Јеховини Сведоци

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Не е тамам, а стихот 25, дека е?
25 А за незнабошците што поверуваа ние пишавме одкако решивме да не пазат од ништо такво туку само да се воздржуваат од од идолски жртви, од крв од удавено и од блудство

Али то не менува дека Павле се очистил во храмот дека принел жртва и платил
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Што се однесува до жртвите, веќе реков дека стихот 25 не наведува и какви жртви биле во прашање. И за нив и за „плаќањето„, ќе се распрашам, пошто го немам толкувањето на „Делата....„.

Значи, сепак „нешто менува„ а тоа е предметот кој бил жртвуван и логиката на жртвувањето.
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
Znaci stvarno pojma nemas, se ti e pogresno, prvo boldiranoto, toa e totalen non sens.Библиајта им е доказно средство sto znaci deka se drzat do Svetoto Pismo do Bozjata rec do Biblijata. A toa sto idat od vrata na vrata se sledenje na zborovite na Isus koj rekol ,,odete od vrata na vrata od grad do grad od selo do selo, po cel svet sirete ja radosnata vest za doaganjeto na Carstvoto Bozje!,,. Vtoro, jehovinite svedoci se drzat do zborovite na isus ,,Po delata ke gi poznate,, i navistina nema da vidite Jehovin svedok koj ne zivee spored ona sto go propoveda, na niv ne im e vazna brojnosta oti ,,malkumina ke bidat spaseni,, i dokolku nekoj jehovin svedok ne go pravi ona sto go zboruva to est ako pravi golemi grevovi ako gi krsi desette zapovedi biva isklucen od zaednicata i ne e veke jehovin svedok, znaci se pazi na deluvanjeto bas kako sto veli Biblijata ,,ako me sakate pazete gi (praktikuvajte gi) moite zapovedi!,,. Za posslednovo boldirano ova ti e vrv na neznaenje, Jehovinite svedoci ne ucestvuvaat vo vojni, ne koristat oruzje ,,koj se faka za mec od mec gine,,, a gi pocituvaat zakonite oti neli ,,na carot carevoto na boga bozjeto,, taka da prvo zapoznaj se so nivnoto ucenje pa posle davaj kritiki za da nemas predrasudi to est pred da rasudis da iznesuvas sud!
Ти појма немаш. Ако Исус Христос е Син Божји, тогаш Исус Христос е Бог еднаков и ист со Бог Отец. Тогаш Бог Отец и единородниот Син се едно, не се двојца, туку едно, и заедно со Светиот Дух ја претставуват Пресвета Троица.
Дали ова го веруват Јеховите сведоци?

И ако веруваат во ова, тогаш и целата наука на Исус Христос ќе ја исполнуваат, и ќе бидат сведоци на Исус Христос.

Филип му рече: Покажи ни го Отецот. Исус му одговори: Зарем се уште не си ме познал Филипе. Кој ме видем мене го видел и Отецот. Јас и Отецот сме едно.

Јеховите сведоци не се христијани и не го проповедат распнатиот и воскреснатиот Христос и неговбата наука. Тоа што го цитираш е убаво спакувана лага.

За твоја информација, јас со Јеховите сведоци имам работа повеќе од 15 години, и многу добро знам како работат, што прават во нивнага „дворана“ и кои им се методите и целите. Најгрозното е што некои луѓе се убедени во правилноста на нивната наука која е тотално убиствена по душата на човекот, и за сметка на своето членство, одредени јехови сведоци располагат со неверовбатно богатство.
--- надополнето: Nov 9, 2011 3:46 PM ---
Јеховините сведоци не пијат алкохол, не пушат, не пијат кафе а мислам и дека се капат само со чиста вода без сапун или шампон
Глупост до глупост. Зарем конзумирањето алкохол, или пушењето цигари те оддалечува или приближува до Бога.

Колку ли само празноверие.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Ти појма немаш. Ако Исус Христос е Син Божји, тогаш Исус Христос е Бог еднаков и ист со Бог Отец. Тогаш Бог Отец и единородниот Син се едно, не се двојца, туку едно, и заедно со Светиот Дух ја претставуват Пресвета Троица.
Дали ова го веруват Јеховите сведоци?

И ако веруваат во ова, тогаш и целата наука на Исус Христос ќе ја исполнуваат, и ќе бидат сведоци на Исус Христос.

Филип му рече: Покажи ни го Отецот. Исус му одговори: Зарем се уште не си ме познал Филипе. Кој ме видем мене го видел и Отецот. Јас и Отецот сме едно.

Јеховите сведоци не се христијани и не го проповедат распнатиот и воскреснатиот Христос и неговбата наука. Тоа што го цитираш е убаво спакувана лага.

За твоја информација, јас со Јеховите сведоци имам работа повеќе од 15 години, и многу добро знам како работат, што прават во нивнага „дворана“ и кои им се методите и целите. Најгрозното е што некои луѓе се убедени во правилноста на нивната наука која е тотално убиствена по душата на човекот, и за сметка на своето членство, одредени јехови сведоци располагат со неверовбатно богатство.
--- надополнето: Nov 9, 2011 3:46 PM ---

Глупост до глупост. Зарем конзумирањето алкохол, или пушењето цигари те оддалечува или приближува до Бога.

Колку ли само празноверие.
Navistina ne kaza nisto vredno za da te udostojam so replika.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Глупост до глупост. Зарем конзумирањето алкохол, или пушењето цигари те оддалечува или приближува до Бога.

Колку ли само празноверие.
И јас така велам , има луѓе кои се дрогираат па повеќе веруваат во Исус од оние кои не се дрогираат, има силуватели, има педофили, има сериски убијци кои своето дело и живот го посветија на Исус, има убијци кои беа поголеми верници од своите жртви.
Така да јеховините сведоци се во голема заблуда шо не пијат не пушат не се коцкаат и не силуваат.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Што се однесува до жртвите, веќе реков дека стихот 25 не наведува и какви жртви биле во прашање. И за нив и за „плаќањето„, ќе се распрашам, пошто го немам толкувањето на „Делата....„.

Значи, сепак „нешто менува„ а тоа е предметот кој бил жртвуван и логиката на жртвувањето.
Што и да жртвовал, жртвовал во јудејски храм по јудајски закони и обичаи. Сигурно не остаил 100 денари на икона од богородица (која ја бакнал предходно) Тој го поминал обредот на чистење во храмот, под надзор и раководство не на некој православен поп него на јудејски свештеници..... оние кои го предале Исуса. Али ете иако евангелијата велат дека јудејските свештеници го предале иуса и барале да се погуби, првите христијани и нивните водачи останале верни и на храмот и свештенството и обредите....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Let3,

за да не „тапиме„ непотребно, еве Ти едно толкување на „Делата...„, од Св. Теофилакт па истражувај и учи:

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Svetopismo/TumacenjaDelaApostolskih/sadrzaj.htm
А бе тој се напраил по јудејски, и кај свештениците кои го предадоа неговио шеф и во храмо кок муго опоганиа на Исус и ритуали и обреди и жртви... али од љубов било то бе !!!
Која е разлика на некој чоек кој од љубов праи прељуба и Павле шо од љубов прави она коие Исус го отфрлил ??

Павле је одсекао косу и испунио све јудејске обреде, али не зато што је променио своје мишљење (јер би то било дело нечистог од порока), него зато што љубав снисходи.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Св. Теофилакт го користи изразот „снисходење„, што значи: имање разбирање за туѓото непознавање на нештата од верата и за туѓата духовна слабост и неверие. Така постапил и Павле, со тоа што иако Павле Го прифатил Христа, Павле има(л) големо разбирање за туѓата неможност за нагло прифаќање на туѓата, во случајов, новата (Христова) вера, од страна на јудеите. Така, Павле, иако Христов, сепак во средбата со јудеите, ги запазил и старите јудејски обичаи, не затоа што останал во јудаизмот, туку затоа што покажал разбирање за инерцијата кон верата, која јудеите се‘уште ја изразувале.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Св. Теофилакт го користи изразот „снисходење„, што значи: имање разбирање за туѓото непознавање на нештата од верата и за туѓата духовна слабост и неверие. Така постапил и Павле, со тоа што иако Павле Го прифатил Христа, Павле има(л) големо разбирање за туѓата неможност за нагло прифаќање на туѓата, во случајов, новата (Христова) вера, од страна на јудеите. Така, Павле, иако Христов, сепак во средбата со јудеите, ги запазил и старите јудејски обичаи, не затоа што останал во јудаизмот, туку затоа што покажал разбирање за инерцијата кон верата, која јудеите се‘уште ја изразувале.
Светиот Теофилакт има пропуштено да примети дека Павле не седнал сам така од жал и љубов и снисходење да ги праи тие егзебиции туку му било НАЛОЖЕНО така да направи. Тој можел или да одбије нареѓење или да го прифати. Што би било ако одбиел? најверојатно би бил каменуван како безбожник и отпадник од верата како што видовме и дека ќе му се случеше ако не дојдоа римските војници да го заштитат и спасат, Што би било ако прифати ?? ќе си го спасел животот. Тој решил да си го спасе животот.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ах тој блажен Теофилааааакт, појма немал шо пишуе....:cool:
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
170
Поени од реакции
64
Не ти го разбирам прашањево. Ако сакаш преформулирај го за да биде појасно и со задоволство ќе ти одговорам.
абе чорбаџи очигледно ке сакаш да ти кажам и како се мачка паштета на леб искрено не си го трошам времето со некои на кој им се сложени најпростите работи затоа дај најди некој на кој му е предизвик да учи како се мачка паштета на леб:tapp:
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
511
Поени од реакции
131
абе :sneaky: читајте убаво! каква вероисповет бе не исповедани едни какви атеисти кави муслимани и со ти ја знам понатаму може има и уште нешто ново за кое јас не сум слушнал но и да слушнам ке кажам вака:календарот ни е според православието сто значи дека постои 2011 год. муслиманството е околу 500 год.после православието,а за овие грефчињава атеисти ли јеховини сведоци или јас што ги викам торбеши (македонски муслимани) не сум многу сигурен но мислам дека постојат од 15 век :sneaky:значи тие се што треба да слушаат и учат а најмалку да зборуваат и убедуваат.Зошто ?!:cool: муслиманите идат 5 пати во џамија да слушаат се едно исто оџата сто го чита од куранот кој е копија од библијата па да иде пет пати дневно во џамија да слушаш и учиш како треба да се однесуваш во животот. Значи дека се малоумни.:cool: Овие грефчињава мислејки дека ке направат пари ако станат нововерци и на почеток земат некој си 2000/3000 еур како награда за тоа што ке лажат и мамат луге кои се во голема заблуда .а после од секоја плата треба даваат по кој 15 кој 20 % од платата за сиромаштија што фала богу ја трошат тие главните што се облекуваат како matrix а не овие кутри и лакоми џабедупетртала:mad:.ПА ДА ВИ ОБЈАСНАМ o_OАКО СТАНУВА ЗБОР ЗА МЕНУВЊЕ ВЕРА ИЛИ КОЈА Е ПОДОБРА КОЈА ПОЛОША МОЈОТ ЛИЧЕН СТАФ Е НАЈДОБРО Е ДА СИ БУДИСТА незнам колку години точно постојат будистите но се многу многу пред нас ПА ПОТОА Е ПРАВОСЛАВИЕТО КОЕ ИМА МНОГУ ПОРАЗЛИЧЕН НАЧИН МИСЛАМ НА СЛАВЕЊЕ ОБИЧАИ И И.Т.Н ,ПА ПОТОА СЕ МУСЛИМАНИТЕ .ПА КАТОЛИЦИТЕ И ОВИЕ НОВОВЕРЦИ КОЛКУ ЛИ СЕ НЕЗНАМ НО ЗНАМ И ТВРДАМ ДЕКА ТИЕ СИТЕ ВИДЕЛЕ ЏИРНАЛЕ ОД ПРАВОСЛАВИЕТО КАКО ТРЕБА ДА СЕ ЖИВЕЕ ВО ЕДЕН НОРМАЛЕН И ЦИВИЛИЗИРАН СВЕТ АМА КАКО НИШТО ДА НЕ ВИДЕЛЕ И ИСКОПИРАЛЕ :cool:ШТО ЗНАИ ТИЕ СЕ САМО едни гранки ОД ДРВОТО ВЕРОИСПОВЕСТ.:sneaky:ПА ЗАТОА НЕМОЈТЕ ДА ПИШУВАТЕ ПОВЕКЕ И ДА ВЛЕГУВАТЕ ВО УШТЕ ПОГОЛЕМА ЗАБЛУДА МИСЛАМ НА муслимани,католици и нововерци. :sneaky: (АКО НЕКОЈ ИМА НАМЕРА ИЛИ Е ВО ЗАБЛУДА КОЈА ВЕРА Е ПОДОБРА И ГО ЦЕНИ ОРИГИНАЛОТ ......:cool::) ПА ТАКА ДА ЈАС СУМ ГОРД И СРЕКЕН ШШТО СУМ СЕ РОДИЛ МАКЕДОНЕЦ ПРАВОСЛАВЕН ЕДНАС МАКЕДОНЕЦ ЗА СЕКОГАШ ГОРД И ПРАВОСЛАВЕН МАКЕДОНЕЦo_O:P:cool:
--- надополнето: Oct 3, 2011 11:27 PM ---

kolku samo neznaes i ne si svesen za rabotite nikogas nema da doznaes. sakam da mi vratis 10 min od zivotot koi gi izgubiv poradi citanje i razmisluvanje na tvojov post
--- надополнето: Nov 11, 2011 11:11 PM ---
абе :sneaky: читајте убаво! каква вероисповет бе не исповедани едни какви атеисти кави муслимани и со ти ја знам понатаму може има и уште нешто ново за кое јас не сум слушнал но и да слушнам ке кажам вака:календарот ни е според православието сто значи дека постои 2011 год. муслиманството е околу 500 год.после православието,а за овие грефчињава атеисти ли јеховини сведоци или јас што ги викам торбеши (македонски муслимани) не сум многу сигурен но мислам дека постојат од 15 век :sneaky:значи тие се што треба да слушаат и учат а најмалку да зборуваат и убедуваат.Зошто ?!:cool: муслиманите идат 5 пати во џамија да слушаат се едно исто оџата сто го чита од куранот кој е копија од библијата па да иде пет пати дневно во џамија да слушаш и учиш како треба да се однесуваш во животот. Значи дека се малоумни.:cool: Овие грефчињава мислејки дека ке направат пари ако станат нововерци и на почеток земат некој си 2000/3000 еур како награда за тоа што ке лажат и мамат луге кои се во голема заблуда .а после од секоја плата треба даваат по кој 15 кој 20 % од платата за сиромаштија што фала богу ја трошат тие главните што се облекуваат како matrix а не овие кутри и лакоми џабедупетртала:mad:.ПА ДА ВИ ОБЈАСНАМ o_OАКО СТАНУВА ЗБОР ЗА МЕНУВЊЕ ВЕРА ИЛИ КОЈА Е ПОДОБРА КОЈА ПОЛОША МОЈОТ ЛИЧЕН СТАФ Е НАЈДОБРО Е ДА СИ БУДИСТА незнам колку години точно постојат будистите но се многу многу пред нас ПА ПОТОА Е ПРАВОСЛАВИЕТО КОЕ ИМА МНОГУ ПОРАЗЛИЧЕН НАЧИН МИСЛАМ НА СЛАВЕЊЕ ОБИЧАИ И И.Т.Н ,ПА ПОТОА СЕ МУСЛИМАНИТЕ .ПА КАТОЛИЦИТЕ И ОВИЕ НОВОВЕРЦИ КОЛКУ ЛИ СЕ НЕЗНАМ НО ЗНАМ И ТВРДАМ ДЕКА ТИЕ СИТЕ ВИДЕЛЕ ЏИРНАЛЕ ОД ПРАВОСЛАВИЕТО КАКО ТРЕБА ДА СЕ ЖИВЕЕ ВО ЕДЕН НОРМАЛЕН И ЦИВИЛИЗИРАН СВЕТ АМА КАКО НИШТО ДА НЕ ВИДЕЛЕ И ИСКОПИРАЛЕ :cool:ШТО ЗНАИ ТИЕ СЕ САМО едни гранки ОД ДРВОТО ВЕРОИСПОВЕСТ.:sneaky:ПА ЗАТОА НЕМОЈТЕ ДА ПИШУВАТЕ ПОВЕКЕ И ДА ВЛЕГУВАТЕ ВО УШТЕ ПОГОЛЕМА ЗАБЛУДА МИСЛАМ НА муслимани,католици и нововерци. :sneaky: (АКО НЕКОЈ ИМА НАМЕРА ИЛИ Е ВО ЗАБЛУДА КОЈА ВЕРА Е ПОДОБРА И ГО ЦЕНИ ОРИГИНАЛОТ ......:cool::) ПА ТАКА ДА ЈАС СУМ ГОРД И СРЕКЕН ШШТО СУМ СЕ РОДИЛ МАКЕДОНЕЦ ПРАВОСЛАВЕН ЕДНАС МАКЕДОНЕЦ ЗА СЕКОГАШ ГОРД И ПРАВОСЛАВЕН МАКЕДОНЕЦo_O:P:cool:
--- надополнето: Oct 3, 2011 11:27 PM ---

kolku samo neznaes i ne si svesen za rabotite nikogas nema da doznaes. sakam da mi vratis 10 min od zivotot koi gi izgubiv poradi citanje i razmisluvanje na tvojov post
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Мене ми беа баш забавни минути! :eek::cool::P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom