Ќе се полага државен испит во 2-ра и 4-та година (Студентски пленум)

  • Креатор на темата Атомската мравка
  • Време на започнување
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Следен собир во среда во 17 часот пред ФЕИТ т.е. Електро. Собир не протест!! (Ова ако прочитаат некои квази-новинарчиња)
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Луѓе не си праите бајрам на паметот. И онака мислат да воведат новини да го отежнат животот. Така да џабе е протестот.
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
Луѓе не си праите бајрам на паметот. И онака мислат да воведат новини да го отежнат животот. Така да џабе е протестот.
Кој протест? Никој не спомна дека ке има протест.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Кој протест? Никој не спомна дека ке има протест.
Да не се правам сега јас паметен и храбар (или не знам што) вака од дистанца, ама знаете ли колку јадно и смешно ова звучи :icon_lol:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Без искусни луѓе ништо од протести :icon_lol:
Протестирај - стани министер.Знаењето е сила - знаењето е моќ!
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
антонио милошески
Сега тој, Никола Тодоров (види слика погоре), Филип Петровски, Влатко Ѓорчев и ресто фиљан луѓе ќе им помогнат на студентите за нивните права. :LOL:
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Да не се правам сега јас паметен и храбар (или не знам што) вака од дистанца, ама знаете ли колку јадно и смешно ова звучи :icon_lol:
Има голема разлика од собир до протест. Собиров може да се направи и во некоја сала, пример амфитеатар на факултет. Али сеедно е, кога и така на факултетиве (па и студентските домови) нема парно.
А дали тоа тебе ти звучи јадно и смешно, па и не е баш наша работа.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.808
Поени од реакции
1.076
Министерот за образование вели дека не се откажуваат од екстерното испитување за студентите

Идејата за ектерно тестирање ја разбранува студентската јавност. Минатата недела тие најавија протест пред споменикот на Кирил и Методиј но за разлика од социјалните мрежи каде присуство најавија околу 5000 студенти, сепак во кругот на Универзитетот се појавија само дел од студентите. Тие неофицијално го започнаа формирањето на студентска иницијатива што ќе се бори против ектерното тестирање. Министерот за образование Адеми вели дека екстерна проверка на знаењето на студентите ќе има, ќе се дискутира само за моделот.

Студентите ќе продолжат со дебатата за ектерното тестирање. Студентски Пленум објави дека во среда на ФЕИТ ќе се одржи втората средба на која ќе се дискутира против воведувањето на екстерните испити. Исто така и невладината организацијата Европски центар ЦН7 ќе организира конференција насловена “Екстерното тестирање на студентите: предизвиците и можностите” чија цел е заедничко разгледување на предизвиците, можностите, бариерите и законските ограничувања во врска со екстерното тестирање.


http://www.sitel.com.mk/ministerot-za-obrazovanie-veli-deka-ne-se-otkazhuvaat-od-eksternoto-ispituvanje-za-studentite-0
 
Т

Триптико

Гостин
Не следам точно што се случува, ама да си прашам. Каде се сега оние "силни" професори да дигнат глава? Нели нивното е "последно" во оценувањето? Или, излегува дека не ја заслужуваат титулата, затоа што произведуваат шупаци со висок просек,па сега некој "трет" треба да оценува дали просекот е реален? Во врска со некаков протест...Ништо не се добива, само по некој пендрек и прекршочни пријави. Не научивте досега? Вакви нешта се решаваат на поинаков начин. Се бориш против политичари, не против научници. Штом е така, биди и ти политичар. Има безболно решение, само има безобразно глупав народ. Ние не можеме за чистење на скали во влез да се договориме, па со ова...ма дај бре :facepalm:
 
H

HoT IcE

Гостин
Денес мојата професорка рече една болна вистина за македонските студенти. Зборувавме за проблеми при наше студирање и го споредуваше нашиот образовен систем со тој во Америка пошо она коа била наши години била на размена 1 година во Америка да студира. И вика главниот проблем на денешницата и нашето високо образование е тоа што на студентите не им е довзолено критичка мисла. Немаме право на глас, ниту пак некој се замара што мислиме. И така овај пленум што ќе се организира, лично мене ми се иде, ама све е џабе коа никој не ебе ни два посто. Јадната после вика не викајте пред другите студенти дека сум кажала ова може да летам од работа, а и она е против тие испити, ама ни они несмеат да зборат многу оти Сталин ќе им ебе матер.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.146
У сличен контекст да се надоврзам, пошто и кај мене на едно предавање со еден професор падна муабет за тоа. Секако, тоа беше малце од друг аспект, но доволно за да се сведе се на истиот заклучок па ќе пробам тука да ги пренесам впечатоците од дискусијата, барем како што јас лично ги стекнав (значи ова не е гледиште на професорот, ова е моето мислење кое сам си го формирав).

Со појавата на првите универзитети уште во средновековието (Болоња, Париз, Оксфорс, Кембриџ, Карловачкиот и тн.), управувањето со нив било многу поразлично. Имено, со нив управувале студентите. Студентите биле тие кои ги собирале средствата и одлучувале како ќе се распределат. Исто така тие биле оние кои го избирале наставниот кадар. Во зависност од бројот на студентите за таа година, толку професори биле вработувани. Тоа се покажало малце неефикасно од проста причина што студентот чим заврши со студирање го напушта факултетот, па друг треба да го презема своето место. Не се поставува константност во управувањето со истиот и на долготраен рок е неисплатливо. Затоа формата каде професорите се тие кои управуваат со универзитетот преовладала и останала до ден-денес.

АМА! (секогаш има ама)

Студентите никогаш не биле комплетно изоставени од управувањето. Во многу универзитети постојат нели, декан, про-декан, ректори, меѓутоа секогаш помеѓу тие редови постоеле неколку студенти, чиј глас бил еднаков како и секој друг член. Ете за пример, често наназад се спомнуваше како студентите во Белград се бунеле за (мислам дека беше, не сум сигурен) паричните казни за задоцнето пријавување испит, и успешно го добиле тоа што го барале. Меѓутоа во Белград постои Студент-Ректор, кој седи со сите управници, декани, продекани и не знам ти што таму, има еднаков глас со нив. Многу лесно е да се има увид така, за сите да бидат колку што може задоволни. Секако, никогаш сите не се 100% задоволни. Меѓутоа тоа многу помага во координацијата на наставата помеѓу студент-професор, како и самото управување на факултетот.

И најбитно од се, токму претходно наведеното е клучот за проблемот кој настанува. Кај нас, не постои функција ректор-студент, а студентите се застапени со 11% во управувањето на факултетот. Со закон е наведено дека во управата на факултетот не смее да има помалку од 10% студентска застапеност во спроведувањето одлуки во УКИМ. Проблемот треба да се бара во тоа. Овие другиве организации и немаат некое влијание. Треба да се сфати дека во управувањето на УКИМ мора да се вклучат повеќе студенти, самите да се залагаат за тоа. Јасно е каква е кај нас работата, у секој случај. Меѓутоа УКИМ е автономно тело. УКИМ одлучува за програмата на факултетот, УКИМ ги регулира професорите кои ќе бидат поставени и УКИМ е тој што издава дипломи, сертификат како доказ за стекнатото знаење на студентот. Веќе дадов до знаење дека јас сум неутрален во дискусијава, и моите поконкретни ставови не сакам да ги образложувам, односно не се изјаснувам како ниту за, ниту против екстерниве. Меѓутоа факт е дека ова не е баш прописна работа. Значи, УКИМ е автономно тело, и како такво, на пример тебе ако те брка полиција да те уапси, полицијата не смее да влезе внатре во просториите без дозвола од надлежниот за универзитетот, камоли да спроведува тестирања, кои доколку студентот ги падне, да му се забрани да студира. Ова е болната точка, последниот дел, забраната. И не се лажете, овие работи убаво ги знаат студентите, оние 11% кои ги спомнав. Прашањето е колку тие ќе направат нешто и ќе се спротивстават на тоа. А овие работи треба да ги знаат колку што може повеќе студенти кои не се вклучени во тоа, за да бидат поттикнати и тие да се вклучат во управувањето со УКИМ.

Пак ќе речам, правете ме црна овца, предавник, не знам што, колку сакате. Иако гледам дека ова е непрописна работа, јас сум свесен дека нема да снесам негативни последици од истата, бидејќи сметам дека сум компетентен да ја надминат оваа "пречка" во моето студирање со леснотија (можеби грешам, времето ќе покаже, но сега сметам така). Токму затоа не се вклучувам во протести. Би дошол на собир доколку би можел да ги кажам овие работи јавно, но не сум некој говорник, а уште помалку сакам да привлекувам внимание врз себе. А и да бидеме искрени, повеќе од половина јавност ги изедначува собириве со протести, такада не би сакал да бидам означен како припадник на било која страна. Јас не застанувам со ниедна страна, ниту пак имам аспирации да бидам некој кој ќе има удел во управата на мојот универезитет. Мојата сфера на интерес не се поклопува со оваа тематика и јас нема да се залагам за ништо, ништо за и ништо против. Овие информации се тука за дискусија, продлабочено знаење, и доколку некој има такви аспирации, или барем аспирации да покрене протест, да си црпи од темава на која сите придонесуваме по нешто, за заедно да го подобриме образованието во нашата држава, бидејќи често сме потсетувани, а и самите се потсетуваме, дека ние сме иднината, и мојата (веќе станува омилена) реченица: каков народ - таква држава,.

Тоа е се, знам дека беше долго, меѓутоа ваквите работи никогаш не се едноставни за да се кажат со два-три реда :)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
За оние на магистерски студии ќе има ли некој нов закон? Аман веќе.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Денес мојата професорка рече една болна вистина за македонските студенти. Зборувавме за проблеми при наше студирање и го споредуваше нашиот образовен систем со тој во Америка пошо она коа била наши години била на размена 1 година во Америка да студира. И вика главниот проблем на денешницата и нашето високо образование е тоа што на студентите не им е довзолено критичка мисла. Немаме право на глас, ниту пак некој се замара што мислиме. И така овај пленум што ќе се организира, лично мене ми се иде, ама све е џабе коа никој не ебе ни два посто. Јадната после вика не викајте пред другите студенти дека сум кажала ова може да летам од работа, а и она е против тие испити, ама ни они несмеат да зборат многу оти Сталин ќе им ебе матер.
Аман бе другар на кој факултет си ти, па вака шо се тресат твоиве професори...
Мене ми предава професор што истовремено е и потпретседател на сдсм и цело време збори против вмро на телевизија па ете си е професор, друг пример ти е Фрчковски...
Тие муабети дека она нејќе да збори многу зошто ќе ја избркале паѓаат у вода, зошто професор на факултет не е исто што и професор во основно/средно па така лесно да се бркале професори...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom