Јеховини Сведоци

Дискусија во форумот 'Религија' започната од Чорбаџија, 12 септември 2007.

 1. DBack

  DBack gloveless

  Член од:
  19 декември 2007
  Мислења:
  5.372
  Допаѓања:
  2.554
  крст = 3 клина
  столб = 2 клина

  Не ли знаеш колку со клина бил распнат твојот бог?

  Де, корегирај се, оти св. Петар ладно ќе те реши без муабет.
   
 2. stela_maris

  stela_maris

  Член од:
  15 јануари 2012
  Мислења:
  652
  Допаѓања:
  190
  Gledam deka se pravis mnogu pameten, ama ne skokaj kao prle pred magare. Pa eve da ti doobjasnam.
  Tri klina se tokmu taka. DVA za racete i eden za nozete. Na stolb se dva klina. EDEN za racete i eden za nozete.
  Sega procitaj go uste ednas Biblisjkiot citat za da vidis deka zboruva samo za KLINOVITE i ranite na racete (samo na racete).Ne zboruva za nozete. Znaci mnozina, ranite od klinovite na racete. Jas samo go komentirav delot za racete, deka se dva, a ne eden klin. Klinot od nozete voopsto ne go ni spomnav. Nauci da citas.
   
  На Gurdjieff му/ѝ се допаѓа ова.
 3. @cool@

  @cool@ Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική

  Член од:
  2 јуни 2007
  Мислења:
  23.580
  Допаѓања:
  27.028
  jel znate kako se kaze "jehovini svedoci" na kineskom?

  ding-dong!
   
  На Dumbledore, khz777, Lurtz и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. Anicka555

  Anicka555

  Член од:
  11 април 2014
  Мислења:
  138
  Допаѓања:
  56
  Нормално да извлечеш нешто корисно од нив, и да ја дознаеш вистината за Бог.
  --- Споено дупло мислење, 7 мај 2014 ---
  ејјј извини ама без да знаес како е кај нив не збори, прво иди и види сам што прават они у таа просторија па после кажувај а не да трескас глупости на форумите!
   
 5. sankerce

  sankerce прогресиФ

  Член од:
  6 март 2009
  Мислења:
  3.043
  Допаѓања:
  4.925
  Ма све тоа треба да се сотре, да се стрела јавно или да се обеси. Како може да ме убедува некој во нешто што не е вистина, нешто за што и самиот тој што ме убедува знае дека не е вистина? Верувајте си во што сакате вие јеховистите, али не го замарајте народот ѕвонејќи од врата на врата, нудејќи муда во замена за бубрези!
   
 6. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.918
  Допаѓања:
  31.154

  Tи звонат и ти ги пушташ внатре, љубезно седнуваат в дневна и им викаш... “Момент малце...“

  Одиш в соба и се враќаш за 5 минути, тасма гол само со вакво на гла и голем рѓосан сатор в раце и со благ глас им викаш

  “Бог рече дека сака да ве пратам кај него.....“

  и им се доближуваш полека и смирено


  3434_1.jpg

  г иглеедаш како вриштат се туркаат и заглавуваат на вратата  мислам дека повеќе нема да ги видиш​
   
  На Lord Raven, Huddle, BilboBaggins и уште 7 други им се допаѓа ова.
 7. Anicka555

  Anicka555

  Член од:
  11 април 2014
  Мислења:
  138
  Допаѓања:
  56
  Методата на проповедање од куќа до куќа се заснова на Светото писмо. Кога ги испратил апостолите да проповедаат, Исус им го дал следново упатство: „Штом ќе влезете во некој град или село, побарајте го во него оној што е достоен да ве прими вас и вашата порака“. Како требало да ги бараат ваквите достојни лица? Исус им рекол да одат дома кај луѓето: „Кога ќе влезете вокуќата, поздравете ги домашните. Ако куќата е достојна, нека дојде на неа мирот што ѝ го посакувате“. Дали требало да им појдат на луѓето без покана? Забележи што рекол Исус понатаму: „Таму каде што никој нема да ве прими или да ги послуша вашите зборови, на излегување од таа куќа или од тој град истресете го правот од нозете“ (Мат. 10:11-14).Секој христијанин мора да проповеда. Тоа го пишува во евангелијата и тоа им го заповедал Христос на своите ученици — ‚да одат и да проповедаат
  --- Споено дупло мислење, 7 мај 2014 ---
  Јеховините сведоци не се опиваат, не пушат, не пцујат, не им даваат пари, безообразни шеги и зборови не употребуваат, чесни и миролјубиви луге.
   
  Последно уредено: 7 мај 2014
 8. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  13.763
  Допаѓања:
  6.721
  Нешто е или пропуштено овде. Ако барате т.н. "изгубени овци", прво барајте ги меѓу своите верници, тоа би било својствено за христијанско и човечко учење, да ја бараш прво вината во себеси. Друго што ме интересира е зошто сметате дека вие сте отелотворение на Светите Апостоли за да одите по домови и да проповедате. Дали некој ви кажал токму на вас лично да одите и да проповедате за крајот на светот, дали Исус е меѓу вас?
  Трето што читам во тие пасуси пред оној цитираниот за Матеј 10 11-14, пишува

  7 И одејќи, проповедајте и кажувајте дека се приближи царството небесно.
  8 Исцелувајте ги болните, воскреснувајте ги мртвите, очистете ги лепрозните, изгонувајте демони; бесплатно добивте, бесплатно давајте.
  9 Не набавувајте ни злато, ни сребро, ниту бакар во вашите појаси;
  10 ниту торба за пат, ни две облеки, ни обувки, ни стап, зашто работникот ја заслужува својата прехрана.
  11 А кога влезете во кој и да било град или село, распрашајте кој е достоен во него; и останете таму додека не отидете од него.
  12 А кога ќе влезете во домот, поздравете го.
  .....

  Треба да лекувате болни, да ги чистите лепрозните и да ги воскреснете мртвите пред да влезете во нечиј дом ако добро читам
  Според вашите верувања како е Исус умрен или убиен, кога и каде?
   
  Последно уредено: 7 мај 2014
  На Ipsissimus му/ѝ се допаѓа ова.
 9. khz777

  khz777

  Член од:
  26 октомври 2012
  Мислења:
  2.464
  Допаѓања:
  3.298
  Пред некој ден го фрлив ова ливче како каталог што е вакви работи што пишува ,памтам ми го даде една баба кога излагав една вечер . Сега кога ги прочитав овие реченици ми текна за што станува збор .Идев таа вечер накај центар нешто ја малце џапнат од дома ,таа збори ли збори само за тоа ми раскажуваше ,а па како за несреќа нема автобуси се убив од чекање.Ми се одмили и излагање и вечер кога почна да збори дека имале простории негде во аеродром и дека оделе млади како мене .Ја ај од култура да не ја игнорирам го земав тоа во раце ,ми вика прочитај и дојди некогаш во аеродром ,ја сирот одвај стојам на нозе ,а не па да читам а и да сум бил трезен не дека ќе го прочитав .Пишуваше нешто за тоа дека крајот доаѓал :facepalm:.Истиве овие речени ги имаше .
   
  На Lurtz му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Lord Raven

  Lord Raven

  Член од:
  17 јануари 2012
  Мислења:
  1.035
  Допаѓања:
  639
  Лично имам присуствувано на изложба каде имасе јеховин сведок кој пиеше (јес црвено вино), пушеше.
  Сепак и тие се луѓе ;)
   
 11. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.918
  Допаѓања:
  31.154
  а вовлекуваше чадот од цигарата или само пафкаше?
   
  На Lord Raven и sankerce им се допаѓа ова.
 12. Lord Raven

  Lord Raven

  Член од:
  17 јануари 2012
  Мислења:
  1.035
  Допаѓања:
  639
  Заборави да прашаш и дали само го лизнувасе виното и го плукаше или целосно го пиеше :D
   
 13. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.918
  Допаѓања:
  31.154
  за вино не е проблем, Исус си го сакаше виното тој и го правеше, али цигарата е ѓаоловата кадилница, то е страшна сатанска работа дури и има препорака од православна црква да тие шо пушеле не се закопуваат во гробишта туку некаде надвор како разбојници и самоубици (за пијаници нема такво нешто)
   
 14. Lord Raven

  Lord Raven

  Член од:
  17 јануари 2012
  Мислења:
  1.035
  Допаѓања:
  639
  А ако се покајат за тоа што пушеле
   
 15. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.918
  Допаѓања:
  31.154
  не знам али веројатно на судењето кога на сите ќе им се суди тие шо пушеле ќе треба да му хукнат на бог да види дали стварно престанале да пушат и ќе им види ноктите и прстите од рацете дали им се пожолтени од тутун
   

Сподели преку: