Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
4 јануари 2009
Мислења
91
Поени од реакции
5
Абе незнам ни што да правам ни што да мислам... Последен пат кога бев кога излеговме на вечера со нејзинотот друштво во парови сите ја зезаа дека кога била со мене била многу поразлична, дека сум и го завртел паметот јас. :) Чудно и необјасниво ми е како е можно 2 дена пред да ми каже дека е готово, се си беше супер, ми кажуваше дека ме сака дека и недостигам дека едвај чека да се видиме пак...????????
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Абе незнам ни што да правам ни што да мислам... Последен пат кога бев кога излеговме на вечера со нејзинотот друштво во парови сите ја зезаа дека кога била со мене била многу поразлична, дека сум и го завртел паметот јас. :) Чудно и необјасниво ми е како е можно 2 дена пред да ми каже дека е готово, се си беше супер, ми кажуваше дека ме сака дека и недостигам дека едвај чека да се видиме пак...????????
Можеби проценила дека тоа што ѝ е нејзе убаво со тебе не е толку значајно како кога е ангажирана околу семејството. И дека сите од семејството се бунат што е со тебе.

Можеби семејството ѝ влијае повеќе отколку што ти сакаш да ѝ влијае. Но тоа е нејзина одлука, не твоја.

Барај друга и усреќи ја на ист начин на којшто си ја усреќил оваа. Нема да биде исто, но ќе биде поразлично на оној начин на којшто не си знаел дека можеш некоја да усреќиш и таа тебе. Претходнава си ја апсолвирал - време било да си замине; тоа ќе се случело на овој или оној начин (во најдобар случај, ако ти си умрел прв и си ја оставил неа или таа умрела прва и те оставила тебе, после цел живот поминат заедно).

Резиме од оваа врска: ти твојата партнерка знаеш да ја усреќиш. Тоа можеш да го направиш пак. Дали ќе го направиш или ќе си го губиш времето во тага и премислување, тоа е твој избор. Мој совет (од искуство): немој да мислиш и усреќи друга.


Со лесно.
 
Член од
4 јануари 2009
Мислења
91
Поени од реакции
5
Ja osekjam kako srodna dusa. Od nekolkute sto gi imav taa najveke mi odgovarase vo se. Uste od prviot pat koga ja vidov nesto razbudi dlaboko vo mene sto na prethodnite ne im uspealo. Fala na sovetite. Ke treba da prezemam nesto samo po priroda sum takov, ke treba da pomine malku vreme vaka :(
 
D

devojcence

Гостин
vladus rekov ne kazuvam mislenja i soveti posto neznam dali se tocni i nemora da se tocni megjutoa koga ke se spomnuva familija vaka taka da znaes deka ne te saka. zalnoto e sto nema da ja zaboravis nikad od iskustvo ti go kazuvam ova. najdi si nekoja za onaka i uzivaj so taa. ovaa umrela tolku.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Зашто вака негативни совети бе, какво баталување туку-така. @Vladus тешко некој конкретен валиден совет да ти дадам друже, али пробај разговарај со неа директно, ако мислиш дека семејството и е причината, прашај ја конкретно тоа, нека ти каже искрено. Ако признае дека е тоа проблемот, можеби добар следен чекор би било да пробаш да се запознаеш со нејзините родители, и тие се луѓе, би требало да сфатат или барем да пробаат да поразговараат со тебе и ти да знаеш на што си. Нема што да изгубиш, ако многу ја сакаш пробај го тоа, што знаеш што може да се случи ако не се откажеш :)
 
D

devojcence

Гостин
cim se mesa nekoj tret ne go biva, toa radi toa taka sme mu odgovorile. ne e samo da go tapsas po ramo nekoj.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.133
Поени од реакции
15.979
Ja osekjam kako srodna dusa. Od nekolkute sto gi imav taa najveke mi odgovarase vo se. Uste od prviot pat koga ja vidov nesto razbudi dlaboko vo mene sto na prethodnite ne im uspealo. Fala na sovetite. Ke treba da prezemam nesto samo po priroda sum takov, ke treba da pomine malku vreme vaka :(
Тогаш остави да помине некое време, не премногу и разговарај, т.е пробај да разговараш пак.
Во право си дека не може некој толку често и нагло да смени мислење, но веројатно нејзините и влијаат многу. Ако ти рече пак дека не сака ништо, тогаш останува на тоа дека таа си направила одлука со која си е задоволна и ти веќе не можеш ништо околу тоа.
 
Член од
5 април 2014
Мислења
30
Поени од реакции
25
Ај ВЕ МОЛАМ за совет!
Бев во 3 годишна врска со една девојка. Јас сум од село а таа е од град и одржувавме врска на далечина меѓутоа далечината и се останато не беше проблем се додека не ја фатеше кризен период и тогаш нити ми пишуваше нити ми се јавуваше нити пак сакаше јас да ја барам некои 3-4 дена па ќе ми пишеше да ми каже дека повеќе неможе со мене и толку (се случи 2-3 пати додека бевме во врска). Ја сакам многу а знам и таа дека ме сака. Секогаш кога правевме нешто заедно таа многу се радуваше и многу често ми викаше дека кога е со мене заборава на се останато дека ја правам многу среќна, дека и е многу убаво со мене, дека ја разбирам за се и дека сака така и да остане. Ме запозна со цело нејзино друштво и со колешките од работа и сите ме прифатија и ме почитуваа многу. Имавме планови да се преселам јас во нејзиниот град и да живееме заедно меѓутоа не се снајдовме како што треба и јас се вратив. Е сега, бидејќи претходно се плашеше како ќе биде пред некое време некако собра храброст им кажа на нејзините дека е со мене во врска и тие почнале да и се противат да зборуваат секако за мене, и вршеле притисок за да се тргне од мене итн... Пред една недела бев отиден во нејзиниот град и и пишав дека сакам да се видиме барем на 5 мин иако знаев дека е на работа и неможе да излегува кога ќе сака и на тоа ми врати дека неможе да се видиме. После тоа ми пиша на фб дека неможе повеќе да биде со мене дека не ме сакала исто како порано дека неможела да одржува врска на далечина и дека тоа не го осекја од сега туку подолго време, дека не сакала да живее во село.... Кога ми кажа така јас и реков дека последниот пат кога се видовме пред 3 недели не ми изгледаше воопшто така и дека не и верувам во тоа што кажува. Ми рече као демек тогаш се обидела да даде втора шанса на врската ама видела дека не оди, али јас не верувам дека е така зошто ја познавам многу добро и осекјам дека ме излажа. Причината зошто така наеднаш се промени спрема мене мислам дека е во нејзините родители зашто како што кажав погоре и вршат многу голем притисок, ја навредуваат и зборат се и сешто ја окривуваат за се. И сега еве веќе недела дена не контактираме воопшто. :(

P.S. Неколку пати ми напомена дека од поодамна имале некој проблем фамилијарен и дека неможело да се најде решение. И плус има сестра помалечка, многу е добра и приврзана е многу за неа и ми викаше дека што и да се деси од неа не се разделува.

Дали после ова мислите дека пак би ме побарала и како би можел да и помогнам, да ја охрабрам???
Има разни луѓе. Има такви што за љубовта би жртвувале се, па дури и семејството, а има и такви на кои семејството им е на прво место, и неможат да одат против своите родители. Во твојот случај била со тебе три години, ти викала дека со тебе е среќна, дека те сака па дури и сте ја планирале иднината, не би се откажала така лесно ако се тоа било вистина, би можела барем малку да се потруди, да разговара со нејзините, да се дојде до некое решение поволно за сите. А таа толку лесно се откажува што е многу сомнително, и дали нејзините родители се навистина причината или можеби изговор, зад кој се кријат нејзините лични интереси што и директно ти го кажала (не сакала да живее на село) ?? Таква не ти треба.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Ja osekjam kako srodna dusa. Od nekolkute sto gi imav taa najveke mi odgovarase vo se. Uste od prviot pat koga ja vidov nesto razbudi dlaboko vo mene sto na prethodnite ne im uspealo. Fala na sovetite. Ke treba da prezemam nesto samo po priroda sum takov, ke treba da pomine malku vreme vaka :(
Vo se ti odgovarala? Kako toa?
Ti zivees vo selo, ona vo grad.
Vo MESTO NA ZIVEENJE ne si odgovarate.
Biten element na edna vrska. Si odgovarale hahahhah :-D
Porano koa nemalo telefoni, skype, viber, fb.. Znaes kako odrzuvale vrska na dalecina?
Ne odrzuvale.
Vrskava e utka u sam pocetok.
I da ne e utka u pocetok, utka e. Poso nejzinite te mrazat. Ne se toa drugarki, pa da gi otkaci da ne gi gledas. Roditeli. Teska utka. Pri sekoja karanica ke bide "Ete ti kazav deka ne treba da se mazis za ovoj", za sekoja sitnica ke ti obesuvaat. Cel zivot.
Postojano ke bide pod vlijanie nivno. Ete gledas i sega ti raskinuva "Nejkam na selo da ziveam".
Pa koj saka vo Makedonija toa... Samo obratno site sakaat.
Ako mozes da gi trpis...bori se, razvod sekogas postoi :-D
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Vo se ti odgovarala? Kako toa?
Ti zivees vo selo, ona vo grad.
Vo MESTO NA ZIVEENJE ne si odgovarate.
Biten element na edna vrska. Si odgovarale hahahhah :-D
Porano koa nemalo telefoni, skype, viber, fb.. Znaes kako odrzuvale vrska na dalecina?
Ne odrzuvale.
Vrskava e utka u sam pocetok.
I da ne e utka u pocetok, utka e. Poso nejzinite te mrazat. Ne se toa drugarki, pa da gi otkaci da ne gi gledas. Roditeli. Teska utka. Pri sekoja karanica ke bide "Ete ti kazav deka ne treba da se mazis za ovoj", za sekoja sitnica ke ti obesuvaat. Cel zivot.
Postojano ke bide pod vlijanie nivno. Ete gledas i sega ti raskinuva "Nejkam na selo da ziveam".
Pa koj saka vo Makedonija toa... Samo obratno site sakaat.
Ako mozes da gi trpis...bori se, razvod sekogas postoi :-D
Разликата во далечина меѓу село и град може да биде како од Карпош до Лисиче... што си е таман.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
You're missing the point.
Vo selo rabotat na њиву, a u grad u kancelarija.
Razum?
Aааа он е сељак и само од село треба да брка такви што работат по ниви, а она од град и мора да брка нафурани дечки у костими со саати и картички и кариера? Тоа ти е поентата?
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
ехее она да била од село, а он од град и те како би се одржала таа врска. Родителите би биле душички:D
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
Дискусија за селско момче и градска девојка..
Знаете има многу поговорки околу тоа. Ама ке бидам јасна... Човекот од село може да биде илјада пати попаметен од оној од град..
Пуфла една, не сакала во село да живее.. Црева ке и истечат, ке и се гади од молзеното млеко и ке се измори додека брка кокошки да фати една и да ја заколи за ручек. :rolleyes:
Таа не е навикната на таква работа туку се да и биде сервирано на златен тањир...Мамина маза, татина миленичка :pipi:
Него.. што сакам да кажам. Уште кога се вади со родителите знаеш дека ова е само еден беден изговор...
Ај да речеме вистина е, штом таа дозволила да се мешаат нејзините во нејзината врска како би било кога би биле во брак? Ке ви бираат спалната соба?
И после 3 години и дошло на памет раскин заради родителите? Тука нешто друго мириса.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Aааа он е сељак и само од село треба да брка такви што работат по ниви, а она од град и мора да брка нафурани дечки у костими со саати и картички и кариера? Тоа ти е поентата?
Pretty much.
Moze da brka i od tamu vamu, ama prvo treba da bide nafuran decko so saati i karticki i kariera (ako toa e tvojata definicija za decko od grad) :-D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom