Јосип Броз Тито - Црвено и Црно

Какво е вашето генерално мислење за Тито?

  • Позитивно, направил добри дела за Македонија и Македонците.

    Гласови: 30 37,5%
  • Негативно, им наштетил на Македонија и Македонците.

    Гласови: 39 48,8%
  • Немам став.

    Гласови: 11 13,8%

  • Вкупно гласачи
    80
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Во таа теоретска федерација Македонија би имала статус на автономна област или република, што значи ќе ја владеат Македонци. Како може да биде поделена меѓу другите држави ако ја владеат Македонци и ако сите се Македонци во неа?

Абе седи таму ти со бугари и грци ќе имаш автономна област македонија. Абе не зезај па кога ќе се делеше југосалвија ен живееја до вчера братск исрби и хрвати? Абе кумови и роднини меѓу себе се колеа не па бугари и грци кога ќе треба д алапаат од територија на македонија тоа би било покољ. Затоа викам јас дека убаво рекол ТИТО не е дојдено времето за обединета Македонија. Се надеваме можеби кој знае, дека оваа наша генерација ќе го дочека тоа обединување, дали преку ЕУ или на некој друг начин останува да видиме затоа што тоа јас верувам дека ќе се случи еден ден.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Edno se zelbi, a sosema drugo moznostite kako sega taka i togas Makedon samo sto toa i denes nekoj ne moze da go razbere , a ne pak toa da go ocekuvame togas vo ona ludo vreme koga se krsele kopjata na ovie prostori pomegju golemite sili.
I denes treba da znaeme kolku ni e dolga cergata , a ne samo da se cukame vo gradi i da si zamisluvame zelbicki so bi sakale da bide.
Znaci ako se saka Egejska Makedonija na toa treba da se raboti so generacii da se izdvojat ogromni sredstva i resursi, a mozebi i ke treba da padne dosta krv za da se ostvari zelbata na mnogu Makedonci.
Znaci ke treba koga ke se steknat uslovi mozebi da se zeme puska vo raka i da se gine za Egejska Makedonija protiv nadmoken neprijatel koj ima mnogu pati pogolemi kapaciteti od nas.
Значи ти како што велиш ние секогаш сме тие што треба други да ги сфатиме зошто морале така да направат, а не онака како што требало да биде добро за нас. Ние сме тие што треба да разбереме дека 1913 година морале да не разделат, 1948 год, во граѓанската војна морал Тито да им сврти грб на Македонците и да им ја затвори границата, ние сме тие што требале да го примиме Темпо за да ни ја „реформира“КПМ оти ние сме глупи и не разбираме, ние сме тие што моравме да го разбереме градењето на тешката индустрија во т.н. петогодишни планови за обнова на СФРЈ да ја гради во Србија, Хрватска итн. ние треба да сфатиме дека морал да го уништи Ченто затоа што така морало да биде. Ние сме.... Ова е таа заблуда што Тито ни ја всади па сега многу негови наследници дипломци од кумровечката школа ни ги перат мозоците како мораме да правиме компромиси зошто така мора да биде. Ако ги ставиме нештата што Тито ги направи за Македонија и оние што не ги направи на кантар, ќе видиме дека тој всушност ништо конкретно не правеше за Македонија туку и она што го доби Македонија е благодарение на сопствените сили и напори на борците и хероите што се жртвуваа за Македонија. Тито повеќе доби од Македонија отколку што Македонија воопшто доби од него. Се што добивме беше заради тогашните гео-политички интереси на големите сили, но за жал изгубивме дупло. Тито е бледа дамка од нашата историја и никако поинаку.
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
Ти гарантирам дека тогаш биле најидеалните услови за соединување на сите делови од Македонија. Било преку федерација, конфедерација, автономија на тој дел и сл. Тогаш се кроеле плановите за сите држави и за сите народи. Ако Тито црвсто се заложел би можел да дојде барем до компромис, т.е. формирање на Балканска федерација или федерација на Југославија со Грција или со Бугарија, каде де факто би била и официјализирана Обединета Македонија и сите етнички Македонци би живееле во единствена држава.

Povekje od jasno e deka takvo nesto ne bilo vozmozno bidejki zonite na vlijanie vekje bile odredeni 1944 godina so konferenciite na sojuznicite na Jalta i Teheran.So tie linii na razgranicuvanje se slozil i Staljin koj vo toj moment ja imal nasilnata armija vo evropa pa zatoa navistina neverojatno e od nasa strana da barame od Tito vo toj moment da trgne protiv golemite sili koga uste ja nemal kontrolata ni vo sopstvenata zemja koja bila rascepkana na mnogu zoni i seuste se vodele borbi so Germancite vo 1/3 od zemjata.Baska sto ne sme imali nikakvi kapacitei da trgneme na Solun ni covecki ni tehnicki , a ni politicki bidejki Britancite sakale jaka Grcka drzava koja ke bide zapaden sojuznik vo podocnezniot zaplet i ladnata vojna so Sovetskiot Sojuz.Taa pozicija Grcija ja ima i do den denesen za Zapadot koj bas od tie pricini i ja podrzuva vo taa merka i na nasa zalost koj znae koga toa ke se smeni bidejki i od avion se gleda deka i na Rusija i odgovora silna Grcija koja moze da ponudi mnogu povekje odkolku sto moze Makedonija.
Znaci nie morame da balansirame ili ke ne snema, a za toa balansiranje maher roden bese bas Josip Broz Tito koj duri si stvori i svoj blok vo svetot za da si ja razraboti svojata ekonomija i da si ima otvoreni ogromni pazari za Jugoslovenskite proizvodi, kako i evtini resursi i repromaterijali koi sme gi dobivale po povlasteni ceni od Nevrzanite sto e genijalna rabota i den denes mnogu politicari mu zaviduvaat na Tito bas zaradi tie prasanja i ne mozat ni da mu prismrdat po toa prasanje.A za ovie nasive denesnive politicari ne sakam ni da zboruvam bidejki se zivi grehcinja vo odnos na politicar i diplomat kakov bese TITO!!!
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Абе седи таму ти со бугари и грци ќе имаш автономна област македонија. Абе не зезај па кога ќе се делеше југосалвија ен живееја до вчера братск исрби и хрвати? Абе кумови и роднини меѓу себе се колеа не па бугари и грци кога ќе треба д алапаат од територија на македонија тоа би било покољ. Затоа викам јас дека убаво рекол ТИТО не е дојдено времето за обединета Македонија. Се надеваме можеби кој знае, дека оваа наша генерација ќе го дочека тоа обединување, дали преку ЕУ или на некој друг начин останува да видиме затоа што тоа јас верувам дека ќе се случи еден ден.
Зоте, во таа автономна област влегуваат етничките македонски територии што значи најголем процент во нив живеат Македонци. Хипотетички, за тие 50 години тие би создале република Македонија и тука не би имало мешање од грчка и бугарска страна. Плус, 68000 километри квадратни се голема територија, а и Македонците не ќе стојат како статуи пред налетот на Бугарите и Србите. Други биле политичките консталации во 1912-1913 ако алудираш на тоа време (на грчкиот, српскиот и бугарскиот грабеж на Македонија). Значи, да заклучам, автономна Македонија, макар и во склоп на поширока балканска федерација би било идеално решение, со тоа што тоа е и историска награда за неправдата од Букурешт 1913, а и би било задоволување на обесправениот македонски народ.
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
Значи ти како што велиш ние секогаш сме тие што треба други да ги сфатиме зошто морале така да направат, а не онака како што требало да биде добро за нас. Ние сме тие што треба да разбереме дека 1913 година морале да не разделат, 1948 год, во граѓанската војна морал Тито да им сврти грб на Македонците и да им ја затвори границата, ние сме тие што требале да го примиме Темпо за да ни ја „реформира“КПМ оти ние сме глупи и не разбираме, ние сме тие што моравме да го разбереме градењето на тешката индустрија во т.н. петогодишни планови за обнова на СФРЈ да ја гради во Србија, Хрватска итн. ние треба да сфатиме дека морал да го уништи Ченто затоа што така морало да биде. Ние сме.... Ова е таа заблуда што Тито ни ја всади па сега многу негови наследници дипломци од кумровечката школа ни ги перат мозоците како мораме да правиме компромиси зошто така мора да биде. Ако ги ставиме нештата што Тито ги направи за Македонија и оние што не ги направи на кантар, ќе видиме дека тој всушност ништо конкретно не правеше за Македонија туку и она што го доби Македонија е благодарение на сопствените сили и напори на борците и хероите што се жртвуваа за Македонија. Тито повеќе доби од Македонија отколку што Македонија воопшто доби од него. Се што добивме беше заради тогашните гео-политички интереси на големите сили, но за жал изгубивме дупло. Тито е бледа дамка од нашата историја и никако поинаку.
Krali Marko nema potreba da se rapravame bidejki najdobar pokazatel na istorijata e denesnicata.Sporedi ja denes Makedonija so Slovenija na primer i se e povekje od jasno nema potreba so da se komentira.Ocigledno e deka Tito i KPJ morale da sozdadat ovdeka organizacija koja ke gi udri temelite na novata i moderna Makedonska drzava bidejki prethodno i ako imalo organizacija i lugje bugarite gi unistile i dotepale so okupacijata sto ja srpoveduvale.
I vo taa reorganizacija koja ja izvrsil Svetozar Vukmanovik Tempo jas ne gledam nisto lose bidejki ako ja nemalo denes ne ke imavme ni jazik ni identitet nitu pak drzava ma kolku i da se borel za toa Makedonskiot narod vo istorijata.I denes gledame deka Evropa i golemite sili se protiv ovoj narod i ovaa drzava i deka so site sili gledaat da go unistat ona za sto Makedonskiot narod se borel so generacii so svesrdna podrska na nasite politicari na koi isto taka ne im e svote ni ovaa drzava ni ovoj narod koj go opljackaa i dovedoa na prosjacki stap a drzavata pred celosen kolaps.
Mozebi ne se slagas so toa no Josip Broz Tito ima ogromno znacenje i za Makedonija i za Makedonskiot narod koj da bideme na jasno samiot si ja izbori slobodata i pobedata i se pridruzi na drugite Jugoslovenski narodi vo ramnopravna zaednica na Jugoslovenskite narodi kade za prv pat Makedonecot imase pravo da se deklarira kako Makedonec , da zboruva na Makedonski Jazik , da uci i pisuva na Makedonski Jazik, i sekako da sozdava podobra idnina za svoite sledni generacii sto ne bese slucaj so vekovi nanazad.
E pa ako toa ne e nesto od ogromen znacaj jas ne znam sto e togas???
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
Тито, човекот кој од Македонците сакаше да направи вештачка нација - Југословени.

Негативна личност.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Тито, човекот кој од Македонците сакаше да направи вештачка нација - Југословени.

Негативна личност.
Aj ne zaebaaaj, samo togas vsusnost i navistina bea MAKEDONCI, nesto sto duri ni sega so surija "makedonski" drzavnici i mnoogu zelba...NIKAKO NE IM USPEVA... :)
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Krali Marko nema potreba da se rapravame bidejki najdobar pokazatel na istorijata e denesnicata.Sporedi ja denes Makedonija so Slovenija na primer i se e povekje od jasno nema potreba so da se komentira.Ocigledno e deka Tito i KPJ morale da sozdadat ovdeka organizacija koja ke gi udri temelite na novata i moderna Makedonska drzava bidejki prethodno i ako imalo organizacija i lugje bugarite gi unistile i dotepale so okupacijata sto ja srpoveduvale.
I vo taa reorganizacija koja ja izvrsil Svetozar Vukmanovik Tempo jas ne gledam nisto lose bidejki ako ja nemalo denes ne ke imavme ni jazik ni identitet nitu pak drzava ma kolku i da se borel za toa Makedonskiot narod vo istorijata.I denes gledame deka Evropa i golemite sili se protiv ovoj narod i ovaa drzava i deka so site sili gledaat da go unistat ona za sto Makedonskiot narod se borel so generacii so svesrdna podrska na nasite politicari na koi isto taka ne im e svote ni ovaa drzava ni ovoj narod koj go opljackaa i dovedoa na prosjacki stap a drzavata pred celosen kolaps.
Mozebi ne se slagas so toa no Josip Broz Tito ima ogromno znacenje i za Makedonija i za Makedonskiot narod koj da bideme na jasno samiot si ja izbori slobodata i pobedata i se pridruzi na drugite Jugoslovenski narodi vo ramnopravna zaednica na Jugoslovenskite narodi kade za prv pat Makedonecot imase pravo da se deklarira kako Makedonec , da zboruva na Makedonski Jazik , da uci i pisuva na Makedonski Jazik, i sekako da sozdava podobra idnina za svoite sledni generacii sto ne bese slucaj so vekovi nanazad.
E pa ako toa ne e nesto od ogromen znacaj jas ne znam sto e togas???
Само сакам да кажам дека Македонија повеќе му требаше на Тито во тоа време отколку Тито на Македонија. Тито кога ја создаваше НРЈ за да владееше мораше да го признае идентитетот на Македонците и Македонија од едноставна причина што по распадот на Кралството Југославија тој не можеше ништо друго да направи освен држава во која довчерашното мнозинско угнетувано население го сврти кон себе. А за да го сврти мора да го придобие. Затоа велам дека Македонија повеќе му требаше отколку тој на Македонија. И да не заборавиме нашиот дел од Македонија стапил во федерација со желба и убедување дека и другите окупирани делови на Македонија ќе помогне да се припојат . Од сето тоа останала само лага и една голгота на Егејскиот дел на Македонија и Пиринскиот.
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Se eksperti na forumov, rodeni po 1991 godina. Kolku li se relevevantni nivnite mislenja zadoeni so moderen nacionalizam? Mozebi i bi bile relevantni dokolku bi se zaprasale...sto bese so Makedoncite vo Yugoslavija na celo so Srpskiot Kral decenii pred Tito??Sto ke bese so Makedoncite , ako ne se pojavese figura kako Tito, so vizija,i stremez da ne se negira ona sto postoi vo Makedonija(Makedonskata nacija), za razlika od negovite prethodnici, koi site znaeme kako gi tretiraa nasite.
I zosto Makedoncite, koi bile tolku hrabri i se borele za nezavisna Makedonija, cekale celi 25-35 godini od Balkanskite vojni, da se pojavi nekoj kako Tito, za da izdejstvuvaat svoja drzava, ako bile tolku silni i vlijatelni zosto toa ne go napravile prethodno za vreme na SHS monarhijata???Neli samite se izborevme za svoja drzava, no zosto vo vremeto na Tito, a ne prethodno???

Ah deca....:toe::toe:
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Se eksperti na forumov, rodeni po 1991 godina. Kolku li se relevevantni nivnite mislenja zadoeni so moderen nacionalizam? Mozebi i bi bile relevantni dokolku bi se zaprasale...sto bese so Makedoncite vo Yugoslavija na celo so Srpskiot Kral decenii pred Tito??Sto ke bese so Makedoncite , ako ne se pojavese figura kako Tito, so vizija,i stremez da ne se negira ona sto postoi vo Makedonija(Makedonskata nacija), za razlika od negovite prethodnici, koi site znaeme kako gi tretiraa nasite.
I zosto Makedoncite, koi bile tolku hrabri i se borele za nezavisna Makedonija, cekale celi 25-35 godini od Balkanskite vojni, da se pojavi nekoj kako Tito, za da izdejstvuvaat svoja drzava, ako bile tolku silni i vlijatelni zosto toa ne go napravile prethodno za vreme na SHS monarhijata???Neli samite se izborevme za svoja drzava, no zosto vo vremeto na Tito, a ne prethodno???

Ah deca....:toe::toe:
Причинско-последичен тек на она што не можело и што се случило е Втората Светска војна.
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Причинско-последичен тек на она што не можело и што се случило е Втората Светска војна.
A velis demek vo Ivata svetska vojna ne mozelo da se sluci toa sto se slucilo vo IIta svetska vojna? Se razbira, Tito ne bil isto sto i Kralot, koj sekogo prekrstil na -ic

Da ne bese Tito, i revolucijata vo Yugoslavija so otfrlanje na monarhijata, Makedonija denes ke bese vo ista situacija kako Egejska Makedonija..negirana, asimilirana, i na rab na isceznuvanje...

Samo da se pluka bez vrska, i bez poznavanje na rabotite..:helou:
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
A velis demek vo Ivata svetska vojna ne mozelo da se sluci toa sto se slucilo vo IIta svetska vojna? Se razbira, Tito ne bil isto sto i Kralot, koj sekogo prekrstil na -ic

Samo da se pluka bez vrska, i bez poznavanje na rabotite..:helou:
Во Првата Светска војна т.е. на крајот (На 1 декември 2008, се обележува 90-годишнината од создавањето на Југославија. Држава која започна како хрватска идеја со цел Хрватите да се оттргнат од Австро-Унгарија и со помош на Србите да создадат своја автономија и држава. Во тоа 1918 година им се придружија и Словенците. Така се создаде кралството СХС).Ова го кажувам за да знаеш дека дотогаш немало Југославија. Потоа знаеш дека настана СССР кој доведе до засилување на движењето на пролетерјатот кој во Втората Светска војна во повеќе земји донесе ново уредување. Во тие општествени прилики само еден дел на Македонија се здоби со слобода на национално ниво. Иако имало првичен договор кај големите сили Македонија да биде независна со интерес на западните сили (мислам на цела Македонија со сите нејзини делови.
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Во Првата Светска војна т.е. на крајот (На 1 декември 2008, се обележува 90-годишнината од создавањето на Југославија. Држава која започна како хрватска идеја со цел Хрватите да се оттргнат од Австро-Унгарија и со помош на Србите да создадат своја автономија и држава. Во тоа 1918 година им се придружија и Словенците. Така се создаде кралството СХС).Ова го кажувам за да знаеш дека дотогаш немало Југославија. Потоа знаеш дека настана СССР кој доведе до засилување на движењето на пролетерјатот кој во Втората Светска војна во повеќе земји донесе ново уредување. Во тие општествени прилики само еден дел на Македонија се здоби со слобода на национално ниво. Иако имало првичен договор кај големите сили Македонија да биде независна со интерес на западните сили (мислам на цела Македонија со сите нејзини делови.
Delot koj bese pod Srpskata monarhija, a koj potpadna pod rabotnickoto dvizenje(proleterijatot kako sto go narekuvas), se zdobi so sloboda za nacionalno,kulturno,jazicno i versko izrazuvanje.
Ne znam za koj prvicen dogovor zboruvas, so koj Zapadot sakal Makedonija da ja napravi slobodna i obedineta..koga znaeme deka vo 1948-1949 godina Anglija i Amerika bea tie sto pokraj Grcija frlaa bombi vrz Makedoncite vo Egejska Makedonija. Koj crn Zapad sakal Egejska da ja odvoi od Grcija?
Zapadot bese toj koj sto ne dozvoli Tito da gi poddrzi Egejskite Makedonci(Komunisti), vo borba za nivna sloboda , i toa preku direktni zakani.
Zapadot(pokraj SSSR) bese toj sto ne dozvoli sozdavanje na Unija pomegju SFRJ i Bugarija, so koja ke se sozdadese drzava od Jadranot do Crno more...

Ako veke spomnuvas nekakov dogovor od Zapadnite zemji za sozdavanje nezavisna Makedonija vo etnicki granici, redno e i da pokazes nekoj izvor/dokaz za tie tvrdenja...
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Комити знаме, на запад веат, и песна пеат,
и песна пеат, знамето наше, во две бои,
црвено црно, на запад стои, црвеното е,
во крвта врела, за Македонски, градови села,
а црното е, за тој што жали, за гоцевите, идеали,
Вардар алеалеалеале.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom