Љубомора Vs. рамнодушност

eYeCaNdY

Неодолив
Член од
27 јануари 2006
Мислења
68
Поени од реакции
1
ragazza напиша:
Taka mislam deka velis deka ne si setila bolna ljubomora kaj so sekoj pogled tie narecen saranje , poziv na tel e prevara , sms procitani , oblekata e pre otvorena i togas stuka si i slicno . Kasnis primer od rabota e togas uspat si imala a quicky . Mnogu bolno e....
Јас сум почувствувал некоја врста на болна љубомора и се согласувам со ragazza дека подобро да е рамнодушна девојката кон мене отколку да ми е љубоморна. Најдобро би било да не морам да бирам помеѓу овие две работи дека ни една не ми е по мерак ако е претерана.
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
hm....vo ljubovta ramnodusnosta e polosa spored mene...nemozam da bidam ramnodusna na nekogo so go sakam i mi zna4i,a mozam da bidam sprema onie so nemaat nikakva uloga vo mojot zivot
 
Член од
9 февруари 2006
Мислења
10
Поени од реакции
0
да бидеш рамнодушен значи дека немаш никакви чуства,затоа рамнодушноста во една врска не чини ама ич.викаат боље е да те мразат отколку да бидат рамнодушни на тебе,засто сепак имаат некое чувство за тебе:) а љубомората е нормална појава,но во едредени количини. Иначе лично јас не сум нешто посебно љубоморна,а и кога сум,ретко покажувам.
 
Член од
4 декември 2005
Мислења
49
Поени од реакции
2
Љубомората е несеоборлив знак дека некого сакаш! Се разбира та не смее да прерасне во болна љубомора што е веќе мноогу опасно! Рамнодушноста е разумно игнорирање на љубомората. Ваквото разумно игнорирање не смее да прерасне во глума. Тогаш се лажете себеси и постои опасност еден ден љубовта да пукне како балон!
Затоа не се секирајте ако сте малку љубоморни или ако партнерот ви е малку љубоморен. Истото важи и за рамнодушноста. Границите на рамнодушноста не смеат да предизвикаат сомнеж или навреда.
 
Член од
14 август 2007
Мислења
93
Поени од реакции
0
JAS SUM RAMNODUSNA :baeh: A DECKO MI E LjUBOMOREN :vozbud:
(kompanija meso i boranija):back: :toe:


p.s.-ne znam zosto mojata ramnodusnost se svaka kako nedostatok na ljubov i cuvstva???:pipi:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Љубоморна би можела да бидам во случај кога некој ми значи,а рамнодушна во спротивниот случај,такада не би можела да ги споредувам.
Љубомората во умерени граници е ок,личноста ќе увиди дека ти значи ако покажеш малку заби на грабачи на зафатени(да земеме пример со дечко еве),но во прекумерни би можела да доведе до расправии,па и до раскинување зашто премногу љубомора доведува до посесивност,а тоа би ја гушело другата особа.
Рамнодушноста повеќе ја преферирам во случај кога јас ја покажувам,што е мноу нормално да е така зашто никој не сака кога остануваат рамнодушни спрема него(ова во случаи кога се еднострани чувствата).Јес да,ако не планирам да возвратам на сигналите,го кажувам тоа директво и не претерувам со рамнодушност и и порачувам на личноста да продолжи со животот.
Љубомора,ја одобрувам и би ми годело кога мојот партнер би ја чувствувал,а наведов горе во кои мерки и зошто,иако јас лично никогаш не би му давала повод за љубомора зашто сум сигурна во неговата љубов,почит итн.

p.s.-ne znam zosto mojata ramnodusnost se svaka kako nedostatok na ljubov i cuvstva???:pipi:
Можеби зашто спрема тој што си со него и ти значи,некако не е логично да се правиш рамнодушна...:toe:
 

Slatka mala

*** unique ***
Член од
10 јули 2007
Мислења
652
Поени од реакции
2
Мислам дека рамнодушноста е полоша, затоа што ако тој со кој сум или пак јас кон него се однесувам така, ќе ми биде нешто сомнително, како да нема ништо помеѓу нас од чувствата.
Нормално е за некој кој ти значи и го сакаш да изразуваш одредено чувство на љубомора, но во граници на нормала. Се што е претерано е премногу.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Сум малку љубоморен, но и тоа вешто го прикривам кога треба, за подоцна да се смееме на мојата љубомора кога јавно ке си признаам. Сепак ако нема љубомора значи дека двајца не се сакаат доволно нели (или воопшто не ти е гајле што прави таа/тој)?
 

Drama Queen

Sky Catcher
Член од
2 септември 2007
Мислења
1.739
Поени од реакции
64
Vo momentov se osekam i ramnodusno i ljubomorno...seedno mi e ama pak ljubomoram...da znaete kolku e loso samo...gledano od aspekt deka go nemam pokraj sebe...
A koga go imav ne ljubomorev zosto znaev deka me saka,i mi go pokazuvase toa,a ne bev ramnodusna zosto mi bese gajle sto misli i kako misli zosto go sakav...mislam deka e polosa ramnodusnosta bidejki so toa se dokazuva dali go sakas ili ne i kolku si spremen/na da go islusas i trpis,a ljubomorata moze da projde eden den....
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
И двете се лоши, ама рамнодушноста е бетер. Чувството дека некому е сеедно за тебе, не му е гајле што правиш или не го интересираш воопшто е дефинитивно најгрдото чувство. Па дури ќе се запрашам дали чувствува нешто за мене.

Кога има љубомора, барем знаеш дека има некакви чувства, какви такви, сепак... чувства.

Треба да има некоја златна средина.
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Сум малку љубоморен, но и тоа вешто го прикривам кога треба, за подоцна да се смееме на мојата љубомора кога јавно ке си признаам. Сепак ако нема љубомора значи дека двајца не се сакаат доволно нели (или воопшто не ти е гајле што прави таа/тој)?
И кај мене е слична ситуацијата. И двајцата сме биле љубоморни за нешто, ама сме преќутиле да не изгледаме посесивни :)icon_lol:) па по некое време се смееме за тоа.:) Љубомората може да биде многу слатка работа, но во вистинската доза (мааалку) и искажана на вистинскиот начин.
Рамнодушноста од друга страна би ме убила.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Оној кој е рамнодушен спрема некој значи дека тој некој не го интересира. Па баш и не би сакала врска со некој кој не се интересира за мене, односно со некој кој се однесува рамнодушно.
Од друга страна љубомората е лоша работа...кога е претерана. Малку љубомора не е на одмет. Ама претерана во никој случај.
 
С

Сатори

Гостин
Ако е неопходно да бирам ... радо би да е љубоморен него рамнодушен.
Не сакам рамнодушни типови.

Љубомората е пак некој факт + дека нешто му значам, дека сум му битна и дека сака да сум само негова, иако тоа е тешко изводливо.
Додека рамнодушноста, барем за мене, е навредлива во една врска, како може личноста која е со мене и наводно ме сака да биде рамнодушна кон мене.:uvo:
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Ех..Абе ништо не е убо, ако е надвор од границите..Не е убо ни ако си претерано рамнодушен..Ај сеа..Дечкото твој да биди рамнодушен ако те мерка некој..или па, ако ти пиши пораки, или изјави љубов...На сите би му годело малце љубомора...Преку љубомората се покажва дека личноста ти значи. Не зборам за БОЛНА ЉУБОМОРА, туку за она слатка, да ти се загреј срценцето ко ќе ти речи: ЕЕЕЕЕЕЈ, види бе како те глеедаааа...Боооо... Или па:Е шо ти тииитка сеа???
 
Член од
17 април 2007
Мислења
51
Поени од реакции
0
во здрава врска нема ни рамнодушност ни љубомора. сега некој ке рече дека мала доза на љубомора била ОК? како ке определиме колку е таа ‘мала љубомора‘? или како што велат- ако не е бар малку љубоморен не те сакал...па зар треба да го испровоцираме партнерот флертувајки суптилно наоколу за да го направиме МАЛКУ љубоморен и да го добиеме неговото внимание? Јок, i don't think so.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom