Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
бев во Сабота на пластичарска, во еден голем дуќан за прибор за домаќинство...Прво што приметив имаше 20-на вработени, сигурно повцеќе од на пример Бриколаж, а освен тоа стално се вртат околу муштериите...и зборуваат добро македонски јазик.... тоа може некој да НЕ САКААТ да зборуваат, а не дека не знаат
еве нека воведат по продавници СТИМУЛАТИВЕН додаток на ПЛАТА 15% за зборување 2 јазика да видиш како нема проблем да има
Аха... и после? Нашите да учат албански за 15% плус?
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Уште таква идеја фали, да им наросиме очи оти знаат македонски во Македонија.

Во Грција на времето државата даваше бонуси и награди за вработените во државни служби затоа што знаеле да работат на компјутери и што знаеле странски јазици.
Земја која е дел од ЕУ и важи за една од најзависните и најтуристички ориентирани во светски рамки да дава парични награди за познавање странски јазици и работа со компјутери.:(

Ние со овој предлог на @Ireal би ги надминале Грците кои даваа поголеми плати за познавање странски јазици и информатика, а ние да даваме поголеми плати за познавање на Македонски јазик?

Тогаш да земеме да ја угасиме државата, и воопшто да не се спориме со Бугарија околу постоење на различен и посебен јазик од Бугарскиот јазик.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Во Грција на времето државата даваше бонуси и награди за вработените во државни служби затоа што знаеле да работат на компјутери и што знаеле странски јазици.
Земја која е дел од ЕУ и важи за една од најзависните и најтуристички ориентирани во светски рамки да дава парични награди за познавање странски јазици и работа со компјутери.:(

Ние со овој предлог на @Ireal би ги надминале Грците кои даваа поголеми плати за познавање странски јазици и информатика, а ние да даваме поголеми плати за познавање на Македонски јазик?

Тогаш да земеме да ја угасиме државата, и воопшто да не се спориме со Бугарија околу постоење на различен и посебен јазик од Бугарскиот јазик.
Добро, друга му беше поента на човекот...Сака да каже дека кулминираат со фолирање и лажат дека не знаат јазик. Уствари им треба мерка да се „опуштат“ :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
Уште таква идеја фали, да им наросиме очи оти знаат македонски во Македонија.
мислиш како гркљаните што земаа додаток на плата за се и сешто, знаење сам да користат фотокопир и други слични додатоци...
Но некаде ќе мора да има додаток на плата, на пример нели немаше гинеколог во Шутка, па донесоа дури од Албанија... не знам како беше со јазикот, дали таа научи ромски или пациентките албански :confused: ..
Автоматски споено мислење:

Во Грција на времето државата даваше бонуси и награди за вработените во државни служби затоа што знаеле да работат на компјутери и што знаеле странски јазици.
Земја која е дел од ЕУ и важи за една од најзависните и најтуристички ориентирани во светски рамки да дава парични награди за познавање странски јазици и работа со компјутери.:(

Ние со овој предлог на @Ireal би ги надминале Грците кои даваа поголеми плати за познавање странски јазици и информатика, а ние да даваме поголеми плати за познавање на Македонски јазик?

Тогаш да земеме да ја угасиме државата, и воопшто да не се спориме со Бугарија околу постоење на различен и посебен јазик од Бугарскиот јазик.
не е тоа мој предлог, а може и друго, нека воведат казнување за НЕЗНАЕЊЕ македонски јазик ????
Нели сега за сега во СИТЕ Свидетелства има дека учеле македонски јазик ??
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Добро, друга му беше поента на човекот...Сака да каже дека кулминираат со фолирање и лажат дека не знаат јазик. Уствари им треба мерка да се „опуштат“ :)

Знам дека е друга поентата на човекот.
Но ова баш ме изреволтира, да им плаќаме бонуси и поголеми плати затоа што знаеле Македонски?

Ако ова се и направи некогаш, треба да гасиме државата.
Нема смисла да се бориме со Бугарија околу нашиот јазик, ако внатре во нашите граници земаме и плаќаме поголеми плати на дел од население за да го користи Македонскиот јазик. За мене ова нема логика.
 
Член од
22 септември 2020
Мислења
4
Поени од реакции
5
Дојдите во Тетово да видите каков убав соживот има, попрво албанец бити помогнал одколку македонец, тука македонците очи си вадат меѓу себе! Проблемот не е со нив, проблемот е со нас!
Автоматски споено мислење:

Дојдите во Тетово да видите каков убав соживот има, попрво албанец бити помогнал одколку македонец, тука македонците очи си вадат меѓу себе! Проблемот не е со нив, проблемот е со нас!
Ни требало 500години да организираме едно ебано востание против Турците, Ни треба 30години да организираме една
држава, 20години да се преброиме за да можеме да функционираме. ПРОБЛЕМОТ НЕ Е ВО НИКОГО ОСВЕН ВО НАС!
каков народ таква држава, името се смени пошто на народот кур муе двор муе, имаме двојазичност пошто ни сами незнаеме што сакаме.
2001 се случи изгуба од 3000 души со едвај 0.01% арсенал против цела држава, изгубивме со тенкови авиони војска60.000 и све живо и диво.
НИКОЈ НЕ Е КРИВ ТУКУ САМИТЕ СМЕ СИ КРИВИ што сееш тоа ќе жнееш!
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.752
Поени од реакции
7.934
dve raboti da ti razjasnam za znameto, prvo znameto so dvoglaviot orel e etnicko zname na site albanci bez razlika dali se vo albanija ili kosovo ili mk ili usa site albanci go koristat istoto zname, nee "zname na albanija" ova se koristese vo minatoto od makedonski komunisticki politicari kako izgovor da ne se dozvoli znameto vo mk bidejki pripaga na tugja drzava i od ovaa propaganda proizleguvaa povicite" odete vo albanija" bla bla bla znaes sam
vtoro Kosovo morase drugo zname zosto ne biva dve drzavi so isto zname zaradi formalno pravni pricini spored obedineti nacii. Drzavnoto zname moze da izgleda bilo kako ke se odluci dali ventilator ili pravosmukalka seedno nema posebno znacenje, toa sto ima znacenje se obelezjata sto go definiraat etnikumot kako celost.
Која е разликата помеѓу албанското етничко знаме како што велиш ти, и знамето на Република Албанија?
 
Член од
31 мај 2019
Мислења
217
Поени од реакции
654
Веќе кога помина времето на воена разбирачка со Албанците сега треба да се користат различни посуптилни методи. Пред се треба да се превземаат чекори кои ќе го стимулираат нивното иселување од државата.
Првично треба да се посвети внимание на образованието. Квалитетот на нивното образование треба да се одржи на катастрофално ниво. Сега нивното образование е тешко срање ама треба да се задржи и потенцијално влоши во иднина. Дај им таму нека учат за шкипри етнике, УЧК, Хасан Приштина и ојле дојле некои балисти, ама нека останат дудуци по математика, физика, хемија и биологија. Да завршат средно а да не знаат да решат равенка со една непозната или што се дропки. После нека се запишат на Тетовскиот нека им штанцаат дипломи и така нека се заокружи нивниот “образовен процес”. Треба да се задржат на ниво што да видиш Албанец на финки, електро, машински и медицина ќе биде како да си видел еднорог.
После бидејќи ќе биде функционално неписмен и нема да може никако да се вклопи во економијата или да конкурира во приватен сектор, зошто нема знаење нема да знае добро јазик да се разбере со околина, па ќе треба или да се учлени во Дуи за да го вработат во администрација или да научи некоја амалска работа и да се сели на запад.

Втората работа е инфраструктурата по нивните села и градови да им остане на ниво на 19 век. Тоа вода, струја, канализација едвај да функционира или да се дават во гомна после секој поголем дожд. Морам да признаам дека градоначалниците на Дуи за ова завршуваат одлична работа со оглед на тоа што две децении ништо не е сменето па нека продолжат само така.

Со овие работи ќе се стимулира нивното иселување или во најмала рака ќе се останат во поедноставните сектори во економијата и нема да можат да просперираат.
Не треба да се дава некоја нарочита енергија кон нивно затуцување...
Памтам во СЕМОС, центар за информатичка технологија...наши деца треба да плаќаат тешки пари за часови за да изучат некој курс по разни програми, додека шишаркиве ги зимаа со државно платени стипендии, преку некакво партнерство што државата го имаше со центарот,...памтам таа една што седеше до мене буквално на секој час само јутуб видеа си гледаше додека траеа предавањата и на крај доби диплома и посредување при вработување (наравно од државата).
Али џабе, тоа е форсирање на апарати за дишење,шупљиво, кога тогаш целиот тој систем ќе им се удри од глава...

Еве погледни им ја дијаспората колкава им е, каква младост им отиде на Запад...и коа ќе сумираш во едина работа во која се истакнуваат е или фудбалери стануваат или певаљки...
Не е ни случајно што пола Косово се лечи во Македонија, замисли кога ние сме за нив медицинско-технолошко-кадровски џин, што да правиме муабет надаље.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Не треба да се дава некоја нарочита енергија кон нивно затуцување...
Памтам во СЕМОС, центар за информатичка технологија...наши деца треба да плаќаат тешки пари за часови за да изучат некој курс по разни програми, додека шишаркиве ги зимаа со државно платени стипендии, преку некакво партнерство што државата го имаше со центарот,...памтам таа една што седеше до мене буквално на секој час само јутуб видеа си гледаше додека траеа предавањата и на крај доби диплома и посредување при вработување (наравно од државата).
Али џабе, тоа е форсирање на апарати за дишење,шупљиво, кога тогаш целиот тој систем ќе им се удри од глава...

Еве погледни им ја дијаспората колкава им е, каква младост им отиде на Запад...и коа ќе сумираш во едина работа во која се истакнуваат е или фудбалери стануваат или певаљки...
Не е ни случајно што пола Косово се лечи во Македонија, замисли кога ние сме за нив медицинско-технолошко-кадровски џин, што да правиме муабет надаље.
Какви услови треба ти како Македонец да исполнуваш за да го добиеш истиот курс бесплатно? А какви они?
 

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
152
Која е разликата помеѓу албанското етничко знаме како што велиш ти, и знамето на Република Албанија?
ne si razbral,nema razlika toa e edno isto nego ima razlika kako se opisuva na primer ti mozes da mi kazes toa e zname na tugja drzava a jas tebe da ti vratam so njet nego e etnicko zname, znaci jas ne go koristam toa zname zaradi drzavata albanija nego radi mojata etnicka pripadnost. i to. ja isto taka kazav deka vo minatoto od togasnata vlast namerno se koristese stavot deka ova e "zname na tugja drzava" za da se preklopi idejata deka albancite se vsusnost dojdeni od albanija i ne se drzavotvoren narod/etnikum i zatoa makedonecot koga i da se nervira so albanec mu kazuva da "odi vo albanija" kako i da e korenite na ovie etnicki sporovi moze da gi najdeme vo vremeto koga se izglasase ustavot na drzavata koj togasnite albanski partii bojkotiraa i bese izglasan od makedonci koi vikaa makedonija na makedoncite a drugite se zivotni ebi im mater i posle sleduvaa nemirite vo bitpazar vo koj bea ubieni 6 albanci i mnogu uapseni i maceni do besvest pa potoa pak apsenje i tortura vo tetovo za univerzitetot na albanski i red drugi slucai na apsenja na mnogu albanci za politicki pricini i maltretiranje vo satvori i osudeni so drakonski kazni zatvor imam mnogu sto da ti kazam za detali koj kako i zosto no ete prosto da ne se zaboravi toa za po mladite i da ne dozvolime takov drzaven teror vrz sopstveni gragjani da se povtori.
1600782855648.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom