ЈСП - случки, прашања, дискусии

Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
"Денеска под мотото „Избери образование. Промени го својот став“ превозот ќе биде бесплатен за сите што во автобус читаат книга, а контролорите на ЈСП ќе доделуваат бесплатни билети на сите што читаат за време на возењето."
Ова повеќе ми личи на книгата ќе се перцепира како гага слободна. Ако не ти бараат билет, тогаш ќе биде гага, но ако треба да покажеш билет и те наградат со нов тогаш ок е замислата. Само треба да биде убаво напишано некаде, за да не има забуни, ама јас мислев вака, онака, бидејќи за гага возење некои знаат да дигнат бунт.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Има автобус што поминува околу ГТЦ, а застанува негде во близина на Томато продукција - ул.Скупи бр.3?
 
L

Löwe

Гостин
Пред oкoлу 1 месец се вoзев прв пaт вo Автoбус нa ЈСП (не сум oд Скoпје) и кaртaтa сум јa стaвил oбрaтнo и ми титнa aпaрaтoт aмa кaртaтa oстaнa непoништенa. Зa oвa вooпштo не бев свесен. И зa мaлер влезе кoнтрoлa и му јa пoкaжaв и му oбјaснив се кaкo беше и декa не сум oд Ск aмa џaбе ме пишa сo oбрaзлoжение: Акo ствaрнo прв пaт ќе ме внесaт вo системoт нa кaзни тoгaш СИГУРНO немa дa стaсa кaзнaтa згoлеменa штo е aкo не јa плaтaм тaa oд 1000.
Е сеa ствaрнo имa месец и немa ништo стигнaтo сaмo ме интересирa некoј сo сличнo искуствo дa спoдели.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Со мобилен има некој плаќано и како оди процедурата?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Започнувајќи од 1 јануари 2016 година, и со цел грижа за повисок студентски стандард, на сите редовни студенти на државните универзитети ќе им биде овозможен бесплатен превоз во јавниот градски сообраќај, односно во јавниот автобуски превоз во Скопје и во другите градови каде што има организиран јавен автобуски превоз. Сите редовни студенти од државните универзитети ќе можат да користат бесплатен јавен градски превоз секој ден во неделата, на сите линии. Со оваа мерка е предвидено на сите редовни студенти од државните универзитети да им се доделат картички од ЈСП Скопје и другите јавни претпријатија во градовите каде што има јавен автобуски превоз, со цел да можат бесплатно да ја користат услугата на јавните сообраќајни претпријатија.

Ај од 2017 нека го направат бесплатно за сите:)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Фуфа ама редно беше. Сега со пензионерине ќе биде како во the mosh pit :D
Мислиш има студенти што стануваат во 5 насабајле и сакаат да прават гужва у автобус ?
Инаку супер е идејата
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
105
Поени од реакции
261
Еее, ама затоа тие што не се ни средношколци, ни студенти, ни пензионери ќе плаќаат тродупло.:notworthy: Само на ноќниот билет не е покачена цената, а билетот за 10 возења ќе трае 15 дена. Бујрум, новите цени.
http://www.utrinski.mk/?ItemID=43F429916D74914C9038CADE6472CE64
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.649
Поени од реакции
81.695
Ај од 2017 нека го направат бесплатно за сите:)
Еве веќе почнаа со реформите... 60 за едно возење, а во случај ако треба на некое одредено место да стигнам со два автобуси, ќе ме кошта 120 денари...

Мрш
 

ХулахопкиСоТочки

Out of step with the world
Член од
9 август 2014
Мислења
1.494
Поени од реакции
5.250
Еве веќе почнаа со реформите... 60 за едно возење, а во случај ако треба на некое одредено место да стигнам со два автобуси, ќе ме кошта 120 денари...

Мрш
И дa се врaтиш нaзaд рaчунaј. 240 вкупнo.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom