Ќе се вика, ќе се вика.. како!?

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Детето мое ако е машко МОРА да се вика Лука!А ако имам уште едно машко онда Давид или Матеј..
А ако е женско..стварно незнам..Катја е убаво име ама ваљда ќе ми текне нешто друго до тогаш :icon_lol:
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Dani^^^ напиша:
Детето мое ако е машко МОРА да се вика Лука!А ако имам уште едно машко онда Давид или Матеј..
А ако е женско..стварно незнам..Катја е убаво име ама ваљда ќе ми текне нешто друго до тогаш :icon_lol:
:eek:ftopic:Ако имаш женско и ако планираш Катја да го крстиш јас сум кумата!:icon_lol::je:
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Pa jas ustvari vo crkva sum poinaku krstena :)
Vo crkva sum krstena EvaAngela,ama vo krshteniceto Angela,pa taka da ANGELA sum :) Me krstile mama i brat mi. EvaAngela kako baba mi Evangelica.
Kerka mi sakam da ima nekoe pocudno ime :):):) kako Iris,Estelle,Mia..a sinot ke se vika po brat mi Filip,vo toa sum sigurna! :wink: A ako imam poveke sinovi ke bidat nesto kako Dario,Emilijan,Luka...
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
The`bItCh напиша:
:eek:ftopic:Ако имаш женско и ако планираш Катја да го крстиш јас сум кумата!:icon_lol::je:
:eek:ftopic:It's a deal!!:kez:
 

UnMistakable

Love's divine
Член од
16 февруари 2006
Мислења
342
Поени од реакции
1
ke se vikaat:

zensko: ema, tea, lea.

masko: vedran, ...
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
За моето име (Даниел) си одлучиле моите, онака божем светско име и тоа ми го дале.

А какви имиња би им дал на моите деца, ќе видам.... има време... :)
Со сигурност кажувам дека нема да се некои старомодни и вообичаени имиња. :) :)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Мене ме крстиле на баба ми и многу најмногу не си го сакам името, ама тоа е ... барем е ретко и поспецифично ако не ништо друго:icon_lol:
Моите деца ќе ги крстам како што сакам јас, сигурно нема по мајки и татковци, но ќе гледам да се имиња кои би биле симпатични секогаш ... не сакам да си ги мразат имињата.
Пример за лошо име и исфрустрирано девојче ... кај другарка ми работи едно кое се вика Ресана ... е ај сега:lud: Секој втор муабет и е тоа ... преоптоварено е со тоа и се мрзи себеси, а нормално и родителите ... лошо е тоа мамата.
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
Листата на имиња за моите идни синови е прилично кратка: Александар, Давид или Лука.
Компромисот ќе се движи само во рамките на оваа листа :). Листата, ако има приговори, ќе ја утврдам со "Договор за имињата на нашите деца" или со ставка во предбрачен договор :).

Име за женско дете сеуште не сум одредила.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
hm listata na iminjata mi e sledna:Kristijan,Daniel,Lukas,Matea, za zenski Stella,Eva,Mina,Andrea,Eleni,Sara i ke mi isteknat uste do togas,iam vreme:)
 
Член од
25 март 2006
Мислења
2
Поени од реакции
0
mene me ksrtile na prababa mi i imam mn retko ime koe si go sakam mnogu a i mi odgovara...inace jas ko ke imam dete ako bidi mashko ke go krstam Sergej a ako bidi zensko Jana ili Bjanka..ama mozi i nekoe dr ime da mi dojdi na pamet
 
Член од
11 февруари 2006
Мислења
1.744
Поени од реакции
0
јас би ги крстил вака ......
Денис I
Денис II
Денис III
Дениса I
Дениса II
Дениса III
:)
 
Член од
18 март 2006
Мислења
404
Поени од реакции
3
Машко
Бојан, Иван, Александар
Женско
Маја, Ива, Марија
 
С

Сатори

Гостин
Да го добиеш името по баба...

Мојата личност беше жртва на старите обичаи , иако не велам дека името е лошо , ама можело и подобро да биде на пр.Сатори , ама тоа ти е.
Значи кога :star: се решиле да ми го дадат името , мојата мајка правела најмногу проблеми , можеби поради тоа што не си ја сакала свекрвата многу , можеби не и се допаѓало името , сепак тоа ти е.
Не мислам дека треба децата да ги носата имињата на роднините (бабите и дедовците) , нема ништо лошо во тоа , но децата не секогаш ќе бидат среќни поради тоа што нивните родители се решиле да им дадат старо , македонско , православно име.:se_ molam
Затоа , идните родители , треба да мислат што нивните деца би имале да кажат за тоа пред да им го дадат името на баба и дедо!:pehar:
 

LadyPatron

Temptation
Член од
23 март 2005
Мислења
268
Поени од реакции
3
Името ми е по мајче ми Ленка-Елена,сетсра ми е по дедо ми Илија-ЕмИлија...
За моите дечиња:Инес,Катарина,Бисера,Игор,Константин,...ама и некое американско ќе се најде,за тато да не се лути...:)
 
Член од
15 февруари 2006
Мислења
31
Поени од реакции
1
Jas sum po dedo mi krstena ,a inaku ako imam sin ke go krstam Luka a ako imam kerka ke ja krstam Pandora
 

Kajgana Shop

На врв Bottom