди да ни кажуваш приказни за објективност. Од што сме толку "објективни" стигнавме на ова ниво да не заебаваат качачки банди од Косово како што беше и за време турско, а гледам сега се силат и џамии да прават на плоштад повторно како во турско.
Ne sakam da ja razvodnuvam temata so istoriski podatoci da vidis deka Turcite bile daleku potolerantni od drugite ,da bese tuka Engleska ili Francuska cizma dosega ke bese katolik.


Propagator kako prvo baranjeto e konsekvenca na izletot na Grujo so gradenjeto na crkva od drzavni pari vo sekularna drzava a.k.a citaj mackanje oci na potencijalni glasaci koj oddamna verbata vo Boga im e samo spasot.

Kako vtoro IVZ ima ogromen imot koj e nacionaliziran i po nekoja logika treba da se vrati nazad ,dali pod pritisok na vernicite ili osokoleni od nerazumnata izjava na Grujo si frlija letok vo vesnik deka ke gradat dzamija so sopstveni sredsta i ocekuvaat da go vidat pulsot na vladata za da ispazarat nesto.

Mene licno ne mi preci ni crkva ni dzamija ,simbolikata e golema se gradi Bozji Hram ne mozam da bidam protiv toa kako sto se vika ako e Bozja Volja ke go bidi bez razlika dali e crkva ili dzamija

Сега тука прајме муабет за две светски монотеистички религии:Ислам-Христијанство,како само можеш да компарираш монотеистичка религија со тотемистичката квазирелигија на африканските народи?
Jas zboruvam za metodite koj se primenuvani i tolerantnosta ne zboruvam za tipot na religijata ne se osvrnuvaj za delot koj e najmalku krucijalen vo tekstot.

Inkite imale daleku pogolema kultura i religija ama tamu sega nema parce od nivnata kultura i religija,sto si mislis zosto deka Spanecot dosol tamu i gi prosvetlil so Hristijanstvo so metodi od majka Tereza.
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Ne sakam da ja razvodnuvam temata so istoriski podatoci da vidis deka Turcite bile daleku potolerantni od drugite ,da bese tuka Engleska ili Francuska cizma dosega ke bese katolik.


Propagator kako prvo baranjeto e konsekvenca na izletot na Grujo so gradenjeto na crkva od drzavni pari vo sekularna drzava a.k.a citaj mackanje oci na potencijalni glasaci koj oddamna verbata vo Boga im e samo spasot.

Kako vtoro IVZ ima ogromen imot koj e nacionaliziran i po nekoja logika treba da se vrati nazad ,dali pod pritisok na vernicite ili osokoleni od nerazumnata izjava na Grujo si frlija letok vo vesnik deka ke gradat dzamija so sopstveni sredsta i ocekuvaat da go vidat pulsot na vladata za da ispazarat nesto.

Mene licno ne mi preci ni crkva ni dzamija ,simbolikata e golema se gradi Bozji Hram ne mozam da bidam protiv toa kako sto se vika ako e Bozja Volja ke go bidi bez razlika dali e crkva ili dzamija



Jas zboruvam za metodite koj se primenuvani i tolerantnosta ne zboruvam za tipot na religijata ne se osvrnuvaj za delot koj e najmalku krucijalen vo tekstot.

Inkite imale daleku pogolema kultura i religija ama tamu sega nema parce od nivnata kultura i religija,sto si mislis zosto deka Spanecot dosol tamu i gi prosvetlil so Hristijanstvo so metodi od majka Tereza.
:tapp: а кои се тие "сопствени средства"??????ФИНАНСИРАНи од арапски бизнисмени(луѓе кои ги финансираат разни терористички организации),ПАРИ добиени од албанската мафија,пари добиени од трговија со жени од источна европа,од дрога??????????е браво дечко за убавот размислување ОД СОПСТВЕНИ СРЕДСТВА еве ти од мене една 10ка:uvo:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ne sakam da ja razvodnuvam temata so istoriski podatoci da vidis deka Turcite bile daleku potolerantni od drugite ,da bese tuka Engleska ili Francuska cizma dosega ke bese katolik.
Propagator kako prvo baranjeto e konsekvenca na izletot na Grujo so gradenjeto na crkva od drzavni pari vo sekularna drzava a.k.a citaj mackanje oci na potencijalni glasaci koj oddamna verbata vo Boga im e samo spasot.
Kako vtoro IVZ ima ogromen imot koj e nacionaliziran i po nekoja logika treba da se vrati nazad ,dali pod pritisok na vernicite ili osokoleni od nerazumnata izjava na Grujo si frlija letok vo vesnik deka ke gradat dzamija so sopstveni sredsta i ocekuvaat da go vidat pulsot na vladata za da ispazarat nesto.
Mene licno ne mi preci ni crkva ni dzamija ,simbolikata e golema se gradi Bozji Hram ne mozam da bidam protiv toa kako sto se vika ako e Bozja Volja ke go bidi bez razlika dali e crkva ili dzamija
Jas zboruvam za metodite koj se primenuvani i tolerantnosta ne zboruvam za tipot na religijata ne se osvrnuvaj za delot koj e najmalku krucijalen vo tekstot.
Inkite imale daleku pogolema kultura i religija ama tamu sega nema parce od nivnata kultura i religija,sto si mislis zosto deka Spanecot dosol tamu i gi prosvetlil so Hristijanstvo so metodi od majka Tereza.
Чекај бе Џони,никој не вели дека Турците биле перверзно нетолерантни барем кога религијата е во прашање,ама имај на ум дека ни еден објект на нивна територија не смеел да биде повисок од минарето на некоја од нивните џамии.Исламизирањето го вршеле на речиси “доброволна“ основа,со тоа што обезбедувале многу поволности за оние кој ќе примат ислам како религија,иако имало и присилно исламизирање со познатиот “данок во крв“.Давачките пак кој се собирале од народот биле пониски одколку сега и се движеле окулу 10%,а сега имаме дури 18 итоа без религијски данок кој деновиве ќе се воведе во Бугарија на пример.Дозволата за изградба на цркви ја давал Султанот со посебно издаден декрет за таа намена.Мислиш ли дека декретот идел бесплатно од Султанот?Си се заебал брат,знаеш ли колку пари дале Аџиристевци и други “видни“ и не толку “видни“ Прилепчани за да добијат декрет од султанот пред 170 години?Еве читни малку како Турците биле толерантни во тоа време,можеби слично како Буџаку кој им ја продаде земјата на Трифун и Камчевци од Скопскиот плоштад пред некоја година:

- Аџи Христо Дамјанов имал храброст да ги изнесе желбите на своите сограѓани пред османлиската власт. Познанството со Рушид-паша го искористил да го запознае султанот со желбата на прилепчани да добијат црква, во која ќе се пее и богослужи на мајчин јазик. Напишал молба до Падишахот, барајќи да се подигне црква. Отишол во Цариград најпрво на средба со патријархот Григориј, а потоа со Рушид-паша успеал да влезе во дворецот на главниот секретар на султанот. Му одговориле дека треба да чекаат неколку месеци. Ферманот за градење на црквата бил добиен во 1835 година - раскажува протојерејот Ангелески.
Баба Мита од семејството Миџовци го дала својот имот, зашто тоа било најдобро место за градба на црквата, а сите еснафи се согласиле да дадат материјал за побрзо да се изгради божјиот храм. Биле ангажирани надалеку прочуените мајстори Коста Лауцот и Ристо Тасламиче. Прилепчани одлучиле црквата да му биде посветена на празникот „Св. Благовештение“ зашто дотогаш во градот не пристигнала поблага и поубава вест. Црквата е долга 32 метри, широка 26 метри, а висока 9 метри и е ѕидана во бигорлив делкан варовник, со многу колони од северната, западната и јужната страна.


или повеќе овде:
http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=53730&kategorija=7
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Абе чим владата вика да се гради црква ќе се гради.Али мене повеќе ме изнервираа протестите на оние кој што ги натепаа студентите кој протестираа.Ќе пцујат по бог и се христијанско,не го почитуваат бог,не одат во цркви крадат од цркви.А после ќе се чешлаат некој верници дека се.А воа владата го праве за рејтинг да дигне.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Па поубав податок од приложената фотографија нема,или и ти мислиш дека патописецот Елвија Челебија во 1650 година кога шетал по овие кришта ќе се осудел да каже дека Бурмали Џамијата е изградена врз темелите на ранохристијанска базилика односно црква?Па не биди толку наивен ебаго,и самиот знаеш дека Турските патеписци обрнувале посебно внимание да не ги опишуваат сопствените власти како узурпатори и колонијалисти.:toe:



Виновниците за тоа се тука меѓу нас,иако штабот им е на островот Крф во соседна Грција(вилата на Ротшилд),на која се коваат завери и планови со кој се опфаќаат зоните на влијанија и патот до нивна имплементација понекогаш и преку моќната религија на овие простори како што е изградбата на верски објекти на самиот плоштад.Инаку Ротшилдови се газдите на Сорос кој пак е раководител на разни “невладини“ и “хуманитарни“ организации на Балканов.Во интерес на вистината би требало малку да ја читнеш оваа статија:

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=1154035ABB5E204C9162CC0822226F37
gazdi se i na fabrikata za avtomobili vo francija pego.
 
J

Johnny Stulic

Гостин
:tapp: а кои се тие "сопствени средства"??????ФИНАНСИРАНи од арапски бизнисмени(луѓе кои ги финансираат разни терористички организации),ПАРИ добиени од албанската мафија,пари добиени од трговија со жени од источна европа,од дрога??????????е браво дечко за убавот размислување ОД СОПСТВЕНИ СРЕДСТВА еве ти од мене една 10ка:uvo:
Ne ti zameruvam koga mozi seriozni novinari da napisat vo vesnik Islamski Militanti so samiot podatok sto se od Pakistan,Iran ili sta ti ja znam nekoja bliskoistocna drzava za tebe ne mi e ni cudno koga znam kakvi stereotipi te sublimiraat .

Kako se narekuvaat onie od I.R.A ili pak od E.T.A Hristijanski Militanti ili samo militanti?

Mir so tebe
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Пред неколку години, некој забеган архитект имаше дизајнирано објект кој што во себе инкорпорираше црква, џамија и синагога. Зашто да не ставиме такво нешто на плоштад? :)
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Znaci poleka no sigurno go pronaogame naracatelot,sega koi se slugitelite na naracatelot koj se megu nas,sigurno ne brkaat po kontinjeri.
Znaci zavedeni preku pari i poslem istite tie stanuvaat bogati robovi ili ednostavno prozirni senki,koj se obedineti samo poradi parite,i slugbata kaj naracatelot.
Edna tretina od ligeto vo Makedonija vladeat so ostanatite dve tretini,koj edinstvena cel im e da go predizvikaat onaa sto ostanatite dve tretini ke im znaci profit,kade pak istite vlastodrsci ke pecalat,zatoa stop na slugitelite na naracatelite - vlastodrscite,a sloboda za site nezavisno koj nakoja religija pripaga,koj na koja politicka partija.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
gazdi se i na fabrikata za avtomobili vo francija pego.
Само на Пежо-Цитроен?Е па тоа е само мал дел,ако не си знаел дека и Сосиет Женерал или Ессо односно Шел е нивна,како и скоро се што во светот игра позначајна улога во металургијата и енергетиката,тогаш ништо од бизнисот.Зборот ми беше да се запознаеш кој е главен организатор на овие верско-архитектонски превирања деновиве во Македонија.:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom