Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

R

reactive89

Гостин
Врска како врска треба да се одржува и да се жртвува од двете страни за неа доколку се сака да се одржи стабилна, добра и квалитетна врска...
Врската јас ја сфаќам како најможниот начин на блиско пријателство меѓу машкото и женското, само нормално што има бакнежи, допири... што подразбирам под тоа?! - Епа вака... врска без зборење, карање, почит, љубов, посветеност, верба еден во друг, почит еден кон друг, согласност, не е врска....! тоа да расчистиме одма...
Второ што подразбирам под тоа е дека врската треба да опише/содржи исто и другарство помеѓу двајцата парнери... другарство?! - подразбирам најблиско другарство... а во тоа содржи разни теми на разговор, исповед, простување, отвореност повеќе одколку што треба (само се во свои мери, затоа што и машките и женските сакаат да си ја заштитат поголемата интима, да се разбереме тоа)... Зборување на разни теми, тоа ја одржува врската во живот, затоа што се осознавате меѓусебно се повеќе и повеќе...
најнормално излегување вград или на било која шетња, валјда нема цело време да се ќути, туку ќе се отвори некоја тема и ќе се дебатира... мора едноставно доколку се сака таа врска да се одржи во живот, тука се дебатира за секоја нивна врска со другите работи околу нив, за фактите кои се случуваат околу нив... и бтв паѓаат одлуки....
Заклучок:
Една врска мора да состои: другарство, зборување на различни теми, согласност, жртвување од двете страни, почит, љубов, верба еден во друг, надлежност еден за друг, проштевање, и мн мн други работи...

Ако во врската вие не зборите и не сте како другари и не се карате некад... знајте тоа не е врска... зашто сите тие работи ја прават врската поцврста и поздрава!!!

п.с. се надевам помогнав некако...
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
37
Poradi toa sto devojceto ne e zadovolna od negovoto odnesuvanje kako decko..valda treba (ako veke toj e neiskusen u vrka so zenski) da pobara mozebi nekoi soveti za toa kako da se odnesuva vo vrska...sepak i nie zenskite zasluzuvame vnimanie...Mozebi ti sakas toj da e posloboden so tebe?A kako toa zavisi od nekoj??? Ja go razbrav vaka deka ako nema so koj toj da izleze ( na primer so nekoj drugar) nema ni vie da izlezete? ne znam kolku sum vo pravo i dali sum vo pravo...ama ne e vo red toa...

Sepak decko kako decko treba da obrne vnimanie i na zenskata..

Ima poveke vidovi na vrski, sekoja vrska ne e ista nekoi se po bliski vo vrksata ( non stop se zaedno, zaedno odat sekade ,delat se , ne se odeluvaat...) sepak pri takov vid na vrski poteski se razdelbite..
i vrska koj e t.n. slobodna vrska [ poretko se gledaat(ili samo koga slucajno ke se vidat), nema mnogu komunikacija megu niv, i drugo, ako se viodite slucajno samo se pozdravuvate so baknez razmenuvate 2-3 reda mabet i tolko.]
 
R

reactive89

Гостин
Треба да сте решителни и да вашите одлуки ги застапувате, а не да ги основате врз некои трети таму... насамо излагање, тоа ти треба да си збориш со него, а не излагање со цело друштво па светилки да ви се...
коа сме во врска мора да одредиме простор и за самите нас но и за нашето друштво, а тоа значи да балансираме, понекад сами а понекад со цело друштво... е сеа коа сме у друштво тогаш малку ќе постапуваме поише другарски со партнерот, зашто нема да е убаво да се глеа како се лапаат двајца онаму на ќошот а другите да молчат :S
али сепак по некој бакнеж треба да падне... ама од тие кратките што се :)
 
Член од
5 февруари 2008
Мислења
13
Поени од реакции
0
OKa :) fala vi.. ke vidam so ke napraam ovie denovi pa ke vi pisam.. ako se sredi stvarno ke e super a ako ne.. :(.... cya..
 
R

reactive89

Гостин
OKa :) fala vi.. ke vidam so ke napraam ovie denovi pa ke vi pisam.. ako se sredi stvarno ke e super a ako ne.. :(.... cya..
Нема зашто... уживај и терај дајле... глеј нека работи... и не застанувајте на првите пречки... терајте до крајност... ако нешто ептен се заглави тек тогаш барајте сапас во раскинување, а вака не... туку со зборување се ќе се реши... и знај карањата ќе ве зближат се повеќе и повеќе.... само сеа не велам ја ти постојано да се караш со него.... туку зборам за оние карања кои излегуваат непредвидливи... кои се во границите... инаку премногу карање не е на арно.... да си знаеш... се со граници... имав една врска 4 месеци, и мож само 2 пати се зарчкавме онака сосема малку... али баравме спас во решенија, а не во раскинување... и знаеш што... после тоа карање имаш нешто прекрасно, кое најмногу ќе го сакаш... нешто што многу ќе те радува и нешто што целосно ќе те исполни и ќе те натера се поише и поише да се засакаш во него :):smir:
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
39
Поени од реакции
0
Smisli DOBRA Strategija. Ne sfakaj pogresno, toa e vo smisla na.... za sekoja rabota vo zivotot treba da imas ....uslovno kazano -plan- kako ke go izvedes toa. Zatoa najubavo sogledaj ja situacijata od sekoja mozna tocka (ama sega ne do toj stepen da ne spies po celi noki), tuku site mozni taktiki kako mozes ti da go izvedes ona sto mislis deka e najdobro i najpametno za da go zavedes ( a zaveduvanjeto neli e vazno i toa MNOGU vanzo, bez razlika dali si na pocetok na vrska, ili veke idete so godini). :back:
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Smisli DOBRA Strategija. Ne sfakaj pogresno, toa e vo smisla na.... za sekoja rabota vo zivotot treba da imas ....uslovno kazano -plan- kako ke go izvedes toa. Zatoa najubavo sogledaj ja situacijata od sekoja mozna tocka (ama sega ne do toj stepen da ne spies po celi noki), tuku site mozni taktiki kako mozes ti da go izvedes ona sto mislis deka e najdobro i najpametno za da go zavedes ( a zaveduvanjeto neli e vazno i toa MNOGU vanzo, bez razlika dali si na pocetok na vrska, ili veke idete so godini). :back:
Зашто да го заведува? Во врска се а она не знае како да се понаша у врска. Не забегувај со стратегии, не тупи мозок, остави работите да си течат спонтано, битно е дали има или нема некоја хемија.
 
Член од
5 февруари 2008
Мислења
13
Поени од реакции
0
Зашто да го заведува? Во врска се а она не знае како да се понаша у врска. Не забегувај со стратегии, не тупи мозок, остави работите да си течат спонтано, битно е дали има или нема некоја хемија.

Грешка разберено не ја...туку тој.... ја знам ама тој не знае... не е до мене.... Сепак машкото треба да направи некои чекори... иначе стварно не знам со да правам ... :(

П.С. Може пример за добра врска..? и кажете како машко треба да се понаша со девојката .... само тоа ми треба...:nesvest: :uvo: :tapp: :tapp:
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
П.С. Може пример за добра врска..? и кажете како машко треба да се понаша со девојката .... само тоа ми треба...:nesvest: :uvo: :tapp: :tapp:

Машко треба да се понаша со девојка што ја сака онака како што би ја направил среќна и би нашол сопствена среќа покрај нејзината. И обратно.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Грешка разберено не ја...туку тој.... ја знам ама тој не знае... не е до мене.... Сепак машкото треба да направи некои чекори... иначе стварно не знам со да правам ... :(

П.С. Може пример за добра врска..? и кажете како машко треба да се понаша со девојката .... само тоа ми треба...:nesvest: :uvo: :tapp: :tapp:
Јебига, имаш 16, 17 год, и ја у моментов слушајќи вакви работи се срамам што имам толку. Веројатно јасно е дека треба пред се` да те почитува и подржува и тебе и твоите интереси, да биде со тебе итн, на крај краева убаво кажа Серпико, да не должам многу.
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
37
Грешка разберено не ја...туку тој.... ја знам ама тој не знае... не е до мене.... Сепак машкото треба да направи некои чекори... иначе стварно не знам со да правам ... :(

П.С. Може пример за добра врска..? и кажете како машко треба да се понаша со девојката .... само тоа ми треба...:nesvest: :uvo: :tapp: :tapp:

Епа седни со него прај муабет кажи му се шо сакаш од него..можеби сакаш повеке да сте заедно...или пак ти си ''машкото'' во врската...? Ако е така грешка е... сепак се знае кој е машко а кој женско..Препушти се на него...па чекај негови реакции...
 
R

reactive89

Гостин
Заклучок:
Една ЗДРАВА и ДОБРА врска мора да состои: другарство, зборување на различни теми, согласност, жртвување од двете страни, почит, љубов, верба еден во друг, надлежност еден за друг, проштевање, поддршка и мн мн други работи кои би ја зацврстиле врската се повеќе и повеќе...

Ако во врската вие не зборите и не сте како другари и не се карате некад... знајте тоа не е врска... зашто сите тие работи ја прават врската поцврста и поздрава!!!

Дополнив малку во цитираното.... но, за здрава врска тоа си е тоа... :smir:
 
Член од
8 февруари 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
Nemas nikakvi poseriozni problemi , vo ljubovta ja imas devojka sto ja sakas mnogu i ona tebe te saka , no sepak se osekas nesreken koga e vo prasanje ljubovta :S zosto ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom