Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

bossite24

BossiTE25
Член од
9 јуни 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
BOGAMI ZA MENE NE TREBA TOLKU DA SE MUCI NEKOJA DEVOJKA SO ME SAKA DOSTA E SAMO DA MI KAZE DEKA ME SAKA I NISTO DRUGO
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Ја сум нова во овој форум.Супер е гледам дека давате добри совети и се надевам дека ќе ми дадете совет и на мене

Мојот проблем е вака: Се знам со еден дечко 2 години бев многу вљубена во него , но не пробав да има нешто помеѓу нас бидејќи тој беше 10 години постар од мене па решив меќу нас да има само добро другарство дури го сметав како брат.

Тој знаеше дека го сакам и настојуваше да го смени тоа бидејќи јас ум била мала за него дека нема да биде прифатен од моите најблиски.Ме запозна со негов другар кој е помал 5 год со надеж дека тој ќе може да смени нешто. И успеа во тоа другар му беше добра причина со која го заборавив и повеќе не го сакам,односно љубовта што ја чувствував спрема него не е онаа истата како од порано тука само обична другарска љубов. Сега баш во овој момент го сакам неговиот другар и сме знаедно и тој го знае тоа и ме подржува.

Е сега најголем проблем ми е зошто кога ќе го видам со некое друго женско или пак кога видам дека на facebook додал некое женско за пријателка или пак нешто слично станувам многу љубоморна и веднаш се лутам,по цели денови се нервирам за тие работи,го прашувам која е таа и други такви слични работи не знам не ми е јасно кога веќе не го сакам повеќе зошто такви работи се случуваат.
Само мислиш дека не ти значи ништо, а длабоко во себе ти копнееш по него.
Најдобро ќе ти биде да седнеш и да размислиш на што си. Дали стварно го сакаш дечко ти или другар ти, бидејќи никој не сака да биде лажно сакан или да се лаже себеси.:smir:
Ме мачи нешто.....
Абе си фатив дечко од друг град,не дека којзнај колку сум заљубена...Незнам ни како испадна сето од една шема детево број ми побара и почнавме контакт да одржуваме.Се видовме после тоа неколку пати и упорен да му бидам девојка,супер е детето има карактер,не велам не,ми нема ништо згрешено,кога сме заедно преубаво ми е со него.Му кажав јас дека ко ќе дојди ваму кај нас,сме дечко и девојка,инаку што сака тоа да си прави можи.Не,тој упорен е дека ќе издржелл :pehar: Се фолира ова она,демек убо му е со мене,мн му се бендисувам,мислам дека за резерва ме чува ко ќе дојди ваму,а и на фб официјална врска напрајфме,абе лудници е.....Не му верувам ни збор да ви кажам,иако навечер седиме на мсн и пасс од фб ми даде и ми се јавува,неможам да му верувам,незнам зошто...глупа ми е врскава...не го сметам за врска а тој да .....Дали некој знај шо се случува и дали можи да ми го објасни феноменов????:pipi:
Голем ташак ако сте напраиле врска на ФБ. Од кога ФБ е мерило за љубовта меѓу партнерите?:nesvest:
Друга работа е што ти сакаш да се е*еш, а нејќеш да ти влезе.
Извини вака да те прашам, он со нож под грло дојде за да ти земе телефонски број или за да биде у врска со тебе? :uvo:

Прв пат пишувам на оваа тема , и се надевам дека ке ми помогнете.
Значи вака во врска сум со женска ми повеке од 1год и 5месеци. На почетокот беше се убаво се сакавме но сега до пред едно 2/3 месеци како
да ми здосадува. Не дека не ја сакам веке , напротив мила ми е и не сакам да ја повредам. Сакам некако да и раскинам но не знам како.
Пред некој ден се скаравме , за малце да раскиневме , но не раскинавме , али не се слушавме по тел. три дена ?
После некое време ми се јави мајка и ми кажа дека таја цело време плачела , не била на школо тије три дена и така ..
После таја ми се јави плачеше многу на тел.и не знам до толку не сум гнаса човек и пак се фативме.
Проблемот ми е што сакам да ја прекинам врската али не знам како ??
Како шо кажав мила ми е многу и тешко ми е ..
Значи јас сум 18 год. нашите фамилии се знаат и веке така некојпат на шега зборуваат од свадба и така натаму. Знам дека е само на шега али со тоа не врзувааат многу повеке , а тоа го некам ..
По оваа врска , за мене доволно долга , сфатив дека сум млад и сакам да си изживеаам животот јас како сакам , а не други.
Сега сум уште млад ке дојди време за свадби и фамилија ..
Шо сакам да кажам .. дај кажујте шо да праам пошто ако чекам долго полошо ке е .. ??
Ако вашите семејства се познаваат, а на вас врската не ви оди, не гледам причина зошто да се мачите еден со друг. Седни и поразговарај со девојката, објасни и дека си оладил малку кон неа, само не заборавај дека не си сам во врска т.е дека може ти да сакаш крај ама девојката не. Пред се убаво размисли што сакаш, колку ти значи девојката, каква е врската.....затоа што крај лесно може да ставиш, ама тешко може да го вратиш она што ќе го изгубиш.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Ме мачи нешто.....
Абе си фатив дечко од друг град,не дека којзнај колку сум заљубена...Незнам ни како испадна сето од една шема детево број ми побара и почнавме контакт да одржуваме.Се видовме после тоа неколку пати и упорен да му бидам девојка,супер е детето има карактер,не велам не,ми нема ништо згрешено,кога сме заедно преубаво ми е со него.Му кажав јас дека ко ќе дојди ваму кај нас,сме дечко и девојка,инаку што сака тоа да си прави можи.Не,тој упорен е дека ќе издржелл :pehar: Се фолира ова она,демек убо му е со мене,мн му се бендисувам,мислам дека за резерва ме чува ко ќе дојди ваму,а и на фб официјална врска напрајфме,абе лудници е.....Не му верувам ни збор да ви кажам,иако навечер седиме на мсн и пасс од фб ми даде и ми се јавува,неможам да му верувам,незнам зошто...глупа ми е врскава...не го сметам за врска а тој да .....Дали некој знај шо се случува и дали можи да ми го објасни феноменов????:pipi:
Каков ви е сексот?

Ако сексот ви е добар - продолжи со типов. Ако не го бива - раскини му.

Тоа беше накратко. Малку подолго: тој од петни жили се труди да биде дел од твојот живот, да ти биде убаво со него и да ти понуди сè што може. Ако во кревет сте компатибилни, со канџи држи се за него, зашто такви луѓе кои толку внимание му посветуваат на партнерот на прсти се бројат. За жал, многу луѓе тоа го сфаќаат дури откако таквите партнери ќе ги изгубат. Но ако не сте сексуално компатибилни, воопшто и немој да размислуваш - остави го, зашто инаку е мачење.

А ако не сте имале секс, прво имајте, па после размислувај. А ако не сакаш да имате секс, значи дека не сте сексуално компатибилни, па примени го претходниот принцип, т.е. раскини му.

--- надополнето ---

Прв пат пишувам на оваа тема , и се надевам дека ке ми помогнете.
Значи вака во врска сум со женска ми повеке од 1год и 5месеци. На почетокот беше се убаво се сакавме но сега до пред едно 2/3 месеци како
да ми здосадува. Не дека не ја сакам веке , напротив мила ми е и не сакам да ја повредам. Сакам некако да и раскинам но не знам како.
Пред некој ден се скаравме , за малце да раскиневме , но не раскинавме , али не се слушавме по тел. три дена ?
После некое време ми се јави мајка и ми кажа дека таја цело време плачела , не била на школо тије три дена и така ..
После таја ми се јави плачеше многу на тел.и не знам до толку не сум гнаса човек и пак се фативме.
Проблемот ми е што сакам да ја прекинам врската али не знам како ??
Како шо кажав мила ми е многу и тешко ми е ..
Значи јас сум 18 год. нашите фамилии се знаат и веке така некојпат на шега зборуваат од свадба и така натаму. Знам дека е само на шега али со тоа не врзувааат многу повеке , а тоа го некам ..
По оваа врска , за мене доволно долга , сфатив дека сум млад и сакам да си изживеаам животот јас како сакам , а не други.
Сега сум уште млад ке дојди време за свадби и фамилија ..
Шо сакам да кажам .. дај кажујте шо да праам пошто ако чекам долго полошо ке е .. ??
Што значи ова? Сакаш да спиеш со други девојки?

Ако да, тоа *е* причина да ѝ раскинеш на оваа, но ќе мораш тоа директно да го соопштиш. И нејзе и веројатно и на фамилиите (и твојата и нејзината). Можеби не со зборови, но ќе мора да бидеш свесен за тоа и така да се однесуваш.

А ако не сакаш да спиеш/се муваш со други, туку само сакаш да не те контролираат толку многу (од типот на „каде беше“, „со кого“ итн), тоа не е причина за раскинување и тоа се решава повторно со разговор, т.е. да објасниш што сакаш и што бараш.

Ако вистина три дена девојката плачела по тебе, тогаш значи дека навистина те сака. Таква љубов не треба лесно да се отфрла и треба да се цени. Но сепак, твојата желба за тебе е поважна: ако сакаш да спиеш со други девојки, тоа ќе треба да ѝ го соопштиш на девојката, баш бидејќи толку те сака и заслужува чесно објаснување од тебе.



Значи, сè зависи од тоа што сакаш.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
прв пат пишувам на темава.

еве го мојот проблем, симултано ми се пуштаат неколку девојки

што да правам?
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
прв пат пишувам на темава.

еве го мојот проблем, симултано ми се пуштаат неколку девојки

што да правам?
:eek:ftopic: Овде се зборува за љубовни *проблеми* - она што ти го пишуваш не изгледа како проблем... :smir:

На темата: што би сакал да правиш?
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.021
Поени од реакции
606
Прв пат пишувам на оваа тема , и се надевам дека ке ми помогнете.
Значи вака во врска сум со женска ми повеке од 1год и 5месеци. На почетокот беше се убаво се сакавме но сега до пред едно 2/3 месеци како
да ми здосадува. Не дека не ја сакам веке , напротив мила ми е и не сакам да ја повредам. Сакам некако да и раскинам но не знам како.
Пред некој ден се скаравме , за малце да раскиневме , но не раскинавме , али не се слушавме по тел. три дена ?
После некое време ми се јави мајка и ми кажа дека таја цело време плачела , не била на школо тије три дена и така ..
После таја ми се јави плачеше многу на тел.и не знам до толку не сум гнаса човек и пак се фативме.
Проблемот ми е што сакам да ја прекинам врската али не знам како ??
Како шо кажав мила ми е многу и тешко ми е ..
Значи јас сум 18 год. нашите фамилии се знаат и веке така некојпат на шега зборуваат од свадба и така натаму. Знам дека е само на шега али со тоа не врзувааат многу повеке , а тоа го некам ..
По оваа врска , за мене доволно долга , сфатив дека сум млад и сакам да си изживеаам животот јас како сакам , а не други.
Сега сум уште млад ке дојди време за свадби и фамилија ..
Шо сакам да кажам .. дај кажујте шо да праам пошто ако чекам долго полошо ке е .. ??



Поздрав.


Брате те сфакам.ЈАс бев на твое место пред 2 месеци.Само јас не одев 1 и пол година негде 11 месеци исто 18 години и јас сум.Кај тебе е малце позаебано оти и фамилиите се познаваат и си живеат.Исто и мене така ми беше ми се прекинваше ама и исто така мила ми беше.Ама јбг стиснав заби и му прекинав.Знаев дека идат големи животни предизвици во периодот што ми следи и мораше.Плус кога ке додадев слободата која ке ја имам отпосле и тоа што викаш ти млад си сум треба живото да си го проживеам квалитетно,бев многу начисто дека дојде крајот дека треба само да се официјализира дека не сум поке со неа и да му соопштам.Јас ти сугерирам да се прекиниш,еве два месеци сум либерте и преубо се чуствувам другарми и тој 10 месеци одеше беа ептен врзани се скара и тој и му е преубо сингл и си муваме шо ке ни се бендиса двата.Кај тебе ке е потешко бидејки сте врзани по се изгледа многу а и фамилиите почнале и планови за во идина да ви кројат(демек мајтап ама се знае мајтапот пола вистина е ).Ако не ти се продолжива со неа прекинувај веднаш зошто јас така сакав да му се скарам кога се токмев едно 2-3 месеци многу како да се гушев со неа дури бев.Не бива ако некеш,а башка ке ти шаркат очите по други жени.Ако за тоа да прекиниш а да не ја повредиш заборави.Пробај да биди што побезблоно а дека ке е болно тоа гарант.ТОа од мене братче.Па кажи што ке направиш
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Прв пат пишувам на оваа тема , и се надевам дека ке ми помогнете.
Значи вака во врска сум со женска ми повеке од 1год и 5месеци. На почетокот беше се убаво се сакавме но сега до пред едно 2/3 месеци како
да ми здосадува. Не дека не ја сакам веке , напротив мила ми е и не сакам да ја повредам. Сакам некако да и раскинам но не знам како.
Пред некој ден се скаравме , за малце да раскиневме , но не раскинавме , али не се слушавме по тел. три дена ?
После некое време ми се јави мајка и ми кажа дека таја цело време плачела , не била на школо тије три дена и така ..
После таја ми се јави плачеше многу на тел.и не знам до толку не сум гнаса човек и пак се фативме.
Проблемот ми е што сакам да ја прекинам врската али не знам како ??
Како шо кажав мила ми е многу и тешко ми е ..
Значи јас сум 18 год. нашите фамилии се знаат и веке така некојпат на шега зборуваат од свадба и така натаму. Знам дека е само на шега али со тоа не врзувааат многу повеке , а тоа го некам ..
По оваа врска , за мене доволно долга , сфатив дека сум млад и сакам да си изживеаам животот јас како сакам , а не други.
Сега сум уште млад ке дојди време за свадби и фамилија ..
Шо сакам да кажам .. дај кажујте шо да праам пошто ако чекам долго полошо ке е .. ??
Е вакви муабети на темава треба, не ко Македонцки, прашува а знае дека треба една да плесне другите у штаб да ги прати. :toe:

Сериозно, Psychopathia_ сине, имаш ситуација која е многу честа и многу луѓе не успеваат да ја решат па остануваат заглавени до крајот на животот само зашто биле неспособни. Јас имав среќа, не дека бев способен нешто особено па искочив од тоа.
Крусер вели, ако плаче те сака. Тоа не е вистина. Луѓето, особено женбите, користат илјадници начини за да го добијат она кое го сакаат. Кога на човек му е тешко, навистина тешко и му се плаче тој тоа го прави сам возатворена соба никој да не го види. Плачењето во јавност и пред друг е само привлекување внимание и освојување терен во менталната борба меѓу вас двајца.

Знам дека бараш конкретни работи како совет. Јас прво велам да седнеш на кревет и да се убедиш себе си дека не те интересираат никакви муабети за фамилии и туѓи чувства зашто твоите се најбитни, “Господ прво себе си дал брада“, ти тоа го кажа и сам и тоа е исправно размислување. Кога ќе сфатиш дека ќе ги преземеш сите ризици и одговорности за да бидеш сам и слободен, ќе бидеш вистинска мушкарчина, ќе и соопштиш прво на девојката дека е крај и нема што да се објаснуваме, ќе се свртиш и заминеш без да се мислиш дали е повредена зашто таа секако еден ден ќе биде и повеќе повредена ако продолжите.
Ако се јави пак мајка и, или ако има слична ситуација, ќе кажеш дрско и отворено, јас повеќе не се пронаоѓам во таа слика со таа девојка, тоа е се` што треба да знаете, не сакам повеќе да зборувам за тоа. Твојот живот е твое право, живеј го без да даваш објаснувања на други зошто токму така. Секако, не претерувај, не биди злобен, но направи ги работите кои мораат да се направат. Man gotta do what a man gotta do.

Потоа ќе се соочиш со друга ситуација, биди подготвен за неа. Ќе немаш редовен секс. Ќе ти текне на неа, ќе сакаш да и се јавиш. Е тек тука се гледа колку си моќен и способен да го контролираш својот живот. Ако не кренеш слушалка, честито, ти раководиш со себе, подоцна имаш и шанса да раководиш со сериозни нешта. Ако се јавиш, пи*кица си, мама увек ќе ти кажува што е најбоље за тебе.

Тоа е од мене.
п.с. Не давај совети кога бараш совети, не делуваш сериозно.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
:eek:ftopic: Овде се зборува за љубовни *проблеми* - она што ти го пишуваш не изгледа како проблем... :smir:

На темата: што би сакал да правиш?
како не е проблем? проблем е на секој млад човек, од наивните детски повеккратни симпатии преку елиминирањето на конкуренцијата и избирањето на еден партнер па се до стапувањето во брак.

никој не објасни и не се пожали на процесот на селекција избирање и животни реперкусии, иако речиси секој проблем е индивидуално опишан со поединечнни проблеми...сакакам да кажам НИКОЈ не се осврна како тоа ние избираме што е најдобро за нас на дугачка стаза.КОЈ КАКО СИ БИРА ПАРТНЕР? еве тоа е проблем

изгледот, емоционалната врска, сексот, длабок џеб, статус??? мисли ли некој на иднината кога бира?

и би ништо....ги одбивам ко метци
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
. Луѓето, особено женбите, користат илјадници начини за да го добијат она кое го сакаат. Кога на човек му е тешко, навистина тешко и му се плаче тој тоа го прави сам возатворена соба никој да не го види. Плачењето во јавност и пред друг е само привлекување внимание и освојување терен во менталната борба меѓу вас двајца.


Ако не кренеш слушалка, честито, ти раководиш со себе, подоцна имаш и шанса да раководиш со сериозни нешта. Ако се јавиш, пи*кица си, мама увек ќе ти кажува што е најбоље за тебе.
Зошто мислиш дека секоја девојка која плаче пред партнерот е за да привлече внимание?Не велам дека нема такви кои се би дале за да го задржат својот партнер но има некои кои плачаат искрено,кои не лажат...болката е голема и колку и да сакаш да ја скриеш пред другите не можеш.Мислиш ли дека е лесно да се затвориш дома во четири зида и плачеш а надвор си весела особа?не е така лесно.Стави се на место на девојчето.Ке ти биде ли лесно тебе доколку некоја те одбива а ја сакаш со сето срце и душа...
Дечко(веке бивш на моја другарка) беше со неа околу 6-7 месеци...после тој ја избегнуваше и и правеше фаци и тоа пред мене...а таа се утепа од плачење,ој мислеше дека таа лаже.Но кога свати дека е во него грешката и дека тие солзи биле искрени веке беше доцна за поправка.
И со ова болдираното не се согласувам ама баш ич...баш напротив,обратно треба да биде.Да отклопи слушалка и да се справи со проблемот кој го има и да каже како стојат работите,доколку не се јави значи не е способен да го реши проблемот.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Зошто мислиш дека секоја девојка која плаче пред девојката е за да привлече внимание?Не велам дека нема такви кои се би дале за да го задржат својот партнер но има некои кои плачаат искрено,кои не лажат...болката е голема и колку и да сакаш да ја скриеш пред другите не можеш.Мислиш ли дека е лесно да се затвориш дома во четири зида и плачеш а надвор си весела особа?не е така лесно.Стави се на место на девојчето.Ке ти биде ли лесно тебе доколку некоја те одбива а ја сакаш со сето срце и душа...
Дечко(веке бивш на моја другарка) беше со неа околу 6-7 месеци...после тој ја избегнуваше и и правеше фаци и тоа пред мене...а таа се утепа од плачење,ој мислеше дека таа лаже.Но кога свати дека е во него грешката и дека тие солзи биле искрени веке беше доцна за поправка.
И со ова болдираното не се согласувам ама баш ич...баш напротив,обратно треба да биде.Да отклопи слушалка и да се справи со проблемот кој го има и да каже како стојат работите,доколку не се јави значи не е способен да го реши проблемот.
Би се сложил со твојот пост само ако правиме сценарио за сапунска серија. Ако се работи за реалноста тогаш друго е. Не само што мислам дека секоја девојка која плаче пред дечко и глуми, туку и тврдам. Луѓето тажат поинаку, кога им е толку многу тешко тие бараат да избегаат од светот. Уште од деца се гледа, плачат само оние деца кои се размазени и сакаат да добијат сладолед. Реков, луѓето, особено девојките имаат многу оружја да го добијат тоа што го сакаат.
Како и да е, ако врската стигнала до таму да треба некој да плаче, тогаш тоа не функционира, особено на 18 години.

За болдираното. Тој веќе го решил проблемот претходно, ако прочита, виде и како го советував да го реши. Ако дигне слушалка се враќа назад на проблемот. Во животот не постојат Онур и Шехерзад да мора да завршат заедно, животот ретко има хепи ендинг, ама ако го има, неговиот случај и кревањето повторно слушалка сигурно не е еден од тие примери.
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Во ред, не велам дека не си во право но зборот ми беше ако навистина некоја девојка плаче искрено а не без глума.Денеска секако дека е тешко да се најде искрена личност сите лажат кој повеке кој помалку.Секој си има различен начин на тажење...ете јас на пример ако ми е навистина тешко и неможам да издржам ги покажувам емоциите пред другите доколку не можам да издржам.
 

Вилинско коњче

It is my party :))
Член од
31 декември 2009
Мислења
550
Поени од реакции
62
Драга моја,

Прво - смени го називот од ИДИОТКАТА - во нешто друго - кога сам не се цениш како очекуваш друг да те цени ...

Второ - очигледно е дека не му се допаѓаш веќе и се што прави е - те избегнува - бидејќи толку му сече - да ти каже искрено ... неможам повеќе со тебе

Трето - под итно заборави го - избриши го од мислите и не се знмарај - уживај во летото и наскорто че суи најдеш подобар дечко (а не муавч)

--- надополнето ---

редовните гинеколошки прегледи се култур ана живеење и се значајни заради спречување или рано откривање сексуално преносливи болести и заради бременост ... доволно е 1 годишно за девојче (ПАП тест и ехо) ... и секој пат по потреба

--- надополнето ---

Маднес,

Ова што го раскажа - значи дека сеуште имаш чуства за неа - штом се си забележал

сепак мислам дека е премногу рнао да почнеш нешто со не - можеш само здраво - но толку - сега засега - ако и се допаѓаш ... си наоѓаат женските начин и техники акко да го покажат тоа ... а ова што го направила девојката по мене - не е доволно - односно не е знак

Поздрав и убаво лето

--- надополнето ---

Македонцки .... бирај ... Ч))))
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
како не е проблем? проблем е на секој млад човек, од наивните детски повеккратни симпатии преку елиминирањето на конкуренцијата и избирањето на еден партнер па се до стапувањето во брак.

никој не објасни и не се пожали на процесот на селекција избирање и животни реперкусии, иако речиси секој проблем е индивидуално опишан со поединечнни проблеми...сакакам да кажам НИКОЈ не се осврна како тоа ние избираме што е најдобро за нас на дугачка стаза.КОЈ КАКО СИ БИРА ПАРТНЕР? еве тоа е проблем

изгледот, емоционалната врска, сексот, длабок џеб, статус??? мисли ли некој на иднината кога бира?
Најди нешто што многу сакаш да го правиш, т.е. некое хоби коешто те исполнува. И целосно предај му се на тоа хоби и заборави да бараш партнерка.

Вака, потенцијалните партнерки ќе те најдат тебе. Ако дури се и повеќе од една одеднаш (како во твојот случај), тоа значи дека високо котираш на „пазарот“ и дека кај и да е некоја ќе те ќари :smir:

Со среќа :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom