Opel Club Macedonia

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Член од
18 јули 2012
Мислења
1.051
Поени од реакции
656
Imam meriva 1.7 dizel , 2003 god , kazalkata na brzinata se rasipa , ostaniva na 0 , site drugi kazalki se vo red , malku i buci na zvuk sega ne znam dali e do toa ?
Imal nekoj isto slucuvanje ili pa nekoj dobar majstor vo Skopje za opel ?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.314
Поени од реакции
7.300
Ecoflex motor. Malku porazlicen od standarniot rail so 101ks.
Dobar motor e ama pazi na menjacot. Nosi M32. Maslo obavezno da se zameni. Kaj astra H se pokaza dobar. Vo astra j e slab.
Кога бев во овластен на опел и им реков да го сменат маслото на мењачот, ми рекоа дека тоа масло е доживотно и нема потреба да се мења.

По доживотно за нив е 150 000 километри.

Откако го сменив маслото, мењачот лизга ко путер :)
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Кога бев во овластен на опел и им реков да го сменат маслото на мењачот, ми рекоа дека тоа масло е доживотно и нема потреба да се мења.

По доживотно за нив е 150 000 километри.

Откако го сменив маслото, мењачот лизга ко путер :)
Често наидвам на тие коментари дека не се менувало маслото шо е погрешно. Ијас сменав масло во мењачот лани. Шалта лесно без проблеми.
 
Член од
15 јуни 2023
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo nov sum ovde na forumov sakam da mi ponudete bandazi 5x110 16ki so zamena 15ki so super gumi
 
Член од
18 јули 2012
Мислења
1.051
Поени од реакции
656
Pozdrav , imam opel meriva 1.7 ctdi , pred 4 dena mi izleze svetloto na akumulatorot , mi zaastana kolata ne se palese , pa posle so kablovi ko palev , istiot den pak istiot peoblem , go nosev vo autoelektricar mi kazuva deka se e vo red ao strujata , nosi go vo mehanicar , goka go nosev kaj nego mi vika deka nema.kompresija motorot pa pri kraj e ?
Dali e mozno toa , vo nekolku navrata mi vadese crn dim , ama deka da blokira motorot nemase nekoj znaci.
Sega pocna i nafta da frli , dali mozebi e do bos pumpa , ili pa e motorot pred blokiranje ?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Pozdrav , imam opel meriva 1.7 ctdi , pred 4 dena mi izleze svetloto na akumulatorot , mi zaastana kolata ne se palese , pa posle so kablovi ko palev , istiot den pak istiot peoblem , go nosev vo autoelektricar mi kazuva deka se e vo red ao strujata , nosi go vo mehanicar , goka go nosev kaj nego mi vika deka nema.kompresija motorot pa pri kraj e ?
Dali e mozno toa , vo nekolku navrata mi vadese crn dim , ama deka da blokira motorot nemase nekoj znaci.
Sega pocna i nafta da frli , dali mozebi e do bos pumpa , ili pa e motorot pred blokiranje ?
Alternatoro ne ti polni zatoa svetnuva akomulatorce na sal tabla a to so pusta nafta,ili e do povratnoto crevo ili od kapackata za naften filter pusta ili samata tandem pumpa pusta. Cdti se common rail,direkno vbrizguvanje se,nemat bosch.
Proveretea tandem pumpata i rail epruvetata....Nosia kaj drug majstor nekoj saka da se zakoli so pari.
 
Член од
19 јули 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Поздрав дечки, се работи за Opel Insignia 2.0cdti, проблемот е во тоа што на контролната табла трепка сијаличка за акумулатор, акумулаторот е проверен и е во добра состојба, напонот е океј и се полни како што треба, имав проблем при палење(алансерот беше проблем и се реши), дали е најпаметно да го однесам да го стават на дијагностика па да видат дали ќе покаже некој проблем?(исто така при секое ново палење се ресетираат некои системски функции како што се километража, времето, се губи контакт и на позиција на светла позади па претпоставувам дека некаде во електроника е проблемот).
 
Член од
18 јули 2012
Мислења
1.051
Поени од реакции
656
Imam problem so eger ventilot na Opel meriva 1.7 ctdi 2003 , dali e najpametno da ja smenam ili da ja isklucam komplet , trebalo da se iskluci softverski ili ne znm sto , edniot mi dava garant deka go prai toa ?
I ako se iskluci kompjuterski dali posle mehanicki nesto drugo da se prai kaj egerot
 
Член од
13 октомври 2018
Мислења
4
Поени од реакции
3
Здраво дечки, имам проблем со ксенон на Астра Х (фабрички фарови), левата страна почна да не работи. Кога се палат светлата се гледа на почеток блицнува мал сноп светлина на левата страна (милисекунда и се губи, а покрај тоа се слуша некаков треперлив звук додека се пали). Додатно инфо - последно време на 3-4 недели се случуваше да не запали левиот ксенон воопшто, но по гасење и повторно палење се беше во ред. Дали проблемот е во ксенонот или е некој друг дел (трафо, кабли, инсталација итн.)? Ви благодарам!
Автоматски споено мислење:

Imam problem so eger ventilot na Opel meriva 1.7 ctdi 2003 , dali e najpametno da ja smenam ili da ja isklucam komplet , trebalo da se iskluci softverski ili ne znm sto , edniot mi dava garant deka go prai toa ?
I ako se iskluci kompjuterski dali posle mehanicki nesto drugo da se prai kaj egerot
Kolku sto znam, EGR-ot samo softverski se gasi, ne se trga mehanicki.
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Здраво дечки, имам проблем со ксенон на Астра Х (фабрички фарови), левата страна почна да не работи. Кога се палат светлата се гледа на почеток блицнува мал сноп светлина на левата страна (милисекунда и се губи, а покрај тоа се слуша некаков треперлив звук додека се пали). Додатно инфо - последно време на 3-4 недели се случуваше да не запали левиот ксенон воопшто, но по гасење и повторно палење се беше во ред. Дали проблемот е во ксенонот или е некој друг дел (трафо, кабли, инсталација итн.)? Ви благодарам!
Автоматски споено мислење:



Kolku sto znam, EGR-ot samo softverski se gasi, ne se trga mehanicki.
D2S е сијалицата,се сменва само сијалица. 1400 денари на осрам 6000келвини.
Мислам ќе треба фарот да се извади за да се замени сијалицата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom