Ѓоковиќ против Австралија

Статус
Затворена за нови мислења.

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.368
Поени од реакции
22.665
Член од
17 јануари 2022
Мислења
67
Поени од реакции
144
citaj sto ti rekov deka prasuva. nema zasto da go prasuva dali se izoliral koga nole sam kazuva ok bil i nemal simptomi
Не не, тоа е суштина на дискусијата, бидејќи тврдевте дека Џокович излагал на интервјуто. Никој никаде не го прашува дали се изолирал после ковидот, и следствено на тоа, тој не ни лаже, а тие не ни можат да знаат дали се изолирал или не, затоа што не ни прашуваат.

Сега објасни ми како го депортирале врз база на тоа?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.368
Поени од реакции
22.665
Не не, тоа е суштина на дискусијата, бидејќи тврдевте дека Џокович излагал на интервјуто. Никој никаде не го прашува дали се изолирал после ковидот, и следствено на тоа, тој не ни лаже, а тие не ни можат да знаат дали се изолирал или не, затоа што не ни прашуваат.

Сега објасни ми како го депортирале врз база на тоа?
ne be druze. on ne laze. si priznava zdrav bil. EPA AKO SI ZDRAV za intervju - zdrav si i za VAKCINA. si se ukopuva so toa sto jasno stava doznanie deka ne bil bolen i definitivno nemal severe acute illness.

on laze na formularite za vlez. za toa kazni se od $1000 do 1 god ZATVOR.
 
Член од
3 август 2019
Мислења
91
Поени од реакции
110
smeski... ne dobi vlez, zatoa tuzese.
nitu eden slucaj ne e ist... smesno e toa sto zboris
kanal 7 nema potdeno deka se isti slucaevite, moze samo da spekulira deka se slicni a isti sigurno ne se.
ve procitaj go ova ama do kraj, od kanal 7 utrinska programa so politicar razgovor pa pak komentiraj deka samo ti znaes i nikoj drug: https://au.yahoo.com/lifestyle/sunrise-nat-barr-grills-barnaby-joyce-djokovic-saga-you-knew-anti-vax-035016815.html

Procitaj za "Croatian coach Filip Serdarusic" podole kade fino pisuva covekot prelezal vo Oct virus i mu bilo dozvoleno da vleze ama posto sega go izbrkale Srbinov morale i nego. I ovde si kazuvaat lugjevo deka e cista politika. Posle ova mozes pak da se smees ne mi smeta.
 
Член од
17 јануари 2022
Мислења
67
Поени од реакции
144
EPA AKO SI ZDRAV za intervju - zdrav si i za VAKCINA.
Лудило. Значи потполно е исто да бидеш здрав за да дадеш интервју, и да примиш вакцина. Не можеш да дадеш интервју со некоја состојба на телото кое би реагирало лошо на вакцината?

Мајко мила. Најголем број од луѓето се едноставно скарани со логиката. Сакаш ова да ти го разложам со формална логика за да сфатиш каква глупост истресе?
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.139
Поени од реакции
8.246
ne be druze. on ne laze. si priznava zdrav bil. EPA AKO SI ZDRAV za intervju - zdrav si i za VAKCINA. si se ukopuva so toa sto jasno stava doznanie deka ne bil bolen i definitivno nemal severe acute illness.

on laze na formularite za vlez. za toa kazni se od $1000 do 1 god ZATVOR.

Пука од здравје.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.368
Поени од реакции
22.665
Лудило. Значи потполно е исто да бидеш здрав за да дадеш интервју, и да примиш вакцина. Не можеш да дадеш интервју со некоја состојба на телото кое би реагирало лошо на вакцината?

Мајко мила. Најголем број од луѓето се едноставно скарани со логиката. Сакаш ова да ти го разложам со формална логика за да сфатиш каква глупост истресе?
ludilo... 10 pati e objasneto na temata sto prifaka a sto ne aus. ako ne ti se sviga ne idi. tuka ne vazi praviloto preleav imam antitela. ne gi interesira toa. spored nivni definicii ako nole ne bil u bolnica mozel da se vakcinira.

jasno e koja dokumentacija i koj "sintomi" i "bolesti" spagaat vo severe acute illness.
 
Член од
17 јануари 2022
Мислења
67
Поени од реакции
144
ludilo... 10 pati e objasneto na temata sto prifaka a sto ne aus. ako ne ti se sviga ne idi. tuka ne vazi praviloto preleav imam antitela. ne gi interesira toa. spored nivni definicii ako nole ne bil u bolnica mozel da se vakcinira.

jasno e koja dokumentacija i koj "sintomi" i "bolesti" spagaat vo severe acute illness.
Ништо не е јасно, сега се загина во дискусијата и ја промени темата, бидејќи на претходната изеде ќотек. Оние кои барааат исклучок од вакцинирањето го прават тоа на база дека имаат состојба на телото која би можела да реагира лошо на вакцината. Точка. Тоа дали можеш со таква состојба да даваш интервју или не, потполно е ирелевантно. Теоретски ти можеш да бидеш супермен и да настрадаш од вакцинацијата ако телото ја имаа таа предиспозиција. На Џокович од лекарска комисија му беше одобрено дека има таква состојба и дека заради тоа не мора да се вакцинира, всушност не смее. Дали ова досега тие јасно, за понатаму во дискусијата да не се навраќаме на ова?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.368
Поени од реакции
22.665
ve procitaj go ova ama do kraj, od kanal 7 utrinska programa so politicar razgovor pa pak komentiraj deka samo ti znaes i nikoj drug: https://au.yahoo.com/lifestyle/sunrise-nat-barr-grills-barnaby-joyce-djokovic-saga-you-knew-anti-vax-035016815.html

Procitaj za "Croatian coach Filip Serdarusic" podole kade fino pisuva covekot prelezal vo Oct virus i mu bilo dozvoleno da vleze ama posto sega go izbrkale Srbinov morale i nego. I ovde si kazuvaat lugjevo deka e cista politika. Posle ova mozes pak da se smees ne mi smeta.
dobro ti razbiras sto pisuva ili ne? ova e intervju so prestavink na opozicijata koj od ova probuva da iscenira politicki nastan i clen na vladeacka partija.

za hrvatov konkretno:

"Croatian coach Filip Serdarusic was allowed in the week before, he said he had COVID and they let him through and he was only kicked out when the Djokovic thing blew up. Obviously, there's something going wrong here," Nat said.

kade konkretno e ist slucajot? pisuva sto dokumenti imal? ova se preraskazuvanja i prepukuvanja na novinari i politicari a ne dokazi i nekakvi pravni naodi...

smeski, ako vrz ova uspea da izvlecis zaklucok deka slucaite se isti togas svaka cast... nema potreba u idnina od istragi i sudovi daj novinarite neka organiziraat debati
Автоматски споено мислење:

Ништо не е јасно, сега се загина во дискусијата и ја промени темата, бидејќи на претходната изеде ќотек. Оние кои барааат исклучок од вакцинирањето го прават тоа на база дека имаат состојба на телото која би можела да реагира лошо на вакцината. Точка. Тоа дали можеш со таква состојба да даваш интервју или не, потполно е ирелевантно. Теоретски ти можеш да бидеш супермен и да настрадаш од вакцинацијата ако телото ја имаа таа предиспозиција. На Џокович од лекарска комисија му беше одобрено дека има таква состојба и дека заради тоа не мора да се вакцинира, всушност не смее. Дали ова досега тие јасно, за понатаму во дискусијата да не се навраќаме на ова?
dzabe e toa, dzabe i komisiite tie ne se zemaat u predvid za vlez. aus si ima svoja definicija sto i kako, nole ne proaga spored nea. prosto ko grav e
 
Член од
17 јануари 2022
Мислења
67
Поени од реакции
144
Да, слободно ставај хехенце секогаш кога ќе те нашлакаат во дискусија, тоа ти е како признание дека не ти оди дискусијата. За да бидам АПСОЛУТНО сигурен дека сфаќаш, ќе ти направам споредба со алергија на пеницилин. Ти можеш да бидеш во совршена физикка форма, потполно здрав, во прајмот на своите физички способности, и замисли дури и интервју можеш да дадеш, а сепак ако ти стават инекција пеницилин може да умреш.

Исто така и со вакцината, оние кои добиваат исклучок од вакцинирањето го добиваат наа таа основа, дека вакцината може да го наруши нивното здравје. Мислам, многу е едноставно ова, сигурно го разбираш?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.368
Поени од реакции
22.665
Да, слободно ставај хехенце секогаш кога ќе те нашлакаат во дискусија, тоа ти е како признание дека не ти оди дискусијата. За да бидам АПСОЛУТНО сигурен дека сфаќаш, ќе ти направам споредба со алергија на пеницилин. Ти можеш да бидеш во совршена физикка форма, потполно здрав, во прајмот на своите физички способности, и замисли дури и интервју можеш да дадеш, а сепак ако ти стават инекција пеницилин може да умреш.

Исто така и со вакцината, оние кои добиваат исклучок од вакцинирањето го добиваат наа таа основа, дека вакцината може да го наруши нивното здравје. Мислам, многу е едноставно ова, сигурно го разбираш?
koj del od toa deka nema validen isklucok za vakcinacija spored aus ne go sfakas? da ti nacrtiam, aus vika ili 2 vakcini ili severe acute illness. 2 vakcini NEMA. deka e kriticno bolen posle covid zaraza NE E. nema vlez.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.817
Поени од реакции
15.743
Во Австралија најсмртоносен ден од почетокот на пандемијата

им фали уште мутација од човек на Кенгур :cool: , па да ги вакцинираат и кенгурите и крокодилчињата...
бај тхе веј, пред 15тина години голема Бела изеде 2ца луге на плажите на Перт, ама надлежните се огласија дека Кога ќе го изеде и 3-иот човек , дури тогаш ќе ја осудат на смрт
 
Член од
17 јануари 2022
Мислења
67
Поени од реакции
144
koj del od toa deka nema validen isklucok za vakcinacija spored aus ne go sfakas? da ti nacrtiam, aus vika ili 2 vakcini ili severe acute illness. 2 vakcini NEMA. deka e kriticno bolen posle covid zaraza NE E. nema vlez.
Кано дете голомеше, лекарски комисии од Австралија (мислам две или три) му потврдија дека има состојба на телото со која не е паметно да се вакцинира. Да не беа тие потврди Новак сигурно немаше да замине за Австралија. Значи има такви потврди, плус прележал ковид, значи има анти тела, што тебе не ти е јасно?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.368
Поени од реакции
22.665
Кано дете голомеше, лекарски комисии од Австралија (мислам две или три) му потврдија дека има состојба на телото со која не е паметно да се вакцинира. Да не беа тие потврди Новак сигурно немаше да замине за Австралија. Значи има такви потврди, плус прележал ковид, значи има анти тела, што тебе не ти е јасно?
mene mi e sve jasno ama tebe ne ti e.

komisiite mnozi gi so nula. ne se spored federalnite vlasti validni za vlez.

antitela mnozi so nula. nitu toa ne igra uloga.

dzabe e sve toa, toa ti zboram pola saat nisto od toa ne igra uloga i ne se zima za relevantno. ona sto go pisav u predhodniot post e edina relevantna rabota za vlez u aus i nisto drugo.
 
Член од
17 јануари 2022
Мислења
67
Поени од реакции
144
mene mi e sve jasno ama tebe ne ti e.

komisiite mnozi gi so nula. ne se spored federalnite vlasti validni za vlez.

antitela mnozi so nula. nitu toa ne igra uloga.

dzabe e sve toa, toa ti zboram pola saat nisto od toa ne igra uloga i ne se zima za relevantno. ona sto go pisav u predhodniot post e edina relevantna rabota za vlez u aus i nisto drugo.
А ха, значи лекарска комисија ВО Австралија која СИГУРНО го познава федералниот закон околу тоа кои состојби на телото се доволни за да добие исклучок од вакцинација МУ ДАВА таква потврда на Џокович дека има таква состојба, велиш треба да ја помножиме со нула? И тоа не една таква комисија, туку две или три?

Мислиш дека Новак за таква потврда се има обратено кај Абориџините, или кај некоја врвна професионална органзиација, која сигурно не би погрешила околу нешто такво?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom