Фан Клуб: Манчестер Јунајтед

Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.654
Поени од реакции
9.235
Дека ме цитираше на прашањето, затоа мислев дека си го прочитал. Прашањето беше следно, дали некој од вас би се согласил на 150м за овој Погба, со оваа игра, во изминативе 3 сезони?
Иначе, не би играл во Ливерпул, ворк рејтот му е у минус.

Тоа ми беше и муабетот, дека Погба со игриве што ги прикажува, несериозноста, проблемите кои ги прави не е играч кој вреди 150м. Е сеа, дали некој (Зизу) ќе ги даде тие пари, тоа е веќе друг муабет.
Трансфер цените се фатени како што се фатени. Никој не вреди за тие пари кои што се продаваат играчите. Ниту ВВД не вредеше кога го рушивте рекордот за одбранбен со тешка повреда претходна сезона и половични настапи во првата полусезона пред да дојде кај вас. Ниту Фред вредеше ние што рокнавме 50м лани. Роналдо пред 10 години изгледа пљачка на векот од денешен аспект. Така да ни Погба не вреди 150м, но цените на пазарот налагаат такви цени. Денес за Пепе од Лил се дискутира сума од минимум 70м со една топ сезона во француска лига која за билдање статистика е одлична средина за квалитетни играчи.
Јас сум задоволен со се над 130м на денешниов пазар за Погба. Зошто? Да бев фан на Реал не би имал против за 130м+ за Погба. Погба е во најдобрите фудбалски години, поседува невидени фудбалски квалитети, а поготово во средина во која пред него ќе има квалитет во Хазард и Јовиќ и лидери околу него во Рамос, Модрич, Крос ќе има дабл-дабл скор како од шала. Плус има активен договор до 2022 без клаузули за откуп. Плус е маркетинг потег дури поголем и од Хазард. Реал и тоа како има интерес да даде толку во моментов

А кај нас беше далеку од толку лош колку што се прави слика. Погба лани е играч со најдобра сезона кај нас колку и да го спори некој. Не е профил на дефанзивен среден играч, туку офанзивец. И во дефанзивната формација на Мурињо со оној атак на Оле кога нареди победи по ред се виде разликата во играта на Погба. Во финишот од сеозната паднаа сите ради х фактори. Првата сезона со Ибра правеа вишоци како на шала. Да имаше Ибра среќа во серија промашени зицери Погба ќе имаше далеку подобра статистика и тогаш. Лани бевме втори и Погба беше моторот во средината. Да беше друг поофанзивен менаџер ќе беше видена разликата во играта на Погба, а дефанзивниот пристап на Жозе не го дозволи тоа.

Кажав многу пати. Јунајтед има проблем со недостиг на лидери. Погба не е лидер, а е зависен од лидери околу него. Ние имавме очекувања од него да биде лидерот, но објективно нема такви карактеристики. Во Реал или Јуве ќе има такво окружување и со сигурност дека ќе има одлични настапи. Ќе правиме муабет догодина доколку си замине за тоа дали се исплатил како играч.

А ворк рејтот како играч зависи и од окружувањето околу него. Ако имаш соиграчи со висок ворк рејт и имаш менаџер со такви барања ќе влијае позитивно и врз твојот ворк рејт, доколку го нема ни окружувањето влијае и негативно и врз твојот ворк рејт. Тоа е една од нашите мани.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.156
Поени од реакции
25.646
Тоа ми беше и муабетот, дека Погба со игриве што ги прикажува, несериозноста, проблемите кои ги прави не е играч кој вреди 150м. Е сеа, дали некој (Зизу) ќе ги даде тие пари, тоа е веќе друг муабет.
Црн е, муслиман е, светски шампион е и ретардирано се носи. Три таргет групи се покриени. Од чисто финансиски аспект Погба за 150 милиони е поефтин од Ериксен за 100. Од фудбалски, има премногу непознати во муабетот.
 

Newton'

Fapstronaut
Член од
25 јули 2015
Мислења
322
Поени од реакции
290
Црн е, муслиман е, светски шампион е и ретардирано се носи. Три таргет групи се покриени. Од чисто финансиски аспект Погба за 150 милиони е поефтин од Ериксен за 100. Од фудбалски, има премногу непознати во муабетот.
Имаш право за тоа , нема врска што има помал IQ од оваа десно :ROFLMAO:

 
H

HoT _iCe

Гостин
Погба ти е класичан League of Legends играч, ако некој е играја ќе знае, канцер у екипу, сви су му криви, све не му одговара осим сам себе, он е бољи од сви ама увек губи..:notworthy::notworthy::notworthy:
 
Член од
20 јануари 2015
Мислења
309
Поени од реакции
609
Колку побрзо се ослободат од Погба толку поарно. Очигледно знаеше што прави Фергусон, не за џабе го држеше клубот на врвот толку години. Де позицијата не му чини, де тренеро, де соиграчите, само него нешто му смета. Џабе има толку квалитети кога не ги користи пошто не се замара. Измислен е за во ПСЖ заедно со Нејмар да се журкат. Па тој е еден од главните кривци шо нема да играме ЛШ. Не било негова задача да се враќа назад. Шо игра тој? Шпиц? Па Лукаку повеќе се враќаше назад ако имаше потреба. Кога се игра дерби ако треба сите ќе се враќат назад да покриват пошто е битен резултатот, а не играта. Се' можи да се деси, повреда на некој играч па овај да се прекомандова поназад, смена на тактика итн. Шо се замислува овај, шеф таму? И Азар одамна сакаше да замини во Реал и немаше некои многу подобри соиграчи последниве сезони од Погба па сепак на секоја утакмица даваше максимум.
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
2.027
Поени од реакции
2.026
Сега го видов и видеото, Погба стварно изјавил дека сака нов предизвик, значи 99% си оди. Тоа е, станавме Ливерпул, уште малку и ќе го опипаме Арсенал таму километри под дното.
Жал ми е само за Оле, во најлошото можно време дојде, подобро во 2013 да беше место Мојс него сега. Тој ќе биде жртвено јагне, искрено не гледам како би го дочекал крајот на сезоната, освен ако нешто драстично не се смени наредниов месец, да му донесат едно 7-8 млади фудбалери желни за успех, а не истрошени како Бејл или Модрич, а и тој ќе треба да знае што да прави со нив. Мислам дека не чека долг црн период како оној на Ливерпул, а сигурен сум дека титула нема да видиме барем додека Пеп и Клоп се тука, па и после тоа ќе биде многу тешко.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.542
Поени од реакции
62.438
А ворк рејтот како играч зависи и од окружувањето околу него. Ако имаш соиграчи со висок ворк рејт и имаш менаџер со такви барања ќе влијае позитивно и врз твојот ворк рејт, доколку го нема ни окружувањето влијае и негативно и врз твојот ворк рејт. Тоа е една од нашите мани.
Имаш пример во сопствената екипа, играч кој беше во 3 пати полоша ситуација, зашто пред него играа играчи кои во Евертон не би фатиле прва постава, и со пензионирани крила како бекови, и ни беше играч на годината, неколку години по ред.

Така да, овие оправдувања дека соиграчите не му се допаѓале, или дека не биле доволно квалитетни, или не трчале, паѓаат во вода. Немам проблем што ке си иде, поголемиот проблем ке настане ако остане. Едноставно, не можеш да играш 1 утакмица на светско ниво, па на 3 да те нема. Проблемот кај Јунајтед е што дури и со таква топло-ладно форма ни е, на хартија, најдобар играч.

Кога имаш идиоти од колеги што ич не се замараат, и ти ли ќе продолжиш да се замараш?Плус ти го јадеш заради нив.Ваљда не си будала.
Eдинствен играч во тимов кој има право да збори за незамаранти е Де Геа, а не Погба кому, пази сега, му требаат одредени соиграчи за тој да си го оствари потенцијалот. Ти текнува на времето кога и формацијата не му одговараше? Па потоа тактиката. Или си светска класа, или си половичен играч. Нема измеѓу.

Се дур му наоѓаме изговори а ла Македонска администрација, ако он не работи, нема ни ја, нема никој да мрдне напред.

Еден Икарди, за кого ете, се знае дека сметал дека има недоволно квалитетни соиграчи, никогаш не се влече по терен. Азар да не беше среќен кога му донесоа Баба Рахмановци и Дринквотерци, но колку од тоа му се одрази на форма?

Може уште примери да ти најдам, ама што дека. Кевин Де Брујне е се што се надевавме дека Пол Погба ке биде.

Ебени пул освои Лига на Шампиони со 3 играчи кои технички се 3 пати понекадарни од Погба, ама нивниот ворк рејт никогаш не бил доведен во прашање. Погба го снемуваше против тимови како Барнли, Хадерсфилд и Брајтон. Ваљда и за тоа му се криви соиграчите.

Како може само да му наваѓате изговори, дека сите други му се криви, а само он не, секоја чест. :cuc:
 
Последно уредено:
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.654
Поени од реакции
9.235
Имаш пример во сопствената екипа, играч кој беше во 3 пати полоша ситуација, зашто пред него играа играчи кои во Евертон не би фатиле прва постава, и со пензионирани крила како бекови, и ни беше играч на годината, неколку години по ред.

Така да, овие оправдувања дека соиграчите не му се допаѓале, или дека не биле доволно квалитетни, или не трчале, паѓаат во вода. Немам проблем што ке си иде, поголемиот проблем ке настане ако остане. Едноставно, не можеш да играш 1 утакмица на светско ниво, па на 3 да те нема. Проблемот кај Јунајтед е што дури и со таква топло-ладно форма ни е, на хартија, најдобар играч.


.
Лошо ме толкуваш.
Никој не го оправдува дека не му се допаѓале. Оле и самиот изјави кога дојде дека не е задоволен од ворк рејтот на целиот тим. Еден играч може многу лесно да го подобри ворк рејтот ако играчите околу него исто така се залагаат на повисоко ниво. Секој играч во таква ситуација ќе дава нешто плус. Не можи никој да ме убеди дека кај Клоп сите 11 стартни се со висок ворк рејт. Така се зошто прво Клоп тоа го наметнал, а потоа и поголем дел од тимот го прифатил што резултирал и тие што се “помрзливи“ играчи да ги загреат повеќе нозете. Кај нас имаш играчи со низок ворк рејт на терен. Факинг Мата поголемо залагање имаше од стартна 11ка.

Колку и да е алармантна ситуацијата, мислам дека е и премногу идеална за квалитетна реконструкција. Оле по тоа што го пишуваат дека можеби изгледа вака опуштен лик, сепак кога се работи за победа е спремен на се, па сигурен сум дека ќе направи се за да успее во Јунајтед и мислам дека проблемот е кај Ед. Батката има проблем да го испорача тоа што е побарано од него изгледа или чекаме некоја разврска. Точен датум за полетување за припремите кога е?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Не можи никој да ме убеди дека кај Клоп сите 11 стартни се со висок ворк рејт. Така се зошто прво Клоп тоа го наметнал, а потоа и поголем дел од тимот го прифатил што резултирал и тие што се “помрзливи“ играчи да ги загреат повеќе нозете.
Трент, Робертсон, Гомез, Вирџил, Хендо, Џини, Милнер, Боби, Мане и Салах.
Кој од овие играчи, кои треба да се стартна 11ка, ти е играч кој имал слаб ворк рејт пред да дојде во Ливерпул или пак, пред да биде Клоп менаџер на Ливерпул?
Грешна ти е констатацијата, зошто Клоп такви играчи бара, такви играчи носи и такви играчи му останаа. Лалана со 5 утакмици сезонава има поголем ворк рејт кога ќе излезе на терен од вашите везњаци (така иде зборот).
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
Да целокупна слика без да земеш в предвид практично како одат работите. Чувството е дека е слаб воркинг рејтингот.
Ама кога се сетам дека Јанг од десно колку избрзано и непотребно има направено милион грешки,одма ми е полесно, зошто ги пушта тие долгите топки во празно? Многу пати е имал шанса да ја даде на некој од средњаците, или на Лингард во празно или Рашфорд.
И едниот или го пратат во првиот ред на трибините или му ја земат елегантно. Рашфорд со дриблингот ретко кога пројде, ама дриблинг мора да направи. Другите се исклучени од игра индиректно.
И сега кај што пасот на Јанг делува ептен неинтелигентно, прочитано и без везе, па и кога пројде за некоја среќа понекогаш, имаш луѓе кои место да убрзаат си прават дриблинзи и слични глупости, и им ја земаат и така 5-6пати на утакмица. Па чекај Погба глуп да не е да трча напред назад а некој да си игра к.р та.ак со него?
Ви велам тоа е многу неинтелигентно во Барнли нема такви исклучоци како нашите Јанг, Лингард, Рашфорд. И настрана сето тоа топката ја даваат кога играчот што им дошол да помогне е во неповолна ситуација да направи нешто. И тогаш следува одбраната која е без м.да и која 5години неможе да се рехабилитира, а камоли елегантно да изигра утакмица без грешка, или барем еден да биде спремен и под цена на црвен картон да спречи гол.
 
Член од
13 март 2009
Мислења
1.966
Поени од реакции
1.867
Да целокупна слика без да земеш в предвид практично како одат работите. Чувството е дека е слаб воркинг рејтингот.
Ама кога се сетам дека Јанг од десно колку избрзано и непотребно има направено милион грешки,одма ми е полесно, зошто ги пушта тие долгите топки во празно? Многу пати е имал шанса да ја даде на некој од средњаците, или на Лингард во празно или Рашфорд.
И едниот или го пратат во првиот ред на трибините или му ја земат елегантно. Рашфорд со дриблингот ретко кога пројде, ама дриблинг мора да направи. Другите се исклучени од игра индиректно.
И сега кај што пасот на Јанг делува ептен неинтелигентно, прочитано и без везе, па и кога пројде за некоја среќа понекогаш, имаш луѓе кои место да убрзаат си прават дриблинзи и слични глупости, и им ја земаат и така 5-6пати на утакмица. Па чекај Погба глуп да не е да трча напред назад а некој да си игра к.р та.ак со него?
Ви велам тоа е многу неинтелигентно во Барнли нема такви исклучоци како нашите Јанг, Лингард, Рашфорд. И настрана сето тоа топката ја даваат кога играчот што им дошол да помогне е во неповолна ситуација да направи нешто. И тогаш следува одбраната која е без м.да и која 5години неможе да се рехабилитира, а камоли елегантно да изигра утакмица без грешка, или барем еден да биде спремен и под цена на црвен картон да спречи гол.
Не можам да сфатам како уште го браните Погба.
Па чоекот 3 сезони ни се мочат на клубот, на дресот шо го носит. Прво позицијата не му била погодена, па Мурињо му сметал, па сега соиграчите, на крајот ќе испаднит дека тој е ограничен и глуп. Не бил Ферги будала шо така лесно дозволи да си заминит.
Ако е Погба такво фудбалериште какво што ни го претставувет по медиумиве, тој ќе е првиот шо ќе дават 100% и самото то ќе го кренит нивото на тие околу него. Па мене да ме стает во средина со Пирло и Видал, и јас ќе изгледам ко играчиште.
Погба ти е само еден обичен циган, кој иако е преталентиран, е премногу глуп да го искористит потенцијалот и Јунајтед се надевам дека Јунајтед брзо ќе се ослободит од него.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Незнам како можете да го оправдувате Погба со неговото незалагање, демек имал слаби играчи па неможел тој да се замара.
Кога ги гледав во Скопје на супер купот против Реал, кога дојдеше топката до него Погба изиграваше некои глупости со дриблинзи со без потребно држење и одуговлекување при што одбраната на Реал имаше повеќе од доволно време да се постави, ниту еднаш кога беше топката во него не пушти правовремен пас, баш паметам ја зема топката има простор за пас во празно на крило тој изиграва фристајлер и што очекуваш повеќе кога главниот играч е всушност кловн.
И проблемот не би бил да би било тоа само една утакмица, туку така е секоја утакмица, класика цигански карактер.
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.654
Поени од реакции
9.235
Трент, Робертсон, Гомез, Вирџил, Хендо, Џини, Милнер, Боби, Мане и Салах.
Кој од овие играчи, кои треба да се стартна 11ка, ти е играч кој имал слаб ворк рејт пред да дојде во Ливерпул или пак, пред да биде Клоп менаџер на Ливерпул?
Грешна ти е констатацијата, зошто Клоп такви играчи бара, такви играчи носи и такви играчи му останаа. Лалана со 5 утакмици сезонава има поголем ворк рејт кога ќе излезе на терен од вашите везњаци (така иде зборот).
Хендерсон, Вајналдум, Фирмино и Салах комотно ги редам во овој список. Првиот ми е познат уште од Сандерленд и не важеше за некој работник. Чисто си ја играше неговата позиција, па и пред Клоп кај вас ништо специјално да го наречиш играч со висок ворк рејт. Вајналдум во Фејенорд, ПСВ играше стрикно офанзивец (новиот Роналдињо го најавуваа), во Њукасл малку поповлечен но со стрикно офанзивни задачи, далеку од тоа да биде работник како што е сега. Фирмино беше бразилско крило, Роџерс ви го доведе и самиот знаеш колку беше изгубен додека не дојде Клоп, а не пак да бил некој работник. Салах во Рома и Фиорентина претходно чиста офанзива играше и ретко кога да речиш се вратил да помага како што прави сега, така да не би рекол дека бил играч со класа од висок ворк-рејт. Трент, Гомез и Робертсон ти се млади играчи кои ворк рејтот го создаваат тек сега. Заедничкото кое им оди во прилог е прво барањата на Клоп да играат фудбал кој бара многу напор и трчање. Имаш во тим лидери како Милнер и ВВД кои се пример, а потоа самото окружување си го создава тој висок ворк рејт. Клоп кога дојде кај вас во вториот дел од сезона со скоро сличен костур од Роџерс имавте тим со висок ворк рејт, само со квалиттино послаби играчи од овие сега. Игравте фудбал сличен на овој сега, но со играчи со далеку послаби квалитети и резултатите го кажуваа тоа. Точно е и дека до играчот зависи, но во средина каде што владее опкружување на играчи кои над 90% се работници, секој кој што сака да фати место ќе мора да го прави истото.

Од друга страна, кај нас единствен, а неконстантен, таков играч беше Ерера, па и Лукаку би го ставил. Дури изгледа смешно, но и Санчез во коментари кога го коментирав често по бледите издание го фалев зошто трчаше и помагаше многу во тимов. Ги имаш Лингард, Марсиал, Рашфорд, Мата кои се забораваат да покријат дефанзива кога противникот ќе беше во напад. Се случуваше факинг Лукаку да прави спринт по крило да го блокира противникот. Прво за тоа е виновник Жозе за тоа што неговата филозофија беше таква што не создаде окружување во играчите да се игра фудбал со многу трчање и второ сетоа влијаеше индиректно мајндсетот на играчите да биде во тој правец. Неслучајно Оле уште од самиот старт првата изјава која го загрижуваше беше ниското ниво на претрчани километри. Погба е играч на кого му требаат лидери, не е тој лидер. Не е тој лидерокт кој ќе кажи јас ќе сум пример и ќе газам, а другите да ме следат. Доколку увиди околу него такви лидери кои даваат 100%, со гаранција сум сигурен дека и тој би придонел 100% а во фудбалот неговите 100% се премногу корисни за еден тим.

Чист пример за ворк рејт ќе го дадам Челзи на Мурињо пред да јаде отказ и Челзи на Конте наредна сезона. Хазард нека биде примерот.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.556
Поени од реакции
52.348
Доколку увиди околу него такви лидери кои даваат 100%, со гаранција сум сигурен дека и тој би придонел 100% а во фудбалот неговите 100% се премногу корисни за еден тим.
Фудбалер платен 100 милиони :rolleyes:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom