Ѓоковиќ против Австралија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Kakvo mocanje im priredi alal :D Use da ne bese tolku glup tie 10 da si gi otsedel doma, i kompletno do grklan kje bese
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Можеш слободно да пробаш, како ке се проведеш е друга прича :)
Македоците се толерантен народ, па толерираат и такви како тебе. Да сум јас на власт, би те натоварил како стока на камион, заедно со цела фамилија, и би те истоварил во Врање. Би ги видел така Свети Сава и Краљ Милутин заедно.

Кога Грците ги протеруваа Македонците од Егејска Македонија, само затоа што зборуваа македонски, пешки ги истераа, со по два три партали во раце. Јас сум великодушен, на камион би те однел.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Македоците се толерантен народ, па толерираат и такви како тебе. Да сум јас на власт, би те натоварил како стока на камион, заедно со цела фамилија, и би те истоварил во Врање. Би ги видел така Свети Сава и Краљ Милутин заедно.

Кога Грците ги протеруваа Македонците од Егејска Македонија, само затоа што зборуваа македонски, пешки ги истераа, со по два три партали во раце. Јас сум великодушен, на камион би те однел.
А ми па Срби смо народ кој поштуе земљу на коју што живи, али власт ако почне да таласа појави се некој као Принцип или Обилиќ и бидне пиздарија голема :))))))
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
А ми па Срби смо народ кој поштуе земљу на коју што живи, али власт ако почне да таласа појави се некој као Принцип или Обилиќ и бидне пиздарија голема :))))))
Како на Косово што бидна или во Краина? Како јуначки ве иселија, чудо едно. Некако не го видов Обилиќ таму.
Автоматски споено мислење:

spored vlastite na aus ne gi ispolnuva. ako ima vtora runda ke treba oni sega da dokazat.
Судот вели дека властите не се во право. Го слушна судијата што вели, што можеше овој човек повеќе да направи во врска со документацијата?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Како на Косово што бидна или во Краина? Како јуначки ве иселија, чудо едно. Некако не го видов Обилиќ таму.
не си го видел бидејќи си неписмен и голташ се што ти се сервира од медиумите... али да не ја труеме темава тука со глупости, за селење кога сакаш пиши во ПП ке ти дадам адреса да дојдеш со камион да ја искористам твојата хуманост :)
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
не си го видел бидејќи си неписмен и голташ се што ти се сервира од медиумите... али да не ја труеме темава тука со глупости, за селење кога сакаш пиши во ПП ке ти дадам адреса да дојдеш со камион да ја искористам твојата хуманост :)
Ти форумот го труеш со великосрпско срање, сега за темава се засекира?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.641
Да сумираме: проблемот е во тоа што се сликал со деца додека бил позитивен, а притоа тоа не е дел ни од правилата, протоколите и законите на Австралија...затоа што не бил во Австралија тој период!

Никој не бара емпатија, туку следење на прописите. Победи на суд, победи еден опресирачки режим и сега се соочува во реперкусии. Тоа го има во сите пототалитарни држави и секогаш населението стои цврсто со одлуките на лидерот. Морисон е гладен за моќ, како што беа сите лидери кои имплентираа закони надвор од нивната моќ затоа што во рацете ги имаа сите политички конци и апаратот за физичка принуда.

Сега, и покрај 80-90% имунизирано население, рушат дневни рекорди, повторно си се сите дома и вакцината не стави крај на пандемијата. Се тешат со ниската стапка на смртност, а 2 години окапеа дома на брзиот интернет, имаше и по 111 дена цврсти локдауни, а шансите млад и здрав човек (до 50 год) да почине од Ковид се 0.02%. Да, го измамивте вирусот, секоја чест.

#TeamNovak :love:

Ajde da sumirame...

Za site teniseri dokumenite treba da se predadeni do 10ti. Osven za Nole, za nego vazi 30ti.
Na 16ti magicno se razboluva. Ima PCR test.

1641807986318.png

Pravi sto pravi narednive denovi so deca i sponzori... Dali prekrsuva zakoni u srbija ne e bitno, legalniot test vo AUS e dali on so tie postapki pokazuva DOBAR KARAKTER pogotovo koga ova se koristi za pricina za zaobikoluvanje na zakon za vlez vo drzavata.

Magicno ozdravuva posle nekolku dena i doaga vo AUS 2 nedeli podcna.

Vladinite advokati baraa da bide odlozeno sudenjeto za vtornik ili sreda za da gi proverat dokumentite i veruvam ambasadata u BG sega toa raboti. Ne im bese dozvoleno (so pravo) ovde za razlika od MKD nekeme da drzime nevini u pritvor so meseci. Od druga strana prviot den Nole dobi 2 odlozuvanja posto negoviot tim NEMASE dokumenti sto bea potrebani za sudnot. Znaci somnezot deka ima falc nesto ne e bas neosnovan...

Pobedi na sud radi tehnicka greska na granicarite. FER, POBEDI i toa e OK, nikoj tuka ne ja osporuva odlukata ali nemoj da go pravite balknaskoto pa da ja prevrtuvame odlukata deka pobedil zasto ispolnil uslovi. NE, TOA SEUSTE NE DOSLO NA RED. Dali ke dojde ke vidime utre. Mozno e i toa da go pobedi, jas za negova pobeda bi go racunal i da go pustat da igra bez uste edna tuzba. Ako posle site sranja ne mu ja ukinat vizata pak togas najverojatno imaat dovolno info deka se e OK. Vecer mu ostavija prostor da se povlece i da se kaci na avion. Ima uste saat i pol za toa ili eventualno do sabajle ako leta so privaten jet.

Ako ostane vo AUS narednive 72 saati mislam deka posle toa e siguren.

Ne go mesaj Morison posto ne ja razbiras politikata na AUS nitu pak glasacite ovde. Za nikogo ne e ova odlucuvacka slucka. Za Morison ima tolkav gnev ali za raboti sto imaat marginalna dopirna tocka so covid, primer nemanje dovolno testovi momentalno ili vakcini porano ali najveke gnev ima radi pozarite pred covid. Znaci pamtime nie pred 3 god koga gorese AUS a on koga si bese na odmor ko Zajo nash... Novak e nebiten u prikaznata i cela taa prikazna deka ova ke odlucelo nesto ja pravat stranski dopsinici sto se ovde za AO.

Druga rabota totalno nemas poima sto se desava u AUS. Koj se toa site doma? Jas denes na plaza bev dur bese rocisteto na Nole, 28 stepeni e ovde... 90% od narodot e uste na odmori... Pred nova god bev u Singapur. Zavrsija lockdowns, ako ima ke ima za da se pomogne na zdrastveniot sistem ako dojde kriticno. Ke ima nekoj restrikcii sigurno ali sve e toa mackina kaslica. Na kraj krajeva sfati deka ovde 100 pati pobitno ni e da nemame 1000ci mrtvni ko vo evropa ili amerika nego da mozeme kafe da pieme u kafic. Jebes ti kafana skara mara mentalitet ako ti umiraat roditeli, babi, dedovci. Ali toa e, nema nikad da se razbereme na taa tematika zasto ti zivees u dzava 200 na 220km i ako vi zatvorat granici e strasno posto nema kade a jas ziveam na kontinent poglem od Evropa vo sojuzna drzava pogolema od balkanot koja u sustina so tasmanija e i najmala vo AUS.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.240
Поени од реакции
41.567
Сеа за сеа не е уапсен Новак, или ова е грешка на комуникација бидејќи само еден твитер акаунт од Америка, личност блиска до неговата фамилија, ја протна оваа вест, или е ПР стратегија за да се опипа условно речено пулсот на народот, нешто што првично и го доведе во ваква ситуација.

Ден пред да дојде во Австралија, премиерот на самата земја го коментираше неговото доаѓање велејќи дека Се е проверено, така работеле веќе 2 години, и он затоа ќе биде пуштен во земјата. Објавата на Новак на социјалните медиуми предизвика негодување кај медиумите во Австралија, огромен притисок, што значеше менување на првичната одлука како и реторика користена од тамошните политичиари што на крај резултираше со оваа сага.

Денес откако судот донесе пресуда во негова корист, сеуште има простор федералните власти пак да го вратат, е сеа дали тимот на Новак се обидува со вакво погрешно информирање да им укаже дека овој пат медиумски, и по реакции на луѓе, ваква одлука лошо поминува, или е само резултат ова на расипан телефон не знам, али има простор и за такво нешто, зашто политичарите таму очигледно паѓаат многу под влијание на реакциите од јавноста. А моментално реакциите нивни се повеќе наклонети кон Новак, што не беше случај првиот ден кога он објави дека доаѓа со медицинска пропусница.

Последна вест сепак е дека вечерва ќе биде ослободен, што не значи дека не можат пак да му ја укинат визата, али нема да биде денес и легално тоа него го прави слободен човек. Да е паметен одма ќе иде на тренинг, ќе биде дел од ждребот на АО, ќе има изјави од негови колеги кои го поддржуваат, вклучително и тениската федерација на Австралија која му посредувала за да дојде со информации за цела документација. Па у таква ситуација уште толку поголем проблем ќе си направат властите ако се дрзнат да го враќаат.
 
Член од
12 ноември 2021
Мислења
99
Поени од реакции
76
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Ko so svativ imaat use 2 saati da odlucat. Ili ministerot svoevolno kje mu ja ukine vizata zaedno so 3 godisen ban, ili kje go ostavat :D Prrsmesno
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.665
Ke ja pocituvaat deka zgresile vo procedurata i ke go vratat i pak neka tuzi, ne za formalni greski tuku za toa dali smee da vleze pored vazeckite pravila.
Абе може да го вратат уште сто пати. Мислам дека и не му е гајле за тоа. Ама сега враќањето ќе биде заради политичко дискреционо право на некој министер, не затоа што тој направил нешто погрешно. Тој тоа сакаше да докаже. Неговата војна е добиена.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Ke ja pocituvaat deka zgresile vo procedurata i ke go vratat i pak neka tuzi, ne za formalni greski tuku za toa dali smee da vleze pored vazeckite pravila.
Ye ne funkcionira bas taka. Tezok rezil e ako ne go ispocituvaat sudot, zaso sea vekje e licna odluka od vladata. Ne mozhe da se vadat na proceduri, zakoni ili ne znam so. Kje licat na banana drzava( ne deka i vaka ne licat).
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom