Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.273
Поени од реакции
27.720
Секако. Ако некој маж ги наоѓа жените за прилично неважни, или е грд, или разочаран, или импотентен. Потполно го разбирам ова, затоа што за една жена не постои понеподнослива идеја од мажи кои немаат интерес за неа. Нема ништо во сето ова, само твојот пол зборува низ тебе.
Naprotiv, za mene Shopenhauer > Niche, sekoj pat.
Toa ne go menuva faktot deka bil izbegnuvan od zeni, a ne toj niv.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Naprotiv, za mene Shopenhauer > Niche, sekoj pat.
Toa ne go menuva faktot deka bil izbegnuvan od zeni, a ne toj niv.
Неточно ти е ова, провери биографија на Шопехауер, ќе видиш дека во младоста се движел во женски кругови и имал успех. Неговата мизогонија се разбудила покасно, и е искрена. Навистина мислеш дека жените се невредни, не го правел тоа од горчина.

Што се однесува до односот помеѓу Ниче и Шопенхауер, тоа е прилично комплицирано. Од аспект на филозофијата на историјата , Ниче е многу позначаен мислител. Ниче е првиот мислител на новото време, тој на некој начин ја одбележува модерната и постмодерната мисла. Шопенхауер е веројатно последниот филозоф кој размислува во систем, кој се обидува со еден принцип (волјата) да објасни се. Кај Ниче волјата за моќ не е метафизички принцип, повеќе е сфатена од аспект на Дарвин и на преживувањето на најспособните.

Ах Сашко што ми направи, во љубовни проблеми да зборувам за Ниче и Шопенхауер.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.129
Поени од реакции
10.475
Секако. Ако некој маж ги наоѓа жените за прилично неважни, или е грд, или разочаран, или импотентен. Потполно го разбирам ова, затоа што за една жена не постои понеподнослива идеја од мажи кои немаат интерес за неа. Нема ништо лошо во сето ова, само твојот пол зборува низ тебе.
Па да. Се што имал да каже за жените е одраз на неговото лично искуство и нема врска со брилијантноста на неговиот ум.
Мажите и жените се само апстрактна категорија а генерализацијата се прави врз основа на некои биолошки и анатомски разлики. Сепак, на крајот на краиштата секој маж и секоја жена како поединци се целосно индивидуални и од нив не се бара да живеат во согласност со ставовите на Шопенхауер или Ниче.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Па да. Се што имал да каже за жените е одраз на неговото лично искуство и нема врска со брилијантноста на неговиот ум.
Мажите и жените се само апстрактна категорија а генерализацијата се прави врз основа на некои биолошки и анатомски разлики. Сепак, на крајот на краиштата секој маж и секоја жена како поединци се целосно индивидуални и од нив не се бара да живеат во согласност со ставовите на Шопенхауер или Ниче.
Не, основната теза на Шопенахуаер и Ниче во врска со жените е онаа истата на Пол Вајнингер, дека полот го одредува карактерот. Тоа не значи дека сите жени се исти, или сите мажи се исти, тука дека и мажите и жените имаат заеднички црти кои се стриктно дефинирани од полот. Значи сите луѓе имаат индивидуални карактеристики, но и сите имаат заеднички кои се одредени од полот. Тоа е всушност основната теза која денес се напаѓа во woke and cancel културата, дека биологијата донекаде ја одредува психологијата. Ако те интересира може да ја погледнеш книгата на Вајнингер, Пол и Карактер, во времето кога беше изададена беше почитана од Библијата.

Значи да се разбереме. Не се ова мои ставови, само пренесувам како на односите помеѓу половите гледале Ниче и Шопенахуер.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.755
Поени од реакции
9.558
Човек да не ви побара совет, ке му еб*ете мајката со филозофирање...толку пишаници за бадијала.

Аххх деца, деца :facepalm:...баш Сашко за Ниче ќе се заинтересира.
јас па ич :neetaka:
 
Член од
12 октомври 2017
Мислења
50
Поени од реакции
42
Epa vaka da si prasam i jas...i da zamolam za pomos :)

Familijarniot biznis propadna i so toa mnogu golemi dolgovi se otvorija i so 2025/6 god ke se isplatat!!
Vo izminative 1,5 godini imav edna slucka..

*Eve kako se odvivase taja...poslem nekoe vreme koga se dejtame (2-3 meseci) neli jas se otvoram so toa sto mi lezi kako problem...im kazivam kakva e situacijata deka ako saka ozbilo so mene mora da odreci od luksuzi i slucni raboti..maksimalno ponekogas u nekoj restoran i toa..za sitno raboti (cvekin, parfermi mali iznenaduvajna ne e problem) ali za patuvaja i pogolemi luksuzi deka ne sum finaniski moken..

+Devojceto prifati i se pomiri so toa-mi rece deka ne e problem i deka zaedno ke go sovladame

- Poslem nekoja nedela od koga i raskazav, mene pocna da me grizi sovesta: Zosto na nekogo da mu gi uskrativam zadovolstvata koi zivotot gi pruzi koga e nekoj vo "normalna" vrska
Zosto taja da strtada, da trpi pokraj mene (jas 28g ona 27g) ako se pasuva uste nekolku godini!Treba familija da se oformuva i slucni prikazni...


Da ne dolzam mnogu..jas pocnam da se zabusavam i vrskata zavrsi...

E SEA poslem odreden persiod naidov na drugo i milo cupe...slednata nedela ke ima eden mesec od koga se gledame..e sega moja molba na VAS od tuka e:
1° Do koga da cekam i da i kazam ?
2° Ako neki vo red..ali ako saka i prifaka..kako jas da postapam so nea ?
3° Sto i kako da prevzemam ako ponovo zagrizi sovesta ?

Fala Mnogu Odnapred :)
Шо убаво размислуваш ко за 28год... браво
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.861
Што јој баби мило, то јој се снило.

Што се засекира ти толку за мојот војник?

Ако твојата жена не е твојот мир и ако ти не си нејзиниот војник, тогаш џабе зборуваме на темава.
Како заклучи дека се засекирав? Претпоставив дека зад тастатура седи вистинска особа а не бот.

Не сум нејзнин војник пошто од војник таа нема потреба. На војник се наредува и се праќа да гине ко мува, не се бара став, мозок, емоција или секс :)
Воин, е тоа можеби би била подобра аналогија, само разликата е сериозна.
 
Член од
24 јануари 2022
Мислења
3
Поени од реакции
17
Имам сериозен проблем, првпат ми се случува ова и не знам што да правам.
Почнав да излегувам со едно девојче и два пати пробуваме да имаме секс ама неможам да одржам ерекција, никогаш претходно ми се нема случено ова, тотално сум разочаран од себе, не ми се ни пишува постов ама не знам кај да се обратам затоа што ми е срам на било кој да се обратам.
Една година можеби како немам имано односи и мислев дека сега ќе експлодирам а ја тотално се избламирав, не знам дали е само до мене или има и други фактори, првпат кога пробавме ај реков можеби сум уморен, било што, се десило ама сега и вторпат истото се деси. Значи добивам ерекција, почнуваме секс и ми паѓа, претходно не сум имал вакви проблеми, пробав дома да мастурбирам и се функционира нормално, дали е можеби година дена дркање како морон да ми ја има комплетно сјебано психата кога се работи за секс и девојка, дали сум превише навикнат на рака или што и да е не знам ама ми се иде да се убијам колку сум нервозен и посрамотен.
 
Член од
24 јануари 2022
Мислења
3
Поени од реакции
17
Не ја сакаш.
Рано е за сакање ама мислам дека си блиско.
Не е толку физички привлечна колку што карактерно, така да, можеби али истотака некако како да не е опуштена, да се срамува, не пробува да ме стимулира, дали handjob, blowjob секако глупо ми е да очекувам или барам. Имаме предигра ама после некако како да се препушта и само да чека во мисионерска а јас идиот неможам да одржам ерекција.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
Рано е за сакање ама мислам дека си блиско.
Не е толку физички привлечна колку што карактерно, така да, можеби али истотака некако како да не е опуштена, да се срамува, не пробува да ме стимулира, дали handjob, blowjob секако глупо ми е да очекувам или барам. Имаме предигра ама после некако како да се препушта и само да чека во мисионерска а јас идиот неможам да одржам ерекција.
пробај во темница
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Имам сериозен проблем, првпат ми се случува ова и не знам што да правам.
Почнав да излегувам со едно девојче и два пати пробуваме да имаме секс ама неможам да одржам ерекција, никогаш претходно ми се нема случено ова, тотално сум разочаран од себе, не ми се ни пишува постов ама не знам кај да се обратам затоа што ми е срам на било кој да се обратам.
Една година можеби како немам имано односи и мислев дека сега ќе експлодирам а ја тотално се избламирав, не знам дали е само до мене или има и други фактори, првпат кога пробавме ај реков можеби сум уморен, било што, се десило ама сега и вторпат истото се деси. Значи добивам ерекција, почнуваме секс и ми паѓа, претходно не сум имал вакви проблеми, пробав дома да мастурбирам и се функционира нормално, дали е можеби година дена дркање како морон да ми ја има комплетно сјебано психата кога се работи за секс и девојка, дали сум превише навикнат на рака или што и да е не знам ама ми се иде да се убијам колку сум нервозен и посрамотен.
Веројатно не те привлекува многу. Ама рачунај дека и ти не знаеш многу работи за неа, како што и она не знае многу работи за тебе, барем во тој аспект. Ако е сега неопуштена, не значи дека вечно ќе биде така, а истото важи и за тебе. Мислам дека имате уште многу за учење еден од друг и не треба да се откажувате. Ако сега не те привлекува премногу, не значи дека и понатака ќе биде така.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.482
Рано е за сакање ама мислам дека си блиско.
Не е толку физички привлечна колку што карактерно, така да, можеби али истотака некако како да не е опуштена, да се срамува, не пробува да ме стимулира, дали handjob, blowjob секако глупо ми е да очекувам или барам. Имаме предигра ама после некако како да се препушта и само да чека во мисионерска а јас идиот неможам да одржам ерекција.
си си напраил некаков притисок, вајда дека нова женска, доста време прошло и тн. Сеа влагаш у заебан круг кај што ќе станува уште бетер, зашто ќе имаш уште поголем притисок. Или кажи и,па надежно ќе те разбере и ќе се опуштиш(x-doubt) или за следната планирај си полка вијагра за првиот пат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom