Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.009
Поени од реакции
1.905
Одобрено од поединци од групата, никогаш не наиде на поддршка од никој друг и секогаш е предмет на осуда од останатите.
Знам бе јас точно како било, но на овој залутаниот во темата малце да му фрлам некоја коска да се занимава ;) !
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.940
Знам бе јас точно како било, но на овој залутаниот во темата малце да му фрлам некоја коска да се занимава ;) !
Залутан?
Ја коа сум бил активен член на Комити у југословенска лига, ти си бил у татина муда.
Ја коа сум бил активен член на Комити, добрата Шкендија беше Шкендија Арачиново.
Ти на Шкендија ги имаш идено сите утакмици дома некоја било-која сезона?
Автоматски споено мислење:

(ОК, ако гледаш за сега, во моментот, - не сум член.)
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.009
Поени од реакции
1.905
Залутан?
Ја коа сум бил активен член на Комити у југословенска лига, ти си бил у татина муда.
Ја коа сум бил активен член на Комити, добрата Шкендија беше Шкендија Арачиново.
Ти на Шкендија ги имаш идено сите утакмици дома некоја било-која сезона?
Автоматски споено мислење:

(ОК, ако гледаш за сега, во моментот, - не сум член.)
Сирот, уште не свати дека сме иста возраст???
Добрата (лошата за властите) Шкендија беше таа од 79-81, кога беше забранета, е јас како мало дете сум пристустувал на тие натпревари ... јас по селата од 93, па по западна Македонија (тогашна, уште не беше Северна), па се досега по сите стадиони си одам во сопствена режија. Не па дома. Од 27 години, можеби сум пропуштил едно 10% домашни, овој вика една сезона дали си бил на сите натпревари???
Работата е дека епитетот залутан го заслужуваш оти коментираш само кога темата Соживот ти е затворена, те нема ниту еднаш да коментираш за реалните проблеми на навивачите тука во земјава..
Ај сега трк кај Соживотот или Насилставата, види можеби има нешто интересно да коментираш!
 

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
Овој говедо да га кажу е навреда за животни. Имаше исто текстови напишано а и незнам на коју емисију беше гост, оцрнува не нас како НГ. Соочен беше сс неколко од нас.. и свитка опашку, не бија толко силан како пред камере сс оцрнување на људи кои не ги знае.
Може да његово сг кажување дека навијачи су у дил сс 'рију и држи воду ама не прави главе.
Дали сака да се преко оцрнување на групе истакне или кој му е па циљ не знам.
За жал ускратени смо од политику и 'рију.. полициска ни е држава.. некој живот кој доста од нас га живив без разлику дали посетуев утакмице или не. Трн у око на овој општество контролирано од фотељаши без право на глас на нормалнога човека, ми треба да смо тј глас на цело општество тај револуција... ама за жал куде нас тој тешко.

Сечени ги штити партија много, не личив на навијачи за да ги коментирам ама у Ку, сс маице “долар“ почнале да се шетав.. маице илирида.. без разлику што су угасени ипак они по њино, графити цртав за њини погинати (учке).. правив државу у државу док се немо посматра.. јер верују кд би се реагирало ми ке смо тија оцрнети и верују затворени.
Болна е тема за да гу почну верују свакога га боли за бришање на наш идентитет.. у Ку се брише слнце од Кутлеш.. (ипак има тврдокорни кои па га цртав и пишуев) а се немо посматра док се цртав графити за некакву се илириду.
Да се декларираш како македонац у своју државу е казниво по све изгледа.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Овој говедо да га кажу е навреда за животни. Имаше исто текстови напишано а и незнам на коју емисију беше гост, оцрнува не нас како НГ. Соочен беше сс неколко од нас.. и свитка опашку, не бија толко силан како пред камере сс оцрнување на људи кои не ги знае.
Може да његово сг кажување дека навијачи су у дил сс 'рију и држи воду ама не прави главе.
Дали сака да се преко оцрнување на групе истакне или кој му е па циљ не знам.
За жал ускратени смо од политику и 'рију.. полициска ни е држава.. некој живот кој доста од нас га живив без разлику дали посетуев утакмице или не. Трн у око на овој општество контролирано од фотељаши без право на глас на нормалнога човека, ми треба да смо тј глас на цело општество тај револуција... ама за жал куде нас тој тешко.

Сечени ги штити партија много, не личив на навијачи за да ги коментирам ама у Ку, сс маице “долар“ почнале да се шетав.. маице илирида.. без разлику што су угасени ипак они по њино, графити цртав за њини погинати (учке).. правив државу у државу док се немо посматра.. јер верују кд би се реагирало ми ке смо тија оцрнети и верују затворени.
Болна е тема за да гу почну верују свакога га боли за бришање на наш идентитет.. у Ку се брише слнце од Кутлеш.. (ипак има тврдокорни кои па га цртав и пишуев) а се немо посматра док се цртав графити за некакву се илириду.
Да се декларираш како македонац у своју државу е казниво по све изгледа.
познавам доста кумановци и кога ми зборат кумановски без проблем ги разбирам, ама вака иако сакам да прочитам што имаш пишано некако тешко ми е кога кумановски дијалект е на пишано. а имаш многу постови и од претходно што ми биле интересни ама тешко разбирливи. (сум ги разбрал не дека не, али со повеќе мачењењ )
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Овој говедо да га кажу е навреда за животни. Имаше исто текстови напишано а и незнам на коју емисију беше гост, оцрнува не нас како НГ. Соочен беше сс неколко од нас.. и свитка опашку, не бија толко силан како пред камере сс оцрнување на људи кои не ги знае.
Може да његово сг кажување дека навијачи су у дил сс 'рију и држи воду ама не прави главе.
Дали сака да се преко оцрнување на групе истакне или кој му е па циљ не знам.
За жал ускратени смо од политику и 'рију.. полициска ни е држава.. некој живот кој доста од нас га живив без разлику дали посетуев утакмице или не. Трн у око на овој општество контролирано од фотељаши без право на глас на нормалнога човека, ми треба да смо тј глас на цело општество тај револуција... ама за жал куде нас тој тешко.

Сечени ги штити партија много, не личив на навијачи за да ги коментирам ама у Ку, сс маице “долар“ почнале да се шетав.. маице илирида.. без разлику што су угасени ипак они по њино, графити цртав за њини погинати (учке).. правив државу у државу док се немо посматра.. јер верују кд би се реагирало ми ке смо тија оцрнети и верују затворени.
Болна е тема за да гу почну верују свакога га боли за бришање на наш идентитет.. у Ку се брише слнце од Кутлеш.. (ипак има тврдокорни кои па га цртав и пишуев) а се немо посматра док се цртав графити за некакву се илириду.
Да се декларираш како македонац у своју државу е казниво по све изгледа.
Дали ни се свиѓа или не е друга работа, али не гледам што кажа а да не е тачно.
 

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
Дали ни се свиѓа или не е друга работа, али не гледам што кажа а да не е тачно.
Ја исто га кажа, можда му држи воду тврдња ама не за прави главе.
Ја одговорно тврду дека наша група, тој не га е работала, никад сс плавци.
Резултат су мн парични казне, притвори, малтретирање од страну на исти.
 
Член од
2 мај 2018
Мислења
44
Поени од реакции
80
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.144
Поени од реакции
35.169
Сабајлево читам дека починал. Нека почива во мир.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.740
Шо се дешава у Струга, обединета Илирида ли?
Не изнавредија сите по ред, пеаат за Саздо.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.450
Поени од реакции
68.692
Уште една приказна од минатото :D
Некаде 2009 година, Вардар гостува во Железарница против Металург.
Неколку месеци претходно имавме собир пред Континентал и бркање со Шверцери низ Гази Баба, налик на инцидентот во Нерези, но без поголема медиумска пумпа. Тогаш се појавија 10-тина нивни членови, од другата страна на улицата, почнаа да пеат каурски пички. Следуваше напад од наша страна, дел излетаа од подвожњакот, дел скокавме преку жардињерите (зажалив, ја шинав ногата, лоша проценка на висина), па ги бркавме низ населба. Алфи дојдоа за 5 секунди, а потоа не носеа од салата во Автокоманда до Железничка со цели кордони полицајци низ тесните улици на Керамидница. Дома во 1 и нешто дојдов. На тој натпревар им го извадивме знамето Автокомандоси на Пирати, пекол во сала, уште ја имам картата дома, едвај се чита текстот. Гоце Макалоски акна гол во последна секунда за нерешено, бродолом во салата.
Да се вратам на фудбалот. Имавме собир во паркот во Автокоманда, па со кортео отидовме до стадион. Натпреварот беше со анти - Трифун навивање, со кореографијата ПЛАСТИКМЕН ОДИ СИ. Натпреварот очобол, стандардно изгубивме ако не се лажам (стандардно примавме некои ќори голови од слободен преку Миле Крстев), па моментот за издвојување беше еден инцидент со Шверцери. Некаде во второ полувреме се појавија од шумата позади Шумарски. Со мене имав земено еден колега од факс, од Прилепско, сместен во Стив Наумов студентскиот. Почнавме со препуцавање на национална основа. Колегава вика никогаш не сум имал контакт со албанци, ама ми зовре крвта, одам да се тепам. Наеднаш следува напад, скокаат луѓе преку ограда, други низ врата меѓу цел кордон ЕБР. Нормално, овие фатија џаде, за разлика од претходниот инцидент во Гази Баба, овде успеаа да избегаат. Што пендреци поделија ЕБР. Сепак, дозволија помала група од Комити да остане на брдото, па имаше навивање со довикување од двете страни (нешто што го имавме повторено и неколку пати во иднината). Колегава се напали, молеше да го носам по утакмици после тоа. Додека не се вработи во кладилница, па го собрале Пирати и му кажале дека ќе јаде отказ од Аристократ.

Гостувањава во Железарница и Автокоманда скоро секогаш минувале со инциденти. На едно гостување, двајца членови на Пирати облечени во обележја на Вардар, ги дочекале првите деца што дошле на собирно место во Автокоманда и им собраа еден шал Комити. Издејствувавме да го вратат шалот уште додека траеше утакмицата, ама кога дојдоа да го вратат, едниот имаше шал Пирати и му отиде шалот. На враќање, 100 души напикани во градски автобус, а од напред и од позади цела војска оди по автобусот. На Бит пазар лудило, зига зага, пцуење, го запалија шалот Пирати во бус, ама не долета ниту еден камен. Автобусот не застана воопшто, кога сфати дека може и да излеземе и да настане хаос. Уште ја памтам фацата на еден шпон што излезе од авто работилница. Гледа некој пее, мисли Шверцери сме дека низ прозор го мавтаа шалот од Пирати со сина боја, и одеднаш летаат работи кон него, се почнува со националистичко скандирање. Гледа зинат со устата, па дури се свести почна да вика да излезат и други и вратија со скандирање.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.740
Дај да собереме пари да напише роман човекот, дарбата е тука, дешавките ги има, така да тоа е тоа. Коа можеа они во театар зошто па он да не може во библиотека :D
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.450
Поени од реакции
68.692
Дај да собереме пари да напише роман човекот, дарбата е тука, дешавките ги има, така да тоа е тоа. Коа можеа они во театар зошто па он да не може во библиотека :D
Одамна се спремам, почнав, ама прекинав :D
Ќе биде до пролет :D
Сепак во последниве години не сум многу активен вон стадионските активности (си дојде само со годините), немам ништо искусено одамна од навивачкиот свет. Добро е што барем се наоѓа време за одење на барем повеќето од домашните натпревари.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom