Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Запознав инцидентно еден момак, што напиња. Сака да ме фасцинира со неговото его - трипање, односно постојано ми кажува дека е он „посебен, необичен, алфа мажјак“, дури и буквално.
Не сака да те фасцинира, туку е искомплексиран и лечи фрустрации преку фалби.
Муабетов е, што повеќе го игнорирам, толку повеќе ме бара и ме вика на кафиња. Не знам зошто, откако ќе направам муабет со него на фејсбук, се осеќам нервозно.
Се осеќаш нервозно, затоа што дозволуваш да те лаже и не му кажуваш дека тоа ти пречи.:back:

Цело време сакам да му го спуштам, да го натерам да се соземе, дека не е он „толку успешен и поврзан со влијателни кругови“ пошто знам дека трипа и ме лаже за да се направи нешто што не е.
За болдираното:А дирекноста и искреноста кај се?:uvo:

Како да му кажам на убав начин дека знам дека се препичава и се издигава на некое ниво кое не е неговото вистинско? Како да му објаснам дека стварно ме одбива дури и како пријател, пошто е целосно свртен кон себе? Сакам да бидам другарка со него, ама мислам дека имам нерви, само ако се измени.
Исто како што пиша во љубовни проблеми, така ќе му кажеш и на него дека се препичава, да престане да се лигави и да престане да те лаже, затоа што не си овца па да му веруваш.Ако не те разбере и ако не престане, зошто ти е тогаш таков себичен пријател кој живее лажен живот?
 

Lady Gaga*

«3 Him!
Член од
4 јануари 2010
Мислења
293
Поени од реакции
19
Сето она помеѓу нас започна пред 2 години. После сето тоа што беше ние останавме другари до ден денес. Он спрема мене се однесува другарски но јас неможам да се однесувам така кога знам дека не е . Пред пола година се прекина она што беше. Не се гледавме многу често скоро изгубивме контакт. Но се сејќавам на еден прекрасен ден кога другар му ме стави во конверзација на мсн со него. И од тогаш ние пак комунициравме и продолживме уште неколку пати да се муваме. Сега учиме во исто школо .. пред 2 месеци ми викаше неговиот најдобар другар да правам муабет со него да му кажам што и како е со моите чуства и дека ќе бидеме пак заедно но јас не го послушав. Мислев дека е лага, но беше вистина. :tapp: Вчера пак неговиот друг најдобар другар почна да ме потсеќа на некои работи со него .. и јас му реков што било поминало и тој ми рече не губи надежд.. Другарка ми го прочита сето тоа и рече дека сигурно не ми пишувал такви работи без врска. Сето она што го барам од вас е помош како да постапам, што да направам? Сеуште ми се допаѓа премногу. HELP!!!!!!
 
R

Reve0ke

Гостин
Сето она помеѓу нас започна пред 2 години. После сето тоа што беше ние останавме другари до ден денес. Он спрема мене се однесува другарски но јас неможам да се однесувам така кога знам дека не е . Пред пола година се прекина она што беше. Не се гледавме многу често скоро изгубивме контакт. Но се сејќавам на еден прекрасен ден кога другар му ме стави во конверзација на мсн со него. И од тогаш ние пак комунициравме и продолживме уште неколку пати да се муваме. Сега учиме во исто школо .. пред 2 месеци ми викаше неговиот најдобар другар да правам муабет со него да му кажам што и како е со моите чуства и дека ќе бидеме пак заедно но јас не го послушав. Мислев дека е лага, но беше вистина. :tapp: Вчера пак неговиот друг најдобар другар почна да ме потсеќа на некои работи со него .. и јас му реков што било поминало и тој ми рече не губи надежд.. Другарка ми го прочита сето тоа и рече дека сигурно не ми пишувал такви работи без врска. Сето она што го барам од вас е помош како да постапам, што да направам? Сеуште ми се допаѓа премногу. HELP!!!!!!
А да појдиш фино лепо да напраш муабет со чоекот не преку другари или мсн.
 
Член од
20 мај 2007
Мислења
1.139
Поени од реакции
153
Сето она помеѓу нас започна пред 2 години. После сето тоа што беше ние останавме другари до ден денес. Он спрема мене се однесува другарски но јас неможам да се однесувам така кога знам дека не е . Пред пола година се прекина она што беше. Не се гледавме многу често скоро изгубивме контакт. Но се сејќавам на еден прекрасен ден кога другар му ме стави во конверзација на мсн со него. И од тогаш ние пак комунициравме и продолживме уште неколку пати да се муваме. Сега учиме во исто школо .. пред 2 месеци ми викаше неговиот најдобар другар да правам муабет со него да му кажам што и како е со моите чуства и дека ќе бидеме пак заедно но јас не го послушав. Мислев дека е лага, но беше вистина. :tapp: Вчера пак неговиот друг најдобар другар почна да ме потсеќа на некои работи со него .. и јас му реков што било поминало и тој ми рече не губи надежд.. Другарка ми го прочита сето тоа и рече дека сигурно не ми пишувал такви работи без врска. Сето она што го барам од вас е помош како да постапам, што да направам? Сеуште ми се допаѓа премногу. HELP!!!!!!
Па, и самата гледаш дека со ваквата неодлучност околу тоа што да направиш, само се зајадуваш самата уште толку и се прашуваш дали постапуваш како што треба... Оди, направи еден отворен муабет со него, со сите карти на маса, без влакна на јазикот. Но барај и тој да возврати исто, да нема тајни и скриени чувства меѓу нас. Зашто после таков муабет, верувај, ако си решена да расчистиш со тоа што понатаму, ќе расчистиш... И ќе знаеш дали да продолжиш да се трудиш околу него, или да го свртиш погледот кон нови хоризонти. ;)
А доколку тој, поради некоја причина, одбие да направите ваков муабет, иако според твоите кажување, негови другари сами ти кажуваат дека сакал, бегај уште сега од него... Зашто ако сега, за вакви работи е неодлучен, којзнае што би било доколку сте заедно, и дојдат моменти кога ќе треба ЗАЕДНО да одлучите за работи во врската.
 

Lady Gaga*

«3 Him!
Член од
4 јануари 2010
Мислења
293
Поени од реакции
19
Па, и самата гледаш дека со ваквата неодлучност околу тоа што да направиш, само се зајадуваш самата уште толку и се прашуваш дали постапуваш како што треба... Оди, направи еден отворен муабет со него, со сите карти на маса, без влакна на јазикот. Но барај и тој да возврати исто, да нема тајни и скриени чувства меѓу нас. Зашто после таков муабет, верувај, ако си решена да расчистиш со тоа што понатаму, ќе расчистиш... И ќе знаеш дали да продолжиш да се трудиш околу него, или да го свртиш погледот кон нови хоризонти. ;)
А доколку тој, поради некоја причина, одбие да направите ваков муабет, иако според твоите кажување, негови другари сами ти кажуваат дека сакал, бегај уште сега од него... Зашто ако сега, за вакви работи е неодлучен, којзнае што би било доколку сте заедно, и дојдат моменти кога ќе треба ЗАЕДНО да одлучите за работи во врската.
Благодарам многу на советот. И да ќе побарам да биде и он отворен спрема мене . Уште еднаш благодарам . :back:
 
R

Reve0ke

Гостин
Фала на советот. Ама се надевам дека ќе можам кога ќе соберам храброст. :kesa:
Па кога тогаш ќе дојде моментот да треба да продолжиш понатаму неможиш цело време да се навраќаш на едно исто.
 
M

millanius

Гостин
Па, и самата гледаш дека со ваквата неодлучност околу тоа што да направиш, само се зајадуваш самата уште толку и се прашуваш дали постапуваш како што треба... Оди, направи еден отворен муабет со него, со сите карти на маса, без влакна на јазикот. Но барај и тој да возврати исто, да нема тајни и скриени чувства меѓу нас. Зашто после таков муабет, верувај, ако си решена да расчистиш со тоа што понатаму, ќе расчистиш... И ќе знаеш дали да продолжиш да се трудиш околу него, или да го свртиш погледот кон нови хоризонти. ;)
А доколку тој, поради некоја причина, одбие да направите ваков муабет, иако според твоите кажување, негови другари сами ти кажуваат дека сакал, бегај уште сега од него... Зашто ако сега, за вакви работи е неодлучен, којзнае што би било доколку сте заедно, и дојдат моменти кога ќе треба ЗАЕДНО да одлучите за работи во врската.
Што повеќе размислуваш што да му кажеш и како да му пријдеш толку ПОВЕЌЕ ќе се одалечуваш од него..Отиди кај него како што кажа дечкото во постов погоре(без влакна на јазикот) и кажи му што чувстуваш..веруј ми нема да те одбие..А Доколку те одбие,игнорирај го и тој сам ќе потрча по тебе.. :helou:
П.С Не размислувај што да кажеш(опуштено само),не си на роматични филмови тоа ќе си дојде со тек на време,за почеток кажи му директно што чувстуваш и ќе видиш нема да зажалиш..
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Крусер, едноставно знаеш кога некој ти е одвратен... Знаеш дека не може да ти влијае во врска. И да, зборев со дечко ми, не мора одма да терате со тоа НА ФОРУМ РЕШАВАШ ПРОБЛЕМИ, НЕ ТИ ГО БИВА РЕАЛНИОТ ЖИВОТ.Ако мислите така што уопште сте ја стаиле темава да фаќа место?

И дечко ми го пишувам во една реченица, затоа што тој не е предмет на мојот проблем. Сакам да ми даде некој совет како да доведам еден занесен его трипер во состојба на реален живот.

Тоа е се.
Се извинувам ако погрешно сум протолкувал. Едноставно, ова е тема за љубовни проблеми, а твојот проблем не е љубовен, туку е едноставно општествен.

Па, како што рекоа сите: немој да се обидуваш да го доведеш его триперот во состојба на реален живот, зашто:
1. тој не го разбира тоа
2. тој не го сака тоа

Едноставно игнорирај го, т.е. најди си друга занимација. Порано или подоцна, и тој ќе си најде некоја друга негова занимација.
 
Член од
4 ноември 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
Sakam da mi dadete soVeti Plss..Mislam deka maz mi vekje ne me saka..se bese ok dodeka nekoi od negovoto semejtstvo otidoa kaj nego vo Germanija za Nova god.Negovite ne znaat deka sme vo brak posto tie bea protiv nasata vrska,se bese SUPER dodeka negoviot bratuced slusnal ozboruvanja demek nie sme se verile(ne deka sme vo brak)i mu rekol na maz mi,maz mi mi rece mene,negovite krenale panika zaradi ovaa rabota,toj bese mnogu iznerviran taa nok no pak mi vikase da ne se sekiram ova ona.Sega eve nekolku dena 2 ili 3 mnogu e cuden,ne e ko porano,na pr.vcera mi bese strav da mu pisam poraka ili da mu se javam poso so nervoza mi zboruvase,pred nekolku dena mi rece deka trebale da odat kaj eden vujko toj bil 300km daleku od kaj sto zivee toj,otide tamu od 10:00 sabajle dali 2 pati mi se javi..posle jas mu se javiv toj ne mi odgovarase mi rece deka zaspal..jas placev cela nok gledav deka se oddalecuva od mene,koga se ukluci vo msn vo 06:00 sabajle jas bev podduena od placenje,go prasav kaj bese toj mi rece nemoj da me dosaduvas iznerviran sum[a nikogas so mene vaka ne zboruval]posle mu pisav poraka se smeni malce ama pak mi e cuden strav mi e..koga go prasuvav dali me sakas,mi vikase da srce mnogu te sakam mnogu,pred malce koga mu rekov ti mene veke ne me sakas,toj mi rece te sakam mnogu ne zboruvaj gluposti,mu rekov pa jas ne se osekam taka,mi rece a jas se osekam ko da mi se spije aj leka nok te sakam..i legna:S Ke mozete li da mi pomognete kako da reagiram?od edna strana nejkam da go prasam poso strav mi e da ne go dosaduvam i ne znam kako da zapocnam razgovor go molev da mi kaze sto se slucuva cuden mi e , mi rece nisto , a od edna strana sakam da znam se , da mi se otvori ko porano kako mi se otvarase za se sega ni moeto mislenje ne mu e vazno za bilo sto..ve molam dajte mi nekoj sovet bez zafrkancii nekoja sto go preziveela ova znae kako e ili slicno..nejkam da go izgubam..

Fala vi Odnapred..
 
R

Reve0ke

Гостин
Sakam da mi dadete soVeti Plss..Mislam deka maz mi vekje ne me saka..se bese ok dodeka nekoi od negovoto semejtstvo otidoa kaj nego vo Germanija za Nova god.Negovite ne znaat deka sme vo brak posto tie bea protiv nasata vrska,se bese SUPER dodeka negoviot bratuced slusnal ozboruvanja demek nie sme se verile(ne deka sme vo brak)i mu rekol na maz mi,maz mi mi rece mene,negovite krenale panika zaradi ovaa rabota,toj bese mnogu iznerviran taa nok no pak mi vikase da ne se sekiram ova ona.Sega eve nekolku dena 2 ili 3 mnogu e cuden,ne e ko porano,na pr.vcera mi bese strav da mu pisam poraka ili da mu se javam poso so nervoza mi zboruvase,pred nekolku dena mi rece deka trebale da odat kaj eden vujko toj bil 300km daleku od kaj sto zivee toj,otide tamu od 10:00 sabajle dali 2 pati mi se javi..posle jas mu se javiv toj ne mi odgovarase mi rece deka zaspal..jas placev cela nok gledav deka se oddalecuva od mene,koga se ukluci vo msn vo 06:00 sabajle jas bev podduena od placenje,go prasav kaj bese toj mi rece nemoj da me dosaduvas iznerviran sum[a nikogas so mene vaka ne zboruval]posle mu pisav poraka se smeni malce ama pak mi e cuden strav mi e..koga go prasuvav dali me sakas,mi vikase da srce mnogu te sakam mnogu,pred malce koga mu rekov ti mene veke ne me sakas,toj mi rece te sakam mnogu ne zboruvaj gluposti,mu rekov pa jas ne se osekam taka,mi rece a jas se osekam ko da mi se spije aj leka nok te sakam..i legna:S Ke mozete li da mi pomognete kako da reagiram?od edna strana nejkam da go prasam poso strav mi e da ne go dosaduvam i ne znam kako da zapocnam razgovor go molev da mi kaze sto se slucuva cuden mi e , mi rece nisto , a od edna strana sakam da znam se , da mi se otvori ko porano kako mi se otvarase za se sega ni moeto mislenje ne mu e vazno za bilo sto..ve molam dajte mi nekoj sovet bez zafrkancii nekoja sto go preziveela ova znae kako e ili slicno..nejkam da go izgubam..

Fala vi Odnapred..
1. Не те сватив маж ти во Германија живее или..?
2. Не брзај...со паника нигде не се стасува но тоа е пуста љубов.
3.Вакви работи најарно очи во очи се дискутираат, пошо мн мн на моб или на мсн не можат да се кажат работите што му лежат на човекот на срце.
4.Разговарај општо за врската на каде ќе продолжи.
5.Имај си на ум дека ќе дојде денот сите да дознаат ко ќе се мажите.
6.Разговарај кој и зошто воопшто од семејството влијае најмногу на врската.
7.Прашај го зошто така реагирал пошо веќе вие сте во сериозна врска и треба искреност, пошо ако си ги чува работите во себе ништо не се решава така и работетите не се решаваат со "Ништо не ми е".
8.И не му прави многу притисок со тоа "Дали ме сакаш или не" пошо тој ако до сега те сакал или ако уште те сака неможе преку вечер да те замрази или да не те сака повеќе.
 

Lady Gaga*

«3 Him!
Член од
4 јануари 2010
Мислења
293
Поени од реакции
19
Sakam da mi dadete soVeti Plss..Mislam deka maz mi vekje ne me saka..se bese ok dodeka nekoi od negovoto semejtstvo otidoa kaj nego vo Germanija za Nova god.Negovite ne znaat deka sme vo brak posto tie bea protiv nasata vrska,se bese SUPER dodeka negoviot bratuced slusnal ozboruvanja demek nie sme se verile(ne deka sme vo brak)i mu rekol na maz mi,maz mi mi rece mene,negovite krenale panika zaradi ovaa rabota,toj bese mnogu iznerviran taa nok no pak mi vikase da ne se sekiram ova ona.Sega eve nekolku dena 2 ili 3 mnogu e cuden,ne e ko porano,na pr.vcera mi bese strav da mu pisam poraka ili da mu se javam poso so nervoza mi zboruvase,pred nekolku dena mi rece deka trebale da odat kaj eden vujko toj bil 300km daleku od kaj sto zivee toj,otide tamu od 10:00 sabajle dali 2 pati mi se javi..posle jas mu se javiv toj ne mi odgovarase mi rece deka zaspal..jas placev cela nok gledav deka se oddalecuva od mene,koga se ukluci vo msn vo 06:00 sabajle jas bev podduena od placenje,go prasav kaj bese toj mi rece nemoj da me dosaduvas iznerviran sum[a nikogas so mene vaka ne zboruval]posle mu pisav poraka se smeni malce ama pak mi e cuden strav mi e..koga go prasuvav dali me sakas,mi vikase da srce mnogu te sakam mnogu,pred malce koga mu rekov ti mene veke ne me sakas,toj mi rece te sakam mnogu ne zboruvaj gluposti,mu rekov pa jas ne se osekam taka,mi rece a jas se osekam ko da mi se spije aj leka nok te sakam..i legna:S Ke mozete li da mi pomognete kako da reagiram?od edna strana nejkam da go prasam poso strav mi e da ne go dosaduvam i ne znam kako da zapocnam razgovor go molev da mi kaze sto se slucuva cuden mi e , mi rece nisto , a od edna strana sakam da znam se , da mi se otvori ko porano kako mi se otvarase za se sega ni moeto mislenje ne mu e vazno za bilo sto..ve molam dajte mi nekoj sovet bez zafrkancii nekoja sto go preziveela ova znae kako e ili slicno..nejkam da go izgubam..

Fala vi Odnapred..
Сигурно е премногу изнервиран и напнат од страната на неговите родители и неговиот братучед. Чим е во брак со тебе ( како што сватив) сигурно те сака. Сигурна сум дека не би земал некоја и да биде во брак ради реда. Немој да плачеш и да се нервираш само можеш да си го расипеш здравјето со тоа. Почекај нека помине ден два, па разговарај со него очи во очи, бидејки вака преку нет од кај знаеш кој пишува .. вака најдобро во живо. Прашај го што најискрено чувствува за тебе, зашто е таков со тебе деновиве, зошто не е како порано. Побарај да биде искрен спрема тебе затоа што само тоа ќе ги расчистви твоите сомнежи. Немој да се нервираш повеќе само можеш да се разболеш така, а верувам дека и ти самата не би сакала. Ова е мој совет, немора одма да ме послушаш мене, има и други членови што сигурно би ти помогнале и би ти дале уште некој корисен совет. Без секирации и се ќе биде во ред. Со тебе сме :)
 
V

Viktor g

Гостин
темава ме инспирираше ама мојот случај не е тажна туку за жалење е работава еве што и како беше. Имав врска на далечна таа од друг град јас од ск и не ми пречеше тоа што морав да патувам за да се видиме. Но почнаа проблемите таа воопшто не дојде за ск секогаш се вадеше дека не ја пуштаат нејзините но ниту еднаш не и префрлив. Една вечер ми кажа како јас сум ја искористувал неа а јас и одговорив дека ако така мисли тогаш е крај меѓу нас . Но не раскинавме тука си ја гледам грешката :kesa: да и раскинев тогаш немаше да ме повреди толку како што ми направи подоцна. Секогаш ми вадеше сцени со нејзин претеризам велеше дека јас сум се променил :uvo: и се обвинував за се иако знаев дека не е во право секогаш коа ќе и го кажев тоа она ми велеше дека ќе ми раскине а јас несакав да се случи тоа зш се плашев од осаменоста:nesum: и покрај фактот што ми раскина за глупост можам да кажам дека тој ден бев подготвен да направам се и сешто со себе:ija: среќа што во тој момент ме смири и вразуми една другарка сега знам тоа небеше ни близу љубов и сеушете се прашувам што не поврза дали тоа што конечно не бев осамен и некој ми даваше внимание кој да знае ќе ми каже времето:toe:. Можеби вината беше кај мене што единствено и подарував љубов и разбирање :raz: незнам што и како но благодарен сум што ми раскина бидејќи тоа со неа беше измачување не љубовна врска
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Sakam da mi dadete soVeti Plss..Mislam deka maz mi vekje ne me saka..

Fala vi Odnapred..
Почни да излегуваш сама без него, и закачи ги сликите на фејсбук од твоите забави со пријателките. Не претерувај со сликање со момци, ама уживај две три вечери без него.
Тоа ќе го направи љубоморен и ќе го натера да размисли што има да загуби.
Сериозно, сака да биде ослободен, ослободи го.

Viktor g напиша:
Можеби вината беше кај мене што единствено и подарував љубов и разбирање незнам што и како но благодарен сум што ми раскина бидејќи тоа со неа беше измачување не љубовна врска
Малку е смешно да ти реплицирам тебе, пошто искача дека си ми двојник, ама ај... ова е тема за проблеми и совети, бараш совет, или само си ја олеснуваш душичката? И не ја барај вината во неа, туку во себе, секогаш.
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Sakam da mi dadete soVeti Plss..Mislam deka maz mi vekje ne me saka..se bese ok dodeka nekoi od negovoto semejtstvo otidoa kaj nego vo Germanija za Nova god.Negovite ne znaat deka sme vo brak posto tie bea protiv nasata vrska,se bese SUPER dodeka negoviot bratuced slusnal ozboruvanja demek nie sme se verile(ne deka sme vo brak)i mu rekol na maz mi,maz mi mi rece mene,negovite krenale panika zaradi ovaa rabota,toj bese mnogu iznerviran taa nok no pak mi vikase da ne se sekiram ova ona.Sega eve nekolku dena 2 ili 3 mnogu e cuden,ne e ko porano,na pr.vcera mi bese strav da mu pisam poraka ili da mu se javam poso so nervoza mi zboruvase,pred nekolku dena mi rece deka trebale da odat kaj eden vujko toj bil 300km daleku od kaj sto zivee toj,otide tamu od 10:00 sabajle dali 2 pati mi se javi..posle jas mu se javiv toj ne mi odgovarase mi rece deka zaspal..jas placev cela nok gledav deka se oddalecuva od mene,koga se ukluci vo msn vo 06:00 sabajle jas bev podduena od placenje,go prasav kaj bese toj mi rece nemoj da me dosaduvas iznerviran sum[a nikogas so mene vaka ne zboruval]posle mu pisav poraka se smeni malce ama pak mi e cuden strav mi e..koga go prasuvav dali me sakas,mi vikase da srce mnogu te sakam mnogu,pred malce koga mu rekov ti mene veke ne me sakas,toj mi rece te sakam mnogu ne zboruvaj gluposti,mu rekov pa jas ne se osekam taka,mi rece a jas se osekam ko da mi se spije aj leka nok te sakam..i legna:S Ke mozete li da mi pomognete kako da reagiram?od edna strana nejkam da go prasam poso strav mi e da ne go dosaduvam i ne znam kako da zapocnam razgovor go molev da mi kaze sto se slucuva cuden mi e , mi rece nisto , a od edna strana sakam da znam se , da mi se otvori ko porano kako mi se otvarase za se sega ni moeto mislenje ne mu e vazno za bilo sto..ve molam dajte mi nekoj sovet bez zafrkancii nekoja sto go preziveela ova znae kako e ili slicno..nejkam da go izgubam..

Fala vi Odnapred..
Прво не прашувај дали те сака...
Второ ништо не прашувај,очигледно е дека не сака да разговара.
Трето си знаела и ти самата дека ке дојде и тој ден,кога ке дознаат неговите,затоа спреми се за војна,не прашувај како и што,биди итра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom