Ножеви

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Ne bese folder, nozot e mnogu star I zasto mu kanalot ne znam. Starata racka bese minijaturna vo sporedba so secivoto.
 
Член од
21 март 2013
Мислења
64
Поени од реакции
45
Ne bese folder, nozot e mnogu star I zasto mu kanalot ne znam. Starata racka bese minijaturna vo sporedba so secivoto.
Ме потсетува на ножевите што се продаваа во "Варшавска Бугарија" на времето изработени од стари турпии, накитени рачки и линолеумски футроли. Претежно сувенирска употреба "хард кор карбонци" многу крти. Еее бевме престиж за малите бугарчиња ама животот е тркало јбг :D
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Не му го знам потеклото, човекот сакаше да го средам малку ножот и да му остане во фамилијата.

Еве уште една мала преправка:

Пред: 33902197_1724300197653805_3279790533651726336_n - Copy (2).jpg

После:

IMG_0551.JPG
 
Член од
21 март 2013
Мислења
64
Поени од реакции
45
Новини во колекцијата Cold Steel Scimitar VG-1 titanium liner lock и другар му Marttiini Lynx Carbon IMG_20180602_232718.jpg IMG_20180602_232730.jpg IMG_20180602_232954.jpg :)
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.965
Овој беше по моја замисла и порачка. Сечилото ми го донесоа од Америка, зашто имав план да правиме рачка по мој вкус и ќеиф кај мајсторот. Морав да имам и ваков нож во нешто што изгледа прерасна во колекција. Како и да е, одвај чекам да цепнам некое дрво со ѕверов, а да видам и во други намени како ќе се снајде. Јас сум исто покласично настроен за ножеви и сечила.
Визуелно излегол како што го сакав, немам видено тракер со рог од елен до сега.
 
Член од
18 ноември 2017
Мислења
21
Поени од реакции
2
Знам дека не е тука местото (можеби има и посебна тема), но сакав да прашам каде може да се најде добра секира кај нас (може и од интернет но би преферирал од кај нас) која ќе може да извршува лесни/средни задачи и би била прикладна за ''бушкрафт'' односно поточно кажано за кампување. Ви благодарам!
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Знам дека не е тука местото (можеби има и посебна тема), но сакав да прашам каде може да се најде добра секира кај нас (може и од интернет но би преферирал од кај нас) која ќе може да извршува лесни/средни задачи и би била прикладна за ''бушкрафт'' односно поточно кажано за кампување. Ви благодарам!
Bahco bi trebalo da ima kaj nas, Husqvarna ako ti donesat, zastapnicite nivni se orientirani na motorni pili I drugi masini, sekiri jas koga barav nemaa.
Ima i fiskars ako si za plasticna racka.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Знам дека не е тука местото (можеби има и посебна тема), но сакав да прашам каде може да се најде добра секира кај нас (може и од интернет но би преферирал од кај нас) која ќе може да извршува лесни/средни задачи и би била прикладна за ''бушкрафт'' односно поточно кажано за кампување. Ви благодарам!
Реплек хубо имаат на Bahco секири, сами што се многу тапи.
 
Член од
18 ноември 2017
Мислења
21
Поени од реакции
2
Bahco bi trebalo da ima kaj nas, Husqvarna ako ti donesat, zastapnicite nivni se orientirani na motorni pili I drugi masini, sekiri jas koga barav nemaa.
Ima i fiskars ako si za plasticna racka.
Фала на инфо, овие Бахчо ми делуваат солидни, а за пластична рачка на Fiskars некако не сум, не ми праи ќеиф( исто и за другите рачки од типот фиберглас, најлон инт...)
Реплек хубо имаат на Bahco секири, сами што се многу тапи.
Па тоа што се тапи не ми прави проблем, у чаршија ковачите острат за многу мали пари, туку да не знаеш како им се движи цената отприлика?
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Фала на инфо, овие Бахчо ми делуваат солидни, а за пластична рачка на Fiskars некако не сум, не ми праи ќеиф( исто и за другите рачки од типот фиберглас, најлон инт...)

Па тоа што се тапи не ми прави проблем, у чаршија ковачите острат за многу мали пари, туку да не знаеш како им се движи цената отприлика?
Kovacite ke ja izgorat sekirata, t.e nejziniot rez. Mora da se ostri racno.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Добри се овие Bahco ? Ги имам гледано во хубо маркет за ефтини пари скроз метални мали секирчиња по 300/400 денара мислам .. и плус имам видено и цел комплет со нож, пила и уште нешто за исто така мали пари ( околу 1000 денари , мислам дека од истата фирма беа.. )
 

Kajgana Shop

На врв Bottom