Која банка е најдобра? (ваши искуства со банки)

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
НЛБ си беа лешпери одамна ама сега се станати бакалница.
НЛБ ги користам приватно веќе 14 години, и навистина се станати бакалница. Комерцијална службено, и можам да ги оценам како пиљара (секторите во Скопје со посебен акцент).

Секое плаќање на фирма од надвор, на Комерцијална го чекаме мин. по 5 денови, преку свифт стигаат за 1-2 денови тука и уште 2-3 денови им треба на овие да ги префрлат на девизна + уште 1 ден додека ги продадат отидоа недела и пол во трансакции додека да ги добиеш на денарска. Пешки да пратам некој да ги земе ќе стигнат побрзо :tapp:
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Која банка во Македонија најбрзо процесира странски приливи преку Свифт (и да не бара физичко присуство за подигање/потпишување документи ко што бара стопанска пошо не живеам во МК)? Сакам да си префрлам пари од странската картичка на македонска, ама уште немам отворено сметка во Македонија.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
63
Поени од реакции
19
Здраво. Не знам дали темава е соодветна, ама сакам да прашам дали некој знае: Доколку во сабота префрлам пари на друга сметка, дали парите ќе бидат префрлени истиот ден (за колку време) или, пак, се чека до понеделник?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.760
Поени од реакции
9.559
Здраво. Не знам дали темава е соодветна, ама сакам да прашам дали некој знае: Доколку во сабота префрлам пари на друга сметка, дали парите ќе бидат префрлени истиот ден (за колку време) или, пак, се чека до понеделник?
Ако сакаш брза трансакција, имаше некоја провизија за плаќање...инаку може да ги добие по редовен пат истиот ден после неколку часа, зависи од која банка во која префрлаш
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Здраво. Не знам дали темава е соодветна, ама сакам да прашам дали некој знае: Доколку во сабота префрлам пари на друга сметка, дали парите ќе бидат префрлени истиот ден (за колку време) или, пак, се чека до понеделник?
Во сабота само во иста банка.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Здраво. Не знам дали темава е соодветна, ама сакам да прашам дали некој знае: Доколку во сабота префрлам пари на друга сметка, дали парите ќе бидат префрлени истиот ден (за колку време) или, пак, се чека до понеделник?
Vo raboten den Pon-Pet imas 2 opcii da biras: standardno (kibs) - parite primacot (ako e smetkata vo druga banka) gi ima utredenta, ili brzo (mips), TN "1", pri sto parite stigaat vednas. Za mips imas povisoka provizija, SB I KB zemaat 250 denari.
Vo sabota edinstvena opcija da prefrlis pari e samo ako dvete smetki se vo ista banka.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Нема добра банка, сите си онадиле векот! Јас НЛБ и Комерцијална ги возам(уствари они мене). За домашни плаќања НЛБ, настрана КБ. Јас сум задоволен од девизниот дел на КБ, секогаш сум имал подршка, кога ми треба. Од почеток малку тупеа со проверки, после легна работата.
Халк, ха ха, како македонски пекол е! Или нема службеник што знае, може да нема доволно пари(иако си резервирал со време), па ќе те пратат во менувачница(пошто они ги зеле сите девизи :) ) , хумори, да извадиш 3К евра како декар лозје да си скопал!
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Нема добра банка, сите си онадиле векот! Јас НЛБ и Комерцијална ги возам(уствари они мене). За домашни плаќања НЛБ, настрана КБ. Јас сум задоволен од девизниот дел на КБ, секогаш сум имал подршка, кога ми треба. Од почеток малку тупеа со проверки, после легна работата.
Халк, ха ха, како македонски пекол е! Или нема службеник што знае, може да нема доволно пари(иако си резервирал со време), па ќе те пратат во менувачница(пошто они ги зеле сите девизи :) ) , хумори, да извадиш 3К евра како декар лозје да си скопал!
Ke se soglasam deka site banki si ibale vekot :) , ama aj da ti preporacam SB za devizen del. Barem jas sum bil prezadovolen... Isto na pocetok malku tupenje, ama posle se OK... Jas sum rabotel isklucivo so devizni prilivi I bile sovrseni. Ostaviv na vremeto nekoj blanko list so potpis/pecat kaj niv I potoa so godini ne sum se pojavil. Na mejl mi prakaat izvestuvanje za devizen priliv, potoa telefonski im se javuvam da mi se prefrlat parite na denarska smetka, kazuvam deka imam ostaveno blanko nalog... Se e brzo I ednostavno. Nekad za 15 min, nekad max. 1 cas. Sum nemal potreba da gi menjam
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Ke se soglasam deka site banki si ibale vekot :) , ama aj da ti preporacam SB za devizen del. Barem jas sum bil prezadovolen... Isto na pocetok malku tupenje, ama posle se OK... Jas sum rabotel isklucivo so devizni prilivi I bile sovrseni. Ostaviv na vremeto nekoj blanko list so potpis/pecat kaj niv I potoa so godini ne sum se pojavil. Na mejl mi prakaat izvestuvanje za devizen priliv, potoa telefonski im se javuvam da mi se prefrlat parite na denarska smetka, kazuvam deka imam ostaveno blanko nalog... Se e brzo I ednostavno. Nekad za 15 min, nekad max. 1 cas. Sum nemal potreba da gi menjam
Може не велам не, пошто Стопанска ја баталив некако, имам сеуште сметка, ама не ја работам баш! Јас немам приливи од странство, ама знам дека еднаш ме одра за праќање пари од странство и ми остана шубе таа епизода. Одамна беше. Засега овие две ми се доволни, оти минимум 1000 денари одат за провизии месечно.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Со тоа новиот АМЛ закон стана тешко срање и онака лошото работење на банките. Банките станаа џандари место џандарите, па така ако странец или странска фирма сака да отвори сметка у МК има мамето мамино да му се наебе некоја краветина од АМЛ пошто од еднаш добила ингеренции да се понаша ко гестапо. Бараат некоја луда документација бизнис планови кур се тресе за девизни плаќања. А се работи за поголем износ а да не е челик или пиперки, ти ебаа душата. Тука предничат Шпаркасе и НЛБ.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.760
Поени од реакции
9.559
Уни банка има најниски камати за кредити...инаку нема добра или лоша банка, секоја е секогаш у ќар.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Која банка во Македонија најбрзо процесира странски приливи преку Свифт (и да не бара физичко присуство за подигање/потпишување документи ко што бара стопанска пошо не живеам во МК)? Сакам да си префрлам пари од странската картичка на македонска, ама уште немам отворено сметка во Македонија.
Само да овластиш преку нотар некој друг (резидент да е, роднина, пријател сеедно) за било каква документација.

Или само за отворање и после преглед дали се легнати пари (извод), а не и за подигање, пошто луди времиња нели.
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
503
Поени од реакции
693
Mislam deka bez licno prisustvo nema da moze da otvara smetka vo banka, osobeno devizna smetka i toa covekot da e vo stranstvo. Osven ako veke ima otvorena smetka i togas moze da opolnomosnuva nekoj vo MK. Sega i so zakonot za zastita na podatoci, malce potesko.

Inaku kolku znam, KB ima moznost za otvaranje na denarska smetka i naracuvanje na karticka online, no ipak smetkata ti e aktivna od koga se potpisuvas vo dokumentacijata odnosno kosa si prisuten vo banka licno.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Моментално сум во МК на одмор, па дур сум овде ќе искористам да отворам сметка, само уште неам одлучено со која банка да одам ... Ми треба стабилна банка со асална мобилна апликација за е-банкарство. Мислам дека ќе одам со Комерцијална иако мобилната апликација за iOS им е многу застарена
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Имам една дебитна картичка во Стопанска Банка Скопје и сакам да извадам уште една во некоја друга банка.
Која картичка и која банка ја препорачувате?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom