Ќе се наплаќа влезница за Маврово, Пелистер и за Галичица

I

Ivanovska

Гостин
Се кладам дека до сега кога беше бесплатно знак прашалник е дали и еднаш имате отидено во националните паркови. Сега нормално ќе изнарипате од на сите добро позната причина. :)
Од мене поддршка за ова. Треба пари за одржување на тие паркови, да бидат чисти и убави за вие да си го ладите гзот таму. Готово, ќе банкротирате ако платите на пример 100 денари за влез.
P.s. Ако не ви се допаѓа, ве тера некој со сила да одите?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Бреј што комуњарски сте се заредиле, сите против Грујо.
Не го бранам човекот, ама да ве потсетам дека Абдилаќим Адеми е оној кој треба да се обвини поради идеава. :)
Глуп е тој за тоа....идеата е дојдена од мнооогу повисоко и подалеку.... :) Всушност проектот е да ни наплатуваат по глава 2 evra за секој ден што ќе сакаме да бидеме Македонци.... :) Ќе се воведе вињета Македонец..... :vozbud:
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Еден да не му оди да му ебам парковите да му ебам, уште малце и ќе воведат цени за мањачење по плажите. До сега како функционираа националните паркови? па од сега да не можат.

Се кладам дека до сега кога беше бесплатно знак прашалник е дали и еднаш имате отидено во националните паркови. Сега нормално ќе изнарипате од на сите добро позната причина. :)
Од мене поддршка за ова. Треба пари за одржување на тие паркови, да бидат чисти и убави за вие да си го ладите гзот таму. Готово, ќе банкротирате ако платите на пример 100 денари за влез.
P.s. Ако не ви се допаѓа, ве тера некој со сила да одите?
Некои плаќаат за улично осветлување а немаат, сите плаќаат патарина а патиштата се тиња, а оние дебелогазовците што цел ден на собраниски ги гледаме тие возат а не плаќат - Зошто? и мислиш дека картата што ти ќе ја платиш да речиме во Пелистер ќе оди во инвеститција за паркот? хаха како да не, ќе ги испијат и изедат тие "паметните".
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
А со парите као ќе се издржуваат. Пошто се нац. паркови, нема комерцијално искористување, но постојат одредени мелиоративни мерки кога дрва се сечат и изнесуваат така да...пак се продаваат. Башка веќе имаат буџет од влада. Енивеј, за мене е нелогично да сакаме да развиваме туризам, а да наплаќаме од згазено камче.
Во есаде
Many parks charge an entrance fee ranging from US$3 to $25 per week. Visitors can buy a federal interagency annual pass, known as the "America the Beautiful – National Parks and Federal Recreational Lands Pass," allowing unlimited entry to federal fee areas (USDA Forest Service, National Park Service, US Fish & Wildlife Service, Bureau of Land Management, and Bureau of Reclamation) for $80 per year. This pass applies to entry fees only. Other applicable fees, such as camping, and backcountry access, still apply. U.S. citizens who are 62+ years old may purchase a version with the same privileges for $10, and citizens with permanent disabilities may receive a free version
Ние не сме американци, за жал...или за среќа.
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Глуп е тој за тоа....идеата е дојдена од мнооогу повисоко и подалеку.... :) Всушност проектот е да ни наплатуваат по глава 2 evra за секој ден што ќе сакаме да бидеме Македонци.... :) Ќе се воведе вињета Македонец..... :vozbud:
Идеата е дојдена од странски закони, ама конкретно господинот ја предложи за Македонија.
Глупава идеа, ќе се бараат начини да се заобиколи плаќањето па чак и 20 денари да е .
 
М

Мартин`

Гостин
Се кладам дека до сега кога беше бесплатно знак прашалник е дали и еднаш имате отидено во националните паркови. Сега нормално ќе изнарипате од на сите добро позната причина. :)
Од мене поддршка за ова. Треба пари за одржување на тие паркови, да бидат чисти и убави за вие да си го ладите гзот таму. Готово, ќе банкротирате ако платите на пример 100 денари за влез.
P.s. Ако не ви се допаѓа, ве тера некој со сила да одите?
Бог да чува и да брани, може ли толку да сте заслепени во некоја партија ? Е баш поради таквите ко тебе државава ни пропаѓа.. партиски фанатици кои по секоја цена ја бранат партијата. И јас повеќе сум симпатизер на ДПМНЕ али кога прават некои глупи работи неможам да ги оправдам како 234234 споменици или уште 1231231 нови закони кои секогаш удираат по обичниот граѓанин и неговиот ионака тенок паричник.

Колку пририоритети има да го подобрат животот, они ќе наплаќаат за влез во национални паркови.
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.694
Поени од реакции
885
Само нека продолжи со вакви идиотштини Чарли Чаплин , тоа и до сега чоек не одеше по планините и националните паркови а сега со ова и тие неколку кои одеа нема да стапнат таму ... некој погоре рече дека од Адеми била идејата ... зарем некој навистина мисли дека тој труп има мозок за да смисли нешто без некој предходно да му кажи ?
 
I

Ivanovska

Гостин
Бог да чува и да брани, може ли толку да сте заслепени во некоја партија ? Е баш поради таквите ко тебе државава ни пропаѓа.. партиски фанатици кои по секоја цена ја бранат партијата. И јас повеќе сум симпатизер на ДПМНЕ али кога прават некои глупи работи неможам да ги оправдам како 234234 споменици или уште 1231231 нови закони кои секогаш удираат по обичниот граѓанин и неговиот ионака тенок паричник.

Колку пририоритети има да го подобрат животот, они ќе наплаќаат за влез во национални паркови.
Кај виде да спомнав партија? На форумов човек неможе ни сопствено мислење да си каже, одма преокупираните со политика ќе ти се наредат. :eek:
 
М

Мартин`

Гостин
Кај виде да спомнав партија? На форумов човек неможе ни сопствено мислење да си каже, одма преокупираните со политика ќе ти се наредат. :eek:
Веќе видено и докажано повеќе пати немора да се правдаш, овој закон никој нормален не би го бранел тоа е сигурно бидејки парите од ова нема сигурно да завршат за националните паркови туку во нечии џебови.. како што е и за патиштата со патарините а цела Македонија со крш патишта.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Веќе видено и докажано повеќе пати немора да се правдаш, овој закон никој нормален не би го бранел тоа е сигурно бидејки парите од ова нема сигурно да завршат за националните паркови туку во нечии џебови.. како што е и за патиштата со патарините а цела Македонија со крш патишта.
Кај виде ти дека она е нормална? :)
Абе се тоа со ланец да се заврзе и да се влече по патиштата наши со запрежна кола.
 
I

Ivanovska

Гостин
Веќе видено и докажано повеќе пати немора да се правдаш, овој закон никој нормален не би го бранел тоа е сигурно бидејки парите од ова нема сигурно да завршат за националните паркови туку во нечии џебови.. како што е и за патиштата со патарините а цела Македонија со крш патишта.
Ти да не си Баба Ванѓа па знаеш каде ќе завршат парите? Јас само сакам да бидат поубави парковите.
Кај виде ти дека она е нормална? :)
Абе се тоа со ланец да се заврзе и да се влече по патиштата наши со запрежна кола.
Кхм.
 
М

Мартин`

Гостин
Ти да не си Баба Ванѓа па знаеш каде ќе завршат парите? Јас само сакам да бидат поубави парковите.
Немора да бидеш Баба Ванѓа во Македонија за да разбереш каде одат парите, доволно е да имаш само малку разум (за жал некои го немаат). Заслепен народ насекаде додека ние се караме они си ги полнат џебовите и тие и тие, полека но сигурно и за воздухот ќе ни наплаќаат за почист да биде и ти ќе кажеш си сакала почист воздух. Ете ти чист пример за патиштата напрај споредба кај нас и соседство колку патарини и дали воопшто има, цени и на колку растојание а види кај нас.. и направи споредба какви се патиштата во однос на нив.

Е Македонијо кога ќе се разбудиш да ги отераш у 3 пм буквално сите сегашни политичари.
Следен закон е плаќање ако одиш на планина зошто дишиш чист воздух :tapp:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Кога како што зошто на кој?
Имам влезено во грција над 20 пати годинава, денар ми немаат наплатено...

п.с. ќе му плати дедо Мрас.
Џиш, ни наплатија еколошка на влез у грчка пред 3-4 години...лани веќе не ни побараа, можда го имаа укинато.

Ти да не си Баба Ванѓа па знаеш каде ќе завршат парите? Јас само сакам да бидат поубави парковите.
како со овие пари ќе бидат поубави парковите ако не кажуваат колку ќе чини за да знаеш со колку пари ќе располагаат.Зашто се што е еднаш платено (преку буџет, а плус и од сопствени извори) мора пак да се плати за да е поубаво.
И што еве подразбираш под тоа поубави паркови, во случајов планини.
--- надополнето: Aug 16, 2011 10:26 AM ---
како и на­до­мест за собирање диви растенија и
е за ова исто ќе ми е мака...да не можеш ни чај да си собереш.
 
I

Ivanovska

Гостин
Сега не се убави?
Убави се. Ако не го знаеш значењето на зборот поубави, тоа е твој проблем. Ај сега веќе не ме цитирајте, нема да ви одговорам. Имам попаметна работа од расправање со вас. Јас само кажав мислење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom