Како да се реши Албанското прашање во РМ и на Балканот

Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Не ти ја разбирам поентата. Форум е, се прават муабети. Дали треба во тема за корона само докори да коментираат, во тема за готвење само сертифицирани готвачи, а во оваа тема само политичари? Ти кога правиш муабети со луѓе, од секој муабет произлегува акција? Ако збориш за микроорганизми, после тоа одиш и ги гледаш под микроскоп ли? Прво нема решение за секој проблем во животот. За некои ракови на пример, опрости се од блиските и од животот. Второ, јас како единка немам ниту позиција ниту моќ да влијаам на големо во ова општество. И трето, да, имам акционен план што би пробал да го имплементирам кога би имал моќ на делување. Не гарантирам дека ќе успее или дека ќе даде резултати, само викам дека би го пробал. Подетално ако ти се чита, тука.
Ami temata e "Kako da se reshi albanskoto prashanje"... simulacija be Susaro... tink tenk... daj idea za akcija... mozebi nekoj na pozicija na mokj kje te procita i kje proba da ja implementira.... od kaj znaesh?

Ili eve primer @JaqenH'ghar ima stav deka za 50god ovde kje ima potpolna asimilacija....pa nie sho ziveeme tuka da prezememe akcija... da si spakuvame kuferite... za idninata na decata.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.718
Поени од реакции
22.252
Ami temata e "Kako da se reshi albanskoto prashanje"... simulacija be Susaro... tink tenk... daj idea za akcija... mozebi nekoj na pozicija na mokj kje te procita i kje proba da ja implementira.... od kaj znaesh?

Ili eve primer @JaqenH'ghar ima stav deka za 50god ovde kje ima potpolna asimilacija....pa nie sho ziveeme tuka da prezememe akcija... da si spakuvame kuferite... za idninata na decata.
Ме потсеќаш на Ботко малце со муабетов. Да, технички си во право, темава се вика "Како да се реши албанското прашање" и да бевме сега на некој вулкански форум, 95% од мислењата ќе беа избришани оти се оф топик, како што ќе беа избришани и 95% од мислењата на сите теми затоа што технички не соодвествуваат во потполност со насловот на темата. Ама ете, луѓе сме.

А за идеја ете читај го текстот. Имам и уште една. Прво како што виде не мислам дека ќе се цивилизираат или образуваат, односно не во значителен процент што ќе ги смени работите во пракса. Треба да се отвори некоја агенција на македонските граѓани иселеници во Швајцарија. Ради дискриминација и слично нема да има ништо Албанци во насловот ама знаеме за кого ќе биде наменета. Финансирана доколу е можно со државни пари, доколку не, демек невладина ама пак со државни пари. Целта е да ги влечат што е можно повеќе таму. Програми за наемски работници, сезонски молзачи на млеко, да се организираат семинари и конференци и да се олесни постаката на нивно заминување и добивање работа таму. Апсолутен вин-вин. Они добиваат живот кај што може да си купат БМВ на кое ќе му стават лед диоди на бандажите, спојлери и орел на хауба, ние се ослободуваме од нив. Тој процес е почнат, они си се повлекуваат меѓу себе, куќи од 5 спрата зјаат празни 350 дена во годината од Групчин до Велешта, сега само државата треба да интервенира и да го помогне максимално тој процес давајќи му ветар во едра.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Ме потсеќаш на Ботко малце со муабетов. Да, технички си во право, темава се вика "Како да се реши албанското прашање" и да бевме сега на некој вулкански форум, 95% од мислењата ќе беа избришани оти се оф топик, како што ќе беа избришани и 95% од мислењата на сите теми затоа што технички не соодвествуваат во потполност со насловот на темата. Ама ете, луѓе сме.

А за идеја ете читај го текстот. Имам и уште една. Прво како што виде не мислам дека ќе се цивилизираат или образуваат, односно не во значителен процент што ќе ги смени работите во пракса. Треба да се отвори некоја агенција на македонските граѓани иселеници во Швајцарија. Ради дискриминација и слично нема да има ништо Албанци во насловот ама знаеме за кого ќе биде наменета. Финансирана доколу е можно со државни пари, доколку не, демек невладина ама пак со државни пари. Целта е да ги влечат што е можно повеќе таму. Програми за наемски работници, сезонски молзачи на млеко, да се организираат семинари и конференци и да се олесни постаката на нивно заминување и добивање работа таму. Апсолутен вин-вин. Они добиваат живот кај што може да си купат БМВ на кое ќе му стават лед диоди на бандажите, спојлери и орел на хауба, ние се ослободуваме од нив. Тој процес е почнат, они си се повлекуваат меѓу себе, куќи од 5 спрата зјаат празни 350 дена во годината од Групчин до Велешта, сега само државата треба да интервенира и да го помогне максимално тој процес давајќи му ветар во едра.
Odlicno, konkreten predlog.. kolku e konstrurktiven ili ne nema da komentiram. Ostanuva da se razmisli kako nie da im gi kupime praznite kukji, da stimulirame nashite da sakaat tamu da ziveat... no kontam toa bi bilo faza 2.

Mozebi slicen so Botko ami povekje so vulkancite.... Rodenberi za niv se inspiriral od stoicite... i oni se lugje.

Lj.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Они добиваат живот кај што може да си купат БМВ на кое ќе му стават лед диоди на бандажите, спојлери и орел на хауба, ние се ослободуваме од нив.
Додека музат крави у швицарска они живеат за тој момент кога ќе ти дојдат тука да ти го дрифтаат БМВето на плоштад.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.718
Поени од реакции
22.252
Odlicno, konkreten predlog.. kolku e konstrurktiven ili ne nema da komentiram. Ostanuva da se razmisli kako nie da im gi kupime praznite kukji, da stimulirame nashite da sakaat tamu da ziveat... no kontam toa bi bilo faza 2.

Mozebi slicen so Botko ami povekje so vulkancite.... Rodenberi za niv se inspiriral od stoicite... i oni se lugje.

Lj.
Не мора бе. Ете го мариовско пустелија, куќите скапуваат, жално е да, ама никому-ништо. Доволно е само да ги нема и да се иселат. Првата генерација ќе доаѓа 15 дена во годината, втората 2 пати во 5 години, третата само ќе знае дека таму негде у Македонија некоја куќа е негова. Четвртата ни тоа. Мислиш знае некој Џејсон Ѓорѓиев од Мелбурн дека во Витолиште има куќа што му припаѓа? Само нека си одат, тие куќи нека ги изеде забот на времето, најмалце битно.

Додека музат крави у швицарска они живеат за тој момент кога ќе ти дојдат тука да ти го дрифтаат БМВето на плоштад.
Ако, нека живеат за тој момент. Боље да ги трпам 15, отколку 365 дена во годината.
 
Последно уредено:

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Едноставно се решава државајнство какво имаш Македонско каде живееш Македонија супер што си ти Македонец супер.
Ама јас сум шкипар нема шкиптар иди си надвор пакуј се и назад у крдото со племето у планина и фрее Косова ти е отворена или Републик Албанија.
Види курцу ние сме малцинство па и Мексиканците се Малцинство у најголемата демократија како што самата се прокламира ама се знае ред.И не само Америка секаде тоа е така отиди ти било каде.
И се знае кој јазик ке ми зборува нема тој терористички јазик да ми се збори него еден единствен што е во уставот не го знаеш фино лепо часови и учи.
Ама џабе е се кога веќе све е отидено у курац кога газот е даден под наем и кога имаш продадени души време на прашање е кога ке дојде до делба.
Шкиповците живеат кога ке дојде до таа голема Албанија исти курац како што беше со Хрватска преку 50 години сонуваа и се бореа за таа Хрватска да се отцепи од Југославија
 
Член од
26 декември 2020
Мислења
182
Поени од реакции
264
Едноставно се решава државајнство какво имаш Македонско каде живееш Македонија супер што си ти Македонец супер.
Ама јас сум шкипар нема шкиптар иди си надвор пакуј се и назад у крдото со племето у планина и фрее Косова ти е отворена или Републик Албанија.
Види курцу ние сме малцинство па и Мексиканците се Малцинство у најголемата демократија како што самата се прокламира ама се знае ред.И не само Америка секаде тоа е така отиди ти било каде.
И се знае кој јазик ке ми зборува нема тој терористички јазик да ми се збори него еден единствен што е во уставот не го знаеш фино лепо часови и учи.
Ама џабе е се кога веќе све е отидено у курац кога газот е даден под наем и кога имаш продадени души време на прашање е кога ке дојде до делба.
Шкиповците живеат кога ке дојде до таа голема Албанија исти курац како што беше со Хрватска преку 50 години сонуваа и се бореа за таа Хрватска да се отцепи од Југославија
Каква голема албанија бе шлапуши едни
Можда ке се скрати наместо да се зголеми
јадете лајна како тинејџерки некои
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
516
Поени од реакции
755

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.621
Поени од реакции
26.134
Ич не си оптимист...
Ставот околу неговата проекцијата на твоето мислење неможе да се каже (не)оптимист, пошто оптимизмот се храни од искуствата и актуелниот прогрес. Неможе да се каже ниту дека е песимист, пошто неговиот став се огледува од трендот.

Значи очекуван оптимизам во случајов може да биде ако каже:
Растот на стапката на криминалот кај Албанците ќе се намали следната година.ж
или
Годинава ќе има незначително поголем број на рандом тепани каури на улица од лани.
Тоа би било оптимизам, а све друго е научна фантастика.
 
Последно уредено:

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Каква голема албанија бе шлапуши едни
Можда ке се скрати наместо да се зголеми
јадете лајна како тинејџерки некои
Живи ти во светот на дизни исти курац ти е како за Косово што е Српско и ке го вратат така и за Македонија Вечна.Погледни терористи ја водат кој ти крои надворешна политика кој ти е премиер(Груби) а инаку ти и сите ние ке си се силиме и ке мериме стаповите на форум
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Тоа што ти го прокламираш неможе да се каже оптимист, пошто оптимизмот се храни од искуствата и актуелниот прогрес. Неможе да се каже ниту дека е песимист, пошто неговиот став се огледува од трендот.

Значи оптимизам во случајов може да биде ако каже:
Растот на стапката на криминалот кај Албанците ќе се намали следната година.ж
или
Годинава ќе има незначително поголем број на рандом тепани каури на улица од лани.
Тоа би било оптимизам, а све друго е научна фантастика.
Било какво намалување на стапката на криминалите е одличен показател.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.621
Поени од реакции
26.134
Било какво намалување на стапката на криминалите е одличен показател.
Не реков намалување прати ме убаво,
намалување на трендот на растот на криминалот.
Значи рани пораснал за 20%, годинава за 19% е оптимизам кога станува збор за таа тема. Но далеку е од одличен показател.

Тоа ти е исто ко за одличен показател да сметаш некаков си факт дека Хитлер лани прати во гасна комора 1 милион Евереи, а годинава 950К
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Не реков намалување прати ме убаво,
намалување на трендот на растот на криминалот.
Значи рани пораснал за 20%, годинава за 19% е оптимизам кога станува збор за таа тема. Но далеку е од одличен показател.

Тоа ти е исто ко за одличен показател да сметаш некаков си факт дека Хитлер лани прати во гасна комора 1 милион Евереи, а годинава 950К
Те следам јас одлично и ти ја разбирам поентата... Пошироката слика која мислам дека е еден од начините да се намали племенското однесување е образование и некаков цивилизациски напредок како што пишав погоре во постовите. Можеби изгледа утопистички, можеби е спор процес ама неизбежен доколку сакаме било каков помак. Ова повлекува средување на многу „дупки“ во нашата земја. Факт е дека последнава деценија се вративме две децении наназад развојно ама нема да изгубиме верба во Македонија.
Наместо да произведеме учени кадри, ги научивме дека се купува диплома и ум. Единствено полошо од неписмен е писмен на хартија.
Ете, јас сум оптимист и верувам во ова парче земја и овој народ. Со голема леснотија напаѓаме, со голема леснотија велат ништо не остана, јас не се сложувам.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Не мора бе. Ете го мариовско пустелија, куќите скапуваат, жално е да, ама никому-ништо. Доволно е само да ги нема и да се иселат. Првата генерација ќе доаѓа 15 дена во годината, втората 2 пати во 5 години, третата само ќе знае дека таму негде у Македонија некоја куќа е негова. Четвртата ни тоа. Мислиш знае некој Џејсон Ѓорѓиев од Мелбурн дека во Витолиште има куќа што му припаѓа? Само нека си одат, тие куќи нека ги изеде забот на времето, најмалце битно.



Ако, нека живеат за тој момент. Боље да ги трпам 15, отколку 365 дена во годината.
Problemot vo tvojot predlog go gledam tokmu vo Dzejson Gjorgiev, ja mislam nashite pobrzo kje se iselat od albancive... kako shto moze da vidime i na forumot... i ovde kje si ostaneme samo jas i ti... kako poslednite shto kje se iselat.

Mozebi zatoa oni diveat po avtobusi, krshat stadioni... da ne motiviraat da se selime? Pa posle samo kje prisvojat prazna teritorija...
Da sum na tvoe mesto kje se preispitam dali AjKjuto na site im e malo... mi mirisa na mastermajnd pozadi taktikava.

Mozebi gresham.
 
Член од
26 декември 2020
Мислења
182
Поени од реакции
264
абе да те ебам патриот еден гомно ти ке ми збориш

а те ебам патриота не ми сери оно сето отидено у курац ке ми мериш муда на форум еве ти адреса дојди ке те чекам на писта APO AE 09497
U koja vukojebina si be daj google maps mi se nadrvi
 

Kajgana Shop

На врв Bottom