Јазикот на античките Македонци

Член од
9 мај 2006
Мислења
150
Поени од реакции
6
insomniac напиша:
го боли Марс вистината, а за АСНОМ да не почнам да пишувам, дедо ми бил учесник, и лежел во затвор за македонската независност, дедо ми е припадник на 4 македонска бригада, која 1945 се судира со британците кај дојран (за ова многу малку луѓе знаат), не ми текнува местото кое сега е во Егејска Македонија.
И мене нешто ми спомнаа дека 1945 британците сакале да влезат во Македонија, ама нашите единици не ги пропуштиле, но никогаш не сум слушнал дека имало судир. Да напишеш нешто околу тоа, ако можеш да ископаш?
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
Мијак напиша:
И мене нешто ми спомнаа дека 1945 британците сакале да влезат во Македонија, ама нашите единици не ги пропуштиле, но никогаш не сум слушнал дека имало судир. Да напишеш нешто околу тоа, ако можеш да ископаш?
можам да ди напишам само зо тоа што ќе ми каже дедо ми, немам најдено документ сеуште. тоа дедо ми ми кажа пред 6-7 години, до 1991 ништо не кажуваше
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
84
Поени од реакции
4
Марс напиша:
Само Демостен ги нарекол така во своите “филипики“, ништо повеќе од навреда за македонскиот општествен систем: монархија со војна демократија наспроти демократијата и живеењето во полиси типични за Грција во потесна смисла на зборот
MARS sigurno znaes za kamenot od rozeta na nego mozeme da go videme i pismoto na vladetelite ts. pismoto na ptolomeite ili Makedonskoto pismo koe e mnogu po razlicno od grckoto i se piselo oddesno kon levo nasproti egipetskoto i grckoto.razlikite na toj kamen dokazuvaat za edna sosema druga pismenost a taa pismenost e nasata Makedonskata pr. bog _gob na toj nacin ovaa go potvrduva i eden nas strucnak Aristotel koj go proucuval po dolgo vreme.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Aleksandar 1000 напиша:
[FONT=&quot]”Koga[/FONT] kralot go videl ( Filota, n.b), mu rekol: [FONT=&quot]”[/FONT]sega tebe ke ti sudat Makedoncite, te prasuvam, da li ke im se obratis na majciniot jazik?[FONT=&quot]” [/FONT]Filota rekol: [FONT=&quot]”[/FONT]Osven Makedonci, ovde ima mnogu prisutni, za koi smetam deka polesno ]e go razberat ona sto ke go kazam, ako se sluzam so istiot jazik so koj se sluzis i ti, veruvam, ne poradi nesto drugo tuku za da go razberat povekemina tvojot govor[FONT=&quot]”.[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]Togas kralot rekol[FONT=&quot]: ”Eve[/FONT], gledate li, dotamu li dosol Filota, ta se gnasi od majciniot jazik? Imeno, edinstveno toj prezira duri i da go nauci. No neka zboruva kako sto saka, a vie spomnete si deka toj podednakvo se otugil i od nasite obicai i od nasiot jazik[FONT=&quot]”[/FONT][FONT=&quot].[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]Togas go napustil sobirot.[FONT=&quot]”[/FONT]

K. K. Ruf, Istorija na Aleksandar Makedonski,str., kn..[FONT=&quot]VI[/FONT], 2;
I jas bas sakav ova da go prasam mars? zasto go izbegna ova ? ako eova taka kako stoe kazano togas nema dilema nema navistina sto da se diskutira se jasno cisto kazano <.te prasuvam, da li ke im se obratis na majciniot jazik>?MAJCINIOT JAZIK? koje e toj jazik/?ova ocigledno go izbegna da go objasnis? a vtora rabota stose donesuva do slovenite.seuste nema dokazi za tocno da se kaze deka nie sme sloveni.slovenizirano naselenie e sosem nesto drugo.pretpostavka deka dosle slovenite e taka ama sigurno ne nasle prazni sela gradovi.i prasanje dali tie dosle kako naezda osvojuval dele po del .i kazimi edna bitka poznata pomegju slovenite i naselenieto.? za kontinuitet na drzavnost::( a zarem drugive drzavi imaaat kontinuitet na drzavnost? kolkav kontinuitet ima srbija na pr? ili aj grcija kazi?koga znaes deka otomanska imperija e 5 veka.malku nadvor od temata ama dobro e dase iskazat nekoj raboti.
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
57
Поени од реакции
1
Античко-македонски речник

βαγνα ábagna 'рози' (Hes. Attic ρόδα; perhaps Doric αβός abós 'млад, ' + αγνός hagnós 'чисто, невино, нерасипано')
αβαρύ abarý 'оригано' (Hes. ορίγανον оригано, perhaps Attic prefix α a 'не' + βαρύ barý 'тешко')
αβρούτες or αβρούφες abroûtes or abroûwes 'веѓи' (Hes. Attic όφρυς ophrûs acc. pl., οφρύες ophrúes nom., PIE *bhru-)
άγημα ágēma, 'стража' (Hes. Attic άγημα ágēma, PIE *ag-)
αγκαλίς agkalís 'тежина, бреме,' или 'срп' (Hes. Attic άχθος ákhthos or δρέπανον drépanon, LSJ Attic αγκαλίς agkalís 'сврзол', или у pl. αγκάλαι agkálai 'раце, άγκαλος ágkalos 'грст, сврзол,', αγκάλη agkálē 'свиткана рака' , PIE *ank 'да се свиткува)
αδέ adē 'јасно небо' or горен воздух' (Hes. ουρανός ouranós 'небо', LSJ and Pokorny Attic αιθήρ aithēr 'етер, горен,чист воздух', hence 'чисто небо, небеса')
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
...

Пред некоја недела налетав на некои Фригиски зборови на некој блог и потоа сам си ги толкував самиот бидејки беа многу слични со македонскиот денес. Неможам да најдам ништо повеќе на овие зборови и не сакам да се глупирам... па ако некој најде некој фригиски збор/речник ако сака да ми каже за да не постирам нешто па подоцна да се срамам.

Благодарам.
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
57
Поени од реакции
1
Фригијски речник:

Αςην брада
βαλην крал
βεδν вода
βεκος леб
δαος волк
Σελχια зелено растение
χιχλη запрежна кола
χιμερος чувар
πνρ оган
ματαρ мајка
τεντονς општина
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
57
Поени од реакции
1
  • anar, сопруг , од PIE *ner- 'маж';
cf. Gk: anēr (ανήρ) "man, husband", Alb: njeri "man, person". <ul>attagos, 'коза
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
57
Поени од реакции
1
<span style="font-weight: bold;"> * anar, сопруг , од PIE *ner- 'маж';

cf. Gk: anēr (ανήρ) "man, husband", Alb: njeri "man, person".

* attagos, 'коза';

cf. Gk: tragos (τράγος) "коза", Ger: Ziege "коза", Alb: dhi "коза (женка)".

* balaios, 'големо, брзо', од PIE *bel- 'моќно';

cognate to Gk: belteros (βέλτερος) "подобро", Rus: bol'shói "големо", Welsh: balch "горд

* belte, 'мочуриште', from PIE *bhel-, 'сјае';

cognate to Gk: baltos (βάλτος) "мочуриште", Alb: baltë (silt, кал),Bulg: blato (Old Bulg: balta) "мочуриште", Lith: baltas "бело", Rus: bledny and Bulg bleden "бледо".

* brater, 'брат', from PIE *bhrater-, 'брат';

cognate to Gk: phrātēr (φρατήρ) "роднина", Per: bratar, 'брат,Rus and Bulg: brat "брат".
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
57
Поени од реакции
1
* daket, 'предизвукува', PIE *dhe-k-, 'става';

cognate to Lat: facere "да се направи", Gk: tithenai (τιθέναι) "да се постави"

* germe, 'топло', PIE *gwher-, 'топло;
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
57
Поени од реакции
1
* kakon, 'штета, ill', PIE *kaka-, 'штета';

cf. Gk: kakós (κακός) "лошо", Alb: keq "лошо, зло", Lith: keñti "да се биде зол".


* mater, 'мајка', from PIE *mater-, 'мајка';

cf. Gk: meter (μήτηρ) "мајка", Per: madar "мајка"

* meka, 'голем', from PIE *meg-, 'голем';

Gk: megas "голем"; Alb: madh. голем

zamelon, 'роб', PIE *dhghom-
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Има повеќе но толку за сега... ако не се во ред ќе ги избришам веднаш.
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
57
Поени од реакции
1
Македониан,

Тој речник некој го измислил.Фригијски сигурно не е, веројатно го подметнал некој што шири заблуда.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
* balaios, 'големо, брзо', од PIE *bel- 'моќно';
БАЛА СЕНО? дали ова има значење.
----
belte, 'мочуриште', from PIE *bhel-, 'сјае';
БЛАТО?
---
незнам грчки но βεκος леб ми звучи на векна
---
----
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Ок ги избришав но што ти значи PIE? на зборовите што ти ги прикажа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom