Ја оправдувате ли пиратеријата?

Ја оправдувате пиратеријата?

  • Да

    Гласови: 238 70,4%
  • Не

    Гласови: 24 7,1%
  • Не, но користам пиратски производи

    Гласови: 76 22,5%

  • Вкупно гласачи
    338
S

Sheldon Cooper

Гостин
Не сум за пиратерија! Веќе 2 месеца немам купено игра бидејќи решив пиратските цедиња да ги фрлам и со тек на време да ги заменам со оригинални. Попрво нема да играм одошто да играм игри без лиценца. Ја чекам ГТА 4 во Југотон цел месец :):)
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
зошто да не ја оправдувам...исти к*рац ти е само шо ке си платиш многу помалку пари....е сеа ако има некој за фрлање пари...нека си купва лиценцирани....
 
Член од
27 септември 2007
Мислења
1.028
Поени од реакции
440
Можеби не ја оправдувам, но за некои тоа е начин на заработка, некои од тоа живеат :toe:
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
425
Поени од реакции
10
jas sum za piraterija bidejki vo drzavava se nema pari i tesko deka nekoj ke odvoi 1000 den za edna igraa ili 600 za cd so muzika
Можеби не ја оправдувам, но за некои тоа е начин на заработка, некои од тоа живеат :toe:
tie mozaat da zemat pari od svirki i nastapi gostuvanja(za bendovi)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
За наши стандарди и услови секако дека ја оправдувам.
Луѓе едвај сврзуваат крај со крај, а не ќе купувале оригинали. Кога би се зголемил стандардот и би се зголемиле платите, тогаш и повеќе од очигледно е дека би била против пиратеријата, ама се дотогаш јасно и гласно сум ЗА неа.
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
ја оправдувам:helou:оргиналите се премногу скапи за наш стандарт:wink:
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.706
Поени од реакции
11.129
Живели Руси!!! Пиратерија владее и ќе владее уште многу овдека, не сме Скандинавија или не знам кој ебаве :icon_lol:
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Jaс ја оправдувам пиратеријата кај нас зашо неаме стандарди да купуеме оригинали...Јас со радо срце би си купил оригиналки, ама нека ми дае некој пари! Ја неам за тоа...
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
па ја оправдувам, колку е една оргинална играм, најефтината може да е 500 денари, е сега јас за секоја игра да давам по 500 ко можам по 100 или за беспари да ја симнам. некој ке рече тие шо продавет пиратерија си ги поланат џебовите ама и тие треба да работат за леп и да се снајдуваат некако а овие шо продавет оргинали 100 пати појке си го полнет џебовите
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Не ја оправдувам, а сепак користам пиратски цедиња и слично. Да се поправи стандард што е тешко тогаш би си купувал оригинали ама сега додека е безпарица колку и да не сакам пиратерија морам да купувам пиратски филмови, музики и игри.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Ако не беше тоа пиратеријата или интернетов ниеден добар филм немаше да гледам, тоа ти е. Инаку не е баш за оправдување затоа што авторските права се основно човеково право при универзалната декларација за човекови права на ОН.
 

nkT

Регистриран: May 2009
Член од
5 мај 2009
Мислења
175
Поени од реакции
0
Све ми е исто,ги наваѓаме цените поефтини,па некој живеат од нашиот промет,така да ги оправдувам.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Пиратерија - напред!

Едно ЦД кошта 20-50 центи да се произведе, а потоа се продава за 20-30 евра. Профит 100 пати поголем од производната цена.
Тука е и авторството кое е субјективна категорија.
Не е проблемот во пирати и оригинали, туку во идиотските цени и екстра-профити на авторите,менаџерите,продуцентите.
Демек овие шо продават ЦД-а на пазар му го земаат лебот на У-2, Мадона...
Ај ајајај
Ко ќе има нормална цена оригинал по цена 100-200 ден. при што пак ќе има солиден профит, тогаш секој би сакал да има оригинал.
Вака ќе го финансираат Мајкл Џексон да гради палати, да онади деца и да плаќа да не го затворат и да прави 100 операции.
Или Елтон Џон да оптегни кило кока на маса и да шмрка. И со приватниот џет да ги прати двете пудлици на фризер во Мајами. Дај бе не заебавајте...
Или некој хип-хоп менаџер да си купи јахта поголема од ланската.

Кутриот Бил Гејтс со неговите 60 милијарди.
Да не беа пиратите и тезгарите сега ќе имаше 100 милијарди. Го издупија за 40 милијарди, кутриот сега се теши со 60...

Еве сега со мп-3 револуцијата ги размрдаја газојте музичарите па последниве години имаме музички имина кои и кај нас доаѓаат што беше незамисливо пред 10-15 години. Нека прават концерти нека работат.

Кутрите уметници... а работникот кој произведува? Дали уметникот би сакал да плаќа за векна леб 50 евра, бидејќи некој ги заштитил авторските права на пекарство...

Копирајт е обично срање кое служи за екстра профити на музичката,филмската и било која индустрија.

Едно е ќар, нормално да си имаат ќар уметниците, да имаат за добар живот, ама немаат мерка. Имаше еден бенд од Англија кои изгореа 1.000.000 фунти како дел од уметнички перформанс. Прави пари. Ама имале пет-шеесет милиони и ги заболе, ќе привлечат внимание...

А има уметници и бендови кои ако не беше пиратеријата никој нема да знаеше за нив.

За уметниците кои ги боли глава кога купуваат производи што ги работат деца од 14 години 14 саати на ден во земја каде што платата е 50-100 евра (вреднување на трудот, жими ...) а нивното ЦД е 30 евра или книга 50 евра.

 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Коа сум без пари,да. Ама од стрна, јас да сум продуцент, секако дека не.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Бидете среќни што има пиратерија иначе до ден денеска уште ке работевте во DOS компјутери не ке знаевте што е тоа Windows . се додека има интернет ке има и пиратерија :) да е жив торентот да е жив Rapidshare :) зошто да плакам 2000 денари за филм кога aXXo Ке го рипува зошто да купувам Album кога можам да си го симнам од торент па за тоа е интернетот , не е нетот да одиш само на кајгана и други слични форуми :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom