Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.482
Dali drugite 49 parovi odele 10 god I prekinale?
Jas ne znam par sto se vo vrska tolku vreme, edni se ete 8 god I na drugi ne mi teknuva, site ili prekinale ili se zemale.
da toa sakav da kazam, ili brak ili fajron dosta porano od toa. Generalno site so pocnale kako pomladi ako ne preziveat do godinite pogodni za brak toa e.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Фала ви на сите што вративте, не можам сите да ве цитирам и да ви вратам, да ви заблагодарам за мислењето. Иначе ова не е скорешно, се деси пред пола година од прилика, јас бев аут оф таун некој период и оладив малце. Се немам видено со никого. Потребно ми беше туѓо мислење и друга перспектива чисто ради една работа. Се враќам за месец дена дома, и ситуацијата е малце комплицирана. Другариве се зимаат, прават свадба на пролет, јас и типката ќе имаме некоја заедничка улога у свадбава и нема да можам да ја игнорирам, ќе морам да се понашам некако :ROFLMAO:. Значи нема бегање од нејзе, ќе се гледаме сигурно.

Не сум мало детиште, не ми треба совет како да се понашам со девојка, ама потребна ми беше малку друга перспектива додека да се договорам сам со себе како да пристапам и како да се понашам. Пошто она не е некој што можам да го игнорирам, ќе ми биде дел од животот, неизбежно е тоа. Другаров ми е како брат, клучеви од дома си имаме разменето, фамилија ми е. И она ќе игра голема улога во неговиот живот исто така.

Повеќето работи што ги кажавте само ми го потврдија тоа што веќе го мислев, и јасно ми е што треба да правам ама сепак. Не можам да негирам дека се испичкав, дека ми е криво, дека требаше да направам нешто чисто ради главата мирна да ми седи. И сега ми се мотаат глупости низ глава. А тоа е увек лошо.
Бјежи и не окречи се сине :)
 
Член од
29 ноември 2017
Мислења
70
Поени од реакции
21
Ajde devojki dajte sovet 37 godini sum razveden so deca i pocnuvam nekoja vrska se ok tera na prv sostanok im kazuvam kakva mibe situacija i ke pomine nedela dve i ne se javuvaat poveke ili ke pisat mozebi ke zgresam ali imas minato tolku i idev godina dena so edna taman se da bide kako treba probuvavme za dete ne uspea i nejzinite naucija deka sum raVeden ja pritisnaa i se otkaza duri sega skoroto. Mi kaza mora da se omazam familija da oformam deka sum 28 godini veke pa ke najdam nekoj se za familijata ajde kazete mi vie sto da pravam razveden kako otfrlen od svet
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Ajde devojki dajte sovet 37 godini sum razveden so deca i pocnuvam nekoja vrska se ok tera na prv sostanok im kazuvam kakva mibe situacija i ke pomine nedela dve i ne se javuvaat poveke ili ke pisat mozebi ke zgresam ali imas minato tolku i idev godina dena so edna taman se da bide kako treba probuvavme za dete ne uspea i nejzinite naucija deka sum raVeden ja pritisnaa i se otkaza duri sega skoroto. Mi kaza mora da se omazam familija da oformam deka sum 28 godini veke pa ke najdam nekoj se za familijata ajde kazete mi vie sto da pravam razveden kako otfrlen od svet
Ако си се развел, не си умрел.
Тоа што те избегнуваат откако ќе им кажеш дека имаш деца и пропаднат брак зад себе, значи дека не се спремни да те прифатат таков каков што си. А врската/бракот значи прифаќање на партнерот со сите негови позитивни и негативни страни, прифаќање на неговото минато и багаж.

Што значи тоа „пробувавме за дете не успеа“?
28 годишна девојка што бара мажјак за приплод? 28 годишна девојка по секоја цена МОРА да се мажи? 28 годишна девојка што не е во состојба да донесе сопствена одлука за сопствениот живот, туку треба да чека домашните и „се за фамилијата“?
Запали кандило, 3 пати испеј ја Оче наш и биди среќен што те откачила :icon_mrgr:
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Ако си се развел, не си умрел.
Тоа што те избегнуваат откако ќе им кажеш дека имаш деца и пропаднат брак зад себе, значи дека не се спремни да те прифатат таков каков што си. А врската/бракот значи прифаќање на партнерот со сите негови позитивни и негативни страни, прифаќање на неговото минато и багаж.

Што значи тоа „пробувавме за дете не успеа“?
28 годишна девојка што бара мажјак за приплод? 28 годишна девојка по секоја цена МОРА да се мажи? 28 годишна девојка што не е во состојба да донесе сопствена одлука за сопствениот живот, туку треба да чека домашните и „се за фамилијата“?
Запали кандило, 3 пати испеј ја Оче наш и биди среќен што те откачила :icon_mrgr:
А што треба, да гледа деца што не ги родила и да им глуми мајка цел живот?
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
А што треба, да гледа деца што не ги родила и да им глуми мајка цел живот?
Еве тоа е тој балкански менталитет. Таа малограѓанштина. Демек ако некој се развел, останал вдовец, само затоа што има дете, треба да остане доживотно сам? За него животот завршил? Ако се развел и починал брачниот другар, значи дека луѓето треба да бегаат од него?

Зошто побогу некој би требало да глуми нечија мајка?
Детето/децата веќе си имаат 1 мајка и таа никој не може да ја замени. Нити пак некоја треба воопшто да заменува некого.
Дали си слушнал за респект, почитување? Детето не треба да претставува товар, баш напротив, со воспоставување на добра комуникација, со меѓусебно почитување може да функционира најнормално.
Не секој може да се носи со таква ситуација, ама стави се на нечие место, како ти би реагирал доколку утре останеш разведен или не дај боже вдовец, според коментаров веројатно би преминал во целибат.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Еве тоа е тој балкански менталитет. Таа малограѓанштина. Демек ако некој се развел, останал вдовец, само затоа што има дете, треба да остане доживотно сам? За него животот завршил? Ако се развел и починал брачниот другар, значи дека луѓето треба да бегаат од него?

Зошто побогу некој би требало да глуми нечија мајка?
Детето/децата веќе си имаат 1 мајка и таа никој не може да ја замени. Нити пак некоја треба воопшто да заменува некого.
Дали си слушнал за респект, почитување? Детето не треба да претставува товар, баш напротив, со воспоставување на добра комуникација, со меѓусебно почитување може да функционира најнормално.
Не секој може да се носи со таква ситуација, ама стави се на нечие место, како ти би реагирал доколку утре останеш разведен или не дај боже вдовец, според коментаров веројатно би преминал во целибат.
Лесно е на друг да солиш памет. Ајде ти стависе во ситуација да си слободна и да имаш можност да бираш дали ќе одбереш некој слободен маж или ќе одбереш некој женет со деца да се грижиш и за мажот и за децата?
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Лесно е на друг да солиш памет. Ајде ти стависе во ситуација да си слободна и да имаш можност да бираш дали ќе одбереш некој слободен маж или ќе одбереш некој женет со деца да се грижиш и за мажот и за децата?
Љубовта, привлечноста или ја има или ја нема. Толку е просто и едноставно.
Доколку утре некој што има пропаднат брак и дете/деца позади себе, не би ми пречело да бидам со него, доколку тој е личноста што ме исполнува, доколку тој е личноста која ја сакам. Битен е човекот, а не слободен или разведен. Затоа што секому може да му се случи.
Јас нема да глумам ничија мајка, туку би очекувала почитување. Децата не се виновни што нивните родители одлучиле да се разведат или едноставно заради сплет на околности останале сами. На тие деца не им треба друга мајка. Би ги почитувала како деца на човекот за кого сум одлучила да ми биде мој партнер.

Ете јас се ставив во таква ситуација. Сега стави се ти, ете на 37 години се разведуваш и имаш 1 дете. Тука треба да заврши твојот живот?
 
Последно уредено:
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.250
Поени од реакции
3.174
Ако си се развел, не си умрел.
Тоа што те избегнуваат откако ќе им кажеш дека имаш деца и пропаднат брак зад себе, значи дека не се спремни да те прифатат таков каков што си. А врската/бракот значи прифаќање на партнерот со сите негови позитивни и негативни страни, прифаќање на неговото минато и багаж.

Што значи тоа „пробувавме за дете не успеа“?
28 годишна девојка што бара мажјак за приплод? 28 годишна девојка по секоја цена МОРА да се мажи? 28 годишна девојка што не е во состојба да донесе сопствена одлука за сопствениот живот, туку треба да чека домашните и „се за фамилијата“?
Запали кандило, 3 пати испеј ја Оче наш и биди среќен што те откачила :icon_mrgr:
А што е лошо што сакала да си има нејзино дете?
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Љубовта, привлечноста или ја има или ја нема. Толку е просто и едноставно.
Доколку утре некој што има пропаднат брак и дете/деца позади себе, не би ми пречело да бидам со него, доколку тој е личноста што ме исполнува, доколку тој е личноста која ја сакам. Битен е човекот, а не слободен или разведен. Затоа што секому може да му се случи.
Јас нема да глумам ничија мајка, туку би очекувала почитување. Децата не се виновни што нивните родители одлучиле да се разведат или едноставно заради сплет на околности останале сами. На тие деца не им треба друга мајка. Би ги почитувала како деца на човекот за кого сум одлучила да ми биде мој партнер.

Ете јас се ставив во таква ситуација. Сега стави се ти, ете на 37 години се разведуваш и имаш 1 дете. Тука треба да заврши твојот живот?
Јас едно те прашувам ти друго одговараш. Нема разбирачка со тебе
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Јас едно те прашувам ти друго одговараш. Нема разбирачка со тебе
Јас ти одговорив на тоа како јас би постапила, ама не гледам дека ти воопшто одговори како ти би постапил во таква ситуација?
Автоматски споено мислење:

А што е лошо што сакала да си има нејзино дете?
Нема ништо лошо да сака да има нејзино дете. Има лошо во тоа некој на 28 години не е во состојба сам да донесува сопствени одлуки, туку да има изговор „мора да се мажам и се за фамилијата“
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Е ок де, може така е растена, да се мажи и да има нејзино дете.
Пак е нејзин избор, колку и да е под некакво влијание.

А може и тоа што е разведен и со деца не е единствената причина што врските не траат.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
А може и тоа што е разведен и со деца не е единствената причина што врските не траат.
Секако.
Муабетот ми беше дека децата не би требало да претставуваат проблем, доколку тој/таа е некој кого го сакаш.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.250
Поени од реакции
3.174
Нема ништо лошо да сака да има нејзино дете. Има лошо во тоа некој на 28 години не е во состојба сам да донесува сопствени одлуки, туку да има изговор „мора да се мажам и се за фамилијата“
Како не е способна, ете одлучила дека не сака со него зашто неможат да имаат деца. Сака да си оформи фамилија и нема ништо лошо во тоа, тотално на место си е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom