Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
507
Поени од реакции
210
Со сопругата сме заедно 10 години, во брак 5ипол имаме детенце живееме сами во сопствена куќа и си го тераме нормално животот(јас сум 30 сопругата е 28). Имам проблем со родителите на сопругата и нејзината постара сестра, незнам дали е проблемот до мене, да имам некоја омраза према нив или се стварно токсични према нас. Сестра и која е 37 години, немажена, нема дечко, слаб социјален живот, живее со родителите, во главно е ОК, на моменти добива нервни сломови но не се чести. Проблемите ги имаме кога се родителите на сопругата овде, во текот на летната сезона работат во Хрватска од Март/Април до Октомври, во МК не работат. Добро се ситуирани, добро заработуваат (околу 20 илјади на сезона), сестра и работи во МК незнам колку заработува, но постојано се захтевни од нас, а се нонстоп благонаклонети кон сестрата на сопругата. Ако има проблем обавезно ние сме тие кои треба да го решаваме, по можност да подмириме некој трошок, да почастиме некој ручек, тогаш сме сите ние една фамилија, а кога заработуваат, делат имот, тогаш ние сме две различни фамилии и секој треба да со гледаме за себе. Постојано се мешат, ни даваат идеи како и што да сме правиле, а помош минимална до никаква од нив. Дете им е проблем да го гледат, обврски во главно за нас несакаат да имат. Кога ќе дојдат родендени и годишнини, нашите поклони кои им ги купуваме се секогаш поскапи зошто поклоните од нив се минималени и симболичени (до 50€), а роденден на сестра и поклонот од родителите е автомобил, телефон, лаптоп, ваучер за патување од 1500€ и сл. Третманот на нас т.е. на сопругата и сестра и е небо/земја, но во целата ситуација тие се незадоволни од нас и сопругата сака уште повеќе да им угоди. Разговарав со сопругата, но според неа нејзините родители не прават ништо лошо, во брак сме повеќе од 5 години во текот ма летото имаме мир и спокој, зимата кога се тука подтојано имаме кавги со сопругата. Барам мислење дали според ситуацијата гледам проблем некаде кај што го нема, односно имам омраза према нејзините родители или тие се токсични према нас и треба да барам начин како сопругата да ги гледа работите од објективна страна.

Благодарам однапред.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.838
Поени од реакции
12.156
Со сопругата сме заедно 10 години, во брак 5ипол имаме детенце живееме сами во сопствена куќа и си го тераме нормално животот(јас сум 30 сопругата е 28). Имам проблем со родителите на сопругата и нејзината постара сестра, незнам дали е проблемот до мене, да имам некоја омраза према нив или се стварно токсични према нас. Сестра и која е 37 години, немажена, нема дечко, слаб социјален живот, живее со родителите, во главно е ОК, на моменти добива нервни сломови но не се чести. Проблемите ги имаме кога се родителите на сопругата овде, во текот на летната сезона работат во Хрватска од Март/Април до Октомври, во МК не работат. Добро се ситуирани, добро заработуваат (околу 20 илјади на сезона), сестра и работи во МК незнам колку заработува, но постојано се захтевни од нас, а се нонстоп благонаклонети кон сестрата на сопругата. Ако има проблем обавезно ние сме тие кои треба да го решаваме, по можност да подмириме некој трошок, да почастиме некој ручек, тогаш сме сите ние една фамилија, а кога заработуваат, делат имот, тогаш ние сме две различни фамилии и секој треба да со гледаме за себе. Постојано се мешат, ни даваат идеи како и што да сме правиле, а помош минимална до никаква од нив. Дете им е проблем да го гледат, обврски во главно за нас несакаат да имат. Кога ќе дојдат родендени и годишнини, нашите поклони кои им ги купуваме се секогаш поскапи зошто поклоните од нив се минималени и симболичени (до 50€), а роденден на сестра и поклонот од родителите е автомобил, телефон, лаптоп, ваучер за патување од 1500€ и сл. Третманот на нас т.е. на сопругата и сестра и е небо/земја, но во целата ситуација тие се незадоволни од нас и сопругата сака уште повеќе да им угоди. Разговарав со сопругата, но според неа нејзините родители не прават ништо лошо, во брак сме повеќе од 5 години во текот ма летото имаме мир и спокој, зимата кога се тука подтојано имаме кавги со сопругата. Барам мислење дали според ситуацијата гледам проблем некаде кај што го нема, односно имам омраза према нејзините родители или тие се токсични према нас и треба да барам начин како сопругата да ги гледа работите од објективна страна.

Благодарам однапред.
Проблемот ти е во сопругата која своеволно одлучила да ги трпи, несомнено верува во нуклеарното семејство чии што членови никогаш не се разделуваат.

Решението несомнено е да се иселите некаде во странство каде што нема така лесно да слетаат како муви на измет.

Постарата сестра очигледно си има зацртано да не се мажи и самостојно да си ги брка сопствените проблеми и животни предизвици, туку да се шлепа врз туѓ грб ако е изводливо до крајот на животот иако си има сопствена работа и заработувачка, што значи дека нема да се ослободите од неа, треба на сопругата да и` пукне филмот за да ги откачи.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.974
Поени од реакции
11.049
Со сопругата сме заедно 10 години, во брак 5ипол имаме детенце живееме сами во сопствена куќа и си го тераме нормално животот(јас сум 30 сопругата е 28). Имам проблем со родителите на сопругата и нејзината постара сестра, незнам дали е проблемот до мене, да имам некоја омраза према нив или се стварно токсични према нас. Сестра и која е 37 години, немажена, нема дечко, слаб социјален живот, живее со родителите, во главно е ОК, на моменти добива нервни сломови но не се чести. Проблемите ги имаме кога се родителите на сопругата овде, во текот на летната сезона работат во Хрватска од Март/Април до Октомври, во МК не работат. Добро се ситуирани, добро заработуваат (околу 20 илјади на сезона), сестра и работи во МК незнам колку заработува, но постојано се захтевни од нас, а се нонстоп благонаклонети кон сестрата на сопругата. Ако има проблем обавезно ние сме тие кои треба да го решаваме, по можност да подмириме некој трошок, да почастиме некој ручек, тогаш сме сите ние една фамилија, а кога заработуваат, делат имот, тогаш ние сме две различни фамилии и секој треба да со гледаме за себе. Постојано се мешат, ни даваат идеи како и што да сме правиле, а помош минимална до никаква од нив. Дете им е проблем да го гледат, обврски во главно за нас несакаат да имат. Кога ќе дојдат родендени и годишнини, нашите поклони кои им ги купуваме се секогаш поскапи зошто поклоните од нив се минималени и симболичени (до 50€), а роденден на сестра и поклонот од родителите е автомобил, телефон, лаптоп, ваучер за патување од 1500€ и сл. Третманот на нас т.е. на сопругата и сестра и е небо/земја, но во целата ситуација тие се незадоволни од нас и сопругата сака уште повеќе да им угоди. Разговарав со сопругата, но според неа нејзините родители не прават ништо лошо, во брак сме повеќе од 5 години во текот ма летото имаме мир и спокој, зимата кога се тука подтојано имаме кавги со сопругата. Барам мислење дали според ситуацијата гледам проблем некаде кај што го нема, односно имам омраза према нејзините родители или тие се токсични према нас и треба да барам начин како сопругата да ги гледа работите од објективна страна.

Благодарам однапред.
Толерантен човек си бил.

Проблемот кој лежи првенствено во твојата сопруга обидувај се постојано да го решаваш со разговор, следно би било да разговараш и со нејзините родители отворено, но доколку ја немаш поддршката од твојата сопруга ќе бидиш само осуден и проблемот ќе го гледаат во тебе, не во нив сами.

Тоа што имате дете ја комплицира работата бидејќи стресот од кавгите и последиците после тоа се мултиплицираат кај него, вие сте возрасни - што и да се случува при тие кавги кај детето поинаку се рефлектира сега и понатаму во животот.
Пробај на таа карта да го свртиш муабетот со твојата сопруга, дека заради немирот и кавгите кои ги имате дома детето ви трпи.

Од друга страна, доколку физички не ви идат дома и не ви седат не знам зошто би те тревожело што повеќе пари и даваат на сестрата на твојата сопруга или што понекогаш вие подмирувате некои средства за нивни трошоци.
Тешки во пари да е маката па ќе ги дадам само да ми се тргнат од глава и да сум раат. Можеби не звучи праведно и можеби не е во ред економски да се ослонуваат во некои моменти на вас ама размисли дали мирот дома треба да си го реметиш за некои кретени.

Во принцип си во право, но гледај да влијаеш на твојата сопруга со муабет или преку некои други нејзини блиски особи за да си го заштитите мирот дома и особено да го заштитите детето од стрес, пошто не е должно да е сведок на глупости заради неразбрани баба и дедо.

Јас на такви баба и дедо воопшто не би оставил дете на чување макар колку и да имам потреба за тоа.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
9.583
Со сопругата сме заедно 10 години, во брак 5ипол имаме детенце живееме сами во сопствена куќа и си го тераме нормално животот(јас сум 30 сопругата е 28). Имам проблем со родителите на сопругата и нејзината постара сестра, незнам дали е проблемот до мене, да имам некоја омраза према нив или се стварно токсични према нас. Сестра и која е 37 години, немажена, нема дечко, слаб социјален живот, живее со родителите, во главно е ОК, на моменти добива нервни сломови но не се чести. Проблемите ги имаме кога се родителите на сопругата овде, во текот на летната сезона работат во Хрватска од Март/Април до Октомври, во МК не работат. Добро се ситуирани, добро заработуваат (околу 20 илјади на сезона), сестра и работи во МК незнам колку заработува, но постојано се захтевни од нас, а се нонстоп благонаклонети кон сестрата на сопругата. Ако има проблем обавезно ние сме тие кои треба да го решаваме, по можност да подмириме некој трошок, да почастиме некој ручек, тогаш сме сите ние една фамилија, а кога заработуваат, делат имот, тогаш ние сме две различни фамилии и секој треба да со гледаме за себе. Постојано се мешат, ни даваат идеи како и што да сме правиле, а помош минимална до никаква од нив. Дете им е проблем да го гледат, обврски во главно за нас несакаат да имат. Кога ќе дојдат родендени и годишнини, нашите поклони кои им ги купуваме се секогаш поскапи зошто поклоните од нив се минималени и симболичени (до 50€), а роденден на сестра и поклонот од родителите е автомобил, телефон, лаптоп, ваучер за патување од 1500€ и сл. Третманот на нас т.е. на сопругата и сестра и е небо/земја, но во целата ситуација тие се незадоволни од нас и сопругата сака уште повеќе да им угоди. Разговарав со сопругата, но според неа нејзините родители не прават ништо лошо, во брак сме повеќе од 5 години во текот ма летото имаме мир и спокој, зимата кога се тука подтојано имаме кавги со сопругата. Барам мислење дали според ситуацијата гледам проблем некаде кај што го нема, односно имам омраза према нејзините родители или тие се токсични према нас и треба да барам начин како сопругата да ги гледа работите од објективна страна.

Благодарам однапред.
Vo golem del se soglasuvam so prethodniot odgovor od General.

Ti navede povekje problematichni situacii. Site se validni, nekoi se pogolemi, nekoi pomali.

1. Nedorazbiranja vo familija se "normalna" rabota na Balkan. Nekade se poretki i se toleriraat, vo ekstremni slucai zavrshuvaat na TV vesti. Rabotite koi gi pisha ne se korektni, ama pa i ne se neshto nevoobichaeno za ovie prostori.

2. Ne navede kakvi problemi vi baraat da reshite. Za chastenje rucek, dobro e ako ima balans, da ne bide samo na vasha smetka. A ako nekoj se drzne da pobara "chastenje", znam da mu odgovoram niz nos da mu ispadne jadenjeto.

3. Delenje imot e sekogash neblagodarno prashanje. Nekogash prednost ima postaro dete nekogash e podednakvo. Realno e ako ostavat imot (najchesto kukja / stan) na edno dete, toa da gi prevzema obvrskite za chuvanje na stari godini na roditelite.

4. Delot so pokloni iskreno go smetam za siten, licno pravo e koj kolku poklonuva, ama vo kontekst so drugite raboti, ti ja sfakjam poentata i imash pravo. Namalete i vie, izramnete gi troshocite za pokloni.

5. Jas sum pobornik za tolerancija vo vrska i brak, taka da od ovie raboti ne gledam dobra pricina da imash chesti / postojani raspravii so soprugata (samo za toa).
Normalno deka soprugata tvoja kje ima povekje tolerancija kon niv, kakvi takvi tie i se roditeli.

Ako tolku te iritira nivnata pozicija i odnesuvanje, imas mal milion nachini kako da se spravuvash so niv indirektno bez da se raspravash so soprugata.

Toa e moe viduvanje i mislenje, se nadevam neshto kje ti bide od korist.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.145
Поени од реакции
16.074
Со сопругата сме заедно 10 години, во брак 5ипол имаме детенце живееме сами во сопствена куќа и си го тераме нормално животот(јас сум 30 сопругата е 28). Имам проблем со родителите на сопругата и нејзината постара сестра, незнам дали е проблемот до мене, да имам некоја омраза према нив или се стварно токсични према нас. Сестра и која е 37 години, немажена, нема дечко, слаб социјален живот, живее со родителите, во главно е ОК, на моменти добива нервни сломови но не се чести. Проблемите ги имаме кога се родителите на сопругата овде, во текот на летната сезона работат во Хрватска од Март/Април до Октомври, во МК не работат. Добро се ситуирани, добро заработуваат (околу 20 илјади на сезона), сестра и работи во МК незнам колку заработува, но постојано се захтевни од нас, а се нонстоп благонаклонети кон сестрата на сопругата. Ако има проблем обавезно ние сме тие кои треба да го решаваме, по можност да подмириме некој трошок, да почастиме некој ручек, тогаш сме сите ние една фамилија, а кога заработуваат, делат имот, тогаш ние сме две различни фамилии и секој треба да со гледаме за себе. Постојано се мешат, ни даваат идеи како и што да сме правиле, а помош минимална до никаква од нив. Дете им е проблем да го гледат, обврски во главно за нас несакаат да имат. Кога ќе дојдат родендени и годишнини, нашите поклони кои им ги купуваме се секогаш поскапи зошто поклоните од нив се минималени и симболичени (до 50€), а роденден на сестра и поклонот од родителите е автомобил, телефон, лаптоп, ваучер за патување од 1500€ и сл. Третманот на нас т.е. на сопругата и сестра и е небо/земја, но во целата ситуација тие се незадоволни од нас и сопругата сака уште повеќе да им угоди. Разговарав со сопругата, но според неа нејзините родители не прават ништо лошо, во брак сме повеќе од 5 години во текот ма летото имаме мир и спокој, зимата кога се тука подтојано имаме кавги со сопругата. Барам мислење дали според ситуацијата гледам проблем некаде кај што го нема, односно имам омраза према нејзините родители или тие се токсични према нас и треба да барам начин како сопругата да ги гледа работите од објективна страна.

Благодарам однапред.
Жена ти ако не гледа дека е третирана пониско од сестра и, пробај објасни, со мирно, фино и со факти, не со емоционалности и расправии.

Може сестра и на емоција ги фаќа старите, немажена, нема деца, кој да и помага, па затоа ја лигушат.
Кај мене брат ми пример, се он за греота, ем неспособен, ем не е крив за ништо, а јас секогаш сум знаела да се снајдам и да сум жива и здрава само.
Не е фер, но тоа е, како тие, така и вие понашање.
И да, е токсично тоа понашање, делење на деца е многу застапен проблем кај нас.

Првична фамилија сте вие тројцата, јас искрено ако немам за детето, тешко дека би помагала наоколу, кој сака нека е. Се додека не ми влијае на мојот фамилијарен буџет и план, јас не би се расправала. Би пресекла во одредени ситуации ако гледам дека ептен ме искористуваат, политички и дипломатски.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.602
Поени од реакции
22.774
Сестра и која е 37 години, немажена, нема дечко, слаб социјален живот, живее со родителите, во главно е ОК, на моменти добива нервни сломови но не се чести
Zemete mu kuce na sestramu i se ke se sredi, ko bajce ke bidi. Provereno (y)
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.714
Поени од реакции
2.814
У Австрија ем ќе се прошеташ, плус имаат медицински прегледи да не закачиш некоја болест. 50е беа на времето коа бев ерген, сеа појма неам колку се.
Долго време ерген одев.
Автоматски споено мислење:

Со сопругата сме заедно 10 години, во брак 5ипол имаме детенце живееме сами во сопствена куќа и си го тераме нормално животот(јас сум 30 сопругата е 28). Имам проблем со родителите на сопругата и нејзината постара сестра, незнам дали е проблемот до мене, да имам некоја омраза према нив или се стварно токсични према нас. Сестра и која е 37 години, немажена, нема дечко, слаб социјален живот, живее со родителите, во главно е ОК, на моменти добива нервни сломови но не се чести. Проблемите ги имаме кога се родителите на сопругата овде, во текот на летната сезона работат во Хрватска од Март/Април до Октомври, во МК не работат. Добро се ситуирани, добро заработуваат (околу 20 илјади на сезона), сестра и работи во МК незнам колку заработува, но постојано се захтевни од нас, а се нонстоп благонаклонети кон сестрата на сопругата. Ако има проблем обавезно ние сме тие кои треба да го решаваме, по можност да подмириме некој трошок, да почастиме некој ручек, тогаш сме сите ние една фамилија, а кога заработуваат, делат имот, тогаш ние сме две различни фамилии и секој треба да со гледаме за себе. Постојано се мешат, ни даваат идеи како и што да сме правиле, а помош минимална до никаква од нив. Дете им е проблем да го гледат, обврски во главно за нас несакаат да имат. Кога ќе дојдат родендени и годишнини, нашите поклони кои им ги купуваме се секогаш поскапи зошто поклоните од нив се минималени и симболичени (до 50€), а роденден на сестра и поклонот од родителите е автомобил, телефон, лаптоп, ваучер за патување од 1500€ и сл. Третманот на нас т.е. на сопругата и сестра и е небо/земја, но во целата ситуација тие се незадоволни од нас и сопругата сака уште повеќе да им угоди. Разговарав со сопругата, но според неа нејзините родители не прават ништо лошо, во брак сме повеќе од 5 години во текот ма летото имаме мир и спокој, зимата кога се тука подтојано имаме кавги со сопругата. Барам мислење дали според ситуацијата гледам проблем некаде кај што го нема, односно имам омраза према нејзините родители или тие се токсични према нас и треба да барам начин како сопругата да ги гледа работите од објективна страна.

Благодарам однапред.
Ако не ти се дома не знам кој ти е проблемот? Купувале ефтини поклони....:vrtioci: ако ова ти е единствениот проблем во животот, ти си ретко среќен човек.
 
Член од
18 август 2024
Мислења
2
Поени од реакции
3
Ја нема Хоуп одамна на темава, успеа значи стратегијата за спам по темава, си најде некој од форумов? EZ mode живот на жена.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.810
Поени од реакции
20.175
Тетовчанецот бара девојче за озбилно овие сите у Австрија го пратија по курви, после ние жените не сме чинеле.. :facepalm:
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
507
Поени од реакции
210
Vo golem del se soglasuvam so prethodniot odgovor od General.

Ti navede povekje problematichni situacii. Site se validni, nekoi se pogolemi, nekoi pomali.

1. Nedorazbiranja vo familija se "normalna" rabota na Balkan. Nekade se poretki i se toleriraat, vo ekstremni slucai zavrshuvaat na TV vesti. Rabotite koi gi pisha ne se korektni, ama pa i ne se neshto nevoobichaeno za ovie prostori.

2. Ne navede kakvi problemi vi baraat da reshite. Za chastenje rucek, dobro e ako ima balans, da ne bide samo na vasha smetka. A ako nekoj se drzne da pobara "chastenje", znam da mu odgovoram niz nos da mu ispadne jadenjeto.

3. Delenje imot e sekogash neblagodarno prashanje. Nekogash prednost ima postaro dete nekogash e podednakvo. Realno e ako ostavat imot (najchesto kukja / stan) na edno dete, toa da gi prevzema obvrskite za chuvanje na stari godini na roditelite.

4. Delot so pokloni iskreno go smetam za siten, licno pravo e koj kolku poklonuva, ama vo kontekst so drugite raboti, ti ja sfakjam poentata i imash pravo. Namalete i vie, izramnete gi troshocite za pokloni.

5. Jas sum pobornik za tolerancija vo vrska i brak, taka da od ovie raboti ne gledam dobra pricina da imash chesti / postojani raspravii so soprugata (samo za toa).
Normalno deka soprugata tvoja kje ima povekje tolerancija kon niv, kakvi takvi tie i se roditeli.

Ako tolku te iritira nivnata pozicija i odnesuvanje, imas mal milion nachini kako da se spravuvash so niv indirektno bez da se raspravash so soprugata.

Toa e moe viduvanje i mislenje, se nadevam neshto kje ti bide od korist.
Да можеби не поjаснив некоj работи во целост во постот.

2.Проблемите за кои бараат решение се непотребни посети по приватни болници, во стилот малку ме боли главата одма на магнетна во Жан Митрев и тука одма се прават драми и непотребни стресови зошто ние сме тие што треба да ги управуваме за да не ja растресуваат "дотката" зошто она имала доволно стресови во животот. Е сега они прегледот ќе си го платат прегледот од 10.000, ама се друго подмируваме ние и еден таков преглен на нас не чини околу 3000 ден. и кога се тука тоа може 2-3 пати во месецот да се случи ( еднаш главата, после градите ме стегат, па половините ме болат). Па ќе почнат со жалопоjки ете сестра и ќе останала стара мома, зет дали ќе виделе, внуче од неа дали ќе дочекале, а jaс седам во истата просториjа и нешето дете живо и здраво, али како да не постоиме. Па нонстоп притисок аjде мора да одиме на ваму и таму на викенди за да може сестра и да придвижи во цивилизациjа, нормално на наш трошок и без прашање дали во моментот ни дозволува буџетот, еее добро де една сестра имала моjта сопруга како на неа ако не сме можеле да и излеземе во сусрет, као она е наша обврска за да ja "пасиме", па дома се реновира мора да одиме и ние таму да помагаме, зошто една фамилиjа сме во тие моменти исл. Смешно изгледа од страна тоа е повеќе од jaсно, но кантарот математички пресметано мора секогаш да е виснат на нашата страна.

3.Имотот уште не им е разделен во целост, но пример кога продавале деловен простор и стари ниви (до сега 5 ако не се лажам) пред нас се фалат земавме 10-20 илjади евра од таму, на сопругата денар и немат дадено зошто ги чекале трошоци за поголемата ќерка. Во ред е тоа на кого сакаш на тоj ќе дадеш, но од поголемата ќерка немаат никакви очекувања кога ќе треба да се оди на болница или дома да се реновира/работи, тогаш обврската е секогаш на сопругата т.е. на наш грб, а во медот кога ги бркаме рачињата за сопругата нема место и нajмногу што ме иритира во сето тоа е што сопругата не гледа проблем во сето тоа.

4.Точно и за поклоните, веруj не ми е ни до пари ни до поклони но неjкам никоj да ме прави будала. Ако jaс се прашувам ниту сакам да им одам на родендени ниту сакам да ми идат. Ме нервира што балансот е изгубен ние им купуваме поклони 2-3 пати поскапи него ли тие што они ни ги купуваат со изговор зошто баш сега божем немале (башка ниjзините родители заработуваат повеќе од нас), а роденденот на сестра и е 3 недели после роденденот на нашето детето. Секоjа година се прават фешти за роденден/именден со 40-50 души со жива музика се купуваат екстремно скапи поклони, да види некоj од страна ќе помисли свадба или веридба е, па немоj да ме je**ш на здрав мозок бе и пак ќе кажам сопругата и во тоа не гледа проблем.

5.Немаме секоjдневни расправии далеку од тоа, но ако не им направиш кеиф со нивните каприци е тогаш jас сум виновниот не сум воспитан, идиот сум, кретен, како они ни го гледале детето по потреба, како они за нас работеле во Хрватска. Коментар на сопругата е не се расправаj нервозни се оти сестра и била немажена.

Жена ти ако не гледа дека е третирана пониско од сестра и, пробај објасни, со мирно, фино и со факти, не со емоционалности и расправии.

Може сестра и на емоција ги фаќа старите, немажена, нема деца, кој да и помага, па затоа ја лигушат.
Кај мене брат ми пример, се он за греота, ем неспособен, ем не е крив за ништо, а јас секогаш сум знаела да се снајдам и да сум жива и здрава само.
Не е фер, но тоа е, како тие, така и вие понашање.
И да, е токсично тоа понашање, делење на деца е многу застапен проблем кај нас.

Првична фамилија сте вие тројцата, јас искрено ако немам за детето, тешко дека би помагала наоколу, кој сака нека е. Се додека не ми влијае на мојот фамилијарен буџет и план, јас не би се расправала. Би пресекла во одредени ситуации ако гледам дека ептен ме искористуваат, политички и дипломатски.
Искрено пробувам со избегнување ама незнам дали успева тоа. Да сум слушнал да имаат по 3-4 деца и да ги делат машки/женски и помал/поголем ама две се 8ипол години разлика, очигледно сопругата светлосни години понапред од сестра и, ама сестра и да слушнеш мajка им и бабите како ja фали, какви ручеци правила, па колку била она способна, па какво кафе варела, а таа седи како паразит се гордее со муабетите и гледа ТВ као неа не jа додирнува тоа, просто неможеш да слушаш и сериозен да останеш во ситуациjата. И наjбитно од се да споменам, делумно ние сме биле криви што сестра и била немажена зошто ние сме биле во можност да jа запознаеме со некоj наш другар/колега , ама еве не сме се труделе доволно.
Zemete mu kuce na sestramu i se ke se sredi, ko bajce ke bidi. Provereno (y)
Има сибирски самоjед поклон од татко им за 30-тиот роденден, тоа куче верувал или не живее подобро од мене и тебе заедно :ROFLMAO: ама благодет уште не сум почуствувал, валда незнаео како да го користи :pos:
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.430
Поени од реакции
3.466
Зафркната ситуација, ама поголем проблем е што жена ти не те разбира тебе очигледно и неа и го испрале мозокот па ова го гледа како нормално. Имаш ти родители и брат/сестра нешто ? Може треба нив да ги натераш да се однесуваат како нејзините одреден период намерно па ќе има добра прилика да види дали е убаво или не, кога едното дете го форсираат а другото го потценуваат.

Оочигледно сопругата светлосни години понапред од сестра и, ама сестра и да слушнеш мajка им и бабите како ja фали, какви ручеци правила, па колку била она способна, па какво кафе варела, а таа седи како паразит се гордее со муабетите и гледа ТВ као неа не jа додирнува тоа, просто неможеш да слушаш и сериозен да останеш во ситуациjата. И наjбитно од се да споменам, делумно ние сме биле криви што сестра и била немажена зошто ние сме биле во можност да jа запознаеме со некоj наш другар/колега , ама еве не сме се труделе доволно.
Балкански родители знаат скроз да забегаат кога едно од децата поготово па женско како во случајов ако надмине 30+ и не е мажено, што е уште повеќе жално наместо услуга и прават уште поголема штета. Кој маж ќе трпи таква скроз разгалена жена ? :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom