Ќе се наплаќа влезница за Маврово, Пелистер и за Галичица

Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
--- надополнето: Aug 16, 2011 10:58 AM ---
Се кладам дека до сега кога беше бесплатно знак прашалник е дали и еднаш имате отидено во националните паркови. Сега нормално ќе изнарипате од на сите добро позната причина. :)
Од мене поддршка за ова. Треба пари за одржување на тие паркови, да бидат чисти и убави за вие да си го ладите гзот таму. Готово, ќе банкротирате ако платите на пример 100 денари за влез.
P.s. Ако не ви се допаѓа, ве тера некој со сила да одите?
сигурно лапаш државни пари, ако не ти, тогаш некој од твоите најблиски..никој со сила не ме тера да одам, ама со сила ме тера да си седам дома, зашто не можам по македонските планини да си прошетам..а за тоа дали ќе или не ќе банкротирам со тие 100 денари, па мајку му стара, на 1000 места измислија по 100 денари да се плаќа, па да почнат по 1000евра плата да даваат нема да ни стаса, што рече некој погоре, за седнување на своето домашно WC ќе почнат по 100денари да наплаќаат, нормално, со некое новоизмислено апаратче пред WC кењарчето..
 
I

Ivanovska

Гостин
Оф леле што се не ќе му измислат на човек, сум лапала државни пари хахахахаххахахахахахахахахахахахах. Како прво дечко не работам затоа што планирам на факултет да одам, моите не се богаташи ама за влез од 100-200 денари на пример не сум циција. Јасно е тоа или не е јасно? Бај д веј сите што се вработени во државни фирми добиваат државни пари (плати). Или ти зимаш марсовска плата?
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
државна фирма, плата, што е тоа, се мачка ли на леб?? јас чупе сум 20 години занаетчија и државата ми ги цица сите пари што ќе ги заработам..јасно ти е сеа??????за полесно да ти влези во главата, од пример 1000 денари заработени, јас дома на маса ставам од 100 до 200 денари..сето останато оди на разноразни старо и ново измислени арачи и даноци..
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.020
Поени од реакции
2.059
државна фирма, плата, што е тоа, се мачка ли на леб?? јас чупе сум 20 години занаетчија и државата ми ги цица сите пари што ќе ги заработам..јасно ти е сеа??????за полесно да ти влези во главата, од пример 1000 денари заработени, јас дома на маса ставам од 100 до 200 денари..сето останато оди на разноразни старо и ново измислени арачи и даноци..
РЕСПЕКТ БРАТУ..жива вистина
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Овај народ се ќе позлати :icon_lol:.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Оваа иницијатива (барем Пелистер) не е нова, ја имале подготвено како нацрт правилник уште 2008 година како што пишува достапен за сугестии.
http://www.park-pelister.com/np/Nacrt_pravilnik.pdf
во чл. 7 е споменат начинот на движење низ националниот парк, со влезници.
Не ми е јасно и како ќе знае еден турист каде се границите на пример на Маврово низ Реканскиот крај?
за влез од 100-200 денари на пример не сум циција.
море 500 по човек, или се плаќа или не.
--- надополнето: Aug 16, 2011 11:56 AM ---
приходите
Националниот парк може да остане без основните приходи за 2012 година, предупредуваат вработените.
‘’Проблемот не е во претпријатие што е загубар или не може да оствари. Ова е претпријатие кое остварува добивка и тоа добра сума.
значи има сосем доволно приходи и без нас.
моите не се богаташи ама за влез од 100-200 денари на пример не сум циција. Јасно е тоа или не е јасно? Бај д веј сите што се вработени во државни фирми добиваат државни пари (плати). Или ти зимаш марсовска плата?
не си учела добро. Циција е оној кој има а не дава. За семејство е 400-800 денари, за едно одење.
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
не си учела добро. Циција е оној кој има а не дава. За семејство е 400-800 денари, за едно одење.
токму така, право во центар..само, за некој кој зема државна плата плус бенифиции плус некое мито помало поголемо, што се толку пари? за некој кој рмба по цел ден да ги нарани баш тие лежилебари државни, не се многу, ПРЕМНОГУ се...и згора на сето, од што се незадоволни ќе ти испратат некое инспекциче да те глоби уше некое стотче европско па ќе ти се смеат вака во лице дека немаш 400-800 за прошетка..
 
П

Пепси_

Гостин
Се кладам дека до сега кога беше бесплатно знак прашалник е дали и еднаш имате отидено во националните паркови. Сега нормално ќе изнарипате од на сите добро позната причина. :)
Од мене поддршка за ова. Треба пари за одржување на тие паркови, да бидат чисти и убави за вие да си го ладите гзот таму. Готово, ќе банкротирате ако платите на пример 100 денари за влез.
P.s. Ако не ви се допаѓа, ве тера некој со сила да одите?
Абе ти мозок имаш ли ? кога ќе одговориш дали имаш те молам одговори ми на следново : Дали ти имаш прерачунато (земи дигитрон не со пенкалце и лист) едно семејство од 4 члена да отиде на една од овие планини колку треба да плати ? па за една проклета прошетка во планина со кола да тргне едно семејство со патарини,со влезницата која велиш дека е многу скромна од 100 денари (па не печалиш ти за тоа не е многу) и плус едно скромно јадење стави на оваа прошетка и по едно сокче кажи ми колку ќе ти испадне ?!

Патем како до сеа функционирале парковите и шумите т.е. цели планини до сега ? Или ќе ги укинат парите што оделе за таа намена и ќе ги насочат да ги потполнат дупките од спомениците и некои други нивни далавери и срања.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Мож не е на тема ама што ако им текне на општините да наплаќаат за минувачи...средства за sustainable development, за да стане "поубава" општина? не знам...
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880

Се кладам дека до сега кога беше бесплатно знак прашалник е дали и еднаш имате отидено во националните паркови. Сега нормално ќе изнарипате од на сите добро позната причина. :)
Од мене поддршка за ова. Треба пари за одржување на тие паркови, да бидат чисти и убави за вие да си го ладите гзот таму. Готово, ќе банкротирате ако платите на пример 100 денари за влез.
P.s. Ако не ви се допаѓа, ве тера некој со сила да одите?


А државата банкротира ли досега кога не се наплаќаше?

Национален парк 100 денари, за цркви влез почнале по Охрид да наплаќаат, Заливот на коските 100 денари, друг музеј пак 100. Бензин 80.
Еден просечен Македонец не може да ги посети знаменитостите на својата земја затоа што истата уште на воздухот што го дише не му ставила цена.

Оф леле што се не ќе му измислат на човек, сум лапала државни пари хахахахаххахахахахахахахахахахахах. Како прво дечко не работам затоа што планирам на факултет да одам, моите не се богаташи ама за влез од 100-200 денари на пример не сум циција. Јасно е тоа или не е јасно? Бај д веј сите што се вработени во државни фирми добиваат државни пари (плати). Или ти зимаш марсовска плата?
Не си појдена на факултет затоа така и тролаш. Штом твоите не се богати кога ќе бидеш студент ќе правиме пак муабет за тие 100-200 денари.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
ќе плаќаме пари за Пелистер,а парите во Ск ќе завршат......кое плаќање,само нека дојдат и да видам некој да платил !!!
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Убави се. Ако не го знаеш значењето на зборот поубави, тоа е твој проблем. Ај сега веќе не ме цитирајте, нема да ви одговорам. Имам попаметна работа од расправање со вас. Јас само кажав мислење.
Па ако имаш попаметна работа, зашо ондак се трудиш на темава со сила да се праиш паметна?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom