Ќе се вика, ќе се вика.. како!?

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.596
Поени од реакции
22.737
Како бе Владе на овие години имиња да мењавам? Македонија ти Северна ја викаш? :D
Ni Makedonija, ni severna. Ako mi e do majtap togas severdjanija, ako ne samo republikata, republika, drzavata i taka. Rabotata e sto ne zavisi od mene kakvo e momentalnoto ime na republikata, ne mozam da go smenam kolku i da mi preci. Ti tvoeto mozis ako ti preci( a po muabetot ete ti precelo, ti pravelo problemi i ti predizvikuvalo nelagodnosti vo zivotot), 5 min rabota e. Ljugeto pol menvat, ti vaka prosetana prozapadna za edno ime mu se mislis ;) .
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.489
Поени од реакции
35.965
Заборавив, во Шпанија секако сите имаат различни презимиња. Во Шпанија името се состои од име + последно презиме од мајка + последно презиме од татко. Пр:

ако родителите се:
Maria Perez Redondo
Jose Gonzales Parondo

детето ќе им се презива
Carlos Redondo Parondo

Сите имаат различни презимиња.
 
Член од
12 август 2024
Мислења
107
Поени од реакции
153
Брачна состојба се докажува со Извод од матична книга на венчани (Marriage certificate), не со презиме. Еве најдов податок за некои држави: пример, во Австрија ни жената ни мажот не можат да ги сменат своите презимиња со склучување на брак. Значи не те ни прашуваат кое презиме сакаш да го носиш, туку си го задржуваш твоето. Ако сака било кој од сопружниците да го смени, тоа може да го направи отпосле со поднесување барање за промена на презиме во релевантна институција за тоа. Значи во Австрија секако немаат исти презимиња. Во Италија жената мора да го задржи моминското, и единствено, ако сака, може да го додаде презимето на мажот после нејзиното. Значи и во Италија сопружниците во секој случај немаат исти презимиња. Во Грција со закон од 1983 за еднаквост меѓу половите на жените им е наложено доживотно да го имаат своето моминско презиме, значи не можат да го сменат никако - значи и во Грција немаат исти презимиња во 100% од случаите. Еве во САД:
Прегледај го приврзокот 426257
Значи со други зборови - тотално е небитно какво презиме имаш и пак доаѓаме на тоа дека ги менуваат со -ски на крајот заради помодарство, ништо друго.
Македонското битие и општеството целосно се распаѓа и затоа е таа последица како помодарство.Одиш во Сад,мењаш од Јован во John со намера да си еден од нив,а Индиец или Азиец кои се со стигма на јазична бариера и култура апсолутно не се залетуваат толку.Македонците одат западно,Америве одат контра,убаво кажав,одат по француски и латино терк на имиња,кујна итн.
Љупка,Ванчо,Горан,Марина,тоа е дел и традиција од тоа што сме и сме наследиле со децении пренесена норма.Ние сме на пат да самоукинеме
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.596
Поени од реакции
22.737
Заборавив, во Шпанија секако сите имаат различни презимиња. Во Шпанија името се состои од име + последно презиме од мајка + последно презиме од татко. Пр:

ако родителите се:
Maria Perez Redondo
Jose Gonzales Parondo

детето ќе им се презива
Carlos Redondo Parondo

Сите имаат различни презимиња.
Kaj nas prezimeto e povrzano so polot a posto nasite mamicki se mnogu moderni, namesto petrevska ili petrova go menuvaat vo maski rod, petrevski ili petrov i so toa izvojuvaat edna golema pobeda za zenskite prava iako govorno na nisto ne lici, ali to e, ne ke se raspravas. Arno na mazite ne im ima zbrceno kontra pa prezimeto vo zenski rod da si go smenat, pa neka se cudat budalite :D .
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.489
Поени од реакции
35.965
Kaj nas prezimeto e povrzano so polot a posto nasite mamicki se mnogu moderni, namesto petrevska ili petrova go menuvaat vo maski rod, petrevski ili petrov i so toa izvojuvaat edna golema pobeda za zenskite prava iako govorno na nisto ne lici, ali to e, ne ke se raspravas. Arno na mazite ne im ima zbrceno kontra pa prezimeto vo zenski rod da si go smenat, pa neka se cudat budalite :D .
Да де, истото и јас го викам, ама ме убедуваат дека морало така зашто во странство морало исти да им биле презимињата. Е еве речиси никаде не им се исти.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.873
Поени од реакции
25.114
Ni Makedonija, ni severna. Ako mi e do majtap togas severdjanija, ako ne samo republikata, republika, drzavata i taka. Rabotata e sto ne zavisi od mene kakvo e momentalnoto ime na republikata, ne mozam da go smenam kolku i da mi preci. Ti tvoeto mozis ako ti preci( a po muabetot ete ti precelo, ti pravelo problemi i ti predizvikuvalo nelagodnosti vo zivotot), 5 min rabota e. Ljugeto pol menvat, ti vaka prosetana prozapadna za edno ime mu se mislis ;) .
Владе, никаде не реков некој да си смени име, туку да се крштеваат децата со поуниверзални имиња.
 
Член од
12 август 2024
Мислења
107
Поени од реакции
153
поуниверзални имиња.
а зошто да се крштеваат? Дали сте вие склони кон македонска традиција на имиња да дадете на своите деца? Не сакам да речам дека ова е веќе помодарство и идеализирање на туѓа култура но се бега од лично симболично значење и од тоа како припадник од каде си.Децата се еден вид продолжение и жива меморија
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.873
Поени од реакции
25.114
а зошто да се крштеваат? Дали сте вие склони кон македонска традиција на имиња да дадете на своите деца? Не сакам да речам дека ова е веќе помодарство и идеализирање на туѓа култура но се бега од лично симболично значење и од тоа како припадник од каде си.Децата се еден вид продолжение и жива меморија
Оф, ајде овака... Александар е македонско име и би било лесно изговорливо насекаде со по некој акцент.
Уствари што се натегам јас овде, син ми има име кое само Исланѓаните знаат да го изговорат, а на македонски дури и звучи смешно. Во право е Владе, хипокризија. :)
 
Член од
12 август 2024
Мислења
107
Поени од реакции
153
Оф, ајде овака... Александар е македонско име и би било лесно изговорливо насекаде со по некој акцент.
Уствари што се натегам јас овде, син ми има име кое само Исланѓаните знаат да го изговорат, а на македонски дури и звучи смешно. Во право е Владе, хипокризија. :)
Тор Александар би било одлично име.Зар не Владе?
Замисли како се осеќа Владо кога го сметаат NGO за руска пропаганда неговото име Владимир.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.596
Поени од реакции
22.737
Владе, никаде не реков некој да си смени име, туку да се крштеваат децата со поуниверзални имиња.
Kako ne rece, pa ti sama taka izjavi deka mnogu si sakala da imas nekoe drugo ime oti so ova samo gi macis mestanite da ti go izgovorat.
Јас тргам од себеси, многу сакам да имав некое поуниверзално име и да не морав да го учам секој втор да ми го изговара името. :)
Многумина ме викаат дури и по псевдонимот на фејсбук, затоа што им е полесно да го запамтат.
Ako stvarno tolku sakas, ne e toa nekoj ne resliv problem. Utre ko ke odis na pauza za topli obrok, trkni do vnatresni ili kade i da se menuvaat iminjata tamu i resen problem. Ke si imas pouniverzalno ime i toa po tvoj kef. So istiot sebap ako ne go promeni i prezimeto ko se mazese, i toa sredigo i rajat.
Автоматски споено мислење:

Оф, ајде овака... Александар е македонско име и би било лесно изговорливо насекаде со по некој акцент.
Da mi e da znam od kaj ispadna Aleksandar deka e makedonsko ime :cautious:
 
Последно уредено:
Член од
17 декември 2019
Мислења
2.254
Поени од реакции
3.921
Kaj nas prezimeto e povrzano so polot a posto nasite mamicki se mnogu moderni, namesto petrevska ili petrova go menuvaat vo maski rod, petrevski ili petrov i so toa izvojuvaat edna golema pobeda za zenskite prava iako govorno na nisto ne lici, ali to e, ne ke se raspravas. Arno na mazite ne im ima zbrceno kontra pa prezimeto vo zenski rod da si go smenat, pa neka se cudat budalite :D .
Kako be nema da se raspravam, abe mazot kako sto ke kaze i kraj. Sedime vo maticno za da ni go zapisat brakot i plus termin da ni dadat neli kao demek sveceno da bide, me prasuva koe prezime, jas vikam moeto, nea ja prasuva koe prezime i jas odgovaram moeto.. znaci nema tuka ona sto saka, na krajot ke si bide prezimeto od mazot i so A na krajot..
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.234
Поени од реакции
25.402
ќе се мачат да им ги запаметат и изговорат.
Кој ги ебе дали ќе можат.
Ај изговори го непалецов Nwaran што работи кај нас во МКД.
Автоматски споено мислење:

Стразомирољубислав Алтипармаковски е прекрасно име и презиме, ќе му биде дадено на моето дете сигурно.
Кум ваљда ќе му биде Сладоледџија.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.238
Поени од реакции
36.508
Македонското битие и општеството целосно се распаѓа и затоа е таа последица како помодарство.Одиш во Сад,мењаш од Јован во John со намера да си еден од нив,а Индиец или Азиец кои се со стигма на јазична бариера и култура апсолутно не се залетуваат толку.Македонците одат западно,Америве одат контра,убаво кажав,одат по француски и латино терк на имиња,кујна итн.
Љупка,Ванчо,Горан,Марина,тоа е дел и традиција од тоа што сме и сме наследиле со децении пренесена норма.Ние сме на пат да самоукинеме
Ајде неколку работи:
  • Ако заминале од таму, тешко дека некогаш ќе се вратат назад, па да се замараат што и како би било прифатливо од нивните сонародници.
  • Нивно е детето и може да го викаат како што им душа сака.
  • Ако тие веруваат дека локално име ќе биде подобро за неговата иднина или полесно за разбирање, пак е во ред, нивна работа. На крајот од денот, детето и тие ќе се расправаат со локалните институции цел живот, а не некој во Македонија.
  • Верувам дека истото го имаат дискутирано и за тие традиционалните имиња некогаш низ историјата. Реално, тој регион е под влијание на секој што стигнал да го окупира и да го владее, па не дека тие имиња биле резервирани од госпо за тој народ.
  • За се друго никој не ја прашува дијаспората, ама од друга страна, морала да ги држи традиционалните вредности. Вашата желба е наша заповед ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom