Opel Club Macedonia

Член од
13 октомври 2018
Мислења
4
Поени од реакции
3
D2S е сијалицата,се сменва само сијалица. 1400 денари на осрам 6000келвини.
Мислам ќе треба фарот да се извади за да се замени сијалицата.
Да, треба да се извади браник па фар, а 1400 каде најде осрам ако не е тајна? По аутолидер/аутокинг има кинески по 1200-500 со 6м гаранција, па се мислам... осрамот е 3к+ (4300к,5000к, 6000к)
 
Член од
17 октомври 2023
Мислења
7
Поени од реакции
9
Dali nekoj znae imam astra 2008 i nekad najcesto koga e mnogu toplo pravi problem i ne pali ne dava znak na zivot? Akumulator e ok i nekad pali nekad ne… Ako e toplo vremeto ili topol motorot najcesto togas pravi problem
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Да, треба да се извади браник па фар, а 1400 каде најде осрам ако не е тајна? По аутолидер/аутокинг има кинески по 1200-500 со 6м гаранција, па се мислам... осрамот е 3к+ (4300к,5000к, 6000к)
Од опел аутостар се имаш за астрата до последен штрав. Од кај нив зедов сијалици пред 1 година .
 
Член од
13 октомври 2018
Мислења
4
Поени од реакции
3
Од опел аутостар се имаш за астрата до последен штрав. Од кај нив зедов сијалици пред 1 година .
Бев во АутоСтар денес, немаа некој избор баш а и доста скапи беа, земав од АутоЛидер 1500 "Филипс" :pos: со гаранција 6 месеци ми дадоа, и да, сијаличката беше, а ми беше страв дека не е тоа. Сега топ си работи, фала на помошта! btw дефинитивно најгадниот дел е растурањето на цел браник и фаровите.

astra2.png
astra1.png
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Бев во АутоСтар денес, немаа некој избор баш а и доста скапи беа, земав од АутоЛидер 1500 "Филипс" :pos: со гаранција 6 месеци ми дадоа, и да, сијаличката беше, а ми беше страв дека не е тоа. Сега топ си работи, фала на помошта! btw дефинитивно најгадниот дел е растурањето на цел браник и фаровите.

Прегледај го приврзокот 394767
Прегледај го приврзокот 394764
Со здравје да се користи. Иста мака ме чека и кајмене само чекам да се опрај времево и да почнам со растурање. Иначе супер ти е количето. Повели во Opel club Macedonia na fb.
 
Член од
13 октомври 2018
Мислења
4
Поени од реакции
3
Со здравје да се користи. Иста мака ме чека и кајмене само чекам да се опрај времево и да почнам со растурање. Иначе супер ти е количето. Повели во Opel club Macedonia na fb.

Хаха, Фала ти! Иначе веќе долго време сум член во клубот на фб
 
Член од
24 декември 2022
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво на сите, имам Astra H 1.7 cdti Z17DTR motor so 125 KS. Колата при средно оптоварување на пример 2000 обртаи во 5 брзина 100 km/h, на мала угорнина фрла грешка P0234 overboosting и влегува во save mode. Ова не се случува ако се вози побрзо или во помала брзина. Актуаторот на турбот работи проверен, map сензор сменет , нема протекување на вакум, турбото работи нормално, нема свирење, едиствено засега што е забележано подослабена е вакум пумпата, даба 650 mbar, a нормални вредности биле од 750 до 850 mbar. Има некој искуство со овај проблем и како да се реши?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Здраво на сите, имам Astra H 1.7 cdti Z17DTR motor so 125 KS. Колата при средно оптоварување на пример 2000 обртаи во 5 брзина 100 km/h, на мала угорнина фрла грешка P0234 overboosting и влегува во save mode. Ова не се случува ако се вози побрзо или во помала брзина. Актуаторот на турбот работи проверен, map сензор сменет , нема протекување на вакум, турбото работи нормално, нема свирење, едиствено засега што е забележано подослабена е вакум пумпата, даба 650 mbar, a нормални вредности биле од 750 до 850 mbar. Има некој искуство со овај проблем и како да се реши?
Некој од вакумите,оди кајшто растураат Опели и пробај со половен
 
Член од
18 јули 2012
Мислења
1.051
Поени од реакции
656
Ima.opel meriva 1.7 dizel , kazalkata na temp ne se diga ostanuva na 0 , smeniv termostat toj den dobro no pak istotot , parnoto ne gree dobro mnogu malku duva toplo ? Osven termostat sto moze drugo da e
 
Член од
13 декември 2023
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво форумџии.
Ми треба ваше мислење за
Opel Astra J Sport Tourer 2.0 CDTI,
2011 година со автоматски менувач,
165 коњски сили.
Совети и искуства дали вреди да се купи.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Здраво форумџии.
Ми треба ваше мислење за
Opel Astra J Sport Tourer 2.0 CDTI,
2011 година со автоматски менувач,
165 коњски сили.
Совети и искуства дали вреди да се купи.
motor odlicen menjac uzas. Spor menjac i dosta kvarliv. Baraj manual.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
178
Поени од реакции
183
Помош ми треба. Имам астра г и кога возам ми крцкаат панелите на вратите, мислам дека се тие. Ми прават звук кога забрзувам и кога кочам, а и често кога вртам во кривини. Исто така имам некои звуци од назад, изгледа некоја пластика. Имал некој искуство со ова и совет како да го средам?
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
190
Поени од реакции
106
Немат гајле овие мењачи и да стави подебело масло. Највероватно дечкото проблем има со лагерот или со пумпата глицеринска.
А то шо клават адитиви во мотор нема врска мењачот со адитивот. Плацебо ефект,мислат дека е подобро со адитив.
Адитив за автомацки мењач се турва доколку има проблем со шалтање и се става само ако е за продавање колата да го сјебиш тој шо ќе ја купи.
еве јас повторно проблемот кој што го имав се јави пак неможам да шалтам брзини кога ја палам колата на сабајле мора да го напумпам кумплугот па после тера некое време мењав горна пумпа ама пак исто е мора да испуштам воздух тера некој ден и пак исто , глицеринот не го губи некоја идеја ??? проблемот се јавува само преку зимо лете нема гајле ... дали глицеринот има удел ?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
еве јас повторно проблемот кој што го имав се јави пак неможам да шалтам брзини кога ја палам колата на сабајле мора да го напумпам кумплугот па после тера некое време мењав горна пумпа ама пак исто е мора да испуштам воздух тера некој ден и пак исто , глицеринот не го губи некоја идеја ??? проблемот се јавува само преку зимо лете нема гајле ... дали глицеринот има удел ?
Menjac nadvor i nov set Valeo,samo to e spasot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom