Јазикот на античките Македонци

Член од
10 јуни 2007
Мислења
57
Поени од реакции
1
Инсомниак,

Каква врска има дискусија за јазикот на античките Македонци со националната свест.Тоа е изумрен јазик.Историјата е нешто што не може да се менува.Јас изнесувам референцирани материјали и ги откривам внатрешните закономерности во проблематиката.

Ако биле Грци/биле Грци
Ако биле Негрци/биле Негрци

Што менува тоа на планот на „македонската национална свест„, дај образложи, жити се....
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
57
Поени од реакции
1
Трн во око,

Ти мене не ми нудиш цитати од Грци туку мислење земено од друг форум.Го знам неговиот автор, тој рециклира некои негови наоди од интернет и ги прилагодува менувајќи ги.Мислам дека сите тие списи се дигитализирани на англиски, па би било добро да ги пренесеш во оригинал.
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
Марс напиша:
Инсомниак,

Каква врска има дискусија за јазикот на античките Македонци со националната свест.Тоа е изумрен јазик.Историјата е нешто што не може да се менува.Јас изнесувам референцирани материјали и ги откривам внатрешните закономерности во проблематиката.

Ако биле Грци/биле Грци
Ако биле Негрци/биле Негрци

Што менува тоа на планот на „македонската национална свест„, дај образложи, жити се....
е па не подлегнува македонецот на пропаганда повеќе? 19 век одамна помина. јазикот сигурно не е изумрен можеби модифициран. и ти си под влијание дека македонските словените дошле од зад карпатите. е нема македонски словени има само македонци. а историјата ја пишува победникот, што не значи дека е точна
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Марс напиша:
Трн во око,

Ти мене не ми нудиш цитати од Грци туку мислење земено од друг форум.Го знам неговиот автор, тој рециклира некои негови наоди од интернет и ги прилагодува менувајќи ги.Мислам дека сите тие списи се дигитализирани на англиски, па би било добро да ги пренесеш во оригинал.
Англиски не е дозволен на овој форум, но ти го почна пастирањето од други форуми, а верувај, тој сајт кој што ти го спомна го знам доволно добро и повеќе од јасно дека е пропаганда и ирелевантен извор, ако знаеш латински, истите работи од Квинтиј руфус ги имам и на оригинален латински јазик! и не само од него, туку и од сите други историчари меѓу кои и Херодот, тит Ливиј, Диодор Сикулус и тн.

Но, не е проблемот во тоа, на било кој јазик, тие пишувања имаат исто значење, тоа што ти како Бугар или оние од веб сајтот каде најактивни се Бугари и Грци не го прифаќаат, тоа е само мижење пред вистината...

Повеќе од јасна е твојата цел, и те молам ако не сакаш копи/пастање, не го прави ни ти тоа и излези со твој конкретен став за темата, па после ќе видиме чив извор е најрелевантен.
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
57
Поени од реакции
1
insomniac напиша:
е па не подлегнува македонецот на пропаганда повеќе? 19 век одамна помина. јазикот сигурно не е изумрен можеби модифициран. и ти си под влијание дека македонските словените дошле од зад карпатите. е нема македонски словени има само македонци. а историјата ја пишува победникот, што не значи дека е точна
Многу паушално се изразуваш.Дека сме Словени не треба ни да се дискутира, докази за тоа се секаде околу тебе, почнувајќи од словенскиот јазик на кој ми се обрати.Ако сметаш дека историјата на Македонија е неточна, во ред, конкретизирај малку: што од официјалната историја, кој детал,кој заклучок го сметаш за неточен и од кои причини?Каде мислиш дека вистината е оштетена?
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
знам кој е марс од другите форуми
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
Марс напиша:
Многу паушално се изразуваш.Дека сме Словени не треба ни да се дискутира, докази за тоа се секаде околу тебе, почнувајќи од словенскиот јазик на кој ми се обрати.Ако сметаш дека историјата на Македонија е неточна, во ред, конкретизирај малку: што од официјалната историја, кој детал,кој заклучок го сметаш за неточен и од кои причини?Каде мислиш дека вистината е оштетена?
е па видиш етногенезата покажува дека не сме словени
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
insomniac напиша:
знам кој е марс од другите форуми
Знаеме сите кој е, но нема потреба на сите посебно како што е побиен, така и тука да е. Досадно станува а тој пак го турка Сизифскиот камен...
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
57
Поени од реакции
1
Трн во око, јас не постирам мислења туку материјал кој САМО ПОМИНАЛ низ грчки прсти, а е веродостоен,то ест соодејствува на она што стои во литературата.

Инаку мислења полни со емоции не ни се потребни.Сметам дека материјалните докази и класичната историја (која ја изоставувам да не го направам топиков премногу обемен) докажуваат дека јазикот на античките Македонци бил грчки.Тука сум усогласен со светската наука.Инаку интернет трпи се па не би се потпирал на мислења од форуми, блогови итн.

За историјата на античка Македонија ќе дискутираме на други теми (п.с. од каде ти идејата дека сум Бугарин!!??), а овде би сакал да се задржиме на јазикот на древните Македонци.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
807
Поени од реакции
7
Марс напиша:
Квинт Куртиус Руфус е Римјанин од првиот век пред н.е. неговата историја не е примарен извор, бидејќи зборува за настани во далечното минато, веројатно инспирирани од преданието.
Добро значи Демостен тресе глупости, Куртиус Руфус кажува приказни, друг кој...?
Значи сите што го идентифицираат Македонскиот народ и јазик различен од Грчкиот лажат, така ли?
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
57
Поени од реакции
1
Марс напиша:
Трн во око, јас не постирам мислења туку материјал кој САМО ПОМИНАЛ низ грчки прсти, а е веродостоен,то ест соодејствува на она што стои во литературата.

Инаку мислења полни со емоции не ни се потребни.Сметам дека материјалните докази и класичната историја (која ја изоставувам да не го направам топиков премногу обемен) докажуваат дека јазикот на античките Македонци бил грчки.Тука сум усогласен со светската наука.Инаку интернет трпи се па не би се потпирал на мислења од форуми, блогови итн.

За историјата на античка Македонија ќе дискутираме на други теми (п.с. од каде ти идејата дека сум Бугарин!!??), а овде би сакал да се задржиме на јазикот на древните Македонци.
Пс 2. инсомниак КОНКРЕТИЗИРАЈ.Која етногеза, според кого, според какви докази, кој тоа го тврди, што тврди и какви докази нуди?Се разбира дека сме Словени.Народност е дефинирана по јазикот, јазикот е словенски, тоест сроден е на уште 15/тина словенски јазици и представуа посебна гранка на словенското стебло.Тоа е 6 одделение....
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
Марс напиша:
Пс 2. инсомниак КОНКРЕТИЗИРАЈ.Која етногеза, според кого, според какви докази, кој тоа го тврди, што тврди и какви докази нуди?Се разбира дека сме Словени.Народност е дефинирана по јазикот, јазикот е словенски, тоест сроден е на уште 15/тина словенски јазици и представуа посебна гранка на словенското стебло.Тоа е 6 одделение....
го знајш вицот со магарето и лавот?
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
57
Поени од реакции
1
Куртиус Руфус зборува 280 години по Александар,значи не е примарен извор.Демостен не зборува за јазикот, тој е едноставно член на филипофобска партија во Атина, и е во опозиција на филипофилите кои се надеваат на единство спроти Персија.

Инаку, каков јазик зборувале древните Македонци најасно зборува самиот тој јазик познат од 150 зборови и преку 300 лични и географски имиња.Немаме ниту еден примерок од негрчка неписменост чии автори се древни Македонци.Потребна е анализа на самиот јазик и на околностите под кои постоел за да проникнеме во тоа дали е позајмен или бил одсекогаш својствен за Македонците.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Марс напиша:
Трн во око, јас не постирам мислења туку материјал кој САМО ПОМИНАЛ низ грчки прсти, а е веродостоен,то ест соодејствува на она што стои во литературата.

Инаку мислења полни со емоции не ни се потребни.Сметам дека материјалните докази и класичната историја (која ја изоставувам да не го направам топиков премногу обемен) докажуваат дека јазикот на античките Македонци бил грчки.Тука сум усогласен со светската наука.Инаку интернет трпи се па не би се потпирал на мислења од форуми, блогови итн.

За историјата на античка Македонија ќе дискутираме на други теми (п.с. од каде ти идејата дека сум Бугарин!!??), а овде би сакал да се задржиме на јазикот на древните Македонци.
Јас доволно јасно кажав, доколку играш на таа карта, и јас ќе играм на истата.

А доколку имаш свој став, изнеси го и да дискутираме за тоа, тука нема никакви емоции, збориме за јазикот на античките Македонци...

А тука забораваш повеќе работи кои ги немаш земено во обзир...

Делата на Јуџин Борза кого Грците(твоите пулени) не се ни обидуваат да го побијат туку дегресивно го одбиваат како пропагандист...

Делата на Александар Донски кого истотака го отфрлаат не пробувајќи да го побијат.

Делата на Наде Проева

Делата на Џон Шеј
Делата на Виктор Бивел
Кристиана Крејмер
Џонатан Метју Шварц
И еден куп други....сите се тие „пропаганда”...:tapp:

А кога веќе спомнуваш релевантни извори, припази да се од времето на античките Македонци т.е. Александар Македонски - во спротивно ќе ги отфрлам како што ти го отфрли Квинтиј Руфус!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom